ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16.01.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/644/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., секретар судового засідання Попович Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури вул. Грюнвальдська, 11 м. Івано-Франківськ, 76015 ЄДРПОУ 03530483 в інтересах держави в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області вул. Академіка Сахарова, 15 м. Івано-Франківськ, 76018 ЄДРПОУ 40108798
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд», вул. Надрічна, 4Б, м. Івано-Франківськ, 76000 ЄДРПОУ 42129720
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів в сумі 1265464 грн 22 коп.
за участю
представники прокуратури: Журавльова Н.,
від відповідача: не з"явився
Заступник керівника Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області до відповідача ТОВ "Прикарпатенерготрейд" з позовною заявою у якій просить суд визнати недійсними додаткові угоди та стягнути 1 265 464 грн 22 коп.
Щодо представництва прокурором інтересів держави останній посилається, серед іншого, на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру".
Як убачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п'ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області, який не здійснював захист порушених інтересів держави в передбаченому законом порядку.
Івано-Франківська обласною прокуратурою 28.04.2023 на адресу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області скеровувався лист щодо допущених порушень та вжиття останньою заходів щодо визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів, проте згідно відповіді від 29.05.2023 № 466/108/31 -2023 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не здійснювалися заходи представницького характеру щодо стягнення надмірно сплачених грошових коштів та визнання спірних угод недійсними та зазначено що ГУНП в області діє виключно на підставі та в межах встановлених та у спосіб визначений Конституцією та заканоми України. .
Також, Івано-Франківською обласною прокуратурою 20.06.2023 за № 15-541вих-23 на адресу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області скеровано листа щодо вжиття прокуратурою заходів судового характеру про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.
Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).
Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.
Порушення інтересів держави, в даному випадку, полягає у тому, що сторонами договору під час проведення закупівлі природного газу порушено вимоги чинного законодавства, принципи ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення добросовісної конкуренції у сфері закупівлі, принципи максимальної ефективності та економії, що призвели до протиправного витрачання коштів бюджету, нераціонального та неефективного їх використання.
Крім того, укладанням додаткових угод до договору поставки електроенергії порушено матеріальні державні інтереси, оскільки, з урахуванням додаткових угод замовник торгів фактично отримав меншу кількість товару, що призводить до порушення суспільних інтересів в частині забезпечення досягнення мети проведеної тендерної закупівлі.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором інтересів держави у даній справі.
Позовні вимоги мотивні тим, що спірні додаткові угоди укладені з порушенням вимог ст. 3, 41 Закону України "Про публічні закупівлі", як такі, що укладені з порушенням принципів ефективності, максимальної економії за відсутності росту цін на ринку та перевищення максимально допустимого 10% порогу.
13.07.2023 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче судове засідання у справі на 05.09.2023
У судовому засіданні 05.09.2023 оголошено перерву до 03.10.2023
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов ( вх.12721/23 від 04.09.2023)
До суду від позивача надійшла відповідь на відзив ( вх. 13186/23 від 12.09.2023)
Ухвалою суду від 03.10.2023суд відклад підготовче судове засідання на 17.10.2023.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» направило суду додаткові пояснення по справі (вх.14995/23 від 17.10.2023) та заяву про закриття підготовчого засідання ( вх. 12126/23 від 17.10.2023).
Ухвалою від 17.10.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляджу по суті в засіданні на 31.10.2023 .
Івано-Франківською обласною прокуратурою надано клопотання у якому просить суд відмовити відповідачу у задоволенні клопотання щодо долучення до матеріалів справи (вх15498/23 від 25.10.2023)
У судовому засіданні 31.10.2023 оголошено перерву до 14.11.2023.
14.11.2023 Івано-Франківською обласною прокуратурою надано суду додаткові пояснення ( вх. 16466/23 від 14.11.2023)
У судовому засіданні 14.11.2023 оголошено перерву до 21.11.2023.
21.11.2023 Івано-Франківською обласною прокуратурою надано суду додаткові пояснення ( вх. 16814/23 від 14.11.2023)
21.11.2023 від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшла заява про розгляд справи без участі його представника ( вх. 16822/23)
У судовому засіданні 21.11.2023 оголошено перерву до 06.12.2023.
06.12.2023 від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшла заява про розгляд справи без участі його представника ( вх. 17607/23).
У судовому засіданні 06.12..2023 оголошено перерву до 19.12.2023.
18.12.2023 до суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (вх.13952/23 від 18.12.2023 ) про зупинення провадження у справі в якому відповідач просить суд зупинити провадження у справі № 909/644/23 за позовом. Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів в сумі 1265464,22грн до закінчення перегляду в касаційному порядку та прийняття рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі №922/2321/22.
Ухвалою суду від 19.12.2023 суд у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (вх.13952/23 від 18.12.2023) про зупинення провадження у справі № 909/644/23 відмовив та відклав розгляд справи по суті на 16.01.2024
Представниця Івано-Франківської обласної прокуратури позовні вимоги підтримала, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився.
З приводу дотримання прав відповідача під час розгляду даної справи судом, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. За змістом частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
У відповідності до вказаних положень, господарським судом було долучено до матеріалів справи Довідки про доставку електронних листів, які підтверджують, що ухвали суду у даній справі були доставлені до електронної скриньки відповідача.
Враховуючи вказане, відповідач, з урахуванням положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, отримав вказані вище ухвали суду, що підтверджується довідками про доставку електронного листа на офіційну електронну адресу.
З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення Відповідача про розгляд справи.
Згідно положень ст.ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 16.012024року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів із дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши стислий зміст та підстави вимог прокурора, дослідивши подані докази, господарський суд, встановив наступне.
Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області для власних потреб проведено відкриті торги щодо закупівлі «ДК 021:2015:09310000-5- «Електрична енергія», 1830 000 кВт год з очікуваною вартістю 4 392 000 грн.
Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на вебпорталі «Prozzoro» за №UА-2020-11-24-014793-С.
За результатом проведених торгів переможцем вказаного аукціону визначено ТОВ "Прикарпаттяненрготрейд" з пропозицією 3 520 920,00 гривень.
Між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - Споживач, ГУНП в області) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРИКАРНАТЕНЕРГОТРЕЙД» (далі -Постачальник, ТОВ «ПРИКАРНАТЕНЕРГОТРЕЙД») 30.12.2020 укладено договір за № 2020/1600/743 (далі - Договір від 30.12.2020) на постачання 1 830 000 кВт/год. на суму 3 520 920,00 грн з НДВ.
Відповідно до п. 2.1 Розділу 2 Договору від 30.12.2020 постачальник передаєу власність cпоживачу у 2021 році ДК 021:2015:09310000-5- кЕлектрична енергія» (далі - електрична енергія) в обсязі 1 830 00 кВт год, а споживач приймає та оплачує цю електричну енергію на умовах цього Договору.
Згідно із заявою-приєднанням до Договору від 30.12.2020 заявлений обсяг купівлі електричної енергії склав 1830 000 кВт год. Датою початку постачання визначено 01.01.2021.
Пунктом 5.1 Розділу 5 Договору від 30.12.2020 передбачено, що його загальна вартість становить 3 520 920,00 грн, в т.ч. ПДБ - 586 520,00 гривень.
Відповідно до п. 5.2 Розділу 5 Договору від 30.12.2020 визначено, що ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим договором становить 1,603333333 грн. без ПДВ, у тому числі з ПДВ 0,3206грн., тобто разом з НДВ - 1,923933333 грн.
Згідно з п. 13,1 Розділу 13 Договору від 30.12.2020 він набуває чинності з дати підписання сторонами та скріплення їх підписів печатками та діє в частині постачання електроенергії з 01.01.2021 (з моменту завершення процедури зміни Постачальника) до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків та виконання інших зобов'язань - до повного їх виконання.
Відповідно до п. 5.4 Розділу 5 Договору від 30.12.2020 його істотні умови не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно з п. 5.4.2 Розділу 5 Договору від 30.12.2020 його істотні умови можуть змінюватись, зокрема, у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
У разі коливання ціни товару на ринку в межах до 10% від ціни за одиницю товару, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факт коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) або листом(ми) (завіреними копіями цих довідки(ок) або листа(ів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку. До розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна щодо розміру ціни на товар на момент визначення ціни договору (з урахуванням внесених раніше змін до Договору про закупівлю) та на момент звернення до вказаних органів, установ5 організацій, що підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором.
В подальшому до споживача надійшли пропозиції постачальника щодо укладення додаткових угод до Договору від 30.12.2020 через коливання ціни електричної енергії на ринку, що згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дало підстави ТОВ «ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД» підвищити ціни на постачання електроенергії.
В ході виконання Договору від 30.12.2020 сторонами укладено Додаткову угоду № 120 від 12.03.2021, якою з 01.02.2021 збільшено ціну електроенергії до 2,020264 грн за 1 кВт/год. з ПДВ, а також визначено обсяг закупівлі електроенергії у розмірі 1 742 801 кВт год.
Сторонами укладено додаткові угоди в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. (з ПДВ) та зміни обсягу закупівлі електроенергії: Додаткова угода № 323 від 19.07.2021 - до 2,2470624 грн з 01,06.2021 з обсягом закупівлі 1 566 899,08 кВт/год.; - Додаткова угода № 413 від 31.08.2021 - до 2,4327084 грн з 01.08.2021 з обсягом закупівлі 1 435 523,27 кВт/год.
Договору від 30.12.2020 у період його виконання 3 рази вносились зміни вартості одиниці електроенергії в сторону збільшення»
Відтак шляхом укладання додаткових угод № 120 від 12.03.2021, № 323 від "9.07.2021, №413 від 31.08,2021 вартість ї кВт/год. електричної енергії по Договору від 30.12.2020 зросла на 0,568775067 грн, або +26,4%, а її обсяг зменшився на 394 476 кВт год. або 21,6%.
Внаслідок зменшення загальної обсягу електричної енергії, що мала бути передана постачальником споживачу за Договором від 30.12.2020, ГУНП в області для покриття залишку власних потреб у 2021 році провело процедуру закупівлі додаткових 650 000 кВт/год. електричної енергії (ДК 021:2015:09310000-5 - Електрична енергія).
З цією метою Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області проведено відкриті торги щодо закупівлі «ДК 021:2015:09310000-5-«Електрична енергія», 650 000 кВт год, з очікуваною вартістю 2 047 500,00 грн.
Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на вебпорталі ««Prozzoro» за №ГА-2021-10-08-011269-В
За результатом проведених торгів переможцем вказаного аукціону визначено ТОВ «ПРИКАРЕНЕРГОТРЕЙД» з пропозицією 2 038 865,40 гривень.
Як наслідок, між ГУНП в області та ТОВ «ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД» 06.12.2021 укладено договір за № 2021/1224/672 (далі - Договір від 06.12.2021) на постачання 650 000 кВт/год. на суму 2 038 865,40 грн з ПДВ.
Відповідно до п.2.1 Розділу 2 Договору від 06.12.2021 Постачальник передає у власність Споживачу у 2021 році ДК 021:2015:09310000-5-«Електрична енергія» (далі - електрична енергія) в обсязі 650000 кВт/год., а споживач приймає та оплачує цю електричну енергію на умовах цього Договору.
Пунктом 5.1 Розділу 5 Договору від 06.12.2021 визначено, що його загальна вартість становить 2 038 865,40 грн з ПДВ.
Відповідно до п. 5.2 Розділу 5 Договору від 06.12.2021 визначено, що ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим договором становить 3,136716 грн з ПДВ.
Згідно з п. 13.1 Розділу 13 Договору від 06.12.2021 він набуває чинності з дати підписання Сторонами та скріплення їх підписів печатками та діє в частині постачання електроенергії з 01.11.2021 (з моменту завершення процедури зміни постачальника) до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків та виконання інших зобов'язань - до повного їх виконання.
Відповідно до п. 5.4 Розділу 5 Договору від 06.12.2021 його істотні умови не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно з п. 5.4.2 Розділу 5 Договору від 06.12.2021 його істотні умови можуть змінюватись, зокрема, у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
У разі коливання ціни товару на ринку в межах до 10% від ціни за одиницю товару, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) або листом(ми) (завіреними копіями цих довідхи(ок) або листа(ів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку. До розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна щодо розміру ціни на товар на момент визначення ціни договору (з урахуванням внесених раніше змін до Договору про закупівлю) та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій, щ© підтверджує коливання (зміни) цін на ринку товару, що є предметом закупівлі за цим Договором.
Відповідно до п. 13.1 Розділу 13 Договору від 06.12.2021 він набуває чинності з дати підписання Сторонами та скріплення їх підписів печатками та діє в частині постачання електроенергії з 01.11.2021 (з моменту завершення процедури зміни Постачальника) до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків та виконання інших зобов'язань - до повного їх виконання.
В подальшому, до Споживача надійшли пропозиції Постачальника щодо укладення додаткових угод до Договору від 06.12.2021 через коливання ціни електричної енергії на ринку, що згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дало підстави ТОВ «ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД» підвищити ціни на постачання електроенергії.
В ході виконання Договору від 06.12.2021 сторонами укладено Додаткову угоду № 1/727 від 13.12.2021, якою збільшено ціну електроенергії до 3,409548 грн за 1 кВт/год. з ПДВ без зазначення зміни обсягу постачання.
Надалі сторонами укладено додаткові угоди в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. (з ПДВ) без зміни обсягу закупівлі електроенергії: Додаткова угода № 2/729 від 14.12.2021 - до 3,709118 грн; Додаткова угода № 3/734 від 15.12.2021 - до 4,03804 грн; Додаткова угода № 4/743 від 15.12.2021 - до 4,3992 грн.
Тобто до Договору від 06.12.2021 у період його виконання (26 днів) упродовж 3 днів поспіль (13-15.12.2021) 4 рази вносились зміни щодо вартості одиниці електроенергії в сторону збільшення.
Відтак шляхом укладання додаткових угод № 1/727 від 13.12.2021, № 2/729 від 14.12.2021, №3/734 від 15.12.2021, №4/743 від 15.12.2021 вартість 1 кВт/год. електричної енергії по Договору від 06.12.2021 зросла на 1,262484 грн або+40,2%.
Лише упродовж одного дня (15.12.2021) через укладання двох додаткових угод ціна одиниці товару зросла на 9%.
Відповідно до преамбули Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону, Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні, добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом. Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.
Як зазначено в ч. 1 ст. 41 Закону, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Разом з тим п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Ключовим у даній нормі Закону є те, що для збільшення ціни за одиницю товару має бути реальне коливання ціни такого товару на ринку в сторону збільшення, що повинно оцінюватися починаючи від підписання договору та до моменту укладення відповідної додаткової угоди (або ж момент розповсюдження дії додаткової угоди), тобто на момент укладання додаткової угоди ціни на товар повинні бути вищими ніж на момент укладання основного договору про закупівлю (або ж додаткової угоди, у разі її обґрунтованого укладення).
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору. Частиною 1 ст. 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Варто відмітити, що Закон не містить виключень з цього правила.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, що входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Разом з тим, аналізуючи підстави внесення змін до Договору шляхом підписання додаткових угод встановлено, що ТОВ "Прикарпатенерготрейд" під час укладення спірних додаткових угод, всупереч вимогам п.2 ч.5 ст. 41 Закону України, збільшено ціну електроенергії без належного підтвердження наявності коливання ціни на електричну енергію як на момент звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до Договору, так і на момент підписання спірних Додаткових угод. Жоден із документів, які стали підставою для укладення Додаткових угод, не містить інформації про коливання ціна на електричну енергію на ринку у період з дати укладення попередньої Додаткової угоди, якою збільшено ціну на товар, до дати звернення Постачальника з пропозиціями внести наступні зміни до Договору в частині збільшення ціни на одиницю товару (або ж дати укладення наступної Додаткової угоди).
Як зазначалось вище, шляхом укладання додаткових угод № 120 від 12.03.2021 № 323 від 19.07.2021, № 413 від 31.08.2021 вартість 1 кВт/год електричної енергії по Договору від 30.12.20220 зросла на 26,4%, а обсяг зменшився на 21,6%; додаткових угод № 1/727 від 13.12.2021, № 2/729 від 14.12.2021, №3/734 від 15.12.2021, №4/743 від 15.12.2021 вартість 1 кВт/год електричної енергії по Договору від 06.12.2021 зросла на 1,262484 грн або 40,2%, а її обсяг не змінився.
З урахуванням вищевикладеного та з огляду на положення ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення на 26,4%, а її обсяг за Договором від 30.12.2020 зменшився на 21,6%, та зросла ціна одиниці електроенергії на 40,2% за Договором від 06.12.2021 без зміни її обсягу шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод укладення спірних угод у цьому випадку призвело до нівелювання результатів відкритих торгів.
Споживачем здійснено оплату товару за значно вищою ціною, ніж він розраховував під час укладення договору.
Стаття 652 ЦК України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
В свою чергу, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма щодо збільшення ціни за товар застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
З даного приводу, Верховним Судом висловлено правову позицію, що обмеження у 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (постанова Верховного Суду від 07.09.2022у справі № 927/1058/21).
Натомість, між сторонами укладено Додаткові угоди до Договорів, якими в сукупності відсоток збільшення ціни на товар склав 40,2% від первісної ціни за результатами торгів.
Отже, при підписанні цих додаткових угод сторонами порушено встановлене ст. 41 Закону обмеження у збільшенні ціни до 10 %, відтак Додаткові угоди №3-6 укладені з порушенням вказаної норми Закону та п.5.5. Договору та підлягають визнанню недійсними.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі та мети проведення відкритих тендерів, визначених Законом.
У постанові Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19 зазначено, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.
Аналогічну правову позицію викладено і в постанові Верховного Суду від 16.02.2023 у справі № 903/366/22, та, окрім вищенаведеного, вказано, що відповідно до ст.5 Закону, закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях. Поряд з цим, перемога в тендері (закупівля за кошти місцевого бюджету) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення більш як на 10% у спосіб укладення оскаржуваних додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця, та свідчить про свідоме заниження цінової пропозиції у тендері з метою перемоги.
Відповідно до ч. 1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
ГУНП в області мало право на отримання електричної енергії по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі, але без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції постачальника про збільшення ціни підписало Додаткові угоди, внаслідок чого ціна за 1 кВт/год. електричної енергії збільшилась на 26,4%, а її обсяг за Договором від 30.12.2020 зменшився на 21,6%, та зросла ціна одиниці електроенергії на 40,2% за Договором від 06.12.2021 без зміни її обсягу.
Підсумовуючи вищевикладене, оскаржувані додаткові угоди № 120 від 12.03.2021 № 323 від 19.07.2021, № 413 від 31.08.2021 до Договору від 30.12.20220 та додаткові угоди № 1/727 від 13.12.2021, № 2/729 від 14.12.2021, №3/734 від 15.12.2021, №4/743 від 15.12.2021 укладені з порушенням вимог ст. 41 Закону, а тому, з огляду на положення ст.ст. 203, 215 ЦК України підлягають визнанню недійсними.
Статтею 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Додаткові обставини щодо Договору від 30.12.2020.
Відповідач надіслав листи ГУНП в області про внесення змін до Договору від 30.12.2020 №2020/1600/743 щодо збільшення ціни за 1 кВт електроенергії та зменшення її обсягу:
Листом від 19.02.2021 № 844 Постачальник повідомив Споживача про зміну ціни електричної енергії по Договору від 30.12.2020 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (далі - РДН) у лютому 2021 року та надав фактографічну довідку Івано-Франківської торгово-промислової палати (далі - Івано-Франківська ТПП) №В-76 від 15.02.2021, до якої долучені дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН за 10 днів лютого 2021 (1,70388 грн/кВт год.) та 10 днів січня 2021 року (1,20806 грн/кВт год.), а також дані щодо росту індикативної закупівельної ціни за ці періоди на 41,04%.
На підставі вказаних документів між Споживачем та Постачальником укладено Додаткову угоду № 120 від 12.03.2021, якою змінено умови договору в частині збільшення ціни електроенергії з 01.02.2021 за 1 кВт/год. з 1,923933333 грн до 2,020264 грн з ДДВ, або на 5%, обсяг закупівлі зменшений та встановлений у розмірі 1 742 801,93 кВт.год.
Наданий відповідачем документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обгрунтування необхідності внесення змін до Договору в частині збільшення ціни.
У фактографічній довідці Івано-Франківської ТПП від 15.02.2021 № В-76 не наведено розрахунок вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, у тому числі дати укладання Договору (30.12.2020), звернення до Івано-Франківської ТИП (12.02.2021), дати укладання Додаткової угоди № 120 (12.03.2021) та дані про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період.
За інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» www/oree.com.ua вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 30.12.2020 (дата укладення Договору) 1401.15 грн/МВт.год., станом на 12.02.2021 (день звернення до Івано-Франківської ТПП) - 1578,17 грн/МВт.год.(+12,6%), станом на 12.03.2021 - 1313,38 грн/МВт.год (-16,8%).
При цьому, середньозважена ціна на РДН України у лютому та напередодні укладення додаткової угоди № 120 від 12.03.2021 (першій декаді березня 2021 року), мала тенденцію до зменшення та коливалась наступним чином (грн/МВт.год. без ПДВ): 1 декада лютого 2021 року (01.02-10.02) -1 703,88, 2 декада лютого 2021 року (11.02-20.02) - 1 630Д0 (-4,3%), 3 декада лютого 2021 року (21.02-28.02) - 1 572,22 (-3,55%), 1 декада березня 2021 року 31.03-10.03) - 1 396,73 (-11,2%).
Так, у фактографічній довідці Івано-Франківської ТПП від 14.06.2021 № В-76 не наведено розрахунок вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, у тому числі дати укладання Договору (30.12.2020), дати укладання Додаткової угоди № 120 (12.03.2021), звернення до Івано-Франківської ТПП (14.06.2021) та дані про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період.
Разом з тим, за інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» www/oree.com/ua вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 30.12.2020 (дата укладення Договору) -1401,15 грн/МВт.год., станом на 12.03.2021(дата укладання Додаткової угоди № 120) - 1313,38 грн/МВт.год (- 6,3%), станом на 14.06.2021 (день звернення до Івано-Франківської ТПП) - 1 261,81 грн/МВт.год.(-3,9%).
При цьому, середньозважена ціна на РДН України у 1 декаді червня 2021 року складала 1 339 грн/МВт.год. та напередодні укладення додаткової угоди № 323 від 19.07.2021 (першій декаді липня 2021 року) - 1 144, 45 грн/МВт год.
У 1 півріччі 2021 року середньозважена ціна на ринку РДН мала загальну тенденцію до зменшення та коливалась наступним чином (грн/МВт.год. без ПДВ): січень - 1 481,31, лютий - 1 637,98 (+10,6%), березень -1406,25 (-14,1%), квітень - 1474,43 (+4,8%), травень - 1098,36 (-25,5%), червень - 1 456,15 (+32,6%о). Загалом у червні 2021 року середньозважена ціна електроенергії на ринку РДН була нижче на 25,16 грн/МВт год. або на 1,7% ніж у січні того ж року.
1.2 Листом № 520868 б/д постачальник повідомив Споживача про необхідність зміни ціни електричної енергії по Договору від 30.12.2020 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку РДН у серпні 2021 року та надав фактографічну довідку Івано-Франківської ТПП від 13.08.2021 № В-469, по якої долучені дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни ¦упівлі електроенергії на РДН за 10 днів серпня 2021 (2 127,10 грн/МВт год.) та 10 днів липня 2021 року (1 055,60 грн/МВт год.), а також дані щодо росту індикативної закупівельної ціни за ці періоди на 101,51 %
На цій підставі між Споживачем та Постачальником 31.08.2021 укладено Додаткову угоду № 413, якою змінено умови Договору з 01.08.2021 в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. з 2,2470624 грн з ПДВ до 2,4327084грн з ЦДВ, або на 8,3%, Обсяг закупівлі зменшений та встановлений у розмірі 1 435 523,27 кВт.год.
Загалом ціна електричної енергії за договором зросла на 0,508775067грн за 1 кВт/год., або 26,4%.
У фактографічній довідці Івано-Франківської ТІШ від 13.08.2021 № В-469 не наведено розрахунок вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, у тому числі дати укладання Договору (30.12.2020), дат укладання Додаткових угод №120 (12.03.2021) та №323 (19.07.2021), звернення до Івано-Франківської ТПП (12.08.2021), та дані про відсоток коливання ціни електроенергії на ринку у вказаний період.
Разом з тим, за інформацією з веб-сайту ДІЇ «Оператор ринку» вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 30.12.2020 (дата укладення Договору) -1 401,15 грн/МВт.год., станом на 12.03.2021 (дата укладання Додаткової угоди № 120) - 1313,38 грн/МВт.год (- 6,3%), станом на 19.07.2021 (дата укладання додаткової угоди №323) - 1516,57 (+15,5%), станом на 12.08.2021 (дата звернення до Івано-Франківської ТІШ) - 1822,53 (+20,2%). Тобто з дати визначення ціни Договору від 30.12.2020 (з урахуванням внесених раніше до нього змін) середньозважена ціна коливалася як в бік зменшення так і в бік збільшення.
Обгрунтовуючи необхідність підвищення ціни за одиницю електричної енергію, в листі № 520868 ТОВ «ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД» навело дані щодо зміни середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН по Об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС), при тому, що Івано-Франківська область входить до Бурштинського енергоостріву (БуОС), торгової зони «Острів Бурштинської ТЕС».
За інформацією веб-сайту «Оператор ринку» середньозважені ціна купівлі електроенергії на РДН по БуОС за 10 днів липня 2021 (01.07-10.07) складала 1.701,53 грн/МВт год., а за 10 днів серпня 2021 року (01.08-10.08) -1 700,45 грн/МВт год., тобто знизились на 0,06%
Фактографічні довідки Івано-Франківської ТПП та додатки до них містять інформацію про вартість електроенергії за довільно визначені відповідачем періоди за вигідним для нього принципом (коли коливання ціни відбувалося в бік збільшення), в довідках не проведено дослідження коливання ціни упродовж всього періоду (з моменту укладення основного договору до дати звернення), а констатовано ціни на електричну енергію на певні дати.
У наслідок укладення Додаткових угод №120 від 12.03.2021, №323 від 19.07.2021, №413 від 31.08.2021, ціна електричної енергії за час дії Договору від 30.12.2020 зросла за 1 кВт/год. з 1,923933333 грн до 2,4327084 грн (+0,508775067 грн), або на 26,4%, а її обсяг зменшився з 1 830 000 кВт год. до 1 435 523,27 (-394 476,73 кВт год.), або на 21,6%.
Додаткові обставини по Договору від 06.12.2021
Відповідач надіслав листи ГУНП в області про внесення змін до договору від 06.12.2021 № 2021/1224/672 щодо збільшення ціни за 1 кВт електроенергії:
2.1 Листом № 624505/1 «б/д» Постачальник повідомив Споживача про зміну ціни електричної енергії по Договору від 06.12.2021 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку РДН у листопаді 2021 року, в період укладення договору та надав фактографічну довідку Івано-Франківської ТПП № В-683 від 15.11.2021, до якої долучені дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН за 10 днів листопада 2021 та 10 днів жовтня 2021 року, а також дані щодо росту ціни за ці періоди на 31,17%%.
На підставі вказаних документів між Споживачем та Постачальником укладено Додаткову угоду № 1/727 від 13.12.2021, якою змінено умови договору в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. з 3,136716грн ло 3,409548 грн з ПДВ, або на 8,7%.
Пунктом 2 Додаткової угоди № 1/727 передбачено внесення мін до п. 2.2 Договору від 06.12.2021 та викладення його в новій редакції, щодо обсягу закупівлі. Однак замість цифрового значення обсягу закупівлі: зазначений прочерк, що дозволяє зробити висновок про незмінність загального обсягу закупівлі, який зобов'язаний передати Постачальник у власність Споживачу, визначений п. 2.1 Договору від 06.12.2021.
При цьому внаслідок збільшення ціни 1кВт/год. електроенергії без зміни обсягів постачання зросла ціна Договору від 06.12.2021
Наданий відповідачем документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності знесення змін до Договору від 06.12.2021 в частиш збільшення ціни.
Фактографічна довідка Івано-Франківської ТІШ від 15.11.2021 № В-683 видана до дати укладання Договору від 06.12.2021, наведені у ній дані щодо коливання ціни електроенергії на ринку мали бути враховані при визначенні істотних умов Договору від 06.12.2021.
Крім того у довідці та додатках до неї не наведено жодних даних про збільшення ціни одиниці електричної енергії та її коливання на ринку у період з дати укладання Договору від 06.12.2021 до дати укладання Додаткової угоди № 1/727 від 13.12.2021.
Наведені в довідці та додатках до неї дані щодо середньозваженої ціни електричної енергії на ринку РДН за 1 декаду жовтня 2021 року та 1 декаду листопада 2021 року не можуть слугувати і ствердженням зміни та коливання ціни після укладення Договору від 6.12.2021.
За інформацією з веб-сайту ДП «Оператор ринку» www/oree.com.ua вбачається, що середньозважена ціна на РДН України складала станом на 06.12.2020 (дата укладення Договору) -933,66 грн/МВт.год., станом на 12.12.2021 (напередодні укладання Додаткової угоди № 1/727 від 13.12.2021) - 2 838,29 грн/МВт.год.(-3,3%%).
Згідно з роз'ясненнями Міністерства економічного розвитку торгівлі країни, як уповноваженого органу щодо формування державної політики у сфері публічних закупівель, від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю в залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання).
Таким чином, лише документи компетентного органу, які містять інформацію про коливання ціни такого товару на ринку, можуть бути підставою для внесення змін до Договору в частині визначення ціни. В свою чергу довідки інформативного характеру до таких не відносяться. Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
2.2. Листом № 624505/2 «б/д» Постачальник повідомив Споживача про зміну ціни електричної енергії по Договору від 06.12.2021 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку РДН у листопаді 2021 року, в період укладення договору та надав ту ж саму фактографічну довідку Івано-Франківської ТІШ №В-683 від 15.11.2021, до якої долучені дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН за 10 днів листопада 2021 року та 10 днів жовтня 2021 року, а також дані щодо росту ціни за ці періоди на 31,17%%.
На підставі вказаних документів між Споживачем та Постачальником укладено Додаткову угоду №2/729 від 14.12.2021, якою змінено умови договору в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. з 3,409548 грн до 3,709118 грн з ЦДВ, або на 8,8%.
При цьому пунктом 2 Додаткової угоди №2/129 передбачено внесення змін до п. 2.2 Договору від 06.12.2021 та викладення його в новій редакції. щодо обсягу закупівлі. Однак замість цифрового значення обсягу закупівлі зазначений прочерк, що дозволяє зробити висновок про незмінність загального обсягу закупівлі, який зобов'язаний передати Постачальник у власність Споживачу, визначеного п. 2.1 Договору від 06.12.2021.
При цьому внаслідок збільшення ціни 1 кВт год. електроенергії без зміни обсягів постачання зросла ціна Договору від 06.12.2021 в цілому, що є грубим порушенням вимог ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Загалом ціна електричної енергії за договором зросла на 0,572402 грн за 1 кВт/год., або 18,2%.
Таким чином порушено встановлений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону імперативний 10% максимальний ліміт щодо збільшення ціни, визначеної у договорі.
Наданий відповідачем документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до Договору від 06.12.2021 в частині збільшення ціни.
Фактографічна довідка Івано-Франківської ТПП від 15.11.2021 № В-683 видана до дати укладання Договору від 06.12.2021, наведеш у ній дані щодо коливання ціни електроенергії на ринку мали бути враховані при визначенні істотних умов Договору від 06.12.2021.
Крім того у довідці та додатках до неї не наведено жодних даних про збільшення ціни одиниці електричної енергії та її коливання на ринку у період з дати укладання Договору від 06.12.2021, а особливо з дати укладання попередньої додаткової угоди № 1/727 від 13.12.2021 до дати укладання Додаткової угоди № 2/729 від 14.12.2021.
Наведені в довідці та додатках до неї дані щодо середньозваженої ціни електричної енергії на ринку РДН за 1 декаду жовтня 2021 року та 1 декаду листопада 2021 року не можуть слугувати підтвердженням зміни та коливання ціни після укладення Договору від 06.12.2021.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства економічного розвитку торгівлі України, як уповноваженого органу щодо формування державної політики у сфері публічних закупівель, від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю в залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і ії порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання).
Таким чином, лише документи компетентного органу, які містять інформацію про коливання ціни такого товару на ринку, можуть бути підставою для внесення змін до Договору в частині визначення ціни. В свою чергу довідки інформативного характеру до таких не відносяться. Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
2.3. Листом № 624505/3 «б/д» Постачальник повідомив Споживача про зміну ціни електричної енергії по Договору від 06.12.2021 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку РДН у листопаді 2021 року, в період укладення договору та надав фактографічну довідку Івано-Франківської ТИП № В-693 від 23.11.2021, до якої долучені дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН за 20 днів листопада 2021 та 20 днів жовтня 2021 року, а також дані щодо росту ціни за ці періоди на 22,76%%.
На підставі вказаних документів між Споживачем та Постачальником укладено Додаткову угоду №3/734 від 15.12.2021, якою змінено умови договору в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. з 3,709118 гри до 4,03804грн з ЦДВ, або на 8,9 %.
При цьому як і у попередні рази пунктом 2 Додаткової угоди № 3/734 передбачено внесення змін до п. 2.2 Договору від 06.12.2021 та викладення його в новій редакції, щодо обсягу закупівлі. Однак замість цифрового значення обсягу закупівлі зазначений прочерк, що дозволяє зробити висновок про незмінність загального обсягу закупівлі, який зобов'язаний передати Постачальник у власність Споживачу, визначеного п. 2.1 Договору від 06.12.2021.
При цьому внаслідок збільшення ціни 1 кВт год. електроенергії без зміни обсягів постачання зросла ціна Договору від 06.12.2021 в цілому, що є грубим порушенням вимог ч, 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Загалом ціна електричної енергії за договором зросла на 0,901324 грн за1 кВт/год, або 28,7%.
Наданий відповідачем документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до Договору від 06.12.2021 в частині збільшення ціни.
Фактографічна довідка Івано-Франківської ТПП від 23.11.2021 № В-693 видана до дати укладання Договору від 06.12.2021, наведені у ній дані щодо коливання ціни електроенергії на ринку мали бути враховані при визначенні істотних умов Договору від 06.12.2021.
Крім того у довідці та додатках до неї не наведено жодних даних про збільшення ціни одиниці електричної енергії та її коливання на ринку у період з дати укладання Договору від 06.12.2021 до дати укладання Додаткової угоди № 3/734 від 15.12.2021. Також відсутні дані щодо коливань ціни електроенергії на ринку, які мали місце з часу укладання попередньої Додаткової угоди №2/729 від 14.12.2021.
Наведені в довідці та додатках до неї дані щодо середньозваженої ціни електричної енергії на ринку РДН за 20 днів жовтня 2021 року та 20 днів листопада 2021 року не можуть слугувати підтвердженням зміни та коливання ціни після укладення Договору від 06.12.2021.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства економічного розвитку торгівлі України, як уповноваженого органу щодо формування державної політики у сфері публічних закупівель, від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю в залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання).
Таким чином, лише документи компетентного органу, які містять інформацію про коливання ціни такого товару на ринку, можуть бути підставою для внесення змін до Договору в частині визначення ціни. В свою чергу довідки інформативного характеру до таких не відносяться. Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
2.4. Листом № 624505/4 «б/д» Постачальник повідомив Споживача про зміну ціни електричної енергії по Договору від 06.12.2021 у бік збільшення у зв'язку зі значним коливанням середньозваженої ціни купівлї-продажу електричної енергії на ринку РДН у листопаді 2021 року, в період укладення договору та надав дані сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни купівлі електроенергії на РДН за листопад 2021 та жовтень 2021 року, а також дані щодо росту ціни за ці періоди на 17,14%%.
На підставі вказаних документів між Споживачем та Постачальником укладено Додаткову угоду №4/743 від 15.12.2021, якою змінено умови договору в частині збільшення ціни електроенергії за 1 кВт/год. з 4,03804 грн до 4,3992 грн з ПДВ, або на 8,9%.
При цьому як і у попередні рази пунктом 2 Додаткової угоди № 4/743 передбачено внесення змін до п. 2.2 Договору від 06.12.2021 та викладення його в новій редакції, щодо обсягу закупівлі. Однак замість цифрового значення обсягу закупівлі зазначений прочерк, що дозволяє зробити висновок про незмінність загального обсягу закупівлі, який зобов'язаний передати Постачальник у власність Споживачу, визначеного п. 2.1 Договору від 06.12,2021.
При цьому внаслідок збільшення ціни 1 кВт год. електроенергії без зміни обсягів постачання зросла ціна Договору від 06.12.2021 в цілому, що є грубим порушенням вимог ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Загалом ціна електричної енергії за договором зросла на 1,262484 грн за 1 кВт/год., або 40,2%.
Наданий відповідачем документ не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та не може бути розцінений, як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до Договору від 06.12.2021 в частині збільшення ціни.
Наведені ДП «Оператор ринку» дані щодо коливання ціни електроенергії на ринку мали бути враховані при визначенні істотних умов Договору від 06.12.2021.
Крім того у додатках до листа не наведено жодних даних про збільшення ціни одиниці електричної енергії та її коливання на ринку у період з дати укладання Договору від 06.12.2021 до дати укладання Додаткової угоди №4/7343 від 15.12.2021. Також відсутні такі дані за період з часу укладання попередньої Додаткової угоди № 3/734 від 15.12.2021.
Наведені у додатках до листа № 624505/4 дані щодо середньозваженої ціни електричної енергії на ринку РДН за жовтень 2021 року та листопад 2021 року не можуть слугувати підтвердженням зміни та коливання ціни після укладення Договору від 06.12.2021.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства економічного розвитку торгівлі України, як уповноваженого органу щодо формування державної політики у сфері публічних закупівель, від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю в залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання).
Таким чином, лише документи компетентного органу, які містять інформацію про коливання ціни такого товару на ринку, можуть бути підставою для внесення змін до Договору в частині визначення ціни. В свою чергу довідки інформативного характеру до таких не відносяться. Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
Судом встановлено, що внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства, мала місце переплата коштів у розмірі 1265464,22грн.
Згідно зі статтею 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється в договорі купівлі-продажу в відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні. Відповідно до частини першої статті 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Таким чином, обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України.
З огляду на те, що господарським судом визнано недійсними додаткові угоди № 120 від 12.03.2021 № 323 від 19.07.2021, № 413 від 31.08.2021 за Договором від 30.12.2020 та додаткові угоди № 1/727 від 13.12.2021, № 2/729 від 14.12.2021, №3/734 від 15.12.2021, №4/743 від 15.12.2021, за Договором від 06.12.2021 вбачаються підстави для стягнення з постачальника (на підставі вищенаведених положень ст. ст. 712, 655, 670 (ч.1) Цивільного кодексу України) на користь споживача грошових коштів у сумі 1265464,22грн., отриманих відповідачем на виконання недійсних додаткових угод.
З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обов'язок із доказування слід розуміти, як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з частиною 1 статті 76, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Належність доказів - це спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, які входять до предмета доказування. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (частина 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи обставини справи, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 37777,00грн. покладається на відповідача.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
позовні вимоги задовольнити.
Визнати Додаткову угоду № 120 від 12.03.2021 до Договору № 2020/1600/743 від 30.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Визнати Додаткову угоду № 323 від 19.07.2021 до Договору № 2020/1600/743 від 30.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Визнати Додаткову угоду № 413 від 31.08.2021 до Договору № 2020/1600/743 від 30.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною,
Визнати Додаткову угоду № 1/727 від 13.12.2021 до Договору № 2021/1224/672 від 06.12.2021 про постачання електричної" енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Визнати Додаткову угоду № 2/729 від 14.12,2021 до Договору № 2021/1224/672 від 06.12.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Визнати Додаткову угоду до Договору №3/734 від 15.12.2021 , № 2021/1224/672 від 06.12.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Визнати Додаткову угоду до Договору № 4/743 від 15.12.2021 № 2021/1224/672 від 06.12.2021 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» недійсною.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» ( вул. Надрічна, 46, м. Івано-Франківськ, 76000, ЄДРПОУ 42129720) на користь Головного правління Національної поліції в Івано-Франківській області (вул. Академіка Сахарова, 15 м. Івано-Франківськ, 76018, ЄДРПОУ 40108798) - 1 265 464, 22грн, у тому числі 69123,87 грн за Договором № 2020/1600/743 від 30.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу та 1 196 340,35грн за Договором № 2021/1224/672 від 06.12.2021 про постачання електричної енергії споживачу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (вул. Надрічна, 46, м. Івано-Франківськ, 76000, ЄДРПОУ 42129720) судовий збір в розмірі 37 770,00грн. отримувач: Івано-Франківська обласна прокуратура, ЄДРПОУ 03530483, рахунок (ІВАN) UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22.01.2024
Суддя Шкіндер П.А.