27 листопада 2023 рокум. Ужгород №260/3104/21 провадження №Н/260/3/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Пшевлоцька К.І.,
за участю:
позивача: Керівник Хустської окружної прокуратури, представник - не з'явився,
відповідача: Іршавська міська рада Закарпатської області, представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами у справі за позовом Керівника Хустської окружної прокуратури до Іршавської міської ради Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 07 грудня 2023 року.
Керівник Хустської окружної прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Іршавської міської ради Закарпатської області, яким просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: правобережну дамбу річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради;
- зобов'язати Іршавську міську раду Хустського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: правобережну дамбу річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради;
- стягнути з Іршавської міської ради до загального фонду Закарпатської обласної прокуратури сплачений судовий збір.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року позовну заяву було задоволено повністю.
Рішення у даній справі не було оскаржене та набрало законної сили 08 листопада 2021 року.
В подальшому, представником відповідача до суду було подано заяву про перегляд рішенння за нововиявленими обставинами, оскільки Іршавською міською радою були з'ясовані та стали відомі нововиявлені обставини, які суттєво впливають на вирішення справи.
Заява мотивована тим, що частина дамби річки Синявки у 2008 році була передана на баланс міської ради, а інша частина дамби річки Синявка, перебуває на балансі управління ЖГК та енергозбереження Закарпатської ОВА, що свідчити про те, що вказана у рішенні суду гідротехнічна споруда: дамба річки Синявка не є безхазяйним майном, а процедура набуття права власності на безхазяйне майно, яка визначена ст.335 Цивільного кодексу України по відношенню до гідротехнічної споруди: правобережна дамба річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області не може бути застосованою.
Представником позивача до суду було подано відзив на заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, відповідно до якого вважає її безпідставною та необґрунтованою та зокрема зазначає, що в поданій заяві не наведено жодних нововиявлених обставин в розумінні ч.1 ст.361 КАС України, а обставини за яких заявнику стало відомо про так звані нововиявлені обставини. Представник зазначає, що заява Іршавської міської ради не містить нововиявлених обставин, які стали відомі після перегляду ухвалених у справі судових рішень та мали місце на час розгляду справи судом першої
Представник вважає, що такий об'єкт, як дамба річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м та довжиною 2500 м, що знаходиться на території м. Іршава Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області належить до гідротехнічних споруд.
Водночас, незалежно від того чи є дамба гідротехнічною чи інженерною спорудою, вона є спорудою, призначеною для використання водних ресурсів, для боротьби з шкідливим впливом вод, захистом земель від водної та вітрової ерозії, інших негативних процесів.
Тому такий об'єкт як дамба є нерухомим майном, оскільки вона нерозривно пов'язана з землею та її переміщення в інше місце може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
Заявником до суду було подано заяву про уточнення вимог, відповідно до якої зазначили, що листом від 31.03.2023 №289/01-09/03 Управлінням ЖГК та енергозбереження Закарпатської ОВА проінформовано міську раду, що у 2008 році ВАТ “Хустська ПМК-240” було розроблено проектно-кошторисну документацію на “Підвищення захисної функції берега р. Синявка для запобігання підтоплення м. Іршава”, з наступними основними техніко-економічними показниками: довжиною регулювання русла - 1700 м.; довжиною нарощування дамби - 1608 м.; довжиною кріплення - 506 м. Загальна кошторисна вартість - 1715658 тис. грн.
Також заначено, що на балансі управління, знаходиться дамба балансовою вартістю - 794 667 тис. грн. Оскільки, відповідно до даних бухгалтерського обліку Іршавської міської ради, дамби (захисні споруди) на балансі Іршавської міської ради не обліковуються, виконавчим апаратом міської ради були вжиті заходи щодо взяття на баланс частини дамби, відповідно до акцептованого Іршавською міською радою авізо від 25.12.2008 року на суму 762448,00 грн.
Також, за результатами проведеної технічної інвентаризації (на замовлення Іршавської міської ради) визначено технічні характеристики дамби, берега річки Синявка, які в свою чергу не відповідають характеристиці зазначеній у рішенні суду від 23 вересня 2021 року по справі № 260/3104/21, а саме:
- водозахисна споруда дамби, берега річки Синявка довжиною 1720 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 775640 грн. та
- водозахисна споруда дамби, берега річки Синявка довжиною 730,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 329196 грн.
30.05.2023 року рішенням сесії Іршавської міської ради № 2499 “Про прийняття майна на баланс Іршавської міської ради Закарпатської області” прийнято на баланс Іршавської міської ради Закарпатської області водозахисну споруду дамби берега річки Синявка довжиною 1720,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 775640 грн. та водозахисну споруду дамби берега річки Синявка довжиною 730,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 329196 грн.
Отже, враховуючи лист Управління ЖГК та енергозбереження Закарпатської ОВА від 31.03.2023 за № 289/01-09/03 були з'ясовані та стали відомі нововиявлені обставини, які суттєво впливають на вирішення справи, а саме те, що
- частина дамби річки Синявки у 2008 році була передана на баланс міської ради, а
- частина перебувала на балансі управління ЖГК та енергозбереження Закарпатської ОВА.
Разом з тим, вже на даний час водозахисна споруда дамби берега річки Синявка довжиною 1720,0 п.м. та довжиною 730,0 п.м. перебуває на балансі Іршавської міської ради.
У зв'язку з вищенаведеним, заявник просить суд скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року по справі №260/3104/21 та з метою оформлення права власності на гідротехнічну споруду та ухвалити нове рішення, яким зобов'язати Іршавську міську раду Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на:
- гідротехнічну споруду дамба берега річки Синявка протяжністю 1720 м., що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської територіальної громади Закарпатської області та
- гідротехнічну споруду дамба берега річки Синявка протяжністю 730 м., що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської територіальної громади Закарпатської області.
Представник Іршавської міської ради в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності додатково зазначив, що міська рада готова розпочати оформлення права власності на гідротехнічну споруду дамба берега річки Синявка протяжністю 1720 м. та 730 п.м.
Представник Хустської окружної прокуратури в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.362 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.363 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано: з підстави, визначеної п.3 ч.2 ст.361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовано судове рішення, що стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно ст. 53 ч.3 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ст. 32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.
З урахуванням того, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Виходячи зі змісту ч.1 ст. 8 Конституції України охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.
Згідно ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Враховуючи, що Іршавською міською радою допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не вчиненні дій, спрямованих на набуття територіальною громадою Іршавської міської ради права власності на безхазяйне майно, а саме: правобережну дамбу річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться в межах м. Іршава, Іршавської міської ради, Хустського району Закарпатської області, Хустська окружна прокуратура звертається з позовом до суду з наступних підстав.
За цим позовом прокурор набуває статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов'язання набуття територіальною громадою Іршавської міської ради права власності на безхазяйне майно, а саме: правобережну дамбу річки Синявка - відсутній.
Судом встановлено, що на території м. Іршава Хустського району, Закарпатської області знаходиться берегозакріплювальна захисна гідротехнічна споруда, згідно Акту обстеження стану підвищення захисної функції берега річки Синявка для запобігання підтоплення в м. Іршава від 16.06.2021, складеного представниками Іршавської міської ради, яка перебуває у незадовільному стані.
Листом №02-20/1593 від 08.06.2021 року Іршавська міська рада повідомила Хустську окружну прокуратуру про те, що у міській раді відсутня технічна документація, акти прийому-передачі та матеріали щодо прийняття у комунальну власність та на баланс гідротехнічні споруди берегоукріплення р. Синявка, на території м. Іршава, площею захисту 40га, висотою 2,5м., довжиною 1500м.
Згідно листа №220 від 08.06.2021р. Берегівського міжрайонного управління водного господарства Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди - відсутній, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною.
23 вересня 2021 року Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду було визнано протиправною бездіяльність Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: правобережну дамбу річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради та зобов'язано Іршавську міську раду Хустського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду: правобережну дамбу річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області.
З метою забезпечення виконання рішення суду, з дотримання порядку набуття у комунальну власність Іршавської міської ради безхазяйного майна, міською радою направлено запити до КП “Іршавьке бюро технічної інвентаризації” Іршавської міської ради Закарпатської області від 30.12.2022 № 01-28/3106 та державного реєстратора сектору державної реєстрації міської ради від 30.12.2022 № 01-28/3106-а щодо надання інформації чи виготовлялася технічна документація та наявність зареєстрованого права власності на гідротехнічну споруду: правобережна дамба річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області.
Одночасно, 13.01.2023 року, міською радою було скеровано лист до Закарпатської ОВА про надання інформації чи перебуває на балансі головного управління ЖКГ та енергозбереження Закарпатської ОВА вище вказана гідротехнічна споруда та інформацію про її місце розташування (в натурі на місцевості), а також інші наявні матеріали з приводу вказаного об'єкту.
18.01.2023 №12 КП “Іршавське бюро технічної інвентаризації” Іршавської міської ради Закарпатської області видано довідку про те, що будь-які відомості щодо технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, зазначений у запиті міської ради, відсутні та не зареєстровані.
25.01.2023 № 01-28/184 державним реєстратором сектору державної реєстрації міської ради повідомлено міську раду, що отримати інформацію з ДРРП щодо власника майна зазначеної у запиті гідротехнічної споруди є не можливим у зв'язку з тим, що ні в рішенні суду від 23.09.2021 року № 206/3104/21, ні в листі міської ради не вказано ідентифікатор для пошуку нерухомого майна. Також, державний реєстратор роз'яснила, що відповідно до пункту 3 “Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно” затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, інформація з ДРРП надається виключно за допомогою програмних засобів ведення Реєстру у паперовій або електронній формі.
26.01.2023 року на адресу міської ради надійшов лист управління ЖКГ та енергозбереження Закарпатської ОВА № 82/01-09/03 з пропозицією організувати нараду з приводу з'ясування обставин щодо перебування на балансі управління ЖКГ та енергозбереження Закарпатської ОВА зазначеної у запиті гідротехнічної споруди.
27 січня 2023 року відбулось засідання комісії з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Іршавської міської ради майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, на якому було розглянуто довідку КП “Іршавське бюро технічної інвентаризації” від 18.01.2023 № 12 та інформацію державного реєстратора ОСОБА_1 від 16.01.2023.
За результатами розгляду, комісія дійшла висновку, що процедура виявлення, обліку та набуття у комунальну власність міської ради безхазяйного майна по відношенню до об'єкту нерухомого майна: гідротехнічна споруда: правобережна дамба річки Синявка, площею захисту 40 га, висотою 2 м. та довжиною 2500 метрів, що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської ради Хустського району Закарпатської області не може бути застосованою. Разом з тим, комісією рекомендовано для взяття на баланс Іршавської міської ради об'єкту нерухомого майна, вище зазначеної гідротехнічної споруди застосувати процедуру, передбачену законодавством щодо ведення бухгалтерського обліку.
30.03.2023 за № 01-27/848 Іршавською міською радою для надання документального підтвердження перебування на балансі управління гідротехнічних споруд - дамб на річці Синявка, які розташовані на території Іршавської міської територіальної громади скеровано лист Управлінню житлово-комунального господарства та енергозбереження Закарпатської ОВА.
Листом від 31.03.2023 № 289/01-09/03 Управлінням ЖГК та енергозбереження Закарпатської ОВА проінформовано міську раду, що у 2008 році ВАТ “Хустська ПМК-240” було розроблено проектно-кошторисну документацію на “Підвищення захисної функції берега р. Синявка для запобігання підтоплення м. Іршава”, з наступними основними техніко-економічними показниками: - довжиною регулювання русла - 1700 м.; - довжиною нарощування дамби - 1608 м.; - довжиною кріплення - 506 м. Загальна кошторисна вартість - 1 715 658 тис.грн. Крім того, повідомлено, що відповідно до акцептованого Іршавською міською радою авізо від 25.12.2008 року на суму 762 448,00 грн. І черга дамби побудована у 2007 році, була передана на баланс міської ради. Також заначено, що на балансі управління, знаходиться дамба балансовою вартістю - 794 667 тис.грн.
В подальшому, за результатами проведеної технічної інвентаризації (на замовлення Іршавської міської ради) визначено технічні характеристики дамби, берега річки Синявка, які в свою чергу не відповідають характеристиці зазначеній у рішенні суду від 23 вересня 2021 року по справі № 260/3104/21, а саме: водозахисна споруда дамби, берега річки Синявка довжиною 1720,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 775640 грн. та водозахисна споруда дамби, берега річки Синявка довжиною 730,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 329196 грн.
30.05.2023 року рішенням сесії Іршавської міської ради № 2499 “Про прийняття майна на баланс Іршавської міської ради Закарпатської області” прийнято на баланс Іршавської міської ради Закарпатської області водозахисну споруду дамби берега річки Синявка довжиною 1720,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 775640 грн. та водозахисну споруду дамби берега річки Синявка довжиною 730,0 п.м., залишковою (балансовою вартістю) станом на 26.05.2023 року 329196 грн.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право:
1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад;
2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад;
3) мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно зі статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, ст.26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Згідно ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст.329 ЦК України).
Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням ст.2 Закону №1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч.4 ст.368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:
1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;
2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
У зв'язку із встановленими обставинами справи, заяву відповідача слід задовільнити частково та змінити Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року по справі №260/3104/21.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295, 361-369 КАС України, суд, -
Заяву Іршавської міської ради Закарпатської області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами - задовольнити частково.
Змінити Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року по справі №260/3104/21 та задовольнити його шляхом зобов'язання Іршавської міської ради Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на:
- гідротехнічну споруду дамба берега річки Синявка протяжністю 1720 м., що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської територіальної громади Закарпатської області та
- гідротехнічну споруду дамба берега річки Синявка протяжністю 730 м., що знаходиться на території м. Іршава, Іршавської міської територіальної громади Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк