19 січня 2024 року Справа № 280/5598/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до 1. Військової частини НОМЕР_1 (адреса для листування: АДРЕСА_2 )
2. Запорізького обласного центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, 7)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до 1. Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), 2. Запорізького обласного центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не надання документів, а саме витягів (копій) з бойових донесень, витягів (копій) з журналів бойових дій стосовно ОСОБА_1 ;
визнати протиправною бездіяльність Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не розгляду питання щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
зобов'язати Запорізький територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути питання щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
зобов'язати Запорізький територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати статус учасника бойових дій ОСОБА_1 , про що видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по 01.12.2022 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . За результатами проведення службового розслідування позивачу видано довідку про те, що він дійсно в період з 11.03.2022 по 14.03.2022 та з 15.03.2022 по 28.03.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи в с. Коломийці Синельниківського району Дніпропетровської області, с. Полтавка Пологівського району Запорізької області. Таким чином вважає, що наявні підстави для надання йому статусу учасника бойових дій. Однак, відповідачем 1 допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання всіх необхідних документів відповідачу 2 для розгляду зазначеного питання, а відповідачем 2 - щодо не розгляду питання щодо надання статусу учасника бойових дій. З урахуванням наведеного вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 21.07.2023 відкрито провадження у справі № 280/5598/23; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач 1 позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 14.08.2023 № 35176) послався на те, що позивач не звертався до військової частини з приводу надання документів, а саме витягів (копій) з бойових донесень, витягів (копій) з журналів бойових дій. При цьому, запит Шевченківського районного центру комплектування та соціальної підтримки м. Запоріжжя, який долучено до позовної заяви, на адресу військової частини не надходив. Однак, до відповідача 1 надходили запити Шевченківського районного центру комплектування та соціальної підтримки м. Запоріжжя від 20.03.2023 № 1438 та від 08.06.2023 № 3348, на які надавалися відповіді. Відтак, просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.
Відповідач 2 відзиву на позов не направив.
Частиною другою статті 175 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.02.2022 № 42 солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.12.2022 № 303 молодшого сержанта ОСОБА_1 , звільненого наказом від 23.11.2022 № 121-РС, з 01.12.2022 виключено зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення.
Як вбачається з довідки Військової частини НОМЕР_1 від 07.04.2023 № 314, ОСОБА_1 дійсно в період з 11.03.2022 по 14.03.2022 та з 15.03.2022 по 28.03.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи в с. Коломийці Синельниківського району Дніпропетровської області, с. Полтавка Пологівського району Запорізької області.
Вважаючи, що має право на отримання статусу учасника бойових дій, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України. (Абзац другий пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Абзацом другим пункту 2 Порядку № 413 передбачено, що статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 4 Порядку № 413 установлено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, зокрема, для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Відповідно до п. 5 Порядку № 413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.
Пунктом 6 Порядку № 413 передбачено, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Матеріалами справи, зокрема, копією супровідного листа від 25.05.2023 № 2741/с підтверджується, що Запорізьким обласним центром комплектування та соціальної підтримки повернуто ІНФОРМАЦІЯ_1 документи ОСОБА_1 на доопрацювання із зазначенням, що додатково необхідно надати не менш як один з таких документів: витяги (копії) з бойових донесень; витяги (копії) з журналів бойових дій. Крім того, необхідно долучити витяг з наказу про виплату заявнику додаткової грошової винагороди, відповідний додаток до витягу з наказу з приводу виплати додаткової грошової винагороди.
Як вбачається із копії супровідного листа від 06.06.2023 № 2357, відповідач 1 направив Шевченківському РТЦК та СП м. Запоріжжя оригінал довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413).
Тобто, відповідач 1 виконав свій обов'язок щодо направлення зазначеної довідки на розгляд відповідної комісії.
Стосовно решти документів відповідач 1 листом від 15.06.2023 № 2570 повідомив Шевченківський РТЦК та СП м. Запоріжжя, що записи про безпосередню участь в бойових діях молодшого сержанта ОСОБА_1 в бойових донесеннях та журналі бойових дій відсутні. Щодо витягу з наказу про виплату додаткової винагороди повідомлено, що підставою для внесення в наказ є рапорт безпосереднього начальника; в рапорті молодший сержант ОСОБА_1 відсутній. Також зазначено, що довідка про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України надана на підставі акту службового розслідування від 21.02.2023 № 26, наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 23.02.2023 № 26 (про завершення службового розслідування).
Таким чином, відповідач 1 надав на розгляд комісії наявні у нього документи стосовно ОСОБА_1 ; інші документи, а саме витяги (копії) з бойових донесень, витяги (копії) з журналів бойових дій, витяги з наказу про виплату додаткової грошової винагороди не направлялися у зв'язку із відсутністю у них записів про позивача.
Наведене зумовлює висновок суду про те, що відповідачем 1 не допущено у спірних правовідносинах протиправної бездіяльності відносно позивача.
Звідси, позовні вимоги, заявлені до Військової частини НОМЕР_1 , задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог, заявлених до відповідача 2, суд зазначає наступне.
Так, Порядком № 413 визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про наявність/відсутність підстав для надання особі статусу учасника бойових дій. При цьому, пунктом 4 зазначеного Порядку не передбачено надання таких документів як витяги (копії) з бойових донесень, витяги (копії) з журналів бойових дій, витяги з наказу про виплату додаткової грошової винагороди для розгляду питання про надання статусу учасникам бойових дій саме для категорії осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Крім того, як вже зазначалося вище, такі документи не можуть бути надані у зв'язку із відсутністю записів про позивача у них.
Отже, відповідач 2 протиправно повернув документи ОСОБА_1 на доопрацювання.
На думку суду, відповідач 2 мав розглянути питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій за наявними документами та прийняти відповідне рішення.
Відтак, визнання протиправною бездіяльності Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не розгляду питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та зобов'язання Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки розглянути питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 забезпечить ефективне відновлення прав позивача у спірних правовідносинах.
Водночас, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача 2 надати статус учасника бойових дій ОСОБА_1 , про що видати відповідне посвідчення задоволенню не підлягають як заявлені передчасно.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Запорізького територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, 7; код ЄДРПОУ 07835529) щодо не розгляду питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
3. Зобов'язати Запорізький територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, 7; код ЄДРПОУ 07835529) розглянути питання про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 19.01.2024.
Суддя Ю.П. Бойченко