м. Вінниця
17 січня 2024 р. Справа № 120/12786/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області до Джулинської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області до Джулинської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо не вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення будинку культури с. Шляхова та розміщеної у ньому захисної споруди цивільного захисту №00355.
Ухвалою від 23.08.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Разом з тим, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що відповідно до рішення 4 сесії 8 скликання Джулинської сільської ради № 4/35 від 24.12.2020 «Про прийняття закладів дошкільної освіти та культури у комунальну власність Джулинської сільської територіальної громади» приміщення будинку культури с. Шляхова, що розташоване за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський район (нині Гайсинський район), Вінницька область, належить до комунальної власності Джулинської сільської територіальної громади.
Рішенням 5 сесії 8 скликання Джулинської сільської ради № 5/10 від 28.01.2021 «Про затвердження передавальних актів щодо передачі майна сільських рад, які припиняються в результаті реорганізації шляхом приєднання до Джулинської сільської ради», затверджено акт приймання- передачі майна вищевказаного приміщення будинку культури с. Шляхова, розташованого за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський район (нині Гайсинський район), Вінницька область.
З матеріалів інвентаризаційної справи № 402 нерухомого майна, розташованого за вищевказаною адресою вбачається, що правовстановлюючі документи на вказане приміщення будинку культури с. Шляхова і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту № 00355, розташованого за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський район (нині Гайсинський район), Вінницька область не оформлювалися.
Крім того, відповідно до інформації Джулинської сільської ради до складу нерухомого майна, що передавалося за вказаною адресою, належить також захисна споруда цивільного захисту з обліковим номером 00355.
Згідно з обліковою карткою захисної споруди цивільного захисту № 00355 в приміщенні будинку культури, що розташоване за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область, розміщується вбудована в будівлю захисна споруда цивільного захисту, загальною площею 284,8 кв.м, місткістю у 300 осіб.
Аналогічна інформація міститься й у паспорті сховища № 00355.
З матеріалів справи слідує, що Гайсинською окружною прокуратурою 26.07.2023 на адресу Джулинської сільської ради скеровано листа №02.51/1-218вих-23 про надання інформації та відповідних документів з приводу оформлення та державної реєстрації права власності на зазначене приміщення вцілому, у тому числі на захисну споруду цивільного захисту №00355.
Згідно інформації Джулинської сільської ради, зазначеної в листі від 31.07.2023 №449/02-2-09/08.23, право власності на приміщення будинку культури, розміщеної по вул. В.М. Кавуна, 2, у с. Шляхова Гайсинського району Вінницької області та розміщену в ньому захисну споруду цивільного захисту № 00355, не оформлено.
Отже, із наявних у справі доказів слідує, що право власності на приміщення будинку культури, що розташоване за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область та розміщену у ньому захисну споруду наразі не оформлено у встановленому законом порядку.
Відтак, не здійснення Джулинською сільською радою як власником зазначеного комунального майна протягом тривалого часу жодних дій щодо оформлення та реєстрацію права власності на це майно, спонукало прокурора звернутися до суду в інтересах держави з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 2.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За змістом ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
У відповідності до положень ст. 29 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Частиною другою статті 60 Закону № 280/97-ВР визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 8 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).
Враховуючи наведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Джулинської сільської територіальної громади, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді є Джулинська сільська рада.
Як з'ясовано із матеріалів справи, будівля будинку культури, що розташований за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область є об'єктом комунальної власності Джулинської сільської територіальної громади, органом управління якого є Джулинська сільська рада. Окрім того, в приміщенні даного будинку культури за вищевказаною адресою також розташована захисна споруда цивільного захисту протирадіаційне укриття з обліковим номером 00355.
Відповідно до пункту І розділу II Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, що затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 № 127, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 № 582/5773 та Методичних рекомендацій щодо проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту), затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2009 № 390, захисні споруди цивільного захисту підлягають технічній інвентаризації, на які складаються окремі інвентаризаційні справи і технічні паспорти.
Пунктом 8 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, передбачено, що захисні споруди ставляться на облік після їх уведення в установленому порядку в експлуатацію на підставі документів, передбачених Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461, та технічного паспорта, складеного за результатами проведення їх технічної інвентаризації, як об'єктів нерухомого майна.
Разом з тим згідно з ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі Закон № 1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону № 1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтею 327 ЦК України визначено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
За частиною другою статті 324 ЦК України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та беручи до уваги, що Джулинська сільська рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, суд погоджується з доводами прокурора, що саме на відповідача покладено обов'язок щодо вжиття заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на приміщення будинку культури, який розташований за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту №00355.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Джулинська сільська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не зареєструвала право власності на приміщення будинку культури, який розташований за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту №00355, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що Джулинську сільську раду належить зобов'язати вжити заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення будинку культури, який розташований за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту №00355 та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість вимог прокурора, оцінивши надані ним докази та доводи, надані відповідачем, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Джулинської сільської ради щодо вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення будинку культури с. Шляхова і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту №00355, що знаходиться за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Зобов'язати Джулинську сільську раду вжити заходи до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення будинку культури с. Шляхова і розміщену у ньому захисну споруду цивільного захисту №00355, що знаходиться за адресою: вул. В.М. Кавуна, 2, с. Шляхова, Бершадський (нині Гайсинський) район, Вінницька область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Гайсинська окружна прокуратура Вінницької області (вул. Волонтерів, 15а, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, код ЄДРПОУ 02909909)
Відповідач: Джулинська сільська рада (вул. Соборна, 1, с. Джулинка, Гайсинський район, Вінницька область, 24450, код ЄДРПОУ 04329547)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна