Ухвала від 18.01.2024 по справі 296/501/24

Справа № 296/501/24

1-кс/296/337/24

УХВАЛА

Іменем України

18 січня 2024 року м.Житомир

Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22022230000000075 від 14.04.2022 року про продовження строку тримання під вартою відносно підозрюваного

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецька Донецької області, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022230000000075 від 14.04.2022

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира з клопотанням про продовження застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 року народження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування.

В обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Житомирській області на підставі постанови першого заступника Генерального прокурора від 23.08.2023 про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 22022230000000075 від 14.04.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 2 ст. 111-1 КК України.

Згідно із Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам міжнародного права президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131(ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та збройний конфлікт проти України.

Зокрема, 20.02.2014 всупереч власним міжнародно-правовим зобов'язанням Російською Федерацією розпочато збройну агресію проти України шляхом порушення збройними силами РФ порядку перетину державного кордону України в районі Керченської протоки та використання нею своїх військових формувань, дислокованих у Криму відповідно до Угоди між Україною і РФ про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України від 28 травня 1997 року, для блокування військових частин Збройних Сил України.

У подальшому 24.02.2022 о 5 год. президентом РФ ОСОБА_7 оголошено про початок спеціальної військової операції на території України. Того ж дня, близько 05 год. 10 хв. збройними силами РФ, що діяли за наказом керівництва РФ, здійснено запуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах, складах, підрозділах Збройних Сил України та інших військових формувань. Після чого, тоді ж, збройні формування РФ, іррегулярні незаконні збройні формування та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані РФ (далі - військові формування РФ), сухопутним шляхом зайшли на суверенну територію України з метою повалення конституційного ладу та захоплення державної влади України, зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Житомирській, Київській, Чернігівській, Херсонській, Миколаївській, Харківській, Сумській, інших областях та здійснили збройні напади на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, цивільні об'єкти, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також здійснюють окупацію окремих частин з числа вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до цього часу та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Зокрема, невстановлені представники збройних сил та інших збройних формувань РФ 03.03.2022 здійснили незаконне вторгнення на територію Херсонської області та у подальшому фактичну окупацію м. Херсона та частини території області, вчинивши дії по усуненню законних органів державної влади та місцевого самоврядування, що діяли на вказаних територіях.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України № 309 від 22.12.2022, територія Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області з 11.03.2022 по 11.11.2022 знаходилась у тимчасовій окупації Російською Федерацією.

У зв'язку з військовою агресією РФ Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який востаннє Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.11.2023 № 734/2023 продовжено з 16.11.2023 строком на 90 діб.

Наведені факти розв'язання та ведення РФ агресивної війни проти України, у тому числі шляхом вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України, захоплення державних органів виконавчої влади, установ, підприємств та організацій усіх форм власності, військових частин, здійснення підривної діяльності широко висвітлювалися центральними органами державної влади України, засобами масової інформації України та іноземних держав, а отже достовірно були відомі громадянину України, мешканцю с. Станіслав Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області та депутату Станіславської сільської ради Херсонського району Херсонської області ОСОБА_5 , який є повнолітньою та дієздатною особою.

При цьому, ОСОБА_5 орієнтовно 16-17 березня 2022 року, перебуваючи на території с. Станіслав Станіславської СТГ Херсонського району Херсонської області, на ділянці перехрестя дороги О220225 (вул. Білгородське шосе) та вул. 40 років Перемоги, порушивши присягу громаді та народові України, керуючись ідеологічними мотивами, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України добровільно перейшов на бік ворога та при вторгненні військових формувань РФ до вказаного населеного пункту надавав їм допомогу в розміщенні військової техніки та особового складу, орієнтуванні на місцевості, зокрема вказуючи напрямок руху по с. Станіслав та до с. Олександрівка Херсонської області, а також до м. Миколаєва Миколаївської області, при цьому інформуючи про можливі шляхи відступу у разі активних бойових дій з боку сил оборони України.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на допомогу державі-агресору, ОСОБА_5 , у період з березня по вересень 2022 року здійснював збір інформації щодо місць дислокації та чисельності підрозділів сил оборони України на території с. Олександрівка Херсонської області та подальшу її передачу представникам військових формувань РФ, а також приймав участь у коригуванні артилерійських ударів дислокованого у с. Станіслав військового формування РФ по позиціям сил оборони України.

Водночас, реалізуючи свій злочинний умисел, у період з березня по серпень 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи в с. Станіслав Станіславської СТГ Херсонського району Херсонської області, приймав участь в організації контрольно-пропускного режиму військового формування РФ, зокрема у військовій формі зразка збройних сил РФ здійснював чергування на блок-пості, що був створений військовим формуванням РФ на виїзді із зазначеного населеного пункту у напрямку с. Олександрівка Херсонської області (ділянка перехрестя дороги О220225 (вул. Білгородське шосе), вул. Херсонської та АДРЕСА_2 ).

Поряд з цим, за результатами воєнних дій з 01.03.2022 збройними силами РФ незаконно окуповано м. Херсон та частину території Херсонської області, після чого представниками окупаційної адміністрації РФ, що узурпували владу на вказаних територіях, у період з 26 по 29 квітня 2022 року створено незаконний орган влади під назвою "Военно-гражданская администрация Херсонской области" (далі - "ВГА Херсонской области"), діяльність якого полягала, зокрема, у встановленні влади окупаційних військ РФ на цих територіях, керівництві процесами створення та діяльності місцевих окупаційних органів влади, створенні умов для унеможливлення дії українських органів влади та законів на вказаній території.

У подальшому, приказом невстановленої посадової особи збройних формувань РФ під самопроголошеною назвою " ІНФОРМАЦІЯ_2 " № 38 від 09.06.2022 створено незаконний орган окупаційної адміністрації держави-агресора під назвою "Военно-гражданская администрация Белозерской поселковой территориальной громады Херсонского района Херсонской области" (далі - ВГА Белозерской поселковой территориальной громады) та указом так званого "главы ВГА Херсонской области" № 133-р від 27.06.2022 затверджено тимчасове положення даного окупаційного органу влади.

Указом так званого "главы ВГА Херсонской области" № 184-р від 08.07.2022 "Об административно-териториальном устройстве Херсонской области" на тимчасово окупованій території Херсонської області змінено адміністративно-територіальний устрій та, зокрема, створено адміністративно-територіальну одиницю під назвою "Белозерский муниципальный округ Херсонской области".

Далі, указом так званого "главы ВГА Херсонской области" № 290-р від 01.08.2022 "О реорганизации системы Военно-гражданских администраций первого уровня Херсонской области" створено незаконний орган окупаційної адміністрації держави-агресора під назвою "Белозерская военно-гражданская администрация", до повноважень якої віднесено здійснення повноважень виконавчих органів міських, селищних та сільських рад на території так званого "Белозерского муниципального округа Херсонской области".

ОСОБА_5 , будучи обраним депутатом Станіславської сільської ради VIII скликання по виборчому округу № 5, та перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Станіслав Станіславської СТГ Херсонського району Херсонської області, достовірно знаючи про збройну агресію проти України та злочинний характер діяльності окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованій території Херсонської області, порушивши присягу громаді та народові України, з мотивів несприйняття державності та суверенітету України, з метою завдання шкоди національним інтересам України та сприянню діяльності окупаційної адміністрації РФ, 14.08.2022 надав свою добровільну згоду на призначення та зайняв посаду, яка не пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме посаду головного спеціаліста в незаконному органі окупаційної адміністрації держави-агресора під назвою "Станиславская военно-гражданская администрация Белозерского муниципального округа", створеному розпорядженням так званої "главы ВГА Белозерской поселковой территориальной громады" за місцем знаходження Станіславської сільської ради Херсонського району Херсонської області (адреса: вул. Свободи, буд. 15, с. Станіслав, Херсонський район, Херсонська область) та з метою узурпації виконання її владних повноважень.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, ОСОБА_5 , не пізніше 15.08.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Станіслав Херсонського району Херсонської області, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно, керуючись ідеологічними мотивами, обіймаючи посаду головного спеціаліста у незаконному органі влади окупаційної адміністрації держави-агресора під назвою "Станиславская военно-гражданская администрация Белозерского муниципального округа", розташованої за адресою: с. Станіслав, вул. Свободи, буд. 15, добровільно розпочав виконувати відповідні посадові обов'язки, до кола яких входило: прийняття та опрацювання заяв місцевих мешканців на отримання соціального забезпечення та гуманітарної допомоги від окупаційної адміністрації держави-агресора, звернень громадян в освітній сфері місцевого рівня, збір персональних даних, копій документів, що посвідчують особу, тощо.

22.11.2023 громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянину України, уродженцю м. Донецька, зареєстрованому та фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, повідомлено про підозру у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а також у добровільному зайнятті посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України.

Обставини, які дають підстави для обґрунтованої підозри про вчинення ОСОБА_5 вказаного вище злочину, підтверджуються зібраними у провадженні доказами.

22.11.2023 ОСОБА_5 затримано на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 22 листопада 2023 року.

23.11.2023 ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира № 296/11772/23 ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 19.01.2024.

Однак скласти та направити до суду обвинувальний акт до вказаного строку не представляється можливим внаслідок особливої складності провадження, що обумовлено його специфікою та необхідністю проведення відповідних процесуальних дій. Задля належного виконання завдань кримінального провадження необхідно:

- встановити місцеперебування та допитати як свідка ОСОБА_8 ;

- встановити місцеперебування та допитати свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших у порядку, визначеному ст. 225 КПК України;

- провести слідчі експерименти у с. Станіслав Херсонської області за участю свідків;

- з урахуванням додатково встановлених фактичних даних про злочинну діяльність підозрюваного ОСОБА_5 , скласти повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри;

- додатково допитати як підозрюваного ОСОБА_5 з приводу обставин вчинення ним кримінальних правопорушень;

- виконати з підозрюваним та його захисником вимоги ст. 290, 291 КПК України;

- виконати інші слідчі дії, необхідність яких може виникнути в ході проведення досудового розслідування.

Виконати раніше вищевказані процесуальні дії було неможливо, у зв'язку із дією військового стану, в умовах якого необхідно встановити місцезнаходження учасників кримінального провадження та іншими поважними причинами, пов'язаними зі збройною агресією російської федерації проти України. Разом з тим дане кримінальне провадження тривалий час перебувало у провадженні слідчого відділу УСБУ в Херсонській області та лише через півтора роки з моменту його реєстрації підслідність у ньому було визначено за слідчим відділом УСБУ в Житомирській області, у зв'язку з чим виникла необхідність в актуалізації певних доказів, отриманих раніше. В свою чергу значна віддаленість органу досудового розслідування від місця вчинення злочину значно ускладнює та затягує процес зібрання доказів.

Свідки протиправної діяльності ОСОБА_5 на даний час перебувають у зоні ведення бойових дій на території Херсонської області, що ускладнює їх допит в порядку ст. 225 КПК України, який в свою чергу є вкрай необхідним, так як для їхнього життя та здоров'я існує постійна небезпека. Показання вказаних свідків є істотними у кримінальному провадженні, оскільки вони особисто сприймали ті обставини протиправної діяльності підозрюваного, які наразі встановлюються слідством.

Вказані обставини перешкоджають закінченню досудового розслідування у встановлені строки, в зв'язку із чим виникла необхідність продовження строку тримання підозрюваного під вартою.

Крім того, у ході проведення досудового розслідування встановлено фактичні дані, які свідчать про те, що заявлені ризики, які виправдовують тримання ОСОБА_5 під вартою, не змінились і не зменшились. Військова агресія рф щодо України триває. Існують достатні підстави вважати, що перебуваючи на волі, підозрюваний може здійснити наступні дії: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; продовжувати свою злочинну навмисну діяльність на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України, зокрема надавати представникам збройних сил рф, що знаходяться на лівому березі р. Дніпро в межах Херсонської області, інформацію щодо розташування на підконтрольній українським військам території Херсонської області підрозділів ЗСУ, військової техніки, об'єктів військової інфраструктури та інших стратегічно важливих об'єктів; незаконно впливати на свідків, які проживають з ним в одному населеному пункті з метою змусити їх відмовитися від своїх показань у суді, враховуючи, що більшість доказів складають саме покази свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Крім цього, на наявність підстав для тримання підозрюваного ОСОБА_5 під вартою, крім вищевказаних ризиків, вказують наступні обставини, а саме:

- зібрані під час досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність ОСОБА_5 до вчинення ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч.2 ст. 111-1 КК України;

- підозрюваний ОСОБА_5 вчинив злочин, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічне позбавлення волі, з конфіскацією майна, то ж тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання його винним у злочині, у вчиненні якого він підозрюється, є достатньою та співрозмірною для обрання останньому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Вищевказані докази та додатково підтверджені ними фактичні дані про обставини вчинення кримінальних правопорушень, а також враховуючи воєнний стан у зв'язку з військовою агресією рф проти України, суть та характер кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які не тільки не зменшилися, а й з'явилися нові ризики, передбачені п. 3 ст. 177 КПК України, виправдовують продовження стосовно підозрюваного виключного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Крім того, відповідно до абзацу восьмого ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину , передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 437-442 Кримінального кодексу України.

Враховуючи те, що строк тримання підозрюваного ОСОБА_5 під вартою закінчується 19 січня 2024 року, однак для закінчення досудового розслідування, проведення необхідних слідчих (розшукових) дій, ознайомлення підозрюваного, його захисника з усіма матеріалами провадження необхідний достатній час, з врахуванням обсягу вказаних матеріалів, виникла необхідність у продовженні строку тримання підозрюваного під вартою.

Згідно ч.4 ст.107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав зазначених у ньому та просив продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_5 посилаючись на ризики, передбачені ст. 177 КК України. Також прокурор просив долучити до матеріалів справи копію ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, копію постанови про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000075 від 14.04.2022 та перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Захисник в судовому засіданні заперечив щодо продовження строку тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 , вказав також про неможливість застосування запобіжного заходу за межами строку досудового розслідування.

Підозрюваний в судовому засіданні підтримав позицію свого захисника.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що з наведених вище обставин 22.11.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.111. ч.2 ст.111-1 КК України.

23 листопада 2023 року ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира №296/11772/23 застосовано відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 19.01.2024 року, без визначення застави.

18.01.2024 постановою заступника керівника Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_11 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000075 від 14.04.2022 року до трьох місяців, тобто до 22.02.2024.

Частиною 2 ст. 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку, встановлених законом.

У відповідності до положень ст. ст. 197, 199 КПК України за відсутності підстав для зміни запобіжного заходу з тримання під вартою на непов'язаний з ізоляцією від суспільства, строк тримання підозрюваного під вартою може бути продовжено у разі неможливості закінчення досудового розслідування в частині доведеного обвинувачення у строки, встановлені ст. 219 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Метою і підставою продовження тримання під вартою є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини "розумна підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст. 5 параграфу 1(с) Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, передбачає "наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин" (див. рішення O'Hara v. United Kingdom of 16 October 2001, § 34).

Так на момент розгляду клопотання наданими до нього матеріалами підтверджується наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 111, ч.2 ст.111-1 КК України, і такі докази є достатніми на час розгляду клопотання для продовження строку тримання під вартою ОСОБА_5 .

Зокрема, обґрунтованість підозри підтверджується протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 15.11.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 15.11.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 15.11.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 21.11.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 15.11.2022 року, протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 21.11.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 22.12.2022 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 05.072023 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 05.07.2023 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 05.07.2023 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 05.07.2023 року, протоколами огляду від 23.06.2023 року, від 26.06.2023 року, від 22.08.2023 року, від 30.11.2023 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 17.08.2023 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 17.08.2023 року та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Перевіряючи доводи прокурора на предмет наявності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає, що доводи є обґрунтованими, оскільки заявлені у клопотанні ризики щодо можливості підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду, впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється не зменшилися та продовжують існувати.

Також, зважаючи на наведені стороною обвинувачення доводи та надані докази, вбачається доведеною обставина неможливості застосування більш м'якого запобіжного заходу.

Слідчий суддя враховує об'єктивну неможливість закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022230000000075 від 14.04.2022 до закінчення строку дії попередньої ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 23.11.2023, якою до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 19 січня 2024 року без визначення розміру застави, з огляду на необхідність: встановити місцеперебування та допитати як свідка ОСОБА_8 ; встановити місцеперебування та допитати свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших у порядку, визначеному ст. 225 КПК України; провести слідчі експерименти у с. Станіслав Херсонської області за участю свідків; з урахуванням додатково встановлених фактичних даних про злочинну діяльність підозрюваного ОСОБА_5 , скласти повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри; додатково допитати як підозрюваного ОСОБА_5 з приводу обставин вчинення ним кримінальних правопорушень; виконати з підозрюваним та його захисником вимоги ст. 290, 291 КПК України; виконати інші слідчі дії, необхідність яких може виникнути в ході проведення досудового розслідування.

Вирішуючи питання про продовження строку тримання підозрюваного під вартою, слідчим суддею враховані вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

З огляду на викладене, враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за вчинення якого відповідно до Кримінального кодексу України передбачено покарання виключно у вигляді позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна, враховуючи обставини справи, особу підозрюваного, міцність його соціальних зав'язків, слід вважати доведеними стороною обвинувачення викладені в клопотанні обставини про те, що підозрюваний перебуваючи на волі може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється, і що застосування більш м'якого запобіжного заходу не зможе забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного, і що наявні обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування виправдовують подальше тримання підозрюваного під вартою.

За таких обставин слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для продовження строку тримання під вартою.

Разом з тим, слідчий суддя погоджується з доводами захисника та вважає, що запобіжний захід може бути продовжено лише в межах строку досудового розслідування, тобто до 22 лютого 2024 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Зважаючи на встановлені ризики та особу підозрюваного, а також підстав вважати, що злочин у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 є особливо тяжким злочином, слідчий суддя вважає за можливе не визначати розмір застави.

Керуючись ст.ст.40, 177, 178, 183, 193, 194, 196, 197, 199,309, 376, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Продовжити відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою до 22 лютого 2024 року включно, без визначення розміру застави.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_1