Cправа № 611/528/23
н/п 3/611/44/24
18 січня 2024 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Коптєв Ю.А., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Барвінкове, Харківська область, громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП
З протоколу серія ААД № 010432 від 21.10.2023, убачається, що 21 жовтня 2023 року близько 23 години 10 хвилин по вулиці І.Плиса в м. Барвінкове Ізюмського району Харківської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «RENAULT Logan», державний номерний знак НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги пункту 2.9 а ПДР, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Drager Alkotest 6810».
Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 02 листопада 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 17000 з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Постановою Харківського апеляційного суду від 13 грудня 2023 року постанову Барвінківського районного суду від 02.11.2023 скасовано. Матеріали повернуто до відділення поліції № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області для додаткової перевірки обставин, а саме:
-долучити до матеріалів справи відповідний відеозапис із місця вчинення правопорушення;
-додатково допитати водія ОСОБА_1 , стосовно обставин, які були 21.10.2023 близько 23 години 10 хвилин по вул. І.Плиса, в м. Барвінкове Харківської області;
-додатково отримати відомості від працівників патрульної поліції, які складали вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення, щодо обставин події;
-прийняти заходи по встановленню можливих свідків події та допитати їх.
11 січня 2024 року матеріали справи повернулися до суду після доопрацювання, але зазначені недоліки усунуті не були. В рапорті поліцейського СРПП ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області Вадима Поліщука вказано, що надати відеозапис не має можливості, так як на даний час запис відсутній, бо зберігається лише 30 діб, з дня його запису. Допитати ОСОБА_1 не представилося можливим, так як останній не проживає за вказаною адресою. Свідків вказаної події також не представилося можливим встановити.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав в повному обсязі. Просив справу закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Зазначає, що не керував вказаним автомобілем, а лише перебував в ньому на момент під'їзду екіпажу патрульної поліції.
Статтею ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме в ньому зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
У постанові Верховного Суду від 20.02.2019 року № К/9901/21130/18 (справа №404/4467/16-а) йдеться, зокрема, про таке: «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування».
Відповідно до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).
Також судами вищих інстанцій неодноразово зверталася увага на те, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, тому як і у кримінальному провадженні суд у справах про адміністративні правопорушення повинен бути неупередженим і безстороннім, а відтак не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу, самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, а судовий розгляд повинен провадитися виключно в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення. Недотримання таких засад означатиме неминуче перебирання судом на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що в свою чергу є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини від 09.06.2011 у справі «Лучанінова проти України», заява №16347/02, заява №926/08, стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», постанови Київського апеляційного суду від 24.12.2019 у справі №761/26744/19, від 23.09.2019 у справі №753/9705/19 та інші, які є остаточними в подібній категорії справ).
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання, що свідчить, що вказана постанова не є доказом, який підтверджує факт притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки не встановлює вину останнього.
З огляду на положення статті 62 Конституції України, відповідно до якої обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях та усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку, що уповноваженою особою не доведено що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. З огляду на це, провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі ч. 1 ст.130 КУпАП, керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Барвінківський районний суд протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Барвінківського районного суду Ю.А. Коптєв