Рішення від 15.01.2024 по справі 320/7229/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2024 року 320/7229/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівської області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі- відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у прийнятті рішення від 04.05.2022 №932450126920 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити призначення та перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.05.2022, з урахуванням праці на посаді державного службовця в період з 01.06.2018 по 31.01.2020 згідно довідки від 01.04.2022 №29 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 01.04.2022 №30 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім'я ОСОБА_1 .

Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на пенсії по інвалідності, призначеній відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В квітні 2022 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723- XII від 16.12.1993, додавши довідки про складові заробітної плати. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області у задоволенні заяви відмовлено.

Позивач вважає таку відмову протиправною, та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його право на отримання пенсії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.08..2022 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачами поданий відзив, у якому останні просять у задоволенні позову відмовити.

Відзиви обґрунтовано тим, що позивач не має права на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу», оскільки загальний стаж державної служби відсутній , відповідно до положень п. 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІ, що є підставою для відмови у задоволені позовних вимог.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію по інвалідності державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу», з урахуванням довідок від 01.04.2022 №29 та від 01.04.2022 №30.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.05.2022 року №932450126920 у задоволенні заяви відмовлено, з підстав недостатності стажу державної служби.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо).

Закон України від09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9, частини першої статті 10 вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV передбачений порядок переведення з одного виду пенсії, передбаченої цим Законом, на інший. Зокрема, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII «Про державну службу», який набрав чинності 01.05.2016 (далі Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XIIта актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цимЗакономмають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XIIта актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1статті 37 Закону №3723-XIIвстановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи встановлено, що підставою відмови у призначенні позивачу пенсії за нормами Закону № 3723-XII є недостатній стаж державної служби.

Зокрема, як зазначає позивач та не заперечує відповідач, їй протиправно не зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 01.06.2018 року по 31.01.2020 року (1 рік 08 місяців 25 днів).

Судом з копії трудової книжки встановлено, що позивач в період:

- з 01.06.2018 року по 06.07.2018 року призначена виконуючим обов'язки начальника відділу - державним реєстратором у Тетіївській міській раді Київської області;

з 06.07.2018 року по 21.01.2020 року призначена на посаду начальника відділу - державним реєстратором у Тетіївській міській раді Київської області.

06.07.2018 року позивач прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування та в цей же день позивачу присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідач не зараховуючи даний стаж до стажу державної служби посилається на те, щост. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року передбачено перелік посад працівників місцевих рад та їх виконавчих комітетів, які відносилися до відповідної категорії посад державних службовців, затверджених постановою КМ України від 18.04.1994 року № 230 (чинна до 20.10.2001 року), відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій державних службовців.

Таким чином, не зарахування вказаного періоду роботи, в свою чергу стало підставою для відмови позивачу у переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2002 № 2493-111 (із змінами та доповненнями) визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу.

В силу статті 46 Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховуються до стажу державної служби.

Зі змісту статті 14 Закону від 07.06.2001 № 2493-III видно, що посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад є посадами в органах місцевого самоврядування, а тому зараховуються до стажу державної служби.

Згідно із пункту 4 Порядку № 283, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Таким чином, оскільки позивач в період з 01.06.2018 по 31.01.2020 перебувала на посаді начальника відділу - державного реєстратора Тетіївської міської ради Київської області, що підтверджено записами у трудовій книжці, вказаний стаж має бути зарахований до стажу державної служби.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу видані довідка від 01.04.2022 №29 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка від 01.04.2022 №30 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім'я ОСОБА_1 .

Форма вказаних довідок відповідає формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затверджених Постановою №1-3 та містять відображення складових заробітної плати, за останнім місцем роботи на державній службі за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що позивач має стаж на посаді державної служби більше 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII, з урахуванням зазначених вище довідок при призначенні та розрахунку розміру пенсії, а тому, відповідно, наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону №1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону №3723-XII.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, відмова відповідача-1 перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця є протиправною, отже рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у прийнятті рішення від 04.05.2022 №932450126920 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням належного способу захисту прав позивача,належить скасувати.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначають один з цих видів пенсій за її вибором.

Нормами статті 45 цього Закону визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі інформації про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших відомостей, що знаходяться на час переведення у пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду.

Враховуючи, що спірне рішення було прийнято відповідачем 1, суд вважає за необхідне зобов'язати саме вказаного відповідача здійснити призначення та перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 , саме з 26.04.2022, з урахуванням праці на посаді державного службовця в період з 01.06.2018 по 31.01.2020 згідно довідки від 01.04.2022 №29 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 01.04.2022 №30 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім'я ОСОБА_1 .

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ у Київській області.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до положення статті 139 КАС України, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 992, 40 грн судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, співмірно задоволеним вимогам.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.05.2022 №932450126920 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити призначення та перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 , саме з 26.04.2022, з урахуванням праці на посаді державного службовця в період з 01.06.2018 по 31.01.2020 згідно довідки від 01.04.2022 №29 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 01.04.2022 №30 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім'я ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Балаклицький А. І.