Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 січня 2024 року Справа№200/7138/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
08.12.2023 ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині перерахунку пенсії з 08 вересня 2020 року без урахування заробітку за період з 01 березня 2017 року по 31 липня 2020 року та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при здійсненні з 08 вересня 2020 року ОСОБА_1 , перерахунку пенсії протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08 вересня 2020 року з урахуванням заробітку за період з 01 березня 2017 року по 31 липня 2020 року та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 08 вересня 2020 року, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.12.2023 позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
18.12.2023 позивач, з метою виконання вимог ухвали суду від 11.12.2023, надав до суду заяву щодо усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.12.2023 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано встановлені судом докази по справі.
10.01.2024 відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надав до суду докази по справі та відзив на позовну заяву.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє й на теперішній час.
02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на теперішній час пенсія йому нарахована та виплачується в розмірі, який не відповідає нормам статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% його середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, с дати звернення за перерахунком пенсії, а саме з 08 вересня 2020 року відповідно до заяви №2927. Також, позивач вважає, що відповідач мав здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% його середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з дня звернення із заявою про перерахунок пенсії, а саме, з 08 вересня 2020 року та з урахуванням проведених раніше виплат.
Позивач вважає таки дії протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В установлений судом строк відповідачем через Відділ документообігу та архівної роботи суду подав відзив на адміністративний позов, за змістом якого заперечив проти задоволення заявлених вимог в повному обсязі.
Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/5925/21 відповідачем повторно розглянуто заяву позивача про перерахунок пенсії від 08.09.2020, проведено перерахунок з 01.09.2020, до страхового стажу зараховано період роботи з 01.01.2020 по 31.08.2020. Пільговий стаж позивача складає 18 років 06 місяців 20 днів. Відповідач звертає увагу суду, що пенсію позивачу розраховано відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Заробітну плату враховано по 28.02.2017. Заробітну плату за період з 01.03.2017 по 31.07.2020 не враховано, оскільки в рішеннях суду відсутні відповідні зобов'язання.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.07.2016, що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
08.09.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою №2927 щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» оскільки вважав, що має більше 15 років пільгового підземного стажу за Списком №1 (шахтарі).
Рішенням Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №646 від 10 вересня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі №200/9382/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10 вересня 2020 року №646 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по стажу по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву №2927 від 08 вересня 2020 року ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового страхового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком №1 (шахтарі) період навчання з 01 вересня 1982 року по 05 червня 1986 року в Дзержинському гірничому технікумі за спеціальністю підземна розробка вугільних родовищ та період проходження військової служби в лавах Радянської армії з 06 липня 1986 року по 14 червня 1988 року, що дає право на перерахунок пенсії по стажу по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На виконання зазначеного рішення суду Торецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було винесено рішення №914210157950 від 02.03.2021 про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Як вбачається з вказаного рішення, сума пенсії позивача за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 5549,70 грн.) складає 4439,76 грн. Також зазначено, що страховий стаж (повний) становить 54 року 02 місяці 22 дні, в тому числі робота за Списком №1 - 18 років 05 місяців 22 дні.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/5925/21, яке набрало законної сили 11.11.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 914210157950 від 02.03.2021 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170435, місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) № 2927 від 08.09.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.01.2019 року по 31.08.2020 року на ДП «Торецьквугілля».
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914210157950 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно рішення суду справи №200/5925/21 від 11.10.2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 08.09.2020 з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 5549,70 грн.), розмір пенсії з 01.09.2020 склав 4439,76 грн. Також зазначено, що страховий стаж (повний) становить 55 років 10 місяців 23 дні, в тому числі робота за Списком №1 - 18 років 06 місяців 20 днів. Згідно розрахунку заробітку ОСОБА_1 для обчислення пенсії заробітна плата позивача врахована включно по 28.02.2017.
Судом встановлено, що відповідно до записів №23-24 трудової книжки серії НОМЕР_3 від 18.11.1981, на ім'я ОСОБА_1 , позивач з 12.07.2010 працює у ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля».
Отже, спірним питанням у справі є правомірність дій в частині перерахунку пенсії з 08 вересня 2020 року без урахування заробітку за період з 01 березня 2017 року по 31 липня 2020 року щодо незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при здійсненні з 08 вересня 2020 року перерахунку пенсії позивачу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.
Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є соціальною та правовою державою.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Разом із цим, відповідачем не заперечується наявність у позивача необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стосовно посилань позивача щодо незастосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при здійсненні з 08 вересня 2020 року перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом вище, позивачу призначено пенсію з 07.07.2016 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не є спірним питанням у справі.
Судом встановлено, що при зазначеному перерахунку відповідачем був взятий прожитковий мінімум для обчислення пенсії ОСОБА_1 у сумі 1074,00 грн. згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»
Крім того, відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914210157950 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно рішення суду справи №200/5925/21 від 11.10.2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 08.09.2020 з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 5549,70 грн.), розмір пенсії з 01.09.2020 склав 4439,76 грн., що складає більше трьох розмірів прожиткового мінімуму - 3222,00 грн. (1074,00 х 3).
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Як встановлено судом вище, відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 18.11.1981 позивач з 12.07.2010 працює у ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля», що сторонами не заперечується та не є спірним питанням у справі. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Таким чином, враховуючи вище наведені норми законодавства, а також те, що позивач продовжує працювати в ДП «Торецьквугілля» (не припинив трудову діяльність), суд дійшов висновку, що обчислювати розмір пенсії останньому із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України «Про Державний бюджет на 2020 рік» та «Про Державний бюджет на 2021 рік», немає законних підстав.
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо вимог про перерахунок пенсії з 08.09.2020 з урахуванням заробітку за період з 01.03.2017 по 31.07.2020, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 08 вересня 2020 року відповідачем включено заробітну плату по 28.02.2017. Тобто, заробітну плату за період з 01.03.2017 по 31.07.2020 не враховано, що підтверджується відповідачем.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Таким чином наведені норми передбачають можливість врахування заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, але за бажанням пенсіонера, а також передбачає обов'язок відповідача зробити перерахунок пенсії виключно на найбільш вигідних умовах для пенсіонера.
Разом із цим, із заяви позивача від 08.09.2020 №2927 щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не вбачається, що позивач просив врахувати заробітну плату за період з 01.03.2017 по 31.07.2020 для обчислення його пенсії з 08.09.2020. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Крім того, ані позивачем, ані відповідачем не надано суду жодних доказів на підтвердження того, що позивачем було надано відповідачу довідку про розмір заробітної плати за період з 01.03.2017 по 31.07.2020, або будь-які інші документи, з яких останній мав змогу встановити розмір заробітної плати позивача за заначений період.
Водночас, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які підтверджують волевиявлення позивача щодо врахування заробітної плати за період з 01.03.2017 по 31.07.2020 при перерахунку його пенсії з 08.09.2020 відповідно до його заяви №2927.
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладено у постанові 25 червня 2020 року по справі №520/2261/19, згідно яких «обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги».
З урахуванням викладеного, відсутні підстави для задоволення позову повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 18.01.2024.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.В. Арестова