Рішення від 17.01.2024 по справі 440/5642/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5642/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (надалі - позивач; АТ "Полтаваобленерго") до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - відповідач, НКЕТКП), у якій з урахуванням уточненої позовної заяви /том 1 а.с. 120-131/ позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову від 04.04.2023 №607 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05.05.2021 року №767" в повному розмірі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що НКРЕКП прийнято оскаржуване рішення за відсутності оформлення акту позапланової перевірки за формою, наведеною у додатку 21 до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428. Позивач вважає, що відсутні правові підстави для відновлення електропостачання гр. ОСОБА_1 на об'єкті за адресою АДРЕСА_1 , тобто вчиняти дії, які позивача було зобов'язано вчинити п.п 2 п. 2 постанови 767. Пояснює, що з метою виконання п.п. 2 п. 2 постанови НКРЕКП від 05.05.2021 №767 позивачем надіслано листи гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з пропозицією надати документи, визначені п. 2.1.8 ПРРЕЕ для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та відновлення електропостачання на вказаному об'єкті. Такі документи до АТ "Полтаваобленерго" не надано, договірні відносини по об'єкту відсутні. Вказує, що станом на момент винесення постанови №767 від 05.05.2021 послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж були виконані позивачем у повному обсязі, тому вважає, що висновок Регулятора щодо невиконання ліцензіатом п.п. 3 п. 2 постанови №767 не відповідає фактичним обставинам справи та є безпідставним. Вказує, що пункт 2 постанови №767, до якого вносяться зміни постановою №607, прийнятий з порушенням норм процесуального права в частині форми рішення та суперечить чинному законодавству, оскільки таке рішення повинно прийматися у формі розпорядження.

Одночасно з позовною заявою позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову /том 1 а.с.93-98/, у якій він просить зупинити дію та виконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.04.2023 №607 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року відмовлено Акціонерному товариству "Полтаваобленерго" в задоволенні заяви про забезпечення позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови. /том 1 а.с. 107-110/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року позовну заяву залишено без руху /том 1 а.с. 114-115/.

23 травня 2023 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви /том 1 а.с. 118-119/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5642/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази від відповідача та встановлено строк для їх надання до суду /том 1 а.с. 135-137/.

20 червня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява із запереченнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін. /том 1 а.с. 142-143, 153-154/.

20 червня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив НКРЕКП на позовну заяву /том 1 а.с. 145-152/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що Регулятор при прийнятті постанови №607 діяв у межах своїх повноважень, законно та обґрунтовано. Пояснює, що позивач не виконав рішення НКРЕКП та не звертався до НКРЕКП із заявою щодо продовження строку для усунення порушень вимог законодавства. Зазначає про правомірність постанови №767 від 05.05.2021, за невиконання вимог якої до позивача застосовано штраф. Вказує, що складання акту за формою, наведеною у додатку 21 до Порядку №428 застосовується Регулятором в сукупності з Порядком №548 для здійснення більш жорстких заходів державного регулювання, складення такого акту не є обов'язком Регулятора, а є його правом. Звертає увагу суду на те, що на спірні правовідносини не розповсюджується дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", натомість спеціальним законом при проведення заходів контролю НКРЕКП є Закон №1540-VІІІ.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 червня 2023 року залишено без задоволення заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження у справі №440/5642/23 /том 1 а.с. 227-229/.

22 червня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання позивача про зупинення провадження у справі №440/5642/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/5767/21 /том 1 а.с. 209-211/.

22 червня 2023 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 1 а.с. 212-219/, в якій зазначено, що НКРЕКП повинно було скласти не один, а два акти перевірки уніфікованої форми. Вказує про неправомірність постанови №767 від 05.05.2021. Вказує, що відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови не враховано, що позивачем виконано вимоги постанови №767 від 05.05.2021.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року клопотання позивача про зупинення провадження у справі №440/5642/23 - задоволено. Провадження у справі №440/5642/23 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/5767/21 за позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Рост Трейдинг", про визнання протиправною та скасування постанови. /том 2 а.с. 3-5/.

24 липня 2023 року до суду надійшло клопотання відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про поновлення провадження у справі, в обґрунтування якого зазначено, що судове рішення у справі №440/5767/21 набрало законної сили /том 2 а.с. 9-10/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року поновлено провадження у справі №440/5642/23 за позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови /том 2 а.с. 40-41/.

02 серпня 2023 року до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив /том 2 а.с. 44-48/, у яких зазначено, що саме ненадання позивачем до НКРЕКП на виконання вимог підпункту 2 пункту 2 Постанови №767 жодних документів ні під час проведення перевірки, ні під час надання пояснень/обґрунтувань до складеного за її результатами акту, що підтверджували б відновлення електропостачання на об'єкті ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1 ) за власний рахунок, стало підставою для прийняття Регулятором оскаржуваної Постанови №607. Вказує, що АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» не здійснило оформлення належним чином Акту здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 21.08.2019, що свідчить про порушення підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов № 1470 щодо обов'язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу. Пояснює, що положеннями частини другої статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» чітко встановлено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, натомість, Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» є спеціальним у визначенні правового статусу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдань, функцій, повноважень та порядку їх здійснення. Вказує, що складання акта за формою, наведеною в додатку 21 до Порядку № 428, застосовується Регулятором в сукупності з Порядком № 548 для здійснення більш жорстких заходів державного регулювання, і є не обов'язком, а правом Регулятора за наявності достатніх підстав, тому вважає доводи позивача про те, що НКРЕКП повинно було скласти два акта перевірки необґрунтованими та безпідставними.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

05.05.2021 НКРЕКП прийнято постанову № 767 «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» /том 1 а.с. 196-202/, якою:

1) відповідно до пунктів 11 та 12 частини 1 статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» накладено штраф у розмірі 170 000 гривень на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

- пункту 4.2.5. глави 4.2. розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, у разі отримання від замовника заяви про відшкодування ОСР зобов'язаний протягом 15 робочих днів надати замовнику відповідну компенсацію або обґрунтовану відмову (з наданням підтверджуючих документів);

- пункту 8.4.8. глави 8.4. розділу VІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема підпункту 2, яким встановлено, що якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

- абзацу четвертого пункту 9.2 розділу 9 Порядку контролю щодо обов'язку Ліцензіата надавати всі необхідні документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації;

- підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП, та надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог Кодексу систем розподілу, а саме:

- пункту 4.2.4. глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що у разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із Замовником) повідомляє Замовника про збільшення строку проектування на не більше ніж 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки),

- пункту 4.4.2 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено перелік документів, що додаються до заяви про приєднання;

- пункту 4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що при отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень,

- пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу в частині надання замовнику ОСР технічних умов на стандартне приєднання, підписаних ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

- пункту 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про приєднання надаються Замовнику не пізніше 10 робочих днів від дня реєстрації заяви та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умов з ОСП,

- пункту 4.8.5. глави 4.8 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що фактом виконання зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта Замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання.

Факт надання послуги з приєднання підтверджується актом щодо надання послуги з приєднання.

Акт щодо надання послуги з приєднання оформлюється сторонами після подання робочої напруги та проведення випробувань електрообладнання Замовника або обладнання зовнішнього електрозабезпечення Замовника;

- підпункту 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата припиняти електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку, а саме пункту 7.4 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що у разі ненадання доступу для вибіркового відключення оператор системи має перед відключенням основного споживача забезпечити живлення об'єктів субспоживачів за іншою схемою пункт 1 постанови.

2) відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання зобов'язано АТ «Полтаваобленерго»:

1) до 10 числа щомісячно (до остаточного врегулювання спірних питань) письмово інформувати НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області, з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів, щодо стану врегулювання спірних питань із гр. ОСОБА_3

2) у строк до 15 червня 2021 року відновити електропостачання на об'єкті розташованому за адресою АДРЕСА_1 за власний рахунок, а у разі оплати споживачем на рахунок ОСР коштів за здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача - повернути споживачу сплачені ним кошти, про що у строк до 01 липня 2021 року повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;

3) у строк до 01 липня 2021 року надати ТОВ «Рост Електромонтаж» послугу з приєднання електроустановок до електричних мереж з оформленням акту приймання-передачі послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж, про що у строк до 15 липня 2021 року повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

03.06.2021 АТ "Полтаваобленерго", не погодившись з постановою НКРЕКП № 767 від 05.05.2021, звернувся до суду із позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року у справі №440/5767/21 адміністративний позов Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Рост Трейдинг", про визнання протиправною та скасування постанови задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05.05.2021 № 767 «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання». Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2550 грн (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят гривень) /том 1 а.с. 235-256/.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2022 по справі № 440/5767/21 скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; треті особи ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Рост Електромонтаж" про визнання протиправною та скасування постанови - відмовлено /том 2 а.с. 29-39/.

Ухвалою Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21 за позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Рост Трейдинг", про визнання протиправною та скасування постанови (номер рішення в ЄДРСР 113802473).

27.10.2021 НКРЕКП прийнято постанову №1891 "Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО", якою відповідно до п. 4 ч. 7 ст. 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" постановлено провести позапланову виїзну перевірку виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог пункту 2 постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" /том 1 а.с. 18, 206 /.

У термін з 24.02.2023 по 09.03.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови НКРЕКП від 27.10.2021 №1891 "Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" та посвідчення від 21.02.2023 №132 /том 1 а.с. 165-167/ проведено позапланову виїзну перевірку виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог пункту 2 постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання", за результатами якої складено акт від 09.03.2023 №144 /том 1 а.с. 68-74/.

У акті перевірки від 09.03.2023 №144 зафіксовані виявлені порушення вимог законодавства та ліцензійних умов:

- пункту 1 частини 3 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;

- пункту 10.7 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 ( у редакції, що була чинною до 07.10.2022), щодо обов'язку ліцензіата усувати порушення у визначений рішенням строк та не пізніше 10 робочих днів після їх усунення надавати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів /том 1 а.с. 73, 160/.

АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРНО" надало відповідачу пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки, результати якої викладені в акті позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 09.03.2023 №144 /том 1 а.с. 187-191/.

04.04.2023 НКРЕКП прийняло постанову №607 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за невиконання рішення НКРЕКП та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767" /том 1 а.с. 82-83, 203-205/, якою постановлено:

1. Накласти штраф у розмірі 85000 грн. на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за невиконання рішення НКРЕКП, а саме вимог підпунктів 2 та 3 пункту 2 постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання".

2. Унести до пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" такі зміни:

1) у підпункті 2 цифри та слова "15 червня 2021" та "01 липня 2021" замінити цифрами та словами "01 травня 2023" та "15 травня 2023" відповідно;

2) у підпункті 3 цифри та слова "01 липня 2021" та "15 липня 2021" замінити цифрами та словами "01 травня 2023" та "15 травня 2023" відповідно.

Не погодившись з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.04.2023 №607 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767", АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" звернулося до адміністративного суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.04.2023 №607 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767", суд дійшов таких висновків.

Статтею 1 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі по тексту - Закон №1540-VIII) визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 2 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.

Згідно з частинами 1, 3 статті 3 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

За приписами частин 1-3 статті 19 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Відповідно до пунктів 1, 5, 6 частини 4 статті 19 Закону №1540-VIII під час здійснення державного контролю Регулятор має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

Згідно з пунктом 4 частини 7 статті 19 Закону №1540-VIII підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок.

Абзацом 9 частини 7 статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що під час проведення позапланової виїзної перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.

Як встановлено судом, 05.05.2021 НКРЕКП прийнято постанову № 767 «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» /том 1 а.с. 196-202/, якою:

1) відповідно до пунктів 11 та 12 частини 1 статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» накладено штраф у розмірі 170 000 гривень на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

- пункту 4.2.5. глави 4.2. розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, у разі отримання від замовника заяви про відшкодування ОСР зобов'язаний протягом 15 робочих днів надати замовнику відповідну компенсацію або обґрунтовану відмову (з наданням підтверджуючих документів);

- пункту 8.4.8. глави 8.4. розділу VІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема підпункту 2, яким встановлено, що якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

- абзацу четвертого пункту 9.2 розділу 9 Порядку контролю щодо обов'язку Ліцензіата надавати всі необхідні документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації;

- підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП, та надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог Кодексу систем розподілу, а саме:

- пункту 4.2.4. глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що у разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із Замовником) повідомляє Замовника про збільшення строку проектування на не більше ніж 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки),

- пункту 4.4.2 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено перелік документів, що додаються до заяви про приєднання;

- пункту 4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що при отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень,

- пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу в частині надання замовнику ОСР технічних умов на стандартне приєднання, підписаних ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

- пункту 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про приєднання надаються Замовнику не пізніше 10 робочих днів від дня реєстрації заяви та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умов з ОСП,

- пункту 4.8.5. глави 4.8 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, що фактом виконання зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта Замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання.

Факт надання послуги з приєднання підтверджується актом щодо надання послуги з приєднання.

Акт щодо надання послуги з приєднання оформлюється сторонами після подання робочої напруги та проведення випробувань електрообладнання Замовника або обладнання зовнішнього електрозабезпечення Замовника;

підпункту 31 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата припиняти електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку, а саме пункту 7.4 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що у разі ненадання доступу для вибіркового відключення оператор системи має перед відключенням основного споживача забезпечити живлення об'єктів субспоживачів за іншою схемою пункт 1 постанови;

2) відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання зобов'язано АТ «Полтаваобленерго»:

1) до 10 числа щомісячно (до остаточного врегулювання спірних питань) письмово інформувати НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області, з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів, щодо стану врегулювання спірних питань із гр. ОСОБА_3

2) у строк до 15 червня 2021 року відновити електропостачання на об'єкті розташованому за адресою АДРЕСА_1 за власний рахунок, а у разі оплати споживачем на рахунок ОСР коштів за здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача - повернути споживачу сплачені ним кошти, про що у строк до 01 липня 2021 року повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів;

3) у строк до 01 липня 2021 року надати ТОВ «Рост Електромонтаж» послугу з приєднання електроустановок до електричних мереж з оформленням акту приймання-передачі послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж, про що у строк до 15 липня 2021 року повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

Позивач не звертався до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень.

27.10.2021 НКРЕКП прийнято постанову №1891 "Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО", якою відповідно до п. 4 ч. 7 ст. 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" постановлено провести позапланову виїзну перевірку виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог пункту 2 постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" /том 1 а.с. 18, 206 /.

Вказана постанова НКРЕКП №1891 від 27.10.2021 "Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" позивачем не оскаржена та є чинною.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.06.2021 №935) (далі по тексту - Порядок №428, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.

Відповідно до пункту 7.1 Порядку №428 за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 19 до цього Порядку, у двох примірниках.

В акті позапланової перевірки відображається інформація за результатами перевірки питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.

Отримані від уповноважених осіб ліцензіата в ході перевірки належним чином завірені копії документів з питань, що підтверджують та/або спростовують вчинення ліцензіатом порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов, долучаються до акта перевірки у вигляді додатків.

Ліцензіат, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

Письмові пояснення та обґрунтування ліцензіата є невід'ємною частиною акта перевірки.

У термін з 24.02.2023 по 09.03.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови НКРЕКП від 27.10.2021 №1891 "Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" та посвідчення від 21.02.2023 №132 /том 1 а.с. 165-167/ проведено позапланову виїзну перевірку виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог пункту 2 постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання", за результатами якої складено акт від 09.03.2023 №144 /том 1 а.с. 68-74/.

Вказаний акт перевірки відповідає формі акту, наведеній в додатку 19 до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.06.2021 №935).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).

Частиною п'ятнадцятою статті 4 Закону № 877-V передбачено, що при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Методика розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 342, яка набрала чинності 12.06.2018 (за текстом - Методика №342).

У постанові від 28.10.2020 у справі № 460/1042/19 Верховний Суд визнав правильним застосування норм матеріального права судами попередніх інстанцій, які виходили з того, що вимоги, встановлені до складення уніфікованої форми акта перевірки Методикою № 342, дотримані відповідачем у постанові від 14.06.2018 № 428, якою затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, невід'ємною частиною якого є додатки до нього. Цей Порядок набрав чинності та не був оскарженим і скасованим в установленому законодавством порядку. За цих обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена постанова правомірно застосована відповідачем до спірних правовідносин під час здійснення контрольного заходу.

Такого висновку дійшов також Верховний Суд у постановах від 25.09.2023 у справі №520/7527/19, від 11.03.2021 у справі №640/20494/19, від 26.05.2021 у справі №824/266/20-а, від 22.11.2021 у справі №120/3364/19-а, від 13.07.2022 у справі № 520/2697/2020, від 08.02.2023 у справі №140/2570/19, від 22.06.2023 у справі №520/2698/2020.

В силу частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже наведені вище висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для врахування судом першої інстанції.

Також частиною 2 статті 2 Закону № 877-V (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами).

Отже, дія Закону № 877-V не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

У акті перевірки від 09.03.2023 №144 зафіксовані виявлені порушення вимог законодавства та ліцензійних умов:

- пункту 1 частини 3 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;

- пункту 10.7 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 ( у редакції, що була чинною до 07.10.2022), щодо обов'язку ліцензіата усувати порушення у визначений рішенням строк та не пізніше 10 робочих днів після їх усунення надавати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів /том 1 а.с. 73, 160/.

Пунктом 1 частини 3 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що оператор системи розподілу зобов'язаний: дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

За приписами підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством.

Згідно з пунктам 10.7 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 (у редакції, чинній до 07.10.2022), ліцензіат зобов'язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та не пізніше 10 робочих днів після їх усунення надати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів.

Частиною 3 статті 5 Закону №1540-VIII встановлено, що рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

Таким чином, оскарження Акціонерним товариством "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" до суду постанови від 05.05.2021 №767 Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» у іншій адміністративній справі не зупинило її виконання.

Заходи забезпечення позову у справі №440/5767/21 судом не застосовувалися.

На час прийняття оспорюваної постанови, постанова від 05.05.2021 №767 Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» була чинною та обов'язковою для виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО".

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2022 по справі № 440/5767/21 скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; треті особи ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Рост Електромонтаж" про визнання протиправною та скасування постанови - відмовлено /том 2 а.с. 29-39/.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21, що набрала законної сили, встановлено, що постанова від 05.05.2021 №767 Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» є законною та обґрунтованою, винесеною з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини правомірності постанови від 05.05.2021 №767 Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» встановлені постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21, що набрала законної сили, та не доказуються при розгляді даної справи, у якій беруть участь ті самі особи.

З огляду на викладене, суд критично оцінює доводи позивача про неправомірність постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05.05.2021 №767.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21, що набрала законної сили, встановлено, що зазначене у пункті 2 резолютивної частини оскаржуваної Постанови № 767 є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання, та прийнятий відповідно до пунктів 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону про НКРЕКП, а тому регулятор правомірно зобов'язав позивача вчинити дії, які встановлені підпунктом 2 пункту 2 Постанови № 767, а саме у строк до 15.06.2021 відновити електропостачання на об'єкті гр. ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1 ) за власний рахунок, а в разі оплати споживачем на рахунок ОСР коштів за здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача - повернути споживачу сплачені ним кошти, про що у строк до 01.07.2021 повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

ОСОБА_1 направив до НКРЕКП скаргу вих. №16/06/21 від 16.06.2021, у якій повідомив, що станом на 16.06.2021 АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" не вжито заходів для виконання постанови, ОСОБА_1 просив притягнути до відповідальності АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" у зв'язку з невиконанням рішення НКРЕКП у формі постанова №767 від 05.05.2021 /том 1 а.с. 181-182/.

Також постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року у справі №440/5767/21, що набрала законної сили, встановлено, АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» не здійснило оформлення належним чином Акту здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 21.08.2019 свідчить про порушення підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов № 1470 щодо обов'язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу, а саме: пункту 4.8.5. глави 4.8 розділу IV Кодексу (у редакції, що діяла до 07.12.2019), яким передбачено, що фактом виконання зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта Замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання. Факт надання послуги з приєднання підтверджується актом щодо надання послуги з приєднання. Акт щодо надання послуги приєднання оформлюється сторонами після подання робочої напруги та проведення випробувань електрообладнання Замовника або обладнання зовнішнього електрозабезпечення Замовника.

АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" не надано до НКРЕКП належних документів на підтвердження виконання вимог п.п. 2, 3 пункту 2 постанови від 05.05.2021 №767, зокрема на підтвердження відновлення електропостачання на об'єкті ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1) за власний рахунок та документів на підтвердження надання ТОВ «Рост Електромонтаж» послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж з оформленням акту приймання-передачі послуги з приєднання електроустановок до електричних мереж.

Позивач посилається на недотримання відповідачем вимог пункту 7.3 Порядку №428, згідно якого за наявності достатніх підстав в останній день проведення перевірки, крім випадків, передбачених пунктами 7.5 та 7.6 цієї глави, за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, складаються такі документи: акт про невиконання рішення про усунення порушень; акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; акт про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення; акт про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб'єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії; акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки; акт про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України. Один примірник акта, зазначеного в цьому пункті, разом з одним примірником акта перевірки за формою, наведеною в додатку 19 до цього Порядку, передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася.

Разом з тим, частиною 5 статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Отже, Законом №1540-VIII передбачено складення за результатами проведеної перевірки одного акту у двох примірниках та не встановлено обов'язку Регулятора складати декілька актів за результатами однієї перевірки.

В акті перевірки від 09.03.2023 №144 Регулятором були зафіксовані виявлені під час позапланової виїзної перевірки порушення вимог законодавства та ліцензійних умов.

За приписами частини 11 статті 19 Закону №1540-VIII рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.

Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про енергетичну ефективність" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах. Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".

Пунктом 10.1 Порядку №428 передбачено, що у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.

Рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, у тому числі визначення розміру штрафних санкцій, приймається відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу», «Про енергетичну ефективність» та «Про теплопостачання».

Відповідно до пунктів 10.3, 10.4 Порядку №428 за порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції у вигляді: застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.

Рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.

При цьому, законодавство України не ставить прийняття постанови про накладення штрафу у залежність від складення акту про невиконання рішення про усунення порушень за формою, наведеною у додатку №21 до Порядку №428.

Відтак, суд критично оцінює доводи про протиправність оскаржуваної постанови з посиланням не складення додатково акту про невиконання рішення про усунення порушень.

Згідно з приписами пункту 16 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є: невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку електричної енергії, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів.

Відповідно до п.п. "в" п. 4 ч. 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" Регулятор у разі вчинення правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів, що не є учасниками оптового енергетичного ринку), беручи до уваги характер, тривалість та серйозність порушення, розмір заподіяної шкоди та розмір потенційного доходу, який міг бути отриманий внаслідок порушення, у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Пунктом 2 оспорюваної постанови внесено до пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 травня 2021 року №767 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" зміни в частині дати, до якої необхідно усунути порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та дати, до якої необхідно повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області про їх усунення.

Отже, постановою, яка є предметом оскарження у цій справі, внесено зміни до пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 травня 2021 року №767, правову оцінку якій надано судовим рішенням у іншій адміністративній справі №440/5767/21, яким встановлено правомірність цієї постанови.

Законом України № 1540-VIII не встановлено обов'язку Регулятора вносити зміни до постанов розпорядженнями.

Суд враховує, що не виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством, не звільняє ліцензіата від виконання цього обов'язку після закінчення таких строків, водночас, зазначення Регулятором нового терміну, до якого необхідно усунути порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, надає юридичної визначеності спірним правовідносинам, відповідає меті досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України та відповідає основним завданням Регулятора, що визначені Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.04.2023 №607 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05 травня 2021 року №767" прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, підстави для визнання її протиправною та скасування відсутні.

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

На підставі викладено, керуючись статтями 2, 7, 9, 72-79, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (ідентифікаційний код 00131819, вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 26022) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич