Справа № 638/889/24
Провадження № 3/638/1135/24
17 січня 2024 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м.Харкова Теслікова І.І., дослідивши матеріали які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст.126 КУпАП, -
16 січня 2024 року в провадження судді Теслікової І.І., згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.01.2024, надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст.126 КУпАП.
Суддя дослідивши матеріали про адміністративне правопорушення, виходить з наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №224922 від 02 січня 2024 року, 02 січня 2024 року о 20 годині 14 хвилин, в м. Харкові, по пр-ту Науки, 52, ОСОБА_1 керував автомобілем «Mazda 6», номерний номер НОМЕР_1 , не маючи права керування даним транспортним засобом, дане правопорушення вчинене повторно протягом року.
Разом, з тим згідно долученої до протоколу про адміністративне правопорушення довідку інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Тарасенка В., згідно якої ОСОБА_1 згідно облікових даних ІПНП отримав посвідчення водія НОМЕР_2 видане 09.11.2021.
Згідно рапорту інспектора роти №1 батальйону№1 УПП в Харківській області Ліскевич С. від 02.01.2024 згідно бази ІПНП ОСОБА_1 було встановлено, що останній позбавлений права керування таким транспортним засобом на три місяці з 03.11.2023.
Таким чином матеріали про адміністративне правопорушення містять протиріччя, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не мав права керування транспортним засобом.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів щодо позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортним засобом, у разі, якщо його було позбавлено права керування транспортними засобами на три місяці.
Згідно статті 7 КУпАП передбачено: провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП підчас підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі ...
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Із врахуванням положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Одночасно суддя вказує, що КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративні правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, суть його, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах. У даній категорії справ протокол, який є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів. Якщо протокол не містить даних про час вчинення правопорушення, або до нього не додано жодного документа, це є підставою для доопрацювання.
З урахуванням вище наведеного, суддя вважає за необхідне направити протокол про адміністративне правопорушення на дооформлення з метою усунення протиріч, що були допущені при його складанні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256,278 КпАП України, суддя,
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.5 ст.126 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя І.І. Теслікова