Ухвала від 17.01.2024 по справі 480/322/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 січня 2024 року Справа № 480/322/24

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали позовної заяви військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України до Охтирськоговідділ державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" звернувся представник військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України з позовною заявою до Охтирськоговідділ державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції і просить суд:

- визнати незаконними дії Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 73663052;

- зобов'язати Охтирський відділ державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити дії - винести постанову про закінчення виконавчого провадження від 22.12.2023 №73663052;

- винести рішення (ухвалу або постанову) за яким поновити військовій частині НОМЕР_1 Національній гвардії України строк для подання касаційної скарги відповідно до випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

За приписами ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.

Однак, як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, позивачем не було надано суду доказів щодо сплати судового збору. Натомість, позивач в позовній заяві зазначив, що ні Кодексом адміністративного судочинства України, ні Законом України "Про судовий збір" не передбачено необхідність сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, а отже, за подання скарги (позовної заяви, так як боржник оскаржує бездіяльність до суду згідно вимог Закону України “Про виконавче провадження”) судовий збір не сплачується.

Частиною 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

При цьому статтями 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачена форма та вимоги до позовної заяви.

Отже, відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів як суду першої інстанції, зокрема, учасники виконавчого провадження подаються саме позовні заяви та сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Суд зазначає, що у даному випадку позивач звернувся до суду з позовною заявою в порядку адміністративного судочинства, відповідно до якого до суду подається позовна заява, за подання якої, відповідно до Закону України "Про судовий збір" сплачується судовий збір. При цьому Законом України "Про судовий збір" не передбачено звільнення від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви щодо оскарження рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Із позовної заяви убачається, що позивачем фактично у п. 1 та п. 2 позовних вимог заявлено одну вимогу немайнового характеру.

Згідно п.п. 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.).

Таким чином, сума судового збору, що повинна бути сплачена при поданні даної позовної заяви складає 3028,00 грн.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати суду докази сплати судового збору за вимогу немайнового характеру у розмірі 3028,00 грн за наступними реквізитами:

- Рахунок - UA878999980313151206084018540;

- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101;

- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.);

- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404;

- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050;

- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.

Крім того, позивач у п. 3 позовних вимог просить "винести рішення (ухвалу або постанову) за яким поновити військовій частині НОМЕР_1 Національній гвардії України строк для подання касаційної скарги відповідно до випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України".

Разом із тим, слід зазначити, що в адміністративному позові позивачем взагалі необґрунтовано заявлені вимоги п. 3 позовної заяви.

Так, відповідно до п. п. 4-5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.

За приписами ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, адміністративний позов спрямований на захист прав, свобод та інтересів особи, які порушив відповідач - суб'єкт владних повноважень, надаючи позивачу можливість вибору способу захисту для ефективного відновлення його порушених прав та інтересів з урахуванням приписів ч. 1-2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно п. 3 позовних вимог позивач просить "винести рішення (ухвалу або постанову) за яким поновити військовій частині НОМЕР_1 Національній гвардії України строк для подання касаційної скарги відповідно до випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України".

Нормами КАС України, у тому числі ст. 287 КАС України, не передбачено заявлення позовних вимог до територіального органу державної виконавчої служби щодо "винесення рішень, ухвал стосовно поновлення строку для подання касаційної скарги відповідно до випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України".

У силу приписів ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

При цьому суд зазначає, що кожна дія, бездіяльність або рішення суб'єкта владних повноважень є окремим об'єктом для оскарження. Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Враховуючи зазначене, позивачу слід обґрунтувати, уточнити та зазначити п. 3 позовних вимог у відповідності до ст.ст. 5, 287 КАС України.

Також суд зазначає, що п. 2 ст.18 КАС України передбачено, що позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

За приписами ч. 6 ст. 18 КАС України з 18.10.2023 адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Відповідно до ч. 2 та п. 7 ч.5 ст. 44 КАС України передбачено обов'язок учасників справи неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, визначено обов'язок учасників справи виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Матеріали позовної заяви свідчать, що позивачем - військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України не виконано процесуальний обов'язок, передбачений ст. 18 КАС України та після 18.10.2023 не зареєстровано в обов'язковому порядку електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.

Невиконання процесуального обов'язку позивачем щодо обов'язкової реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі унеможливлюють направлення судом військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України процесуальних документів у порядку, передбаченому КАС України, у редакції чинній після 18.10.2023.

Враховуючи зазначене, позивачу необхідне надати докази реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України до Охтирського відділу державної виконавчої служби в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя С.М. Гелета