Рішення від 17.01.2024 по справі 520/19948/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 р. № 520/19948/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Владислава Єгупенка,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди в розмірі 100000 грн. за період з 01.08.2022 до 31.12.2022. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік без врахування додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168 в розмірі 100 000 грн. за період з 01.08.2022 до 31.12.2022 з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошову допомогу для оздоровлення за 2022 рік з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправні дії щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди в розмірі 100000 грн. за період з 01.08.2022 до 31.12.2022; ненарахування та невиплати грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік без врахування додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного.

Судом встановлено, що з 23.05.2022 до 15.06.2023 позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка входить до складу 164 радіотехнічної Слобідської бригади Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ).

В адміністративному позові позивач посилається на те, що у складі військової частини НОМЕР_2 ним виконувались бойові завдання з ведення повітряної розвідки, виявлення повітряних цілей та інші бойові завдання, визначені бойовими наказами (розпорядженнями) командування в районі ведення бойових дій.

Як зазначає позивач, за результатами виконання бойових завдань військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 виплачується додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Військовою частиною НОМЕР_1 відповідно до виписки з особового рахунку АТ «Приватбанк» позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду з розрахунку 30 000 (тридцять тисяч) гривень 00 копійок в наступному розмірі: 19.09.2022 - у розмірі 29 550 грн., 29.10.2022 - у розмірі 29 550 грн., - 15.11.2022 - у розмірі 29 550 грн., 13.12.2022 - у розмірі 29 550 грн., 20.01.2023 - у розмірі 29 550 грн.

Вважаючи, що військовою частиною НОМЕР_1 неправомірно зменшено розмір належної грошової винагороди за виконання бойових завдань у складі військової частини НОМЕР_2 , позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд зазначає, що на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 та "Про загальну мобілізацію" № 69/2022, Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято постанову "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" № 168 (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.

У позовній заяві позивачем вказано, що у відповідності до наказів Головнокомандувача ЗС України від 01.09.2022 №237, від 01.10.2022 № 262, від 01.11.2022 № 282, від 02.01.2023 №1 Дніпропетровська та Харківська область, в яких позивачем в складі підрозділу виконувалися бойові завдання, з виявлення повітряних цілей, визнано районами ведення бойових дій відповідно до бойових розпоряджень № 46т від 15.08.2022, № 66т від 20.09.2022, №95т від 12.10.2022, № 146т від 13.12.2022 та ін.

Таким чином, позивач посилається на те, що набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів , так як фактично виконував бойові завдання на підставі бойових розпоряджень (наказів) перебуваючи у службовому відрядженні.

Військовою частиною НОМЕР_1 відповідно до виписки з особового рахунку АТ «Приватбанк» позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду з розрахунку 30 000 (тридцять тисяч) гривень 00 копійок в наступному розмірі: 19.09.2022 - у розмірі 29 550 грн.; 29.10.2022 - у розмірі 29 550 грн.; 15.11.2022 - у розмірі 29 550 грн.; 13.12.2022 - у розмірі 29 550 грн.; 20.01.2023 - у розмірі 29 550 грн.

Крім того, 02 грудня 2022 року позивачу виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2022 рік у розмірі 13 069 грн.

Приписами ст. 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з приписами ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як передбачено ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Порядок проходження військової служби в Збройних Силах України визначений у Положенні про проходження громадянами військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі Положення № 1153/2008).

Згідно п. 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України.

Відповідно до положень ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Згідно приписів ст.9 Закону № 2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Також відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (із змінами) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях, або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, Міністром оборони України було видано окреме доручення №912/з/29 від 23.06.2022 року, яке чинне на даний момент.

Відповідно до вказаного доручення під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях, або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;

виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;

здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;

здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;

виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.

На період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:

100 000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);

30 000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).

Райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.

Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, поза-термінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Крім того, начальником Генерального штабу Збройних Сил України затверджено Методичні рекомендації щодо заходів з організації документального підтвердження (оформлення) безпосередньої участі військовослужбовців в бойових діях від 14.05.2022 № НОМЕР_3 /С.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що виплата військовослужбовцю щомісячної додаткової винагороду у розмірі 10000,00 грн. можлива за наявності сукупності певних умов.

Судом встановлено, що з 23.05.2022 до 15.06.2023 позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка входить до складу 164 радіотехнічної Слобідської бригади Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ).

В адміністративному позові позивач посилається на те, що у складі військової частини НОМЕР_2 ним виконувались бойові завдання з ведення повітряної розвідки, виявлення повітряних цілей та інші бойові завдання, визначені бойовими наказами (розпорядженнями) командування в районі ведення бойових дій.

Відповідно до виписки з особового рахунку АТ «Приватбанк» позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду з розрахунку 30 000 (тридцять тисяч) гривень 00 копійок в наступному розмірі: 19.09.2022 - у розмірі 29 550 грн., 29.10.2022 - у розмірі 29 550 грн., - 15.11.2022 - у розмірі 29 550 грн., 13.12.2022 - у розмірі 29 550 грн., 20.01.2023 - у розмірі 29 550 грн.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 і підпорядкованих їй підрозділах та отримував грошове забезпечення у визначеному діючим законодавством розмірі.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 15.06.2023 року № 146 позивача було виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та направлено у розпорядження Командувача Національної гвардії України м. Киїів.

Як посилається відповідач, станом на момент видання наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 15.06.2023 року № 146 позивач погодив проведення з ним усіх необхідних розрахунків та не заперечував проти розмірів всіх основних та додаткових виплат, які він отримував за час проходження військової служби, крім цього, позивач не заперечував проти виключення його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . 15 червня 2023 року позивач ознайомився з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 15.06.2023 року № 146. Відповідач посилається на те, що у вищезазначеному витягу з наказу вказано всі види та розміри грошових виплат, які повинні були виплатити позивачу після його виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . На момент виключення за списків особового складу частини НОМЕР_1 позивач погодився з проведеним розрахунком всіх виплат, які йому були виплачені.

Як зазначалося, виплата військовослужбовцю щомісячної додаткової винагороди у розмірі 10000,00 грн. можлива за наявності сукупності певних умов.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу за період з 01.08.2022 року по 31.12.2022 року нараховувалась додаткова винагорода, установлена Постановою № 168, у розмірі 29550 грн. 00 коп. (1,5% - 550 грн. 00 коп. - військовий збір).

Вищезазначені обставини не заперечуються позивачем.

Згідно підпункту 4.3. пункту 4 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.08.2022 року № 250 (по стройовій частині), вважати такими, що вибули у відрядження військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 (з військової частини НОМЕР_4 ) на позицію призначення 708 окремого радіолокаційного взводу с. Підгородне Дніпропетровської області з 15 серпня 2022 року до окремого розпорядження для виконання завдань за призначенням в польових умовах. Зняти з котлового забезпечення військової частини НОМЕР_4 з 15 серпня 2022 року солдата ОСОБА_1 , старшого радіотелеграфіста радіостанції 708 окремого радіолокаційного взводу (витяг з наказу додається).

Згідно підпункту 5.2. пункту 5 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 21.09.2022 року № 293 (по стройовій частині), вважати такими, що вибули у відрядження 26 військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 на позицію 708 окремого радіолокаційного взводу (далі - орлв) с. Голубівка Харківської області з 21 вересня 2022 року до окремого розпорядження для виконання завдань за призначенням в польових умовах. Вважати такими, що прибули до місця відрядження. Зарахувати на котлове забезпечення військової частини НОМЕР_2 з 21 вересня 2022 року солдата ОСОБА_1 , старшого радіотелеграфіста радіостанції 708 окремого радіолокаційного взводу (витяг з наказу додається).

Згідно вищевказаних наказів, позивач убув у відрядженні для виконання завдань за призначенням у польових умовах.

Доказів на підтвердження відрядження позивача для безпосередньої участі у бойових діях (в тому числі виконанні бойових завдань у районах ведення бойових дій, з виявлення повітряних цілей), матеріали справи не містять.

Крім того, управлінське волевиявлення з приводу визначення конкретного розміру додаткової винагороди у порядку постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 у межах до 30.000,00 грн. або у межах до 100000,00 грн є виключною прерогативою суб'єкта владних повноважень, свобода адміністративного розсуду, якого обмежена запровадженим ст.8 Конституцією України принципом верховенства права в частині неприпустимості вчинення свавілля та запровадженою нормами ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» неприпустимістю дискримінації, як неоднакового ставлення до однакових осіб в однакових умовах.

Видання наказів командиром військової частини стосовно нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям на підставі рапортів командирів їх підрозділів виключає будь-яку необ'єктивність та зловживання правами з боку командира військової частини.

Саме по собі перебування військовослужбовця в районі бойових дій, не може бути підставою для визнання такого військовослужбовця таким, що брав безпосередню участь у ведені бойових дій, а відповідно і нарахуванню та виплаті йому додаткової винагороди установленою постановою № 168, у збільшеному розмірі до 100 000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження відрядження позивача для безпосередньої участі у бойових діях (журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад), а також рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, в тому числі з виявлення повітряних цілей).

Крім того, відсутні докази на підтвердження того, що командиром військової частини НОМЕР_1 бойові розпорядження № 46т від 15.08.2022 року та № 66т від 20.09.2022 року, на які, як на підставу задоволення позовних вимог посилається позивач у позовній заяві, не видавались.

Таким чином, твердження позивача, що у складі військової частини НОМЕР_2 ним у період з 01.08.2022 року по 31.12.2022 року виконувались бойові завдання з виявлення повітряних цілей безпосередньо в районах ведення бойових дій, не підтверджено належними та допустимими доказами.

Крім того, позивачем не надано доказів на підтвердження того, що ним подавалися рапорти (заяви) стосовно недоліків при складанні рапортів про його участь в бойових діях та/або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів.

Отже, на підставі вищезазначеного, суд зазначає, що підставою для виплати підвищеної додаткової грошової винагороди є здійснення безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за фактичний час виконання ними цих службових обов'язків.

В той же час, до суду не було надано доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або воєнних (бойових) діях у період з 01.08.2022 по 31.12.2022.

При цьому, у спірний період позивачу було виплачено додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі 30000 грн, що підтверджується матеріалами справи.

Під час розгляду справи не встановлено обставин та доказів того, що позивач у спірний у даній справі період приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем було порушено права позивача в частині виплати додаткової грошової винагороди, що свідчить про відсутність підстав для стягнення на користь позивача вказаних ним сум.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу для оздоровлення за 2022 рік з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168 з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.

Правила виплати грошового забезпечення військовослужбовцям у спірних правовідносинах врегульовані приписами Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (затверджений наказом Міністерства оброни України від 07.06.2018р. №260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2018р. за №745/32197; далі за текстом Порядок).

Згідно з п.1 розділу ХХІІІ Порядку військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Відповідно до п.2 розділу ХХІІІ Порядку Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Підставою для виплати допомоги на оздоровлення є: або рапорт військовослужбовця, або подія вибуття військовослужбовця у щорічну основну відпустку повної тривалості (у другу частину основної щорічної відпустки), а умовою проведення означеного платежу є набуття військовослужбовцем права на щорічну основну відпустку.

За правилами п.6 розділу ХХІІІ Порядку розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям унормовано статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011- ХІІ від 20.12.1991 року (далі - Закон № 2011- ХІІ). Згідно ч. 2 ст. 9 Закону № 2011- ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. У відповідності до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011- ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Виплата додаткової винагороди унормовано постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2024 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (із мінами, далі - Постанова № 168).

Так, Кабінет Міністрів Україні у Постанові № 168 постановив: 1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Тобто, розмір додаткової винагороди збільшується до 100 000 грн. на місяць пропорційно часу участі у діях та заходах, тільки тим військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Згідно пункту 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

На виконання вимог Постанови № 168, з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої вказаною постановою, Міністром оборони України було видано Окреме доручення від 23.06.2022 року № 912/3/29. Отже, в розумінні ст. 9 Закону № 2011- ХІІ, додаткова винагорода установлена Постановою № 168 та з урахуванням (у взаємозв'язку) Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 року № 912/3/29, не має постійного характеру, виплачується за певних умов визначених у Постанові № 168 та Окремому доручені Міністра оборони України від 23.06.2022 року № 912/3/29, тобто не належить до додаткових винагород, які мають постійний характер, а отже не входить до складу грошового забезпечення.

Позивач у позові зазначив, що 02 грудня 2022 року військовою частиною НОМЕР_1 виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2022 рік у розмірі 13 069 (тринадцять тисяч шістдесят дев'ять) гривень 67 копійок, про що надано виписку з особового рахунку АТ «Приватбанк».

Системний аналіз положень Постанови № 168 свідчить, що винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії Російської Федерації проти України.

Така винагорода у розмінні положень ст. 9 Закону № 2232 не входить до складу грошового забезпечення, оскільки , не має постійний характер.

З огляду на викладене, грошова допомога на оздоровлення за 2022 рік була виплачена позивачу відповідно до норм чинного законодавства, у розмірі, що не перевищує його місячного грошового забезпечення.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Владислав ЄГУПЕНКО