Ухвала від 17.01.2024 по справі 569/21472/23

УХВАЛА

Справа № 569/21472/23

1-кс/569/380/24

17 січня 2024 року м. Рівне

Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів (інформації),

ВСТАНОВИВ:

Слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_3 за погодженням із заступником начальника відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ речей та документів, у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомитись із вказаною інформацією/документами та вилучити їх копії.

В обґрунтування клопотання вказав, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування об'єднаних кримінальних проваджень за єдиним спільним номер внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023180000000383 від 11.10.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

Із матеріалів провадження вбачається, що на території Рівненської області, група осіб, за попередньою змовою між собою, упродовж 2023 року, з корисливих мотивів організовує незаконне переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон України, фіктивно працевлаштовуючи їх водіями ФОПа, який має ліцензію на міжнародні перевезення, та вносячи до системи "Шлях".

На виконання доручення у порядку ст. 40 КПК України надійшов рапорт старшого оперуповноваженого УСР в Рівненській області ОСОБА_5 про те, що до організації незаконного переправлення через державний кордон України причетний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_2 .

Крім того встановлено, що «ФОП ОСОБА_6 » має ліцензію для провадження господарської діяльності з перевезення вантажним автомобільним транспортом.

Зокрема, в ході досудового розслідування також було встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється особою, яка має доступ до інформаційної системи « ІНФОРМАЦІЯ_3 », тим самим має право вносити відомості щодо осіб, як водіїв транспортних засобів, з метою їх подальшого перетину державного кордону України.

В ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій було встановленою, що вищевказана група осіб використовують у своїй протиправній діяльності «ФОП ОСОБА_6 », код РНОКПП НОМЕР_2 , особисто підшуковують осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводять інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надають їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковують та оформляють на «ФОП ОСОБА_6 », код РНОКПП НОМЕР_2 , шляхом внесення їх до системи «Шлях», що надає можливість безперешкодно перетинати кордон України.

У відповідності до абз. 1 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу.

Водночас, згідно абз. 4 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), у випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.

У відповідності до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), у разі введення в Україні воєнного стану пропуск через державний кордон водіїв транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі - ліцензіати), здійснюється уповноваженими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 за умови виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Інформація про водіїв, зазначених в абзаці першому цього пункту, вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки ліцензіата.

Перетин державного кордону здійснюється особою, зазначеною в абзаці першому цього пункту, лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата, повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.

На одному транспортному засобі державний кордон можуть одночасно перетинати два водії на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата.

Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 60 календарних днів з дня перетину державного кордону.

У разі не підтвердження мети поїздки уповноважені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 відмовляють особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, в перетинанні державного кордону в порядку, визначеному частиною першою статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

ОСОБА_6 , який був зареєстрований як «ФОП ОСОБА_6 », код РНОКПП НОМЕР_2 (вид діяльності 49.41 вантажний автомобільний транспорт) та отримав ліцензію на міжнародні перевезення, здійснюючи міжнародні вантажні перевезення, будучи добре обізнаним з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), організував та керував незаконними переправленнями через державний кордон України, осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, під виглядом водіїв транспортних засобів, які здійснюють міжнародні вантажні перевезення, за визначену ними грошову винагороду.

Враховуючи викладене, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також встановлення осіб причетних до вчинення злочину, повного, всебічного та об'єктивного проведення досудового розслідування даного кримінального провадження, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до інформації, яка перебуває у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , зокрема: перелік відомостей, які вносяться до ЄКІС як заявка ліцензіата щодо водіїв та транспортних засобів, № запису, дата та час запису, ЄДРПОУ перевізника, назва перевізника, № транспортного засобу, марка та модель транспортного засобу, ПІБ водія, номер та серія паспорта, пункт пропуску, очікувана дата перетину кордону, передано інформації до ДПСУ, закрито чи скасовано запис, інформацію про IP-адреси, з яких вносились відомості до інформаційної системи «Шлях» як водіїв «ФОП ОСОБА_6 », код РНОКПП НОМЕР_2 .

Документи та інформація, доступ до яких планується отримати, мають істотне значення у даному кримінальному провадженні та є джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення. Окрім, цього отримання зазначеної вище інформації, яка міститься в документах має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання, як доказ.

В інший спосіб, окрім як за допомогою вказаних документів довести обставини вчинення кримінального правопорушення, не можливо.

Слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області капітан поліції ОСОБА_3 подав суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, просив задовольнити.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з'явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, суд прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 6 ст.163 КПК України регламентовано, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи знаходяться у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (юридична адреса: АДРЕСА_1 ) слідчий суддя прийшов до висновку, що документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в даних документах можуть бути використані як докази, неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, слідчий суддя прийшов до висновку, що слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів (інформації).

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 131, 132, 159, 162-164 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Рівненській області підполковнику поліції ОСОБА_7 , слідчому СУ ГУНП в Рівненській області майору поліції ОСОБА_8 , слідчому СУ ГУНП в Рівненській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 на тимчасовий доступ до документів, до документів/інформації, які перебувають у володінні володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , зокрема: перелік відомостей, які вносяться до ЄКІС як заявка ліцензіата щодо водіїв та транспортних засобів, № запису, дата та час запису, ЄДРПОУ перевізника, назва перевізника, № транспортного засобу, марка та модель транспортного засобу, ПІБ водія, номер та серія паспорта, пункт пропуску, очікувана дата перетину кордону, передано інформації до ДПСУ, закрито чи скасовано запис, інформацію про IP-адреси, з яких вносились відомості до інформаційної системи «Шлях» як водіїв «ФОП ОСОБА_6 », код РНОКПП НОМЕР_2 , з можливістю ознайомитись із вказаною інформацією/документами та вилучити їх копії.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_10