Рішення від 18.01.2024 по справі 620/16615/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року Чернігів Справа № 620/16615/23

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просить визнати протиправним рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової грошової допомоги від 17.08.2023 №8 щодо відмови у призначенні та невиплаті Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби та зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій призначити, а Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в разі інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби відповідно до п.4 ч.2 ст.118 Кодексу Цивільного захисту України, у розмірі, передбаченому пп.8 ч.1 ст.118-2 Кодексу цивільного захисту України, а саме 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2023.

В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що відповідачем було порушено вимоги п.175 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593, а саме не надано направлення на проходження огляду лікарсько-експертної комісії з метою встановлення її стану здоров'я на дату звільнення, що у подальшому призвело до невірного встановлення підстави звільнення її зі служби у зв'язку з чим порушено її права. Захворювання, які призвели до встановлення інвалідності, були отримані задовго до її звільнення. Вважає, що строк реалізації її права на отримання допомоги передбачено ч.6 ст.118-3 Кодексу цивільного захисту України та становить 3 роки з дня виникнення такого права.

Суд ухвалою від 22.11.2023 відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

Відповідачі у встановлений судом строк подали відзив на позов, в яких позовні вимоги не визнали, та наголосили, що інвалідність позивачу була встановлена пізніше, ніж 6 місяців з моменту звільнення зі служби, з огляду на що, права на отримання допомоги позивач не має.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Відповідно до витягу з наказу начальника ГУ ДСНС у Київській області від 24.10.2022 №382 о/с ОСОБА_1 26.10.2022 звільнено зі служби у відставку у зв'язку із скороченням штату.

25.11.2022 протоколом №207/2465 засідання Центральної лікарсько-експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв встановлено, що захворювання позивача пов'язані з проходженням служби (а.с.14).

19.07.2023 позивачу встановлено з 27.06.2023 ІІІ групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби (а.с.15).

20.07.2023 позивач звернулась до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області із заявою, в якій просила про призначення і виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (а.с.16).

За результатами розгляду поданої заяви, відповідачем відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, що підтверджується витягом з протоколу від 17.08.2023 №8 (а.с.19). Підставою для відмови зазначено, що група інвалідності встановлена пізніше ніж протягом шести місяців після звільнення зі служби.

Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на таке.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України.

Відповідно до ст. 118 Кодексу цивільного захисту України одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно із цим Кодексом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі:

1) загибелі особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання нею службових обов'язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов'язків;

2) смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що настала в період проходження нею служби;

3) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

4) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов'язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов'язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.

Отже, нормами п. 4 ч. 2 ст. 118 Кодексу цивільного захисту України визначено підстави, за наявності яких призначається та виплачується одноразова грошова допомога, при цьому встановлення особі рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності - є окремою правовою підставою для призначення і виплати одноразової грошової допомоги та передбачає її виплати лише у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності.

Як встановлено судом, позивача звільнено зі служби 26.10.2022, однак лише з 27.06.2023 їй встановлено ІІІ групу інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби (а.с.15).

Отже, інвалідність встановлена більше ніж протягом шести місяців після звільнення зі служби з органів цивільного захисту, як наслідок, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги.

Щодо посилань представника позивача на порушення відповідачем п.175 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593, в частині ненадання направлення на проходження огляду лікарсько-експертної комісії з метою встановлення її стану здоров'я на дату звільнення, суд зазначає, що вказані обставини не є предметом даного позову, а захист порушених прав, про які йдеться у позові має відбуватися в межах окремого провадження, оскільки пов'язаний з порядком звільнення, а не наявністю чи відсутністю підстав для виплати одноразової грошової допомоги, яка виплачується у зв'язку з встановленням інвалдіності, а не звільненням зі служби.

Крім того, зазначенні посилання жодним чином не спростовують факту встановлення інвалідності 26.07.2023, оскільки саме встановлення інвалідності, а не пов'язаність хвороби з проходженням служби свідчить про наявність у особи права на її отримання. Також представником позивача не доведено, яким чином зазначені осбтавини заважали позивачу встановити інвалідність у строк до 26.04.2023.

Також суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що строк реалізації її права на отримання допомоги передбачено ч.6 ст.118-3 Кодексу цивільного захисту України та становить 3 роки з дня виникнення такого права, оскільки зазначені обставини жодною зі сторін не заперечуються.

Питання реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги прямо залежить від дати встановлення інвалідності, зазначеної у довідці МСЕК. При цьому, пункт 4 ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту як умову виникнення підстав для виплати одноразової грошової допомоги визначає саме встановлення інвалідності, а не встановлення наявності зв'язку захворювання з проходженням служби, що не є тотожними поняттями.

З урахуванням викладеного, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Межигірська, 8,м. Київ,04071, код ЄДРПОУ 38537963).

Відповідач - Державна служба України з надзвичайних ситуацій (вул. Олеся Гончара, буд.55, м. Київ, 01030, код ЄДРПОУ 38516849).

Повне рішення суду складено 18.01.2024.

Суддя Л.О. Житняк