< Копия >
Іменем України
18.08.10Справа №2а-2447/10/2770
м. Севастополь
11 год. 05 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді: Водяхіна С.А.,
при секретарі: Сігнаєвськом І.О.
за участю представників:
позивача: Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя - ОСОБА_1, довіреність № 2386/43-11 від 18.06.10 Посвідчення №364;
відповідача: Об'єднання громадян "Союз робітників міста Севастополя" - Большакова Валерія Валерійовича, протокол зборів, посвідчення Серія 000123 № 81, НОМЕР_1 виданий 29.06.1999 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя до Союзу робітників Севастополя про обмеження права на проведення пікету,
Ленінська районна державна адміністрація м. Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом до Союзу робітників Севастополя про обмеження права на проведення пікету.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні з мотивів наведених в позові, просив суд заборонити відповідачу проведення 24 серпня 2010 року пікету з 10 год. 00 хв. по 15 год. 00 хв. на Приморському бульварі та площі Нахімова.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, з мотивів його необґрунтованості, просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши докази по справі та дослідивши матеріали справи, суд вважає що, позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27 липня 2010 року до Ленінської районної державної адміністрації надійшло повідомлення Союзу робітників Севастополя про проведення пікету.
У повідомлені зазначено про проведення пікету 24 серпня 2010 року з 10-00 до 15-00 на Приморському бульварі та Площі Нахімова.
Мета проведення пікету - доведення до громадян позиції Союзу робітників Севастополя з приводу Дня незалежності України, з використанням символіки Червоного прапору з серпом і молотом. Орієнтована кількість учасників 15 - 25 чоловіків.
Отже позивач був завчасно - за 28 днів сповіщений про день, час місце, мету проведення пікету та кількість осіб, що прийму участь у проведенні пікету.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 15.06.2010 р № 1445-р затверджений План заходів з підготовки та відзначення у м. Севастополі 19-ї річниці незалежності України у якому визначені підготовчі та святкові заході у центрі міста Севастополя з 20 по 24 серпня 2010 року.
Проведення пікету Союзом робітників Севастополя у Плані заходів не визначено.
На думку представника позивача, проведення відповідачем пікету загрожує національної безпеки та може потягнути порушення громадського порядку, прав та свобод громадян у зв'язку з неможливістю належного забезпечення громадської безпеки громадян.
Як пояснили представник відповідача, відповідач планує проведення пікету з мирною метою, зокрема доведення до громадян позиції Союзу робітників Севастополя з приводу Дня незалежності України, і не планує сприяти чи створювати загрозу національної безпеки, заворушень, злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Проведення пікету планується шляхом роздачі громадянами письмових листівок з викладенням позиції Союзу робітників Севастополя з приводу Дня незалежності України, без перекриття дорожнього руху та без застосування гучномовних технічних пристроїв.
Доводи представника позивача не можуть бути прийняти судом з огляду на наступне.
Згідно з частинами другою та третьою статті 8 Основного Закону України - Конституція України має найвищу юридичну силу, норми Конституції України є нормами прямої дії. Тобто, вони застосовуються безпосередньо незалежно від того чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно правові акти.
Виходячи з положень пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина та гарантії цих прав і свобод.
Лише судом відповідно до закону може встановлюватись обмеження щодо реалізації права громадян на проведення масових зібрань
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування; обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ч. 5 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Виходячи з системного аналізу зазначених норм, суд може обмежити право громадян на мірне зібрання виключно в інтересах національної безпеки та громадського порядку (при цьому законодавець вживає слово сполучник "та", а не "чи", "або") при наявності підстав для такого обмеження - реальна можливість виникання заворушень чи злочинів, загроза для охорони здоров'ю населення або порушення прав і свобод інших людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України", національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Проте із Плану заходів не вбачається, що Севастопольською міською державною адміністрацією на 24 серпня 2010 року з 10-00 до 15-00 заплановане проведення будь яких конкретних святкових заходів безпосередньо на Приморському бульварі та Площі Нахімова.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не надано суду жодного доказу, а судом в ході судового розгляду не встановлено наявність загрози національної безпеки та можливість порушення громадському порядку при проведенні відповідачем пікету.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ
При таких обставинах, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, а тому позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до ч. 6 ст. 182, п. 6 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя < підпис > С.А. Водяхін
< З оригіналом згідно >
< Суддя > < підпис > < Суддя >