Постанова від 16.01.2024 по справі 578/4/24

Постанова

Іменем України

16 січня 2024 року

смт Краснопілля

Справа № 578/4/24

провадження № 3/578/98/24

Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді КОСАР Алевтини Іванівни розглянув у приміщенні суду в смт Краснопілля Сумського району Сумської області справу про адміністративне правопорушення за частиною другою статті 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення

особа, щодо якої розглядається справа:

ОСОБА_1 , дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Миколаїв; громадянство: України; місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце роботи (служби): Державна прикордонна служба, інспектор прикордонної служби 2 категорії - черговий

учасники судового провадження:

ОСОБА_2 у статусі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності

та установив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії СхРУ № 120278 від 01 січня 2024 року, ОСОБА_3 в період з 15:30 год. по 20:00 год. 09 грудня 2023 року, перебуваючи в прикордонному наряді «Черговий» на четвертій прикордонній заставі, не забезпечив підтримання регулярного зв'язку та не здійснив доповідь старшому зміни прикордонних нарядів та начальнику прикордонної застави про втрату зв'язку з прикордонним нарядом «Пост спостереження» (Ставок), чим порушив вимоги абзацу 2 ст. 11,12,16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ; абзаців 7,19 пункту 4 глави 5 розділу 11 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.15 № 1261; п.5 наказу 5 ПРИКЗ від 05.06.2022 №113-АГ, тобто вчинив адміністративне правопорушення в період військового стану, відповідальність за яке передбачена частиною другою статті 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення /далі по тексту також КУпАП/.

На засіданні суду 10.01.2024 ОСОБА_3 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 172-18 КУпАП, заперечив повністю та пояснив, що він не допустив порушення правил несення прикордонної служби, перебуваючи в прикордонному наряді, його робота відображена в РОБОЧОМУ ЗОШИТІ оперативного чергового на КСП четвертої прикордонної застави за період часу 08:00 - 08:00 09/10 грудня 2023 року, контроль прикордонного наряду «Ставок» відбувався у визначені часові проміжки. При здачі зміни зауваження були відсутні.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд доходить до наступного висновку.

Згідно зі статею 9 КУпАП, адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За положеннями чч. 1, 2 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (стаття 280 КУпАП).

Частиною 2 статті 172-18 КУпАП встановлено відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, тобто за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.

Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 "Про часткову мобілізацію". Воєнний стан діє в Україні від 24 лютого 2022 року після оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 по теперішній час.

Статтею 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV встановлено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Закон України « Про нормативно-правові акти» регулює правові відносини, пов'язані з розробленням нормативно-правових актів, їх прийняттям, набранням ними чинності, державною реєстрацією та обліком, визначає систему, види, ієрархію нормативно-правових актів та встановлює єдині вимоги до нормопроектувальної техніки для всіх суб'єктів нормотворення.

У цьому Законі та в інших нормативно-правових актах терміни вживаються в такому значенні:

інструкція - акт, що детально визначає зміст і методику правового регулювання у певній сфері суспільних відносин.

Підзаконний нормативно-правовий акт складається з:

1) назви;

2) преамбули;

3) розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, абзаців;

4) додатків.

В протоколі про адміністративне правопорушення серії СхРУ № 120278 від 01 січня 2024 року уповноважена особа Державної прикордонної служби України зазначає про порушення ОСОБА_3 . Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.15 № 1261, зокрема, абзаців 7,19 пункту 4 глави 5 розділу 11 Інструкції, тобто допустив некоректне посилання на складові нормативно-правового акту як «глави 5», що ставить під сумнів нормативно - правовий акт, який передбачає відповідальність за указане правопорушення.

В той же час в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано які саме дії вчинив ОСОБА_3 , що призвело до порушення ним правил несення прикордонної служби.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-18 ч.2 КУпАП, яке поставлено у провину ОСОБА_3 , характеризується порушенням правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.

Проте, у протоколі в порушення вимог статті 256 КУпАП фабула протоколу, в частині відомостей про суть адміністративного правопорушення, виписана не конкретно. Зокрема, у фабулі лише констатується факт що ОСОБА_3 в період з 15:30 год. по 20:00 год. 09 грудня 2023 року, перебуваючи в прикордонному наряді «Черговий» на четвертій прикордонній заставі, не забезпечив підтримання регулярного зв'язку та не здійснив доповідь старшому зміни прикордонних нарядів та начальнику прикордонної застави про втрату зв'язку з прикордонним нарядом «Пост спостереження» (Ставок), чим порушив вимоги абзацу 2 ст. 11,12,16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ; абзаців 7,19 пункту 4 глави 5 розділу 11 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.15 № 1261; п.5 наказу 5 ПРИКЗ від 05.06.2022 №113-АГ, тобто вчинив адміністративне правопорушення в період військового стану. Однак не вказано які саме дії вчинив ОСОБА_3 , що призвело до порушення правил несення прикордонної служби.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно зі статтею 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Таким чином, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

В письмових поясненнях військовослужбовців ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , наявних у матеріалах адміністративної справи, відсутні відомості про те, які саме дії вчинив ОСОБА_3 , що призвело до порушення правил несення прикордонної служби.

Суд акцентує увагу на тому, що з матеріалів адміністративної справи неможливо встановити обставини справи, що призвели до порушення правил несення прикордонної служби військовослужбовцем ОСОБА_3 як зазначено у протоколі.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, вважаю, що у справі відсутні достатні докази, які б підтверджували умисел ОСОБА_3 на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-18 ч.2 КУпАП.

Інших належних та допустимих доказів, які б підтверджували вину ОСОБА_3 у порушенні правил несення прикордонної служби в умовах особливого періоду, до матеріалів справи не додано.

Протокол про правопорушення, передбачені статтями 172-10-172-20 КУпАП, складається: командиром (начальником) військової частини або уповноваженим ним командиром підрозділу у разі виявлення ним безпосередньо факту вчинення підлеглим військовослужбовцем військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб; уповноваженою посадовою особою органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ у разі виявлення нею безпосередньо факту вчинення військовослужбовцем військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб /ст. 255 ч.1 КУпАП/.

Згідно зі статтею 254 КУпАП Уповноважена посадова особа складає протокол не пізніше 24 годин з моменту виявлення військовослужбовця, що вчинив військове адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається йому.

У цій справі протокол про адміністративне правопорушення серії СхРУ № 120278 від 01 січня 2024 року у відношенні ОСОБА_3 складений комендантом першої прикордонної комендатури (з м. д. н. п. Краснопілля) ОСОБА_6 у порушення вимог статті 254 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими доказами не є доказом на доведення вини ОСОБА_3 , який свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-18 ч.2 КУпАП, заперечує повністю, його пояснення матеріалами справи не спростовані, та узгоджуються з інформацією з РОБОЧОГО ЗОШИТУ оперативного чергового на КСП четвертої прикордонної застави за період часу 08:00 - 08:00 09/10 грудня 2023 року (копія завірена та скріплена печаткою).

За указаним документом з 15:30 год. по 20:00 год. 09 грудня 2023 року контроль прикордонного наряду «Ставок» відбувався у визначені часові проміжки. Зміну здав ОСОБА_3 /ас 17-21/.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За змістом цієї норми, на особу не може бути покладений і обов'язок доводити свою невинуватість у вчиненні адміністративного правопорушення.

За змістом зазначених вимог закону висновки судді щодо оцінки доказів мають вказуватись у точних і категоричних судженнях, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.

Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що справа підлягає закриттю, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись статтями 247, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

Постановив:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_7 за частиною другою статті 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту 1 статті 247 цього Кодексу у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, а також потерпілим протягом десяти днів з моменту винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.

Суддя А. І. Косар