17 січня 2024 року ЛуцькСправа № 140/32308/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі № 140/15966/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії позов задоволено, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинські області від 27.07.2020 № 54/16-72 про розмір грошового забезпечення за посадою станом на 05.03.2019 із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Проте, перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду був здійснений у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Листом від 18.09.2023 № 30001-25653/О-02/8-0300/23, у відповідь на заяву щодо перерахунку пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 71 % відповідного грошового забезпечення.
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.
Позивач, з урахуванням нової редакції позовної заяви (а. с. 21-25), просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській по зменшенню основного розміру пенсії з 71 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 71 % відповідних сум грошового забезпечення, з 01.06.2023.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 27).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 12.12.2023 № 0300-0902-7/72421 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що при перерахунку пенсії позивача правомірно визначений її розмір 70 % (максимальний) грошового забезпечення, який застосовується як для призначення, так і для перерахунку пенсії (а. с. 29-31).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка була призначена у розмірі 71 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується пенсійним посвідченням (а. с. 9), матеріалами пенсійної справи № 0302002485 - СБУ (а. с. 13-14, 34-38).
ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, провело перерахунок пенсії позивача та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з пенсійної справи № 0302002485 - СБУ (а. с. 35).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі № 140/15966/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії позов задоволено, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинські області від 27.07.2020 № 54/16-72 про розмір грошового забезпечення за посадою станом на 05.03.2019 із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
З витягу про перерахунок пенсії з пенсійної справи № 0302002485 - СБУ від 01.04.2021 вбачається, що перерахунок пенсії на підставі вказаного рішення суду проведено з 01.04.2021 у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (а. с. 37).
Листом від 18.09.2023 № 30001-25653/О-02/8-0300/23, у відповідь на заяву щодо перерахунку пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 71 % відповідного грошового забезпечення (а. с. 11-12).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 0302002485 - СБУ (а. с. 34-38), листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.09.2023 № 30001-25653/О-02/8-0300/23 (а. с. 11-12).
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду відповідач не мав правових підстав для обчислення пенсії в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ. Крім того, суд враховує, що після набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII, позивачу не було проведено перерахунку пенсії із зменшенням відсоткового розміру пенсії, а здійснено це було лише під час проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, у справі № 200/7786/19-а, враховуючи приписи частини другої статті 9 КАС України щодо розгляду справи в межах позовних вимог, суд у цій справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.06.2023 у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1073,60 грн, сплачений квитанцією від 19.10.2023 (а. с. 6, 26).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 червня 2023 року у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073 гривні 60 копійок (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх