Справа № 638/849/24
Провадження № 3/638/1100/24
Іменем України
16 січня 2024 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Щепіхіна В. В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, працює деректором ТОВ "Кол Трейд", за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшли матеріали по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 .
Ознайомившись із матеріалами справи, суд зазначає наступне.
Зі змісту протоколу слідує, що директор ТОВ «Кол Трейд» ОСОБА_1 вчинив правопорушення: - п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, оскільки ним завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (р. 20.2.1) за жовтень 2023 року на суму 383,00 гривні; п.200.4, п. 200.7, п.200.9 ст.200 Податкового кодексу та вимог пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 21 від 28.01.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за №159/28289 з урахуванням змін, у зв?язку з чим у платника відсутне право на отримання бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку (р. 20.2.1) за жовтень 2023 року на суму 2 346 632,00 гривень.
Згідно ч.ч.1-3 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, як порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України
Проте, констатуючи вказане адміністративне порушення, ініціатором складення протоколу взагалі не розкрито його суті та не зазначено, які саме дії вчинила особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, у розумінні диспозиції норм ч.1 ст.163-1 КУпАП та іншого законодавства, на які посилається за змістом протоколу.
За вимогами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, суд позбавлений можливості перевірити правильність даних, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, за правилами ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом п.12,13 Інструкції у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Між тим, матеріали справи містять копію акта про неявку директора ТОВ "Кол Трейд" для ознайомлення, підписання, вручення протоколу про адміністративне правопорушення та надання пояснень №34/ж12/20-40-07-05-03/43874399 від 05.01.2024 року, який підписаний двома посадовими особами контролюючого органу.
Також, матеріали справи не містять доказів надсилання виклику на адресу особи відносно якої було складено протокол №1968/20-40-07-30 для його складання.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-1КУпАП необхідно повернути до Головного управління ДПС у Харківській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 278 КУпАП, -
Матеріали по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , повернути до Головного управління ДПС у Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Щепіхіна