Справа № 761/25295/23
Провадження № 2-о/761/488/2023
01 грудня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Аббасової Н.В.,
за участі секретаря - Сухини А.С.,
за участі:
представника заявника - ОСОБА_7,
представника заінтересованої особи 2 - Ахсарова М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересовані особи: Міністерство Оборони України, Шевченківський відділ реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
У липні 2023 року адвокат Костецька О.В., яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, в якій просить: встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , поблизу АДРЕСА_2 під час під час виконання військової служби, в районі бойових дій, пов'язана із захистом Батьківщини.
Заява обґрунтована тим, що заявник - ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаної із захистом Батьківщини в районі бойових дій поблизу с. Кліщіївка, Бахмутського району, Донецької області, внаслідок ворожого мінометного обстрілу отримавши вибухову травму не сумісну з життям.
Як вказує заявник, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був мобілізований з призовом за мобілізацією ІНФОРМАЦІЯ_3 . 16.05.2022 ОСОБА_2 був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 на всі види забезпечення та призначений на посаду старшого стрільця 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти, ВООС-100868А, прийняв посаду та справи і приступив до виконання службових обов'язків за посадою - старший солдат, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 42 від 16.05.2022 (по стройовій частині) м. Київ.
20.09.2022 старшого солдата ОСОБА_2 , було звільнено з посади старшого стрільця 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти та призначено на посаду командира 2 стрілецького відділення, 3 стрілецького взводу, 2 стрілецької роти, згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 169 від 20.09.2022 року (по стройовій частині) м. Канів.
07.12.2022 до Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області звернувся із заявою ОСОБА_3 , про те, що 08.11.2022 зник безвісті його товариш ОСОБА_2 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_4 , молодший сержант, який ймовірно зник під час виконання бойового розпорядження в районі АДРЕСА_2. За результатами розгляду вищевказаної заяви, у Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження № 120221111030003212 за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.115 КК України.
Згідно із витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 з адміністративно-господарської діяльності № 614 від 12.12.2022 про результати службового розслідування стосовно встановлення причин та умов зникнення безвісті молодшого сержанта ОСОБА_2 , та витягу з акту службового розслідування від 12.12.2022, було встановлено, що в ході службового розслідування було отримано рапорти молодшого сержанта ОСОБА_4 , солдата ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_6 , інші документи, згідно чого встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 02:00 під час виконання бойового розпорядження поблизу АДРЕСА_2, ОСОБА_2 внаслідок ворожого мінометного обстрілу отримав вибухову травму та за свідченням очевидців, бойове поранення не сумісне з життям. Евакуація тіла загиблого молодшого сержанта ОСОБА_2 не була проведена у зв'язку з зайняття ворогом позицій. Повторний пошук та евакуація тіла молодшого сержанта станом на 12.12.2022 року була неможлива, оскільки ділянка була зайнята ворогом та на ній велися активні бойові дії. Оскільки, станом на 12.12.2022 року, фактично неможливо було евакуювати тіло ОСОБА_2 , та провести судово-медичну експертизу за наслідками чого, отримати лікарське свідоцтво про смерть чи відповідне рішення суду, ОСОБА_2 , було визнано безвісно зниклим.
За результатами закінчення службового розслідування, командуванням військової частини НОМЕР_2 , було встановлено, що вищезазначена подія сталася під час виконання військової служби, в районі бойових дій, пов'язана із захистом Батьківщини, не пов'язана з вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини смерті ОСОБА_2 , неможливості евакуювати тіло останнього в результаті інтенсивних бойових дій та ті обставини, що можливості надати відповідні медичні документи, відповідного зразка медичного закладу України у заявника немає, оскільки лікарських установ, які б діяли на території населеного пункту Кліщіївка Бахмутської міської громади Бахмутського району Донецької області підконтрольних Україні на цей час немає, оскільки даний населений пункт досі під окупацією Російської федерації, заявник позбавлений можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті свого сина.
Як вказує заявник, встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки надає право для проведення державної реєстрації смерті на території України, а саме у Шевченківському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції та отримати свідоцтво про смерть сина встановленого зразка.
Отримання заявником свідоцтва про смерть сина - ОСОБА_2 встановленого зразка, надасть можливість заявнику та родичам загиблого отримати одноразову грошову допомогу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи № 761/25295/23 між суддями матеріали позову передано в провадження судді Аббасовій Н.В.
Ухвалою суду від 19 липня 2023 року вказану заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 11 вересня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи.
У судовому засіданні представник заявника вимоги заяви підтримала, просила її задовольнити. Представник заінтересованої особи надав пояснення та зазначив, що ОСОБА_2 загинув внаслідок мінометного обстрілу.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 317 ЦПК України визначено, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти 08.11.2022 поблизу с. Кліщіївка Бахмутського району Донецької області, під час виконання обов'язків військової служби в районі бойових дій під час захисту Батьківщини, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що не пов'язано з вчиненням ним злочину чи адміністративного порушення, про що зазначено у витязі із наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 12.12.2022 № 614 «Про результати службового розслідування стосовно встановлення причин та умов зникнення безвісті молодшого сержанта ОСОБА_2 ».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні», Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 № 64/2022, затвердженого Законом України « Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2101-ІХ, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 16.05.2022 № 42, солдата ОСОБА_2 з 16.05.2022 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 на всі види забезпечення та призначено на посаду старшого стрільця 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти, ВООС-100868А, та останній приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
20.09.2022 старшого солдата ОСОБА_2 , було звільнено з посади старшого стрільця 3 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти та призначено на посаду командира 2 стрілецького відділення, 3 стрілецького взводу, 2 стрілецької роти, згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 169 від 20.09.2022 року (по стройовій частині).
Як вбачається із витягу з акту службового розслідування, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_2 від 12.12.2022, яке проведене на підставі наказу командира військової частини № 272 від 13.11.2022 за фактом зникнення (загибелі) 08.11.2022 під час виконання бойового завдання молодшого сержанта ОСОБА_2 , у ході службового розслідування отримано рапорти молодшого сержанта ОСОБА_4 , солдата ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_6 , інші документи, згідно чого встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 02:00 під час виконання бойового розпорядження № 673 на позиції 2 стрілецької роти поблизу АДРЕСА_2, ОСОБА_2 внаслідок ворожого мінометного обстрілу отримав вибухову травму та за свідченням очевидців, бойове поранення не сумісне з життям. Евакуація тіла загиблого молодшого сержанта ОСОБА_2 не була проведена у зв'язку з зайняття ворогом позицій. Повторний пошук та евакуація тіла молодшого сержанта станом на 12.12.2022 року була неможлива, оскільки ділянка була зайнята ворогом та на ній велися активні бойові дії. Оскільки, станом на 12.12.2022 року, фактично неможливо було евакуювати тіло ОСОБА_2 , та провести судово-медичну експертизу за наслідками чого отримати лікарське свідоцтво про смерть чи відповідне рішення суду, ОСОБА_2 було визнано безвісно зниклим.
Згідно із витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 з адміністративно-господарської діяльності № 614 від 12.12.2022 про результати службового розслідування стосовно встановлення причин та умов зникнення безвісті молодшого сержанта ОСОБА_2 , за результатами закінчення службового розслідування, командуванням військової частини НОМЕР_2 , було встановлено, що вищезазначена подія сталася під час виконання військової служби, в районі бойових дій, пов'язана із захистом Батьківщини, не пов'язана з вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
07.12.2022 до Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області звернувся із заявою ОСОБА_3 , про те, що 08.11.2022 зник безвісті його товариш ОСОБА_2 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_4 , молодший сержант, який ймовірно зник під час виконання бойового розпорядження в районі АДРЕСА_2. За результатами розгляду вищевказаної заяви, у Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження № 120221111030003212 за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.115 КК України.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини смерті ОСОБА_2 , неможливості евакуювати тіло останнього в результаті інтенсивних бойових дій та ті обставини, що можливості надати відповідні медичні документи, відповідного зразка медичного закладу України у заявника немає, оскільки лікарських установ, які б діяли на території населеного пункту Кліщіївка Бахмутської міської громади Бахмутського району Донецької області підконтрольних Україні на цей час немає, оскільки даний населений пункт досі під окупацією Російської федерації, заявник позбавлений можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті свого сина.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 317 ЦПК України визначено, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з частиною другою статті 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року № 9-1130/0/4 «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» вказується на те, що у зазначеному в ЦПК України порядку мають розглядатися заяви про встановлення факту народження або смерті як на території Автономної Республіки Крим, так і на території населених пунктів Донецької та Луганської областей, визначених у розпорядженні КМ України від 07.11.2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Також, з переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 06 березня 2023 року № 80 (зі змінами), вбачається, що м. Бахмут, Бахмутської територіальна громада належить до таких територій, на яких ведуться бойові дії.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Аналізуючи вищевикладені доводи в їх сукупності, враховуючи, що заявником до матеріалів справи додані документи, які доводять факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та враховуючи те, що ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання, а реєстрація його смерті в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2 поблизу с. Кліщіївка Бахмутського району Донецької області, у зв'язку з чим заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до частини дев'ятої статті 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що військова агресія російської федерації проти України розпочалася 24 лютого 2022 року, наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території, на якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до частини четвертої статті 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться (велися) бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересовані особи: Міністерство Оборони України, Шевченківський відділ реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, визнавши датою його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті - с.Кліщіївка, Бахмутського району, Донецька область, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Н.В. Аббасова