справа №380/9315/23
з питань встановлення судового контролю
17 січня 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву позивача про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №380/9315/23 позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку, а саме з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення нарахування та виплати доплати в сумі 2000 грн. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» при перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішення суду набрало законної сили 21.08.2023.
31.08.2023 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Від позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю, в якій позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №380/9315/23. Заява мотивована тим, що станом на момент звернення до суду із заявою про встановлення судового контролю рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №380/9315/23 відповідачем у справі не виконано.
04.01.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до суду надійшли заперечення на клопотання позивача, у яких пенсійний орган повідомив про те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду позивачу з 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії, нарахована заборгованість в розмірі 57747,60 грн за період з 01.04.2018 по 30.09.2023 облікована в Пенсійному фонді України та підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Звертає увагу, що в мотивувальній та резолютивній частині рішення від 19.07.2023 у справі №380/9315/23 жодного зобов'язання щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.12.2018 (після змін умов пенсійного забезпечення позивача), виходячи з розміру 88% сум грошового забезпечення га Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду, суд враховує наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зазначеній нормі відповідають також і положення п. 1 ч. 6 ст. 246 КАС України, згідно з яким у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення
Згідно з вимогами ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Із наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Нормами КАС України не визначено конкретного переліку підстав для встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання такого. Однак, виходячи зі змісту вказаних вище норм КАС України можна дійти висновку, що такими підставами є зокрема, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, або наявність обґрунтованих підстав вважати, що такий суб'єкт владних повноважень буде ухилятись від виконання рішення суду.
При цьому суд зазначає, що судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень. Однак, такий спосіб забезпечення виконання рішення суду є правом, а не обов'язком суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, і може застосовуватись, зокрема в тому випадку, якщо є достатньо доказів ухилення боржником від виконання рішення суду.
Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення судом встановлено, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
При цьому, лише ухвалення судом рішення зобов'язального характеру само по собі не є достатньою підставою для встановлення судового контролю за виконанням рішення.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням зазначеного вище рішення суду.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.І. Кузан