Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 січня 2024 року Справа№200/7608/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
28 грудня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий засобами електронного зв'язку 25 грудня 2023 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо неперерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», з 01 грудня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, в тому числі з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (від суми ОСНП 3 378,01 грн на 01 березня 2018 року);
2. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області:
- перерахувати з 01 грудня 2019 року пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», з урахуванням надбавок, премій і доплат, в тому числі з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (від ОСНП 3 378,01 грн на 01 березня 2018 року), без обмеження виплати максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням раніше виплачених сум;
- виплачувати в подальшому на постійній основі пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, виданої державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у ній, в тому числі з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (від суми ОСНП 3 371,01 грн на 01 січня 2018 року).
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
29 грудня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 06 листопада 2023 року № 734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що відмова відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д є протиправною та порушує його право на отримання пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Стверджував, що правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, із зазначенням інших складових відсутні, оскільки грошове забезпечення не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав рішення щодо перерахунку пенсій за вислугу років.
Зазначає, що після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, зміни до відповідних нормативно-правових актів щодо перерахунку пенсій не вносилися, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа 26 липня 2002 року, про що 09 червня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_3 , виданим УМВС України в Донецькій області 10 лютого 2006 року, а також матеріалами пенсійної справи № N/A-31946 (МВС).
На підставі протоколу від 01 січня 2006 року за пенсійною справою № N/A-31946 (МВС) суд встановив, що при призначенні позивачеві пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 30 листопада 2015 року;
умови призначення - 20 (календарна 14) у розмірі 50% грошового забезпечення;
заявник - не працює;
військове звання - майор поліції;
посада - старший оперуповноважений;
дата і причина звільнення - 30 листопада 2005 року, ст. 64 Б - 1 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 120,00 грн;
- оклад за військове звання - 125,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 25% - 61,25 грн;
- робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 18,00 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 306,25 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ-50) 50% - 122,50 грн;
- за безперервну службу 30% - 225,90 грн;
- премія 30% - 293,67 грн;
всього - 1 272,57 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 636,29 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
всього призначено - 636,29 грн.
Отже, ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 50% відповідних сум грошового забезпечення, у складі якого враховані як основні, так і додаткові його види.
В подальшому пенсійний орган неодноразово проводив перерахунок пенсії позивача.
Так, на виконання Постанови КМУ № 713 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії.
Як свідчить розпорядження за пенсійною справою № N/A-31946 (МВС), перерахунок був проведений виходячи з такого:
перерахована з 01 серпня 2021 року;
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 600,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 380,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2 15% - 390,00 грн;
- премія 6,06% - 386,02 грн;
всього - 6 756,02 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6 756,02 грн;
оснований розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 3 378,01 грн;
з урахуванням доплати - 5 378,01 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року (від суми ОСНП 3 378,01 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
підсумок пенсії (з надбавками) - 5 378,01 грн;
підстава перерахунку - перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року;
розпорядження про перерахунок відправлено 28 липня 2021 року;
з 01 серпня 2021 року - 5 378,01 грн.
В рамках масового перерахунку ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 118.
Так, згідно з розпорядженням № N/A-31946 (МВС) пенсія позивача була обчислена наступним чином:
перерахунок з 01 березня 2022 року;
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 600,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 380,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2 15% - 390,00 грн;
- премія 6,06% - 386,02 грн;
всього - 6 756,02 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6 756,02 грн;
оснований розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 3 378,01 грн;
з урахуванням індексації - 3 850,93 грн;
з урахуванням доплати - 5 850,93 грн;
індексація базового ОСНП (3 378,01*0,140) - 472,92 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року (від суми ОСНП 3 378,01 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
підсумок пенсії (з надбавками) - 5 850,93 грн;
підстава перерахунку - масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;
розпорядження про перерахунок відправлено 22 лютого 2022 року;
з 01 березня 2022 року - 5 850,93 грн.
В рамках масового перерахунку ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 168.
Згідно з розпорядженням за пенсійною справою № N/A-31946 (МВС) пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:
перерахунок з 01 березня 2023 року
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 600,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 380,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2 15% - 390,00 грн;
- премія 6,06% - 386,02 грн;
всього - 6 756,02 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6 756,02 грн;
оснований розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 3 378,01 грн;
з урахуванням індексації - 4 609,56 грн;
з урахуванням доплати - 6 609,56 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (3 378,01*0,140) - 472,92 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (3 850,93*0,197) - 758,63 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року (від суми ОСНП 3 378,01 на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн
50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 6 609,56 грн;
підстава перерахунку - Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01 грудня 2022 року);
з 01 березня 2023 року - 6 609,56 грн.
21 листопада 2023 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» видала ОСОБА_1 довідку № 7410/Д про розмір грошового забезпечення.
Згідно з цією довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського - старший оперуповноважений (апарат головних управлінь Національної поліції) становив:
посадовий оклад - 2 600,00 грн;
оклад за спеціальним званням (майор) - 2 000,00 грн;
надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 30%) - 1 380,00 грн;
надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 49,44%) - 2 956,51 грн;
премія (відсотків грошового забезпечення 63,17%) - 5 891,56 грн;
усього - 16 175,48 грн.
Довідка складена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке набрало чинності 19 листопада 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.
23 листопада 2023 року разом з листом № 33/24-4556 ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» надіслала довідку від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення на адресу ГУ ПФУ в Донецькій області.
ГУ ПФУ в Донецькій області цю довідку отримало, однак з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії повернула її ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» разом з листом від 14 грудня 2023 року № 0500-0309-8/108869.
29 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д.
У відповідь на звернення позивача листом від 20 грудня 2023 року № 25665-23853/1-02/8-0500/23 ГУ ПФУ в Донецькій області по суті відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення.
Відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області покликалося на норми ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45 і зазначало, що на теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило, а розділ ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правлення Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, яким визначено вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатися органами Пенсійного фонду України, та перелік необхідних документів, які подаються заявником органу, що призначає пенсію, не містить заяв про перерахунок пенсії у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № N/A-31946 (МВС) від 10 січня 2024 року на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 30 листопада 2015 року;
умови призначення - 20 (календарна 14) у розмірі 50% грошового забезпечення;
заявник - не працює;
військове звання - майор поліції;
посада - старший оперуповноважений;
дата і причина звільнення - 30 листопада 2005 року, ст. 64 Б - 1 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 2 600,00 грн;
- оклад за військове звання - 2 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 380,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2 15% - 390,00 грн;
- премія 6,06% - 386,02 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6 756,02 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 3 378,01 грн;
з урахуванням індексації - 4 609,56 грн;
з урахуванням доплати - 6 609,56 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (3 378,01*0,140) - 472,92 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (3 850,93*0,197) - 758,63 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року (від суми ОСНП 3 378,01 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн
50024 Доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
всього призначено - 6 609,56 грн.
Таким чином, як на час звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом, так і на час розгляду справи по суті основний розмір пенсії позивач обчислений, виходячи з 50% відповідних сум грошового забезпечення; позивачу виплачується щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713; обмеження пенсії максимальним розміром не застосовано.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі Закон № 900).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988).
П. 2 Постанови КМУ № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4);
- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5);
- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7);
- надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8);
- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9);
- доплата за вчене звання (п. 10);
- доплата за службу в нічний час (п. 11).
На підставі ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).
П. 3 Постанови КМУ № 103 установлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Одночасно п. 5 Постанови КМУ № 103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
П. 6 Постанови КМУ № 103 внесені зміни і до Порядку № 45.
П. 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абз абз. 1-2 п. 5 Порядку № 45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою КМУ № 988, премія.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Після скасування 05 березня 2019 року змін до п. 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним п. 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також п. 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Таким чином, з 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Враховуючи викладене, що з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988, та відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.
Суд враховує правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, де серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», яка набрала чинності 01 січня 2020 року, п. п. 1-3 постанови КМУ № 103 були виключені.
Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05 березня 2019 року положеннями п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, а 19 листопада 2019 року - п. 3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.
Так, п. 2 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) МВС (абз. 8 п. 3 Порядку № 45).
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано в цілому п. 6 Постанови КМУ № 103, яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у п. п. 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).
Порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.
У той же час подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.
Чинним є п. 5 Постанови КМУ № 103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Однак фактично цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою ГУ ПФУ в Донецькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення, до якої включені додаткові види грошового забезпечення і премія.
Суд зазначає, що у зв'язку з находженням до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.
Право на перерахунок пенсії виникло з 01 грудня 2019 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Між тим, докази прийняття відповідачем рішення про перерахунок пенсії або про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії суду не надані.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ; йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
З 19 листопада 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, отже з цієї дати виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ № 988 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.
При цьому до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникав обов'язок провести такий перерахунок.
21 листопада 2023 року ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, видала ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262, довідку № 7410/Д про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ № 988 за прирівняною посадою поліцейського.
Згідно з цією довідкою грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського становить 16 175,48 грн, в тому числі посадовий оклад - 2 600,00 грн, оклад за спеціальним званням (майор) - 2 000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 30%) - 1 380,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 49,44%) - 2 956,51 грн, премія (відсотків грошового забезпечення 63,17%) - 5 891,56 грн.
Відповідач не спростував належними та допустимими доказами (рішення про перерахунок пенсії, інші матеріали пенсійної справи тощо) твердження позивача про те, що на час виникнення спірних правовідносин він отримує пенсію за вислугу років, основний розмір якої визначений, виходячи із грошового забезпечення, у складі якого не враховані його додаткові види, розраховані згідно з постановою КМУ № 988.
Навпаки, наявні у справі матеріали пенсійної справи № N/A-31946 (МВС) підтверджують доводи позивача в цій частині.
Отже, суд погоджується з аргументами позивача про те, що з 01 грудня 2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), у нього виникло право на перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ № 988 відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262.
З цих міркувань суд відхиляє аргументи пенсійного органу щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення, підлягає визнанню протиправною.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зважаючи на те, що в період з 01 грудня 2019 року пенсійний орган здійснював нарахування та виплату позивачу пенсії, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 на отримання пенсії, розмір якої визначений з грошового забезпечення, у складі якого враховані не лише основній, а й додаткові види грошового забезпечення, є покладання на пенсійний орган обов'язку виплатити пенсію після перерахунку з урахуванням фактично виплачених позивачеві сум пенсії.
Позовні вимоги в частині визначення складових грошового забезпечення (конкретні додаткові види грошового забезпечення), виходячи з яких ГУ ПФУ в Донецькій області має провести перерахунок пенсії, задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не проводив перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави вважати, що під час проведення такого перерахунку відповідач не враховуватиме ті чи інші складові грошового забезпечення (основні чи додаткові), визначені у цій довідці.
Щодо вимог позивача в частині покладання на пенсійний орган обов'язку провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 суд зазначає таке.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови КМУ № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови КМУ № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови КМУ № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.
Між тим, суд зауважує, що як на час звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом, так і на час розгляду справи по суті, позивачеві нараховується і виплачується щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, установлена Постановою КМУ № 713, про що свідчать матеріали пенсійної справи № N/A-31946 (МВС).
ГУ ПФУ в Донецькій області ще не проводило перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, не припиняло нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії, установленої Постановою КМУ № 713, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави вважати, що внаслідок проведення такого перерахунку відповідач припинить нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, установленої Постановою КМУ № 713.
Судовому захисту підлягає порушене право особи, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на пенсійний орган обов'язку провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно.
Щодо вимог позивача в частині покладання на пенсійний орган обов'язку провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д без обмеження виплати максимальним розміром - 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає таке.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року.
Відповідно до ст. 2 Закону № 3668 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, Законом № 3668 внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, яку викладено в редакції Закону № 3668, а саме: «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з п. 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20 грудня 2016 року.
Відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774), який набрав чинності з 01 січня 2017 року, в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774 з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262 відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що ст. 43 Закону № 2262 не містила положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), внесені Законом № 1774 до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах у постановах від 03 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/22798/17, від 08 серпня 2019 року у справі № 522/3271/17, від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19, від 21 грудня 2021 у справі № 120/3552/21-а, від 07 жовтня 2022 року у справі № 640/7973/21 та інших.
Верховний Суд не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку і в постанові від 07 вересня 2023 року у справі № 285/2784/17, оскільки Законом № 3668, внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668.
Тобто, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 та положення ч. 1 ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає ст. 17 Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.
Водночас положення ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), які дублюють зміст ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на теперішній час наявна колізія між Законом № 2262, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668 - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення ст. ст. 1, 8, 92 Конституції України, а також на ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, в постанові від 03 листопада 2021 у справі № 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що в разі наявності колізії між двома законами, які регулюють одне і те ж коло відносин і один з них визнано неконституційним, застосуванню підлягає підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, застосуванню підлягають норми Закону № 2262 з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668.
Таким чином, за чинного правого регулювання правові підстави для обмеження максимального розміру пенсії відсутні.
Водночас, суд зауважує, що як на час звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом, так і на час розгляду справи по суті, пенсійний орган не обмежував пенсію позивача максимальним розміром, про що свідчать матеріали пенсійної справи № N/A-31946 (МВС).
ГУ ПФУ в Донецькій області ще не проводило перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави вважати, що внаслідок проведення такого перерахунку відповідач обмежить максимальний розмір пенсії позивача 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Як вже було вказано вище, судовому захисту підлягає порушене право особи.
Як наслідок, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на пенсійний орган обов'язку провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д без обмеження виплати максимальним розміром - 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплачувати в подальшому на постійній основі пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 21 листопада 2023 року № 7410/Д, виданої ДУ «ТМО МВС України по Львівській області», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у ній, в тому числі з урахуванням вже призначеної щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 3 371,01 грн на 01 січня 2018 року), як такі, що заявлені на майбутнє.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вже було вказано вище, обов'язок провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підстав оновленої довідки про грошове забезпечення виник у відповідача з моменту отримання довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д.
Про порушення своїх прав внаслідок відмови у проведенні перерахунку пенсії позивач повинен був дізнатися, отримавши лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 20 грудня 2023 року № 25665-23853/1-02/8-0500/23.
До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся засобами електронного зв'язку 25 грудня 2023 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,60 грн (квитанція від 25 грудня 2023 року № 1818-0893-2860-3275).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 073,60 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 21 листопада 2023 року № 7410/Д про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 17 січня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко