Ухвала від 22.01.2024 по справі 913/13/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

22 січня 2024 року м.Харків Справа № 913/13/24

Провадження №10/913/13/24

Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали за заявою кредитора - Арцизької міської ради (місцезнаходження: вул. Соборна, буд.46, м. Арциз, Болградський район, Одеська область, 68400),

до боржника - Колективного підприємства “Тандем - Буд” (місцезнаходження: вул. Гарибальді, буд.50, м. Лисичанськ, Сєвєродонецький район, Луганська область, 93100)

про відкриття провадження у справі про банкрутство.

ВСТАНОВИВ:

Арцизька міська рада звернулась до Господарського суду Луганської області з заявою №02-23/2077 від 29.12.2023 про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника - Колективного підприємства “Тандем - Буд”.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.01.2024 справа передана на розгляд судді Масловському С.В.

Розглянувши матеріали заяви, господарський суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУ з процедур банкрутства) встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 34 КУ з процедур банкрутства до заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються, зокрема докази сплати судового збору, крім випадків, коли згідно із законом судовий збір не підлягає сплаті.

Згідно з ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 9 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до господарського суду заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство складає 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно абзацу 4 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2024 року - 3028 грн 00 коп.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті Арцизькою міською радою до Державного бюджету України при зверненні до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд” становить 30280 грн 00 коп.

Арцизька міська рада, звертаючись 10.01.2024 (відповідно до відтиску поштового штемпелю на конверті) до господарського суду з заявою №02-23/2077 від 29.12.2023 про відкриття провадження у справі про банкрутство додала платіжну інструкцію №768 від 19.12.2023 про сплату судового збору в сумі 26840 грн 00 коп., а отже платіжна інструкція не є належним доказом сплати судового збору за подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, оскільки не підтверджує сплату останньої у встановленому законом розмірі.

Згідно з ч. 2 ст. 34 КУ з процедур банкрутства до заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються, зокрема докази авансування винагороди арбітражному керуючому трьох розмірів мінімальної заробітної плати за три місяці виконання повноважень.

Суд зауважує, що ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено у 2024 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 7100 гривень.

Приписами ч. 2 ст. 30 КУ з процедур банкрутства встановлено, що розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.

Відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 30 КУ з процедур банкрутства сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.

Таким чином, розмір винагороди арбітражному керуючому, що підлягає авансуванню Арцизькою міською радою на депозитний рахунок Господарського суду Луганської області при зверненні до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд” становить 63900 грн 00 коп.

Арцизька міська рада, звертаючись 10.01.2024 (відповідно до відтиску поштового штемпелю на конверті) до господарського суду з заявою №02-23/2077 від 29.12.2023 про відкриття провадження у справі про банкрутство додала платіжну інструкцію №769 від 19.12.2023 про авансування винагороди арбітражному керуючому в сумі 60300 грн 00 коп, а отже платіжна інструкція не є належним доказом сплати авансування винагороди арбітражному керуючому, оскільки не підтверджує сплату останньої у встановленому законом розмірі.

Відсутність доказів авансування винагороди арбітражному керуючому трьох розмірів мінімальної заробітної плати за три місяці виконання повноважень є порушенням приписів ч. 2 ст. 34 КУ з процедур банкрутства.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 34 КУ з процедур банкрутства до заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються, зокрема докази надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів.

Згідно з ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Згідно з ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження боржника - Колективного підприємства “Тандем-Буд” є 93100, Луганська область, Сєвєродонецький район, м. Лисичанськ, вул. Гарибальді, буд. 50.

Суд також враховує, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2102-ІХ від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє на даний час.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади з 03.07.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, та на його території поштові відділення не функціонують, зокрема, згідно з офіційною інформацією, розміщеною на сайті АТ «Укрпошта».

Крім того, судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, боржник - Колективне підприємство “Тандем-Буд” зазначено про наявність електронної пошти - info.tandem-bud@ukr.net.

Частиною 1 статті 10 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Суд зазначає, що виходячи з реалій воєнного часу та необхідності дотримання загальних засад господарського судочинства альтернативою доказів надіслання копії заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство з додатками боржнику є докази їх направлення на електронну адресу боржника. Не направлення боржнику копії заяви і доданих до неї документів порушує визначені законом засади змагальності, рівності учасників процесу перед законом і судом, а також позбавляє боржника можливості своєчасно ознайомитись з відповідними матеріалами заяви, надати свої доводи і заперечення.

В порушення вимог п. 4 ч. 2 ст. 34 КУ з процедур банкрутства, п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, кредитором до заяви не додано доказів надсилання копії заяви з додатками про відкриття провадження у справі про банкрутство боржнику - Колективному підприємству “Тандем-Буд” на офіційну електронну адресу - info.tandem-bud@ukr.net.

Крім того, пунктом 2-1 Прикінцевих та перехідних положень кодексу України з процедур банкрутства, крім іншого, передбачено, що заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою ст. 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією. Ініціюючий кредитор або боржника - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

У разі якщо заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не містить пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією або до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не додано заяви цього арбітражного керуючого про участь у справі, або з підстав, визначених частиною третьою статті 28 цього Кодексу, цього арбітражного керуючого не може бути призначено розпорядником майна або керуючим реструктуризацією, або заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство подано боржником - юридичною особою, призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією здійснюється господарським судом самостійно з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, у порядку, що діяв до дня введення цього Кодексу в дію, шляхом застосування автоматизованої системи.

Враховуючи вищевикладене, оскільки звертаючись до суду з заявою про відкриття провадження у справі по банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд”, Арцизькою міською радою не було додано до заяви пропозицій щодо кандидатури арбітражного керуючого, господарський суд вважає за доцільне запропонувати Арцизькій міській раді надати пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна відповідно до п. 2-1 Прикінцевих та перехідних положень кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 3 ст. 37 КУ з процедур банкрутства господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених ст. 174 ГПК України, з урахуванням вимог цього кодексу.

Приписами ч. 1 ст. 174 ГПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення заяви №02-23/2077 від 29.12.2023 Арцизької міської ради про відкриття провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд” без руху.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 30, 34, 37, п 2-1 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 164, 174, 232 - 234 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву №02-23/2077 від 29.12.2023 Арцизької міської ради про відкриття провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд” - залишити без руху.

2. Встановити Арцизькій міській раді строк для усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства “Тандем-Буд” протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.

3. Роз'яснити Арцизькій міській раді, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з п. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Суддя Сергій МАСЛОВСЬКИЙ