Рішення від 17.01.2024 по справі 460/20460/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. Рівне №460/20460/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

1) визнати дії відповідача щодо не зарахування до страхового стажу періоду трудової діяльності в кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.09.1995 по 26.12.1996 протиправними.

2) зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу періоди трудової діяльності кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.9.1995 по 26.12.1996.

3) зобов'язати відповідача провести необхідний перерахунок та виплати усі належні позивачу пенсії.

В обгрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Рівненського окружного адміністративним судом від 01.06.2022 у справі №460/13303/22 визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 04.02.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язанно відповідача призначити пенсію відповідно до ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення суду набрало законної сили. Позивач вказує, що рішенням суду було визначено, що відмова відповідача у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача в кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.09.1995 по 26.12.1996 є протиправною, оскільки ці періоди роботи підтверджуються трудової книжкою позивача а недоліки на які покликався відповідач, носять формальний характер.

Ухвалою суду від 04.09.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому зазначається, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 05.11.2021, також вказує що підстав для зарахування до страхового стажу періоди роботи в кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.-9.1995 по 26.12.1996 у відповідача не має. Оскільки рішенням суду від 01.06.2022 №460/13303/22 зобов'язано відповідача з 05.11.2021 призначити позивачу пенсію за віком, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням суду зобов'язань щодо страхового стажу період роботи кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.-9.1995 по 26.12.1996 покладено не було. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.06.2022 у справі №460/13303/22 було визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 04.02.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 05.11.2021 призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.06.2023 №1700-0902-8/57385 повідомило позивача, що рішенням суду зобов'язань щодо зарахування страхового стажу позивача не було покладено, а рішення від 01.06.2022 у справі №460/13303/22 виконано в межах покладених зобов'язань.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У рішенні Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13 травня 2015 року, зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України) (абзац перший п. 2.1 Рішення).

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема:

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

Отже, Законом визначені різні умови призначення пенсії за віком до 01.01.2018 та після вказаної дати. При цьому з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років передбачено для осіб за наявності страхового стажу не менше 28 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше: надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 1 Закону № 1058-ІУ).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до чинного законодавства, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12 серпня 1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Отже, належним чином оформлені записи в трудовій книжці є підставою для врахування відповідних періодів роботи до загального трудового стажу особи, а у разі відсутності таких записів або їх неповноти трудовий стаж має встановлюватися на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України підстави звільнення від доказування є обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.06.2022 №460/13303/22 було встановлено, що відмова відповідача у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача в кооперативі "Сигнал" з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.199. по 04.05.1992, в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995, в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерну «Легал Україна Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Нафт» з 05.09.1995 по 26.12.1996 є протиправною, оскільки ці періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, а недоліки на які послався відповідач, носять формальний характер.

Суд дійшов висновку, що дані обставини доказуванню не підлягають оскільки вони встановленні рішенням суду, яке набрало законної сили.

Відтак, доводи відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу періодів роботи позивача в кооперативі "Сигнал" з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.199. по 04.05.1992, в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995, в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерну «Легал Україна Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально-технічного забезпечення «Нафт» з 05.09.1995 по 26.12.1996 є необґрунтованими, а тому дані періоди підлягають до зарахування до страхового стажу позивача.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду наведене позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів трудової діяльності у кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, у малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 у ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 у Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та у підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.09.1995 по 26.12.1996 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності в кооперативі «Сигнал» з 13.02.1989 по 01.02.1991, в малому підприємстві «Підприємець» з 02.02.1991 по 04.05.1992 в ГТОВ «Пілігрім» з 04.05.1992 по 25.01.1995 в Здолбунівській філії виробничо-інвестиційного концерту «Легал України Стандарт» з 01.02.1995 по 04.09.1995 та в підприємстві матеріально- технічного забезпечення «Нафт» з 05.-9.1995 по 26.12.1996.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 17 січня 2024 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя У.М. Нор