Рішення від 18.01.2024 по справі 340/10673/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року справа № 340/10673/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду зі заявою до Управління про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020-2022 роки з 11 грудня 2023 року.

Водночас просила суд зобов'язати відповідача перерахувати пенсію і сплатити додаткові кошти.

Зазначила, що після призначення пенсії за віком у 2017 році продовжує працювати і набула право на її перерахунок.

Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.31-32).

Пояснило, що пенсію двічі перераховували у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 продовжувала працювати.

Зазначило, що перерахунок проводили із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховували при призначенні пенсії.

09 січня 2024 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.26-27).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7-8).

21 вересня 2017 року призначено пенсію за віком на підставі приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (а.с.38).

Позивач продовжила працю і працює досі (а.с.14).

24 жовтня 2019 року на підставі заяви ОСОБА_1 перераховано пенсію відповідно до приписів частини 4 статті 42 Закону з урахуванням страхового стажу, який набуто з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2019 року (а.с.38).

01 квітня 2022 року перераховано (автоматично) пенсію на підставі приписів частини 4 статті 42 Закону з урахуванням страхового стажу, який набуто з 01 жовтня 2019 року по 28 лютого 2022 року (а.с.38).

25 листопада 2023 року позивач звернулася до Управління зі заявою про перерахунок пенсії відповідно до приписів статей 27 і 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2020-2022 роки (а.с.15).

11 грудня 2023 року відповідач сповістив про відсутність підстав задоволення заяви (а.с.16).

Підстави - пенсію двічі перераховували у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 продовжила працювати; перерахунок проводили із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховували при призначенні пенсії (2014-2016 роки).

Позов подано до суду 27 грудня 2023 року (а.с.21).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами частини 2 статті 40 Закону встановлено формулу заробітної плати (дохід) для обчислення пенсії за віком відповідно до приписів частини 1 статті 27 цього ж нормативно-правового акту.

«Зп = Зс х (Ск : К).

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики».

Позивачу пенсію за віком призначено 21 вересня 2017 року з урахуванням проіндексованої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 року (а.с.31-32).

Таким чином Управління не допустило порушень під час призначення пенсії.

Приписами частини 4 статті 42 Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Двічі, перераховуючи пенсію на підставі приписів частини 4 статті 42 Закону, Управління застосовувало показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, який враховували під час призначення пенсії у 2017 році.

Такі дії узгоджуються з приписами частини 4 статті 42 Закону з таких підстав.

Так, варто звернути увагу на словосполучення «із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії» абзацу 2 частини 4 статті 42 Закону.

Мова про словосполучення «попереднього перерахунку».

Перший перерахунок пенсії проведено 24 жовтня 2019 року, тому мали застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії (2014-2016 роки).

Другий перерахунок пенсії проведено 01 квітня 2022 року, тому мали застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (у випадку призначення і попереднього перерахунку ним є 2014-2016 роки).

Напрошується висновок, що словосполучення «попереднього перерахунку» не несе ніякого правового значення (не породжує наслідків (зайве)).

Таке припущення хибне.

Згадане словосполучення породить наслідки, коли іншим законом буде встановлено обов'язок про перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який відмінний від того, що враховували під час призначення пенсії.

Такий випадок вже мав місце.

Приписами пункту 4-3 Прикінцеві положення Закону, які набрали чинності з 11 жовтня 2017 року, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Правові наслідки, які породила ця норма права.

Приклад.

Особа набула право на пенсію за віком за Законом у 2016 році.

Обчислюючи пенсію, застосували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2013-2015 роки.

З 01 жовтня 2017 року пенсію перерахували, застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Відповідно до приписів частини 4 статті 42 Закону під час наступних перерахунків пенсії мають застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні не за 2013-2015 роки (на час призначення), а за 2014-2016 роки (який застосували під час перерахунку за нормами спеціального закону).

Підсумовуючи, суд зробив висновок про правомірність дій відповідача під час двох перерахунків пенсії.

Право на перерахунок пенсії відповідно до приписів частини 4 статті 42 Закону може виникнути не раніше 01 квітня 2024 року за умови, що позивач продовжить працювати.

Отже, у задоволенні позову належить відмовити.

Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн. (а.с.6).

Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ