про закриття провадження у справі в частині позовних вимог
18 січня 2024 рокусправа № 380/24917/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в порядку письмового провадження, у м. Львові заяву Головного управління ДПС у Львівській області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090), в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області:
від 26.06.2023 №1478913012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на доходи фіз.осіб…» на суму 80 660,07 грн за податковим зобов'язанням та на суму 16775,37 грн за штрафними санкціями;
від 26.06.2023 №1479013012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «військовий збір…» на суму 6721,66 грн за податковим зобов'язанням та на суму 1356,27 грн за штрафними санкціями;
від 26.06.2023 № 1479113012409 форми «ПС».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Головне управління ДПС у Львівській області провело документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків фізичної особи ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 27.10.2020.
За результатами перевірки складено Акт від 15.05.2023 №13237/13-01-2409/3040618630 на основі якого прийнято податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області: від 26.06.2023 № 1478913012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на доходи фіз.осіб...» на суму 80 660,07 грн за податковим зобов'язанням та на суму 20 165,02 грн за штрафними санкціями; від 26.06.2023 № 1479013012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «військовий збір.» на суму 6 721,66 грн за податковим зобов'язанням та на суму 1 680,42 грн за штрафними санкціями; від 26.06.2023 № 1479113012409 форми «ПС», яким застосовано штрафні санкції на суму 1020,00 грн; від 26.06.2023 № 1479213012409 форми «ПС», яким застосовано штрафні санкції на суму 1020,00 грн.
Ці рішення було оскаржено в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. 18.09.2023 Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги, яким частково задовольнила скаргу платника податків: залишила без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479113012409; скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1478913012409 частині штрафних санкцій по податку на доходи фізичних oci6 у розмірі 3 889,65 грн., скасувала податкове повідомлення рішення № 1479013012409 в частині штрафних санкцій 3 військового збору у розмірі 324,15 грн., скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479213012409.
Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними, оскільки твердження податкового органу про порушення ним податкового законодавства, та як наслідок донарахування йому розміру податкових зобов'язань та штрафних санкцій є безпідставними, тому просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 13.11.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Від представника відповідача 21.12.2023 надійшла заява про закриття провадження у справі, обґрунтоване тим, що 18.09.2023 Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги, яким частково задовольнила скаргу ОСОБА_1 :
- залишила без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479113012409;
- скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1478913012409 частині штрафних санкцій по податку на доходи фізичних oci6 у розмірі 3 889,65 грн.;
- скасувала податкове повідомлення рішення № 1479013012409 в частині штрафних санкцій 3 військового збору у розмірі 324,15 грн.;
- скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479213012409.
Водночас, 11.12.2023 Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі акту перевірки Рішення ДПС України винесено та направлено позивачу нові податкові повідомлення-рішення:
- №3071713012409 за платежем з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 96935,44 з них 80660,07 грн. за основним платежем та 16275,37 грн. штрафних санкцій;
- №3071813012409 за платежем військовий збір 8077,93 грн., з них 6721,66 грн. за основним платежем та 1356,27 штрафних санкцій.
Відповідно до п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі (податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу).
Враховуючи вищенаведене, оскільки спірні ППР є відкликаними, просить суд закрити провадження у справі.
29.12.2023 від позивача до суду надійшли заперечення проти закриття провадження у справі, зокрема вказує, що позовні вимоги були сформовані вже з урахуванням рішення ДПС України, яка частково зменшила розміри донарахованих податкових зобов'язань. Натомість, позивач прагне перевірити правомірність прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень саме в судовому порядку за винятком нарахувань, скасованих згідно з рішенням ДПС України. З посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 16.03.2023 у справі №640/6129/20, зазначає, що прийняття податковим органом похідних податкових повідомлень-рішень у зв'язку зі зміною/скасуванням за наслідками оскарження основного податкового повідомлення-рішення має формальний характер та здійснюється з метою доведення до відома платника податків нових термінів сплати первинно визначеного податкового зобов'язання.
Вирішуючи заяву представника відповідача про закриття провадження у цій справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Із наведеної правової норми слідує, що для закриття провадження у справі з наведеної підстави необхідна сукупність таких фактів: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень; відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких рішень, дій чи бездіяльності протиправними.
Відповідно до п. п. 60.1.3.п. 60.1. ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
При цьому, у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу (пункт 60.4 статті 60 ПК України).
Такі положення кореспондуються і з приписами, закріпленими в Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2015 року №1204 (далі - Порядок №1204).
Як передбачено пунктом 5 розділу ІІ Порядку №1204 якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Відповідно ж до пунктів 1 та 3 розділу V Порядку №1204 податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: 1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення; 2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні; 3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу; 4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
У випадках, визначених підпунктами 2 і 4 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання (…).
Тобто, у разі якщо податкове повідомлення-рішення контролюючого органу про визначення грошового зобов'язання оскаржено, зокрема, в адміністративному порядку, то у разі зменшення за наслідками останнього грошового зобов'язання, визначеного платнику податків оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, платникові податків направляється окреме податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання.
В той же час законодавство визначає, що первинне податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним саме з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання. Такий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 26 листопада 2021 року в справі №805/1701/16-а.
Відповідні висновки викладені також в постанові Верховного Суду від 16.03.2023 у справі №640/6129/20, на яку, зокрема посилається представник позивача.
При цьому, суд зауважує, що у справі №640/6129/20 контролюючий орган після зменшення ДПС України податкового зобов'язання платника податків, не виносив нового податкового повідомлення-рішення.
Водночас, з матеріалів даної справи судом встановлено, що 18.09.2023 Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги, яким частково задовольнила скаргу ОСОБА_1 :
- залишила без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479113012409;
- скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1478913012409 частині штрафних санкцій по податку на доходи фізичних oci6 у розмірі 3 889,65 грн.;
- скасувала податкове повідомлення рішення від 26.06.2023 №1479013012409 в частині штрафних санкцій 3 військового збору у розмірі 324,15 грн.;
- скасувала податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1479213012409.
В подальшому, 11.12.2023 Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі акту перевірки Рішення ДПС України винесено та направлено позивачу нові податкові повідомлення-рішення:
- №3071713012409 за платежем з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 96935,44 з них 80660,07 грн. за основним платежем та 16275,37 грн. штрафних санкцій;
- №3071813012409 за платежем військовий збір 8077,93 грн., з них 6721,66 грн. за основним платежем та 1356,27 штрафних санкцій.
Оновлені податкові повідомлення-рішення, зі зменшеною сумою податкового боргу були надіслані та вручені позивачу 20.12.2023, що підтверджується тренінгом поштових відправлень та копією квитанцією АТ «Укрпошта», долученої відповідачем до заяви про закриття провадження у цій справі.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених правових норм, спірні податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 26.06.2023 № 1478913012409 та від 26.06.2023 №1479013012409 є відкликаним податковим органом самостійно і не створюють для платника податків жодних правових наслідків у виді виникнення, зміни або припинення його прав, як і не породжують для нього будь-яких обов'язків.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 26.11.2021 у справі № 805/1701/16-а.
Відтак відсутня необхідність визнання таких рішень відповідача протиправними та можливість їх скасування.
Враховуючи наведені обставини, висновки суду та застосовані правові норми, суд вважає, що провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Львівській області від 26.06.2023 №1478913012409 та від 26.06.2023 №1479013012409, належить закрити у зв'язку із виправленням суб'єктом владних повноважень допущеного порушення.
Водночас, суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Поряд з цим, суд враховує, що ППР від 26.06.2023 № 1479113012409 форми «ПС», яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн., та яке також є предметом даного спору, залишене ДПС України без змін, тобто таке на даний час є чинним та податковим органом не відкликано, а тому відсутні підстави для закриття провадження в цій частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 243, 248, 250, 256, 293-295 КАС України, суд, -
заяву Головного управління ДПС у Львівській області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Закрити провадження у справі №380/24917/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Львівській області:
від 26.06.2023 №1478913012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на доходи фіз.осіб…» на суму 80 660,07 грн за податковим зобов'язанням та на суму 16775,37 грн за штрафними санкціями;
від 26.06.2023 №1479013012409 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «військовий збір…» на суму 6721,66 грн за податковим зобов'язанням та на суму 1356,27 грн за штрафними санкціями.
В іншій частині вимог заяви Головного управління ДПС у Львівській області про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна