Рішення від 18.01.2024 по справі 200/2405/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року Справа№200/2405/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, юридична адреса: 03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942, юридична адреса: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34) про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», в якому просить суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 170 000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою НКРЕКП від 17.01.2023 № 76 «Про накладення штрафу на ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» на ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» накладено штраф у розмірі 85000,00 грн. Однак, вказаний штраф у встановлений чинним законодавством строк не сплачено, тому відповідачу нарахована пеня у розмірі 85000,00 грн. Вказані суми відповідачем у добровільному порядку не сплачені, тому позивач просить стягнути з АТ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» штраф та пеню у розмірі 170000,00 грн. у судовому порядку.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями дану справу розподілено на суддю Донецького окружного адміністративного суду Кочанову П.В.

Ухвалою суду від 02 червня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 03 липня 2023 року зупинено провадження в адміністративній справі №200/2405/23 за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафу, до набрання законної сили судовим рішенням по справі №320/7422/23 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення.

Разом з тим, розпорядженням керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду від 17.10.2023 “Щодо повторного автоматичного розподілу справи”, відповідно до підпункту 2.3.25 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 200/2405/23.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматичного розподілу справи між суддями від 17.10.2023, адміністративну справу № 200/2405/23 перерозподілено на суддю Донецького окружного адміністративного суду Зінченка О.В.

Ухвалою суду від 19 жовтня 2023 року прийнято до свого провадження адміністративну справу № 200/2405/23, розгляд справи ухвалено провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зупинено провадження в адміністративній справі №200/2405/23 за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафів, до набрання законної сили судовим рішенням по справі №320/7422/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою суду від 28 грудня 2023 року поновлено провадження по справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафу.

Правом на відзив відповідач не скористався.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 31831942.

Основний вид діяльності за КВЕД: 35.11 виробництво електроенергії.

Постановою № 76 за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, на ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» накладено штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн.

Правомірність винесення зазначеної постанови була предметом судового розгляду у справі №320/7422/23.

Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02.06.2023, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2023, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.01.2023 № 76 «Про накладення штрафу ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» та визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.01.2023 № 12-р «Про усунення порушень ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» відмовлено.

В матеріалах справи також відсутні належні та достатні докази на підтвердження сплати ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» відповідного штрафу.

Позивачем також заявлено до стягнення пеню у розмірі 85000 грн., яка обрахована за 68 68 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що Постанова № 76 отримана ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 07.02.2023 (з 10.03.2023 по 16.05.2023).

Відтак, загальна сума до стягнення становить 170000 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами суд виходить з наступного.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VIII.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулює стаття 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Відповідно до частин 1-5 вказаної статті Закону суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб'єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Зі змісту наведених правових норм можна зробити висновок, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом застосовування санкції за виявлення порушень у діях суб'єктів, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 14.03.2019 у справі № 826/3880/18.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які суб'єкт добровільно не сплатив, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Як встановлено судом з наявних матеріалів справи, постановою НКРЕКП від 17.01.2023 № 76 «Про накладення штрафу на ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» на ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» накладено штраф у розмірі 85000,00 грн.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази сплати штрафу, визначеного постановою НКРЕКП від 17.01.2023 № 76.

Оскільки, ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не сплатило штраф, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на 16.05.2023 нарахована пеня в сумі 86 700,00 грн.

Водночас, враховуючи норму статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, сума пені становить 85 000,00 грн.

Беручи до уваги те, що «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» штраф в добровільному порядку не сплачено, постанова НКРЕКП 17.01.2023 № 76 є чинною, тому, штраф у розмірі 85 000,00 грн. підлягає стягненню.

Також, суд бере до уваги зроблений позивачем у позовній заяві розрахунок пені за несвоєчасну сплату відповідачем штрафу, який становить 85 000,00 грн., оскільки такий повністю відповідає вимогам, які встановлені абзацом 3 частини 5 статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», зокрема й у частині максимального розміру пені стосовно суми накладеного штрафу.

Суд зазначає, що відповідач не надав доказів добровільної сплати суми штрафу та пені.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг шляхом стягнення з «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 170 000,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Враховуючи вимоги частини 2 статті 139 КАС України, судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, юридична адреса: 03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942, юридична адреса: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34) про стягнення коштів, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942, юридична адреса: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34) 170 000,00 грн. (сто сімдесят тисяч гривень 00 коп.) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 18 січня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко