Рішення від 10.01.2024 по справі 926/4263/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/4263/23

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ярошенко В.П., за участю помічника судді Шехтер Є.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом:

Південно - Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (29001, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, код ЄДРПОУ 21312821)

до Мамаївської сільської ради (59343, Чернівецька область, с. Мамаївці, вул. Шевченка,156 код ЄДРПОУ 04417518)

про зобов'язання виконати рішення

за участю представників сторін:

від позивача: Логінова Т.Ю.

від відповідача: Григоряк О.Є.

УСТАНОВИВ:

Дії та аргументи Позивача.

Південно - Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (29001, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, код ЄДРПОУ 21312821) звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовною заявою до Мамаївської сільської ради (59343, Чернівецька область, с. Мамаївці, вул. Шевченка, 156 код ЄДРПОУ 04417518) про зобов'язання виконати рішення.

Позов мотивується тим, що Мамаївська сільська рада в особі виконавчого комітету відповідно до рішення адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 03.02.2023 року №72/05-р/к у справі № 72/53-22 не виконала зобов'язання у двомісячний строк з дня отримання рішення припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шляхом проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів, що і стало підставою для звернення з даним позовом.

Дії та аргументи Відповідача.

Відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив, що він не міг виконати рішення адміністративної колегії позивача від 03.02.2023 № 72/05-р/к так, як відповідно до рішення виконавчого комітету Мамаївської сільської ради від 04.02.2022 № 1/1 оголошено конкурс на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Мамаївської територіальної громади, створена конкурсна комісія для проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Мамаївмької ТГ та затверджено положення про конкурсну комісію.

Проте, через відсутність пропозицій від можливих виконавців послуг конкурс не відбувся.

Крім того, відповідач зазначив, що на час подання позовної заяви, нормативні документи, на які посилався позивач, втратили чинність, тому відповідач позбавлений можливості виконати рішення позивача на підставі нормативних документів зазначених у даному рішенні та які були чинні на час його прийняття.

Процесуальні дії та рішення суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.10.2023, справу розподілено судді Ярошенко В. П.

Ухвалою суду від 06.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 16.10.2023.

06.10.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання призначеного на 18.10.2023 в режимі відеоконференцзв'язку.

13.10.2023 на адресу Господарського суду Чернівецької області за вх. № 4432 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

В судове засідання 16.10.2023 представники сторін не з'явилися. Однак, від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

Ухвалою суду від 16.10.2023 відкладено підготовче судове засідання на 01.11.2023.

В судовому засіданні, 01.11.2023, постановлено протокольну ухвалу, якою відкладено підготовче засідання на 10.11.2023.

07.11.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло заперечення на клопотання про врегулювання спору за участю судді.

Також, 07.11.2023 від відповідача надійшло клопотання про надання письмових пояснень. Вищевказані письмові пояснення суд прийняв та залучив до матеріалів справи.

В судовому засіданні, 10.11.2023, постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву до 20.11.2023.

15.11.2023 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла відповідь на письмові пояснення. Вищевказану відповідь суд прийняв та залучив до матеріалів справи.

В судовому засіданні, 20.11.2023, постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті на 13.12.2023.

13.12.2023 розгляд справи не відбувся.

Ухвалою суду від 18.12.2023 призначено розгляд справи по суті на 25.12.2023.

25.12.2023 судове засідання не відбулося через оголошення повітряної тривоги на території Чернівецької області під час запланованого слухання справи.

Ухвалою суду від 25.12.2023 відкладено розгляд справи по суті на 03.01.2024.

03.01.2024 в судовому засіданні оголошувалась перерва до 10.01.2024.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів у судовому засіданні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.

Судом проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Установлені судом обставини.

Рішенням адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 03.02.2023 року № 72/05-р/к у справі 72/53-22 вирішено:

1. Визнати бездіяльність Мамаївської сільської ради, яка полягає у не проведенні до 01.02.2021, а з 01.05.2021 Мамаївської сільської ради в особі виконавчого комітету (адреса: вул. Шевченка, 156, с. Мамаївці, Чернівецький район, Чернівецька область, 59343, ідентифікаційний код - 04417518), конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території населених пунктів, які їй підпорядковані, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції.

2. Зобов'язати Мамаївську сільську раду в особі виконавчого комітету у двомісячний строк з дня отримання рішення припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів.

Позивач зазначає, що рекомендованим листом від 06.02.2023 року № 72-02/250 на адресу Мамаївської сільської ради було направлено копію рішення відділення від 03.02.2023 року № 72/05-р/к у справі № 72/53-22.

Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 2900106925729 рішення Відділення було вручено 16.02.2023 року уповноваженою особою.

За твердженням позивача, двомісячний строк, протягом якого відповідач зобов'язаний був припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, розпочався 16.02.2023 року і закінчився 17.04.2023 року.

У зазначений строк відповідач рішення відділення не виконав та не оскаржив.

Оцінка суду установлених обставин на норм діючого законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ст. 7, 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення здійснюють контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.

Рекомендованим листом від 06.02.2023 року № 72-02/250 на адресу Мамаївської сільської ради було направлено копію рішення відділення від 03.02.2023 року № 72/05-р/к у справі № 72/53-22.

Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 2900106925729 рішення Відділення було вручено 16.02.2023 року уповноваженою особою.

Згідно з ч.2 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковим до виконання.

Відповідно п. 21 Постанови Пленуму ВГС України № 15 від 26.12.11 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" вирішуючи спори, пов'язані із зобов'язанням виконати рішення Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення господарським судам необхідно мати на увазі, що сам по собі факт неоскарження рішення особою, якої воно стосується, не є безумовним свідченням законності відповідного акта державного органу. Тобто для того, щоб дійти висновку про обов'язковість виконання рішення названого Комітету чи його територіального відділення, господарському суду потрібно досліджувати це рішення на предмет його відповідності вимогам законодавства, якщо така відповідність заперечується іншою стороною у справі. Однак господарським судом не можуть братися до уваги доводи особи, стосовно якої прийнято рішення (заявника, відповідача, третьої особи в розумінні статті 39 Закону України "Про захист економічної конкуренції"), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених частиною другою статті 47 та частиною першою статті 60 названого Закону, оскільки дана особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" перебіг строку, який обчислюється роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок. Строк, який обчислюється роками, закінчується у відповідний місяць і число останнього року строку. Строк, який обчислюється місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, який обчислюється місяцями, припадає на такий місяць, що не має відповідного числа, строк закінчується в останній день цього місяця. У разі, коли останній день припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.

Також, частиною 2 пункту 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5 (z0090-94) (в редакції Розпорядження Антимонопольного комітету № 169-р (z0471-98) від 29.06.1998) визначено, що під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.

Рішення адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 03.02.2023 року №72/05-р/к у справі № 72/53-22 у зазначений строк не виконано та не оскаржувалось.

З огляду на викладене вище, з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", є обов'язковим до виконання.

Щодо тверджень відповідача про неможливість виконати рішення відділення від 03.02.2023 року № 72/05-р/к через відсутність пропозицій від можливих виконавців послуг, тому конкурс не відбувся, суд зазначає наступне.

Відповідно до матеріалів справи на вимоги Відділення про надання інформації від 15.04.2021 № 72-02/1760, від 02.08.2022 № 72-02/1568 та від 14.112022 № 72-02/50 листами від 26.04.2021 № 826, від 10.08.2022 № 1027, від 06.01.2023 № 36 рада повідомила Відділення, що протягом 2021 року та протягом 2022 року (зокрема в квітні та серпні 2022 року) проводились процедури закупівель щодо надання послуг з механізованого та ручного збирання, вивезення вуличного змету, сміття з території доріг, тротуарів та їх стихійного утворення. За результатами проведених закупівель та території Мамаївської сільської територіальної громади послуги із механізованого та ручного збирання, вивезення вуличного змету, сміття з території доріг, тротуарів та їх стихійного утворення надавало ТОВ «Укрвторресурси-Буковина». Рада підтвердила, що конкурси з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території Мамаївської сільської територіальної громади впродовж 2019-2022 років не проводилось.

Посилання відповідача на лист від 24.03.2023 № 67 щодо надання інформації Відділенню про те, що конкурс не відбувся є необґрунтованим, оскільки зазначений лист був надісланий на адресу Відповідача майже через два місяці після прийняття рішення Відділення, також в ході проведення дослідження та розгляду справи Відділенням у період з квітня 2021 до прийняття рішення - 03.02.2023 рада не надавала ніяких документів та інформації про проведення конкурсів.

Окрім того, відповідно до пункту 26 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, що затвердженого постановою Кабінетів міністрів України від 16.11.2011 № 1173, у разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів з дня його прийняття всіх учасників конкурсу, оприлюднює повідомлення на своєму офіційному веб-сайті та організовує протягом десяти календарних днів підготовку нового конкурсу. Однак, Рада, замість оголошення нового конкурсу, пропонує, в порушення вимог Порядку, на засіданні конкурсу комісії оголосити тендерну пропозицію по збору побутових відходів. Порядок на момент прийняття рішення Відділення був чинний, втратив чинність 30.08.2023 року на підставі порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 № 918.

Суд критично ставиться до доводів відповідача, з приводу того, що нормативні акти, на підставі яких Відділенням прийнято рішення втратили чинність, закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому не має можливості його виконати, оскільки спірні правовідносини в даній справі є цивільно-правовими, тобто йдеться не про надання актам законодавства зворотної дії в часі. А про приведення спірних правовідносин у відповідність до законодавства, в тому числі із змінами, які відбулися в чинному законодавстві, що регулює питання визначення виконавця послуг (постанова ВС від 10.05.2016 у справі № 924/703/14).

Висновки суду з предмету судового розгляду.

Враховуючи, що встановлені ч. 1 ст. 60 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" строки можливого оскарження рішення пройшли, підстави для перегляду законності від 03.02.2023 року №72/05-р/к у справі № 72/53-22 відсутні, позов обґрунтований, підтверджений поданими доказами та підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Судовими витратами у справі є витрати позивача на сплату судового збору у сумі 2684,00 грн, сплачені платіжною інструкцією № 573 від 21.09.2023, які згідно з приписами статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 123, 129, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Мамаївську сільську раду виконати рішення від 03.02.2023 року №72/05-р/к у справі № 72/53-22.

3. Стягнути з Мамаївської сільської ради на користь Південно - Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 2684 грн судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складання повного тексту рішення - 19.01.2024.

Суддя Вікторія ЯРОШЕНКО

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.