17 січня 2024 року Справа № 280/10428/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)
про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
13.12.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати відповідача з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати позивачу пенсію на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку;
- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Єрьоміною В.А., яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія АН № 1305697 від 29.11.2023.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також позивач зауважив, що Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовив позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 02.10.2022 № 695/с. У подальшому відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки з посиланням на те, що після скасування Окружним адміністративним судом м. Києва окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачались умови та розмір перерахунку пенсії дотичної позивачу категорії осіб з 01.01.2018, інших рішень щодо перерахунку пенсії не приймалось. На думку позивача, такі дії відповідача за своїм змістом та правовою природою є безпідставними та такими, що суперечать положенням Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.12.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
03.01.2024 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 449 від 03.01.2024), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка здійснюється щомісяця, позивач про порушення свого права у відповідній сфері правовідносин мав змогу бути обізнаним щомісяця. Відтак, позивачем, на думку відповідача, пропущений строк звернення до суду з даною позовною заявою. Також відповідач у відзиві зазначив, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Підвищення грошового забезпечення (встановлення нових додаткових видів грошового забезпечення) відбулося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.06.2002.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ).
02.10.2023 Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки склав та надав позивачу довідку № 695/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить 19 609,00 грн. (а.с.12).
21.10.2023 позивач в особі свого представника звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії відповідно до довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з основним розміром пенсії відповідно до вислуги років заявника без обмеження її максимальним розміром та виплатити заборгованість (а.с.11).
Листом від 21.11.2023 № 19080-18397/М-02/8-0800/23 відповідач повідомив позивачу, що умови проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704) були передбачені п.п.1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103).
Також відповідачем у листі від 21.11.2023 № 19080-18397/М-02/8-0800/23 було зауважено, що оскільки Окружний адміністративний суд м. Києва визнав протиправними та скасував з 05.03.2019 п.п.1-2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, а інші рішення щодо перерахунку (крім Постанов Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році») Урядом не приймалось, то на теперішній час відсутні підстави для проведення перерахунків пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, по довідкам, що складені або надані після 05.03.2019 (а.с.10).
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, суд виходить із такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 1 ст. 15 даного Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Слід зазначити, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Зокрема, за приписами ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
За приписами ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом дасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Усі призначені за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Варто зауважити, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив зазначений Порядок (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку (у редакції Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 Порядку міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку. Проте, зміни, внесені Постановою КМУ від 21.02.2018 №103, зокрема до додатку 2 Порядку, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними. Відтак, саме з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 Порядку, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку залишився таким же.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, якою, серед іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнти посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 даної Постанови регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 набрала чинності 01.03.2018.
Таким чином, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII.
До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу, що оскільки рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 набрало законної сили лише 05.03.2019, то обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача виникає у відповідача з моменту отримання належної довідки за період з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Відповідно до п. 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченою йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 02.10.2023 склав довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії № 695/с, відповідно до якої станом на 05.03.2019 згідно з положеннями Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, становить 19 609,00 грн. (а.с.12). Позивач 21.10.2023 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку отримуваної ним пенсії на підставі оновленої довідки (а.с.11), однак відповідач листом від 21.11.2023 № 19080-18397/М-02/8-0800/23 відмовив позивачу у перерахунку пенсії (а.с.10).
Отже, враховуючи нормативно-правове регулювання досліджуваних правовідносин, виходячи з фактичних обставин справи, суд вважає, що позивач мав право на перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2023 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, однак відповідач протиправно відмовив у вчиненні відповідних дій.
Оцінюючи доводи представника відповідача про те, що пункти 1-2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 втратили чинність, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову у відповідній частині, суд вважає за необхідне зазначити, що визнання протиправними та нечинними вказаної норми не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Крім того, безпідставним є твердження відповідача про неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, оскільки відповідний механізм визначений Порядком.
Стосовно доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.
Відповідна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 89819907) та знаходить своє практичне застосування у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (зокрема, у постанові від 16.03.2023 по справі № 420/7835/19, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 109601191).
Отже, положення ст.122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.
За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідач повинен був з 01.04.2019 провести позивачу як особі, яка отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, перерахунок пенсії на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2023 № 695/с, однак протиправно відмовив у цьому.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, є обґрунтованими, а відтак, в цій частині позов підлягає задоволенню.
Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу з 01.04.2019 пенсію на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку, суд виходить із такого.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду
Отже, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.04.2019 пенсію на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.
Поряд із цим, вимога про зобов'язання відповідача виплачувати у подальшому позивачу на підставі оновленої довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, спрямована на майбутнє. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Крім того, суд зауважує, що вимога «здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку», на переконання суду, також є передчасною, оскільки відповідач відмовив у реалізації поданої довідки взагалі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у даному випадку позовні вимоги у досліджуваній частині слід задовольнити частково, а саме зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.04.2019 пенсію на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.
Натомість, у задоволенні вимоги щодо зобов'язання відповідача виплачувати у подальшому позивачу на підставі оновленої довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, а також щодо здійснення виплати різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, а також вмотивовано необхідність зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.
У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, підлягає частковому задоволенню, а саме у зазначеній вище частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією від 06.12.2023 № 6940-539Т-6ЕВК-ВВХА (а.с.4) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 073,60 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсію на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.10.2022 № 695/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 17 січня 2024 року.
Суддя О.В. Прудивус