Справа №461/151/24
Провадження №3/461/183/24
16 січня 2024 року м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.187 КУпАП ,-
До Галицького районного суду м. Львова скеровано справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.11.2023 року серії ВАБ №953897, ОСОБА_1 06.11.2023 року в період часу з 10:00 год. по 11:00 год. у м. Львові на вул. Мартовича, 2 не прибув на відмітку в сектор дільничних офіцерів поліції та про причини неявки не повідомив, чим порушив ухвалу Личаківського районного суду м. Львова про встановлення адміністративного нагляду.
Дані дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч.2 ст. 187 КУпАП як порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: нереєстрація в органі Національної поліції, повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Окрім цього, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.12.2023 року серії ВАД №556134, ОСОБА_1 04.12.2023 року в період часу з 10:00 год. по 11:00 год. у м. Львові на вул. Мартовича, 2 не прибув для реєстрації в приміщення Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області, чим повторно протягом року порушив правила адміністративного нагляду.
Дані дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч.2 ст. 187 КУпАП як порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: нереєстрація в органі Національної поліції, повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вживала заходів для явки до суду, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи те, що адміністративне правопорушення вчинено однією особою, суд об'єднує матеріали справи про адміністративні правопорушення в одне провадження, оскільки їхній спільний розгляд сприяє повному, всебічному та об'єктивному дослідженню обставин справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності зі ст. 9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
До складеного протоколу про адміністративне правопорушення не долучено відповідних доказів, що відображають об'єктивну та суб'єктивну сторону правопорушення.
В свою чергу, під час розгляду справи не здобуто доказів наявності у діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП, оскільки не надано жодних доказів його вини, до матеріалів справи не долученого жодного доказу, який підтверджує, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про встановлення стосовно нього адміністративного нагляду та не був повідомлений про наявність у нього зобов'язання приходити на відмітки. Крім того, до матеріалів справи долучено ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 27.09.2022 року якою було встановлено адміністративний нагляд ОСОБА_1 строком на 1 рік з часу винесення такої ухвали, таким чином строк встановлення адміністративного нагляду за даною ухвалою сплив 27.09.2023 року,ухвали про продовження строку адміністративного нагляду до матеріалів справи не долучено. Натомість в протоколах про адміністративні правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 не з'явився для реєстрації в орган поліції 06.11.2023 року та 04.12.2023 року, однак в матеріалах справи відсутні відомості про те що в даний період відносно ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд. Також, у фабулі протоколів не вказано конкретно ухвалами від якого числа встановлено відносно ОСОБА_1 адміністративний нагляд.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Суд не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В свою чергу, під час розгляду справи не здобуто доказів наявності у діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП, оскільки не надано жодних доказів його вини, тому суд вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, суддя, -
Справам про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 187 КУпАП (справа №461/151/24, провадження №3/461/196/24) та ч.2 ст. 187КУпАП (справа №461/151/24, провадження №3/461/183/24), об'єднаним в одне провадження, присвоїти спільний номер 461/151/24 (провадження №3/461/183/24).
Відмовити у притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 187КУпАП України за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч.2 ст. 187КУпАП України - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя О.Р. Юрків.