Рішення від 18.01.2024 по справі 460/22808/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року м. РівнеСправа №460/22808/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області, відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011 №1 в його користуванні є лісова ділянка для використання корисних властивостей лісів (рекреаційних та культурно-оздоровчих) загальною площею 3 га. В момент укладення договору сторонами були погоджені всі його істотні умови, в тому числі й розмір щорічної рентної плати, яка становила 3043,07 грн на рік (760,77 грн щоквартально) та яку він декларував і сплачував до бюджету. Враховуючи, що збір за спеціальне використання лісових ресурсів (рентна плата) є істотною умовою договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011, його зміна має відбуватись за згодою сторін викладеною у письмовій формі, чого зроблено не було. Жодних пропозицій чи повідомлень про зміну умов договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011 він не отримував. Так само ним не укладались додаткові угоди чи інші документи про зміну будь-яких умов вказаного договору, в тому числі й рентної плати. Зауважив, що в постанові від 16.03.2020 у справі №922/1658/19 Верховний Суд зазначив, що зміна індексації нормативно грошової оцінки землі є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками, при цьому не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної плати та відповідного донарахування податкового зобов'язання з орендної плати. Вважає, що прийняття Рівненською обласною радою, яка не є стороною договору, рішення №429 від 23.12.2021 «Про встановлення ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів», на яке посилається відповідач при донарахуванні рентної плати, не виключає передбачений договором пункт 10.1, який вказує, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за згодою сторін. Відтак, податкове повідомлення-рішення від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22 складене з порушенням умов договору. Крім того, зазначив, що починаючи з 24.03.2022 використання переданої йому за договором лісової ділянки не здійснюється, оскільки відповідно до наказу начальника обласної військової адміністрації від 23.03.2022 №37 відвідування лісів та в'їзд до лісів Рівненської області у період воєнного стану заборонено. Враховуючи зазначену заборону, вважає, що в нього відсутній об'єкт оподаткування рентною платою через відсутність можливості використання за призначенням переданої за договором лісової ділянки. Додатково зауважив, що спірне податкове повідомлення-рішення підписане неуповноваженою особою. З наведених підстав вважає, що оспорюване рішення винесене контролюючим органом з порушенням норм чинного податкового законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою від 03.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що ГУ ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку правильності та повноти нарахування податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за 4-й квартал 2022 року, за результатами якої складено акт від 10.03.2023 №2116 /Ж5/17-00-2410-09/2401410654. Як свідчать обставини справи, відповідно до рішення Рівненської обласної ради від 23.12.2021 №469 «Про встановлення ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів» з 01.01.2022 ставка рентної плати за використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт становить 50% від нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, прийнятої на відповідний календарний рік. Станом на 01.01.2022 нормативно-грошова оцінка 1 га ріллі по Рівненській області становить 21938 грн, відповідно сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за 1 га - 10969 грн в рік. Рішення Рівненської обласної ради від 23.12.2021 №469 «Про встановлення ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів» 24.12.2021 оприлюднено на офіційному сайті Рівненської обласної ради. Отже, сума рентної плати за спеціальне використання лісової ділянки загальною площею 3 га у рекреаційних цілях становить 8226,75 грн за квартал. Проте, відповідно до поданої декларації з рентної плати від 08.02.2023 №4038821 за 4 квартал 2022 року ФОП ОСОБА_1 задекларував податкове зобов'язання рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 760,77 грн. Враховуючи зазначене, за результатами перевірки внаслідок порушення ФОП ОСОБА_1 п.256.10 ст.256, п.257.2, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України з урахуванням рішення ДПС України від 03.07.2023 №17696/6/99-00-06-01-03-06 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22, яким платнику донараховано податкове зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 7465,98 грн та на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 746,60 грн. Вважає, що оспорюване рішення винесене на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ФОП ОСОБА_1 на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011, укладеного з Острозькою районною державною адміністрацією від імені Рівненської обласної державної адміністрації відповідно до розпоряджень голови Рівненської обласної державної адміністрації від 19.01.2011 №10 та №11, отримав у довгострокове тимчасове платне користування лісову ділянку для використання корисних властивостей лісів (рекреаційних та культурно-оздоровчих) загальною площею 3 га за межами населеного пункту на території Мощаницької сільської ради Острозького (нині Рівненського) району Рівненської області строком на 15 років. Договір зареєстрований в книзі реєстрації договорів на право тимчасового довгострокового користування лісами вчинено запис від 24.02.2011 за №1.

В березні 2023 року ГУ ДПС у Рівненській області проведена камеральна перевірка правильності та повноти нарахування податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за 4-ий квартал 2022 року, за результатами якої складено акт від 10.03.2023 №2116/Ж5/17-00-24-10-09/2401410654.

На підставі акта перевірки від 10.03.2023 №2116/Ж5/17-00-24-10-09/2401410654 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 13.04.2023 №2982/Ж10/17-00-24-10-22, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) на загальну суму 9332,48 грн (7465,98 грн - за податковим зобов'язанням; 1866,50 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)).

02.05.2023 вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової служби України від 03.07.2023 №17696/6/99-00-06-01-03-06 податкове повідомлення-рішення від 13.04.2023 №2982/Ж10/17-00-24-10-22 скасоване в частині штрафних санкцій на суму 1119,90 грн, в іншій частині податкове повідомлення-рішення залишене без змін, а скаргу в такій частині - без задоволення.

На підставі означеного рішення Державної податкової служби України ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) на загальну суму 8212,58 грн (7465,98 грн - за податковим зобов'язанням; 746,60 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)).

27.07.2023 податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової служби України від 17.08.2023 №23409/6/99-00-06-01-03-06 скаргу позивача від 27.07.2023 залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22 - без змін.

Вважаючи таке рішення контролюючого органу протиправним, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, та порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 16.1.4 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Статтею 9 ПК України та статтею 64 Бюджетного кодексу України визначено, що рентна плата належить до загальнодержавних податків та зборів, яка справляється на всій території України та входить до складу доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад.

Рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється, зокрема, за спеціальне використання лісових ресурсів (пп. 14.1.217 п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно з п.256.1 ст.256 ПК України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.

Відповідно до пп.256.2.5 п.256.2 ст.256 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.

Пунктом 256.10 статті 256 ПК України визначено, що за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів ставки рентної плати встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Порядок нарахування податкових зобов'язань з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів визначає пункт 256.11 статті 256 ПК України.

Згідно з підпунктом 256.11.6 пункту 256.11 статті 256 ПК України лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати наростаючим підсумком з початку року, за винятком:

а) лісокористувачів, якими до отримання лісорубних та лісових квитків рентна плата вноситься в каси суб'єктів лісових відносин, які їх видають:

фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, яким видано лісорубні та лісові квитки;

лісокористувачів (крім фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, яким видано лісові квитки), у яких сума рентної плати в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому сплачується рентна плата;

б) лісокористувачів з іншої області, які сплачують рентну плату повністю до видачі їм спеціального дозволу за місцезнаходженням лісової ділянки, на якій здійснюється заготівля деревини.

Відповідно до п. 256.12 ст. 256 ПК України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Статтею 257 ПК України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю (п.257.1).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п.257.2).

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки (пп. 257.3.5 п. 257.3).

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум рентної плати, сплачених відповідно до підпунктів "а" і "б" підпункту 256.11.6 пункту 256.11 статті 256 цього Кодексу (п.257.5).

Згідно з пунктом 258.1 статті 258 ПК України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів (пп. 258.1.1).

На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу (пп. 258.1.2).

Тобто, платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі, що використовують корисні властивості лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт, які її сплачують щокварталу в сумі, самостійно визначеній в податковій декларації та обрахованій за ставкою, встановленою Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Як встановлено судом, ФОП ОСОБА_1 є платником рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011 за реєстраційним №1 лісової ділянки для використання корисних властивостей лісів (рекреаційних та культурно-оздоровчих) загальною площею 3 га на території Мощаницької сільської ради Острозького (нині Рівненського) району Рівненської області.

Відповідно до рішення Рівненської обласної ради від 23.12.2021 №469, яке набрало чинності з 01.01.2022, встановлено рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів з використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт в розмірі 50% від нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по області прийнятої на відповідний календарний рік за 1 га.

Згідно з додатком 15 до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147, нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Рівненській області станом на 01.01.2022 становить 21938 грн.

Враховуючи викладене, податкове зобов'язання позивача з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за 4-й квартал 2022 року має становити 8226,75 грн (21938 грн х 50% х 3 га).

Разом з тим, згідно з актом від 10.03.2023 №2116/Ж5/17-00-24-10-09/2401410654 про результати камеральної перевірки податкової декларації рентної плати за 4-й квартал від 08.02.2023 позивачем нараховано рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів 760,77 грн.

При цьому, покликання позивача як на підставу правомірності визначення ним ставки рентної плати в сумі 760,77 грн на те, що зміна умов договору довгострокового тимчасового користування лісами від 24.02.2011 за реєстраційним №1 в частині зміни розміру рентної плати, яка є істотною умовою такого договору, має відбуватися за досягнутою згодою сторін викладеною у письмовій формі, чого зроблено не було, суд відхиляє, адже пунктом 256.10 статті 256 ПК України чітко визначено, що ставки рентної плати встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Покликання позивача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 16.03.2020 у справі №922/1658/19, суд відхиляє, оскільки в такій справі судом вирішувався правовий спір, що виник між суб'єктами господарювання з приводу виконання договірних зобов'язань, що не є релевантним обставинам справи, яка розглядається.

Щодо покликання позивача на наказ начальника обласної військової адміністрації Рівненської області від 23.03.2022 №37 «Про заборону відвідування населенням лісів і в'їзду до них транспортних засобів та іншої самохідної техніки у період воєнного стану», суд зазначає, що такий наказ не визначає умови та не змінює порядок адміністрування податків та зборів.

Крім того, до вказаного наказу було внесено зміни наказом начальника обласної військової адміністрації Рівненської області від 30.03.2022 №73, яким п. 2 наказу від 23.03.2022 №37 викладено у такій редакції:

«2. Районним військовим адміністраціям:

1) спільно з сектором безпеки, постійними лісокористувачами при наявності звернень надрокористувачів, розглянути можливість здійснення ними в межах земельних ділянок робіт, передбачених спеціальними дозволами на користування надрами для визначеної та погодженої мети користування надрами;

2) провести роз'яснювальну роботу серед населення щодо заборони відвідування населенням лісів і в'їзду до них транспортних засобів та іншої самохідної техніки у період воєнного стану».

Викладене спростовує твердження позивача про те, що в 2022 році відповідно до вимог наказу начальника обласної військової адміністрації Рівненської області від 23.03.2022 №37 він був позбавлений можливості користуватися об'єктом оподаткування.

Відповідно до підпункту 258.2.1 пункту 258.2 статті 258 ПК України контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.

Згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Пунктом 123.1 статті 123 ПК України визначено, що вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, -

тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно з актом від 10.03.2023 №2116/Ж5/17-00-24-10-09/2401410654 про результати камеральної перевірки податкової декларації рентної плати за 4-й квартал від 08.02.2023 дані перевірки свідчать про заниження позивачем податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 7465,98 грн.

Відтак, відповідно до вимог пункту 123.1 статті 123 ПК України розмір штрафних санкцій за порушення позивачем податкового законодавства в частині сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів становить 746,60 грн (7465,98 х 10%).

Відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт, зокрема, заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин суд дійшов висновку про правомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення, оскільки таке прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо покликань позивача на те, що податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22 підписане неуповноваженою особою, суд зазначає таке.

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254, структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкові повідомлення-рішення за формами «Ф» та «МПЗФ» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконувачу його обов'язків, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.

Як встановлено судом, податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22 підписане ОСОБА_2 .

Згідно з інформацією щодо переліку посадових (службових) осіб, уповноважених керівником Головного управління ДПС у Рівненській області на виконання делегованих повноважень, розміщеної на офіційному веб-порталі ГУ ДПС у Рівненській області (https://rv.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/upovnovajeni-osobi-/78674.html), наказом від 30.09.2022 № 265 ОСОБА_3 наділено повноваженнями, зокрема, підписання (прийняття) податкових повідомлень-рішень про визначення штрафних (фінансових) санкцій, за результатами камеральних перевірок, передбачених, зокрема, статтею 123 «Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання» ПКУ. Станом на 2024 рік вказані повноваження не припиненні.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 07.07.2023 №5849/Ж10/17-00-24-10-22 підписане уповноваженою на те особою.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення підтверджено належними та допустимими доказами. А тому позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи результати судового розгляду справи, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023. ЄДРПОУ/РНОКПП ВП 44070166)

Повний текст рішення складений 18 січня 2024 року.

Суддя Н.О. Дорошенко