г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/179/24
Номер провадження 3/213/273/24
Іменем України
17 січня 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП не встановлено, до адміністративної відповідальності за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 206891, складеним 30 грудня 2023 року інспектором полку патрульної поліції, Калюга В.О., 30.12.2023 близько 23.40 год., перебуваючи в п'яному вигляді біля будинку № 8 по вул. Гірників в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу, викрикував образливі та лайливі слова у бік перехожих та працівників поліції, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, чим скоїв дрібне хуліганство.
Розгляд справи було призначено на 17.01.2024 о 10.00 год., про що ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис в протоколі. В судове засідання він не з'явився, будь-яких заяв, клопотань від нього не надходило.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, приходжу до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за наступних підстав.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В судовому засіданні встановлено, що всі обставини, які викладені в адміністративному протоколі, не підтверджуються жодним доказом. Незважаючи на те, що в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 викрикував образливі та лайливі слова у бік перехожих, особа, яка склала протокол, зазначає, що свідки події відсутні, не залучалися. Згідно з протоколом на місці події здійснювалася відеофіксація на відеокамери, втім доказів з відеокамер до протоколу також не надано.
Таким чином, суд не знаходить підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.280, 283, 284 КУпАП України, суддя -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в Дніпровський апеляційний суд через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з моменту винесення.
Суддя В.В. Попов