16 січня 2024 року м. Рівне №460/19632/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-ЄВРОБУД"
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача у непідготовці висновку про повернення товариству 480000 грн. з відповідного бюджету та не поданні його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області та зобов'язати відповідача підготувати висновок про повернення позивачу 480000,00 грн. з бюджету і подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області.
На обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ними 25.01.2023 помилково сплатила грошові кошти в сумі 480000,00грн (платіжна інструкція №26 ) Виявивши помилку, позивач подав до відповідача заяву про повернення помилково та/або надмірно сплачених сум грошових зобов'язань та пені. За результатом розгляду вищевказаної заяви Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило позивача про відсутність підстав для виконання заяви та підготовки висновку про повернення належним сум коштів з відповідного бюджету і подачі його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Не погоджуючись з доводами відповідача, позивач звернувся до суду для стягнення помилково сплачених коштів.
Ухвалою суду від 21.08.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначається, що станом подання до суду позовної заяви в інтегрованій карті платника податків обліковується переплата у розмірі 481801,61 грн., яка сформована за рахунок надходження до бюджету коштів за рахунок в СЕА ПДВ, які відповідно до вимог п 43.41 ст. 43 Податкового кодексу підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ. Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачем подано додаткові пояснення, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.
Розглянувши позовну заяву, відзиви на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
25.01.2023 позивачем помилково сплачено грошові кошти в сумі 480000,00 за наступними реквізитами назва отримувача ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», рахунок UA698999980313030029000017001 код ЄДРПОУ отримувача 32625535, призначення платежу *:242:32625535: поповнення електронного рахунку ПДВ (платіжна інструкція №26 від 25.01.2023 на суму 480000,00 грн.)
30.01.2023 позивачем після виявлення помилково сплаченої суми на інший рахунок було проведено платіж на суму 480000,00 грн. (платіжне інструкція №27) назва отримувача ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» рахунок UA208999980385179000000080250 код ЄДРПОУ отримувача 32625535, призначення платежу *:242:32625535: поповнення електронного рахунку ПДВ.
Рахунок НОМЕР_1 є рахунком, відкритим для ТОВ «РеномеЄвробуд» у СЕА ПДВ, на який перераховуються кошти відповідно до ст. 2001 Податкового кодексу України, що підтверджується листом Головного управління ДПС у Рівненській області №11459/6/17-00-12-03-05 від 31 липня 2023 року.
Позивач звернувся до відповідача із заявою №32 від 06.02.2023, у якій просив підготувати висновок про повернення помилково сплаченої 25.01.2023 суми грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 480000,00 (платіжна інструкція №26) та подати його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для повернення надміру сплачених коштів. До заяви було надано платіжні інструкції №26 від 25.01.2023 та №27 від 30.01.2023.
Головне управління ДПС у Рівненській області листом №2130/6/17-00-04-05-06 від 16 лютого 2023 року повідомило про відсутність підстав для виконання заяви товариства №32 від 06 лютого 2023 року та підготовки висновку про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету і подачі його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів - Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області.
Не погоджуючись з доводами відповідача, позивач звернувся до суду для стягнення помилково сплачених коштів
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
У відповідності до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право: на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Таким чином, платник податків має право на альтернативний вибір щодо заліку чи повернення надміру сплачених сум податків.
Відповідно до статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач у своїй заяві від 06.02.2023 №32 просив повернути надмірно сплачені кошти у розмірі 480 000,00 грн. шляхом їх перерахування на поточний рахунок підприємства.
Суд звертає увагу на те, що незважаючи на наявність переплати у товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» надмірно сплаченого податку у розмірі 480 000,00 грн., відповідач у своєму листі №2130/6/17-00-04-05-06 від 16 лютого 2023 року відмовив позивачу у поверненні суми переплати зазначивши, що відсутні законодавчі підстави.
Даючи правову оцінку діям контролюючого органу, суд виходить з наступного.
Пунктом 200-1.6 статті 200-1 Податкового кодексу України встановлено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.
Згідно із пунктом 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати контролюючому . органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року.
При цьому, перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися за відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих в Реєстрі, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих в податковій звітності з податку у цьому звітному періоді.
У відповідності до пункту 1 розділу II Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за №370/33341 (далі - Порядок №60) (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про повернення коштів) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються територіальним органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДФС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Пунктом 2 розділу II Порядку №60 визначено, що у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства, та визначає напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
- на поточний рахунок платника податку в установі банку;
- на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС. незалежно від виду бюджету;
- у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Отже, законодавством визначено порядок повернення помилково сплачених коштів на поточний рахунок платника податків, а висновки відповідача про можливість повернення переплати з податку на додану вартість позивача виключно на електронний рахунок платника є помилковими, оскільки в даному випадку, норми пункту 200- 1.5 статті 200 Податкового кодексу України не застосовуються, про що зазначено вище.
При цьому, посилання контролюючого органу на застосування в даному випадку пункту 43.4-1 статті 43 Податкового кодексу України, а не загальних правил, визначених пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України є безпідставними, оскільки помилкову сплату позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість здійснено з поточного рахунку платника та переплата з ПДВ обліковувалася не на електронному рахунку, а в інтегрованій картці платника податків.
З урахування викладеного та письмових доказів наявних у матеріалах справи, вбачається, що відмова Головного управління ДПС України у Рівненські області у поверненні помилково сплаченої суми податку ПДВ у розмірі 480 000,00 грн. з Державного бюджету України на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», яка оформлена листом 2130/6/17-00-04-05-06 від 16 лютого 2023 року, є протиправною.
А отже, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області підготувати висновок про повернення на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» помилково сплачених коштів оплата ПДВ за грудень 2022 у розмірі 480000,00 грн. та подати його на виконання у відповідний орган, що здійснює казначейське обслуговування коштів для стягнення таких коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» до Головного управління ДПС у Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Рівненській області щодо невжиття заходів для повернення з Державного бюджету України на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» помилково сплаченої суми податку у розмірі 480000,00 грн (відповідно до платіжної інструкції №26)
Зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області підготувати висновок про повернення на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» помилково сплачених коштів з податку у розмірі 480000,00 грн. (відповідно до платіжної інструкції №26) та подати його на виконання у відповідний орган, що здійснює казначейське обслуговування коштів для стягнення таких коштів з бюджету.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4294,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 16 січня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-ЄВРОБУД" (вул. Захисників Маріуполя, 25,м.Рівне,33022, ЄДРПОУ/РНОКПП 32625535)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя У.М. Нор