Справа № 420/34234/23
17 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, обчисленої в розмірі 86 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 86 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання судового рішення у справі № 420/22144/23 від 05.10.2023 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р., з 01.03.2023 р., з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. Проте відповідач, посилаючись на те, що рішенням суду установлено з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. провести перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру на зазначену дату, то під час проведення перерахунку з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. безпідставно обмежив розмір виплачуваної позивачу пенсії та визначив здійснення виплати пенсії позивача з урахуванням її обмеження в сумі 39520,29 грн. Позивач вважає свої права порушеними, а дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 11.12.2023 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
22.12.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно яких просить відмовити в задоволенні позову. Посилаючись на абз.1 п.2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" вказує, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Відтак, законних підстав для виплати позивачу пенсії в більших розмірах немає.
26.12.2023 р. відповідач повідомив про неможливість надати суду матеріали пенсійної справи позивача, оскільки дана пенсійна справа на час воєнного стану знаходиться на зберіганні поза межами Одеської області.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 86 % грошового забезпечення.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/22144/23 від 05.10.2023 р., яке набрало законної сили 07.11.2023 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.09.2023 р. пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.09.2023 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з включенням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо обмеження з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням розміру пенсії, обчисленої в розмірі 86 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром
На виконання вказаного рішення відповідачем 15.11.2023 р. проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р., виходячи з 86 % грошового забезпечення та в підсумку з урахуванням надбавок і доплат до пенсії, пенсія обчислена в розмірі 33428,83 грн., 37904,22 грн. та 39520,29 грн. відповідно. При цьому, при перерахунку пенсії позивача з 01.09.2023 р. та 01.12.2023 р. підсумок пенсії (з надбавками) становить: 41520,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 39520,29 грн.
17.11.2023 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.09.2023 р.
Листом від 07.12.2023 р. № 40782-36334/Т-02/8-1500/23 повідомив, що оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 р. по справі № 420/22144/23 установлено з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату та становить 39520,29 грн.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 р. по справі № 420/22144/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. Пенсія обчислена в розмірі 33428,83 грн., 37904,22 грн. та 39520,29 грн. відповідно. При перерахунку пенсії позивача з 01.09.2023 р. та 01.12.2023 р. підсумок пенсії (з надбавками) становить: 41520,29 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 39520,29 грн.
Суд звертає увагу, що право на соціальний захист є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом, яке, за загальним правилом, має абсолютний характер (не залежить від внесення змін до законів або фінансових можливостей держави) та за жодних умов не може бути скасоване, а його обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (постанова Верховного Суду від 16.03.2021 р. у справі № 640/9677/20).
При вирішенні справи суд вважає неприйнятними посилання відповідача на те, що на виконання рішення суду у справі № 420/22144/23 розмір пенсії позивача був зафіксований у сталому розмірі.
По-перше, цим судовим рішення пенсійний орган зобов'язано перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р., а не нарахувати та виплачувати позивачу пенсію у визначеному судом розмірі.
По-друге, вказане рішення суду не звільняє відповідача від обов'язку самостійно здійснювати перерахунок пенсії позивача за наявності для цього законних підстав та виплачувати її у новому розмірі у зв'язку з проведенням такого перерахунку.
Суд наголошує на тому, що право позивача на обчислення його пенсії без застосування обмеження максимальним розміром вже захищене судовим рішенням, а тому з аналогічних підстав пенсія позивача не може бути обмежена максимальним розміром.
Крім того, суд звертає увагу, що і на момент ухвалення рішення у справі № 420/22144/23, і на момент проведення перерахунку пенсії позивача не відбулося таких змін, які б надавали відповідачу додаткові правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Отже, виконання вимог закону, в тому числі щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо невиплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром
Суд зазначає, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.
Тому зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.
Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ та ст.2 Закону № 3668-VI не змінились.
Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Водночас згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч.3 ст.7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Окрім цього, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.
У постанові від 16.12.2021 р. у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Наведені висновки Верховного Суду також мали б бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.09.2023 р. та 01.12.2023 р.
Суд звертає увагу, що закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 р. та 01.12.2023 р. після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 420/22144/23.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд враховує, що відповідач 01.09.2023 р. та 01.12.2023 здійснив нарахування позивачу пенсії, однак обмежив розмір пенсії до виплати сумою, що була нарахована під час виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 р. у справі № 420/22144/23.
Отже, похідна позовна вимога підлягає до задоволення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.09.2023 р. та 01.12.2023 р. пенсію позивача без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Щодо позовних вимог про зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення пенсії 86 % відповідних грошових сум, суд вважає зазначену позовну вимогу передчасною, оскільки відповідач ще не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. без обмеження її максимальним розміром, а відтак відсутні докази того, що при проведенні такого перерахунку право позивача на вказаний відсотковий розмір пенсії буде порушено.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших витрат не поніс, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ) максимальним розміром з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. після перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі від 05.10.2023 р. № 420/22144/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 01.09.2023 р. та з 01.12.2023 р. без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко