Рішення від 17.01.2024 по справі 440/17745/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/17745/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/17745/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.11.2023 адвокат Павлюченко Олександр Олександрович, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу з 01.07.2022 доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 №440/6505/23 без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексацій з 01.03.2022 і з 01.03.2023;

- зобов'язати ГУПФ виплачувати ОСОБА_1 з 01.07.2022 таку щомісячну доплату до його пенсії у розмірі 2000,00 грн без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексацій з 01.03.2022 і з 01.03.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №440/6505/23 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021, включивши присуджену щомісячну доплату до пенсії 2000,00 грн, запроваджену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, проте фактично обмежив розмір пенсії максимальним розміром відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, що, на думку позивача, порушує суть конституційних гарантій щодо соціального захисту пенсіонера.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 позовну заяву залишено без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що рішення суду виконано в межах, покладених на ГУПФ зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.

Розгляд справи, відповідно до статті 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Позивач перебуває на обліку у ГУПФ, де з 01.01.2022 отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 у справі №440/6013/22 суд зобов'язав ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 21.01.2022 № 33/37-4/3029 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше сплачених сум.

На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 виходячи з 82% грошового забезпечення, за результатами якого підсумок пенсії з надбавками склав 25644,35 грн, а до виплати - 22461,90 грн.

Іншим рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі №440/270/23 суд зобов'язав ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії Барвінку без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022, з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118, з урахуванням раніше сплачених сум.

ГУПФ на виконання судового рішення здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, за результатами якого розмір пенсії з надбавками склав 27 179,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 25 595,06 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №440/6505/23 суд зобов'язав ГУПФ нарахувати та виплатити Барвінку з 01.07.2022 щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.07.2022, внаслідок чого її розмір з надбавками склав 29 179,33 грн, а з урахуванням максимального розміру - 25595,06 грн.

В цей же перерахунок увійшла доплата до пенсії, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713. Проте така доплата фактично не виплачується з 01.07.2022.

Крім того, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №440/6867/23 зобов'язано ГУПФ здійснити виплату пенсії Барвінка з 01.03.2023 з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ №168 від 24.02.2023, без обмеження її фіксованим розміром, визначеним після перерахунку пенсії позивача на підставі судових рішень, та з урахуванням фактично проведених виплат.

На виконання судового рішення ГУПФ здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023. Загальний розмір нарахованої позивачу пенсії склав 29179,33 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 29179,33 грн.

20.11.2023 адвокат Павлюченко О.О. звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив провести перерахунок пенсії позивача з 01.07.2022 відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №440/6505/23 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексацій з 01.03.2022 та 01.03.2023.

У відповідь відповідач листом від 23.11.2023 повідомив про те, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 №440/6505/23 зобов'язано ГУПФ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2022 щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум. Вищезазначене рішення суду виконано органами Пенсійного фонду в межах покладених зобов'язань.

Не погоджуючись із правомірністю дій пенсійного органу в частині відмови у виплаті з 01.07.2022 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 №440/6505/23 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації з 01.03.2022 та 01.03.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713), п. 1 якої установлено з 1 липня 2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 проводити щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Судом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №440/6505/23 відповідач відновив з 01.07.2022 щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 (п. 46) перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Такий же висновок зроблений Верховним Судом в постанові від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22.

За наслідками перерахунку пенсії з 01.07.2022 пенсійним органом не проведено позивачу нарахування та виплату доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Як вже встановлено судом вище, позивач отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII.

Відповідно до ст. 43 Закону №2262-XII, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон №3668-VI), який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до ст. 2 Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом №3668-VI внесено зміни до статті 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення, положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.

Тобто, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони суперечать один одному.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18, із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 30.08.2022 у справі №440/994/20, яка в силу ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при розгляді цієї справи.

Як свідчать матеріали пенсійної справи позивача після перерахунку розмір його пенсії з 01.07.2022 становить 29179,33 грн, остаточний - 25595,06 грн.

Отже факт застосування пенсійним органом обмеження пенсії максимальним розміром підтверджено.

Зважаючи вищенаведені норми законодавства, суд доходить висновку про те, що обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.

Стосовно наявності у Постанові №713 положень про встановлення щомісячної доплати у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, яке передбачене ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформулювала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Наведене положення Постанови № 713 суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними у спірних правовідносинах, а тому підлягають застосуванню відповідачем і судом.

Крім того, закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУПФ є протиправними та вчинені всупереч приписам частини другої статті 19 Конституції України.

Враховуючи вищезазначене, дії відповідача щодо відмови у проведенні виплати пенсії позивачу з 01.07.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням нарахованої щомісячної доплати є протиправними, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне визнати такі дії ГУПФ протиправними та зобов'язати останнього здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за вирахуванням проведених виплат.

Відтак позов у цій частині вимог підлягає задоволенню у спосіб, визначений судом.

Щодо вимоги визнати протиправними дії відповідача з приводу обмеження ще й з урахуванням індексацій з 01.03.2022 і з 01.03.2023, суд зазначає, що доказів порушення права ОСОБА_1 у цій частині позивач не надав, а матеріали справи таких не містять. Натомість з протоколів перерахунку пенсії позивача видно, що спірна індексація пенсії позивачу виплачується.

Тож у суду немає ні фактичних, ні юридичних підстав для відновлення права позивача, яке не порушено, у зв'язку з чим у цій частині вимог позов задоволенню не підлягає.

Відтак позов у цілому слід задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону як особа, віднесена до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням нарахованої доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за вирахуванням фактично виплачених сум.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, 36014).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун