17 січня 2024 року Справа № 300/5473/22 пров. № А/857/3901/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Затолочного В.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2023 року (суддя Микитюк Р.В., м.Івано-Франківськ),
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУПФ) в якому просив:
визнати відмову відповідача здійснити позивачу проведення індексації та виплати проіндексованої пенсії протиправною;
зобов'язати ГУПФ провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2022.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2023 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просить скасувати рішення суду, та прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі вказує, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII), а тому відсутні підстави для проведення індексації пенсії. При цьому наголошує на відсутності постанови Уряду, яка регулює спірні правовідносини.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У зв'язку звільненням у відставку судді ОСОБА_2 , (головуючий суддя у цій справі), згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.11.2023, справа №300/5473/22 передана на розгляд головуючого судді Качмара В.Я.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як сторони не подали клопотання про розгляд справи за їх участі.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 3723-XII.
Представник позивача, 28.06.2022 та 03.11.2022 звернувся до відповідача з адвокатськими запитами про проведення виплати пенсії з 01.03.2022 з урахуванням індексації (а.с.5, 7).
Відповідач листом від 23.11.2022 за №4592-4407/С-02/8-0900/22 відмовив позивачу у даній виплаті. У спірній відмові зокрема зазначено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року у справі №300/2496/19, яке набрало законної сили 31.03.2020, з 19.11.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності (II група) відповідно до Закону № 3723-XII та обчислено пенсію в розмірі 60% на підставі довідки про заробітну плату та її складових від 11.11.2019 №55369/09-2106, однак не зобов'язано відповідача в подальшому здійснювати будь-які перерахунки пенсії позивачу (а.с.6, 8).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Згідно частиною другою статті 42 Закону 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з положеннями статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Сторонами не заперечується, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за нормами Закону № 3723-XII.
Згідно пункту 2 розділу XІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №899-VIII) Закон №3723-XII, окрім статті 37, втратив чинність, у тому числі втратила чинність стаття 37-1 Закону України №3723-XII, якою визначались підстави для перерахунку пенсій державним службовцям.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-ІV.
Відповідно до пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон №2148-VIII), який набрав чинності з 01.10.2017, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.
У подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон №2040-ІХ) пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV викладено у новій редакції, згідно якої у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається.
Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно пояснювальної записки до законопроекту цього Закону прийняття такого обумовлено необхідністю визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, оскільки у 2017 році із об'єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за «спеціальними» пенсійними програмами. Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв'язку із зміною грошового забезпечення проведений у 2018 році, а держслужбовцям та науковцям пенсії не перераховувалися з 2008 року.
Зазначені положення Закону №2040-ІХ набрали чинності з 01.03.2022.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що з 01.03.2022 пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV передбачає проведення індексації пенсій, призначених, зокрема, відповідно до Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини другої статті 42 Закону №1058- IV.
Згідно абзаців 2 та 3 частини другої статті 42 Закону №1058- IV у редакції Закону №2040-ІХ для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Наступними абзацами цієї правової норми також закріплено, що у разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
На реалізацію наведених правових положень 16.02.2022 Урядом прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 (далі - Постанова №118), якою у пункті 1 установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з «Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
За встановлених обставин справи підтверджено, що наведені положення пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV відповідач не виконав та не провів розрахунок індексації пенсії позивача з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14.
Апеляційний суд наголошує, що пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV - спеціального закону, який прийнято у 2022 році, не визнавався Конституційним Судом України неконституційними, а тому є чинними та обов'язковими для виконання всіма суб'єктами публічного права.
Враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, суд апеляційної інстанції зазначає на неможливість пенсійного органу відмовити в проведенні індексації пенсійної виплати позивача, посилаючись на неврегулювання спірних правовідносин актами Уряду, за наявності відповідного Закону.
Дослідивши обставини справи у відповідності до наведених правових норм суд апеляційної інстанції вважає вірними висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Щодо доводів скаржника про пропуск позивачем строку звернення до суду, то слід вказати відмова відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням індексації датована 23.11.2022, позивач звернувся до суду у грудні 2022 року, а отже останнім не пропущено строк звернення до суду. На вказану виплату позивач набув права з 01.03.2022, яка не нарахована та не виплачена з вини відповідача.
Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2023 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
В. С. Затолочний