Справа № 420/5389/23
18 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м.Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління ПФУ У Київській області щодо визначення 50% розміру суддівської винагороди при призначенні позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за розпорядженням-протоколом від 08.03.2023 року (Рішення 155250021062 від 09.03.2023);
зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області призначити судді у відставці ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 68% суддівської винагороди, встановленої довідкою про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №38 від 24.02.2023 року з моменту виникнення права - 22.02.2023 року;
встановити порядок виконання судового рішення та зобов'язати відповідачів надати звіт про виконання судового рішення 15 денний строк з моменту набуття законної сили судовим рішенням та в порядку ст.371 КАС України допустити негайне виконання судового рішення у розмірі виплат щомісячного довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 68% суддівської винагороди, встановленої Довідкою про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за місяць.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.05.2023, яке набрало законної сили 08.06.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ПФУ У Київській області щодо визначення 50% розміру суддівської винагороди при призначенні ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за розпорядженням-протоколом від 08.03.2023 року (Рішення 155250021062 від 09.03.2023). Зобов'язано Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 58% суддівської винагороди з 23.02.2023 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено..
Ухвалою суду від 22.09.2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 08 травня 2022 року по справі №420/5389/23.
10.10.2023 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 17.10.2023 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 08.05.2023 року по справі №420/5389/23.
19.12.2023 року на виконання ухвали суду від 17.10.2023 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду в якому зазначено, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 рішенням Головного управління від 05.07.2023 № 155250021062 виконано перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 23.02.2023 та його розмір склав 133345,63 грн.
Сума доплати за період з 23.02.2023 по 30.06.2023 склала 77511,25 грн.
Починаючи з липня 2023 року ОСОБА_1 нараховується та виплачується щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в сумі 133345,63 грн. Згідно з пунктом 5 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету в межах виділених асигнувань.
Таким чином, інформація про виконання рішення суду по справі №420/5389/23 та доплата за період з 23.02.2023 по 30.06.2023 в розмірі 77511,25 грн. Головним управлінням обліковується в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 та на її підставі в реєстрі судових рішень.
Відповідно до ч.8 ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Розглянувши вказаний звіт, суд дійшов висновку, що відповідачем не надані докази повного виконання рішення суду. Втім, оцінюючи зміст звіту, суд доходить до таких висновків.
Так, в звіті ГУПФУ в Одеській області зазначає, що на виконання рішення, рішенням Головного управління від 05.07.2023 року №155250021062 ОСОБА_1 проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його розмір з 23.02.2023 склав 133345,63 грн. Сума доплати за період з 23.02.2023 по 30.06.2023 склала 77511,25 грн. Інформація про виконання рішення суду по справі №420/5389/23 та доплата за період з 23.02.2023 по 30.06.2023 року в розмірі 77511, 25 грн. Головним управлінням обліковується в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 та на її підставі в реєстрі судових рішень.
Також відповідач зазначив, що з метою виконання рішення суду у справі №420/5389/23 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати, Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України листом від 26.10.2023 № 1500-0503-5/151976 з проханням розглянути питання виділення коштів для здійснення виплати нарахованого боргу. Від Пенсійного фонду України отримано відповідь від 21.11.2023 № 2800-040204-9/65849 в якій зазначено, що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, здійснюється в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат; черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Також поінформовано, що Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України з пропозиціями про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України про виділення у встановленому законом порядку додаткових коштів з Державного бюджету України для погашення заборгованості на виконання рішень суду. Таким чином, Головним управлінням вчиняються дії в межах наданих повноважень задля можливості проведення виплати нарахованої доплати пенсії, яка була нарахована під час виконання рішення суду, а отже невиконання судового рішення Головним управлінням в частині виплати доплати пенсії ОСОБА_1 не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головним управлінням на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії Позивача, але з зазначених вище поважних причин виплата нарахованої доплати пенсії не здійснена.
Оцінюючи наданий звіт, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З огляду на викладене, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Отже, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 58% суддівської винагороди з 23.02.2023 року.
Судом враховується, що Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацом другим пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Згідно ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 08.05.2023 року по справі №420/5389/23, а саме у 30-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 30-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 08.05.2023 року по справі №420/5389/23.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Д.К.Василяка