Рішення від 17.01.2024 по справі 440/18039/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/18039/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/18039/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2023 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому, з урахуванням уточнень змісту позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ГУПФ щодо відмови у перерахунку її пенсії за довідкою про розмір нарахованої індексації грошового забезпечення за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, наданою УФЗБО ГУНП в Полтавській області, з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням;

- зобов'язати ГУПФ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03.04.2022 за довідкою про розмір нарахованої їй індексації грошового забезпечення за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, наданою УФЗБО ГУНП в Полтавській області, з урахуванням індексації пенсії, проведеної 01.03.2022 та 01.03.2023, та виплатити заборгованість з урахуванням фактично виплачених сум.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії з урахуванням нарахованої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2020 року по грудень 2021 року.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 22.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження із призначенням справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.01.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилаючись на норми статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 стверджує, що індексація грошового забезпечення не включена до видів грошового забезпечення, з яких обчислена пенсія позивача. Тому вказана виплата не може бути врахована у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії (а.с. 69).

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Наказом Головного управлінням Національної поліції в Полтавській області від 30.12.2021 №699 о/с майора поліції ОСОБА_1 , слідчого організаційно-методичного відділу слідчого управління, з 31.12.2021 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області складено грошовий атестат №11 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с. 73-74) та довідку від 17.01.2022 №11 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у якій зазначено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби та премія (а.с. 75).

З 01.01.2022 ГУПФ ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 25), що підтверджується протоколом за пенсійною справою 1613018027 (НПУ) від 01.01.2022 (а.с. 71).

При призначенні пенсії відповідачем враховано посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50% - 2250,00 грн, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці в сумі 4807,82 грн, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби 40% та премію 51,163%. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії складає 14 973,19 грн.

У свою чергу довідка від 17.01.2022 №11 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 75) не містить індексації грошового забезпечення, з огляду на що індексація грошового забезпечення не була врахована при обрахунку пенсії за вислугу років.

За запитом позивача УФЗБО ГУНП в Полтавській області оформлено довідку про розмір грошового забезпечення та індексації ОСОБА_1 за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, у якій вже зазначено суми індексації грошового забезпечення за останні 24 календарних місяці перед звільненням зі служби в поліції (а.с. 29).

На звернення позивача від 21.10.2023 щодо здійснення перерахунку розміру її пенсії на підставі заяви та доданої довідки про розмір нарахованої індексації грошового забезпечення за період з січня 2020 року по грудень 2021 року (а.с. 26-29) відповідач листом від 08.11.2023 №25077-24943/Ш-02/8-1600/23 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Зазначив, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою в інтересах справи на службі) та премії за останні 24 місяці перед звільненням. Зазначений перелік є вичерпним (надбавки, доплати, підвищення) і не включає такий вид грошового забезпечення, як індексація грошового забезпечення. А тому вказана виплата не може бути врахована у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії (а.с. 30-31).

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУПФ щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою УФЗБО ГУНП в Полтавській області про розмір нарахованої індексації грошового забезпечення за період з січня 2020 року по грудень 2021 року з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за останні 24 календарних місяців перед звільненням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Системний аналіз наведених положень дає змогу дійти висновку, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).

Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні здійснила відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.

Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №2011-ХІІ), встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Верховний Суд з приводу індексації, зокрема у постановах від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 у справі №522/9659/16-а, від 30.09.2019 у справі № 751/4349/16-а, від 30.12.2020 у справі №359/8843/16-а, від 08.02.2021 у справі №820/4963/18, від 17.05.2021 у справі №552/4951/17, від 26.08.2021 у справі №240/7853/19, від 06.04.2023 у справі №560/9664/21, зазначав що "...індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” або Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення”..."

Отже, індексація грошового забезпечення має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для обчислення і перерахунку його пенсії.

За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

З аналізу зазначених положень нормативно-правових актів слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Як підтверджується матеріалами справи, 21.10.2023 позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою та довідкою УФЗБО ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення та індексації ОСОБА_1 за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, у зв'язку з чим суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення саме з 21.10.2023.

Відтак позов у частині вимог щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки УФЗБО ГУ НП в Полтавській області саме з 03.04.2022 слід залишити без задоволення.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення, обчисленої на підставі довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення та індексації за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, зобов'язавши при цьому відповідача здійснити з 21.10.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням індексації грошового забезпечення, обчисленої на підставі довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення та індексації за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

З приводу вимог позивача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ще й з урахуванням індексації пенсії, проведеної 01.03.2022 та 01.03.2023, та виплатити заборгованість, суд зазначає про їх передчасність, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову у цій частині вимог відсутні, оскільки наразі перерахунок пенсії не проведено, тож відсутні підстави вважати, що після здійснення перерахунку пенсії пенсійним органом не буде врахована індексація пенсії.

Відтак позов у цілому слід задовольнити частково.

За таких обставин, за правилом частини 3 статті 139 КАС України, на користь позивача слід стягнути 1/3 частину судового збору, сплаченого при зверненні до суду з цим позовом, тобто 357,86 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення, обчисленої на підставі довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення та індексації за період з січня 2020 року по грудень 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 21.10.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення, обчисленої на підставі довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення та індексації за період з січня 2020 року по грудень 2021 року, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 частину витрат, що пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 357 (триста п'ятдесят сім) грн 86 коп.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун