Постанова від 16.01.2024 по справі 722/119/24

Єдиний унікальний номер 722/119/24

Номер провадження 3/722/96/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2024 року м.Сокиряни

Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт.Кельменці Кельменецького району Чернівецької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 11.01.2024 року о 22 год. 15 хв., діючи в складі групи осіб спільно із громадянином ОСОБА_2 , вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України в Республіку Молдова поза пунктами пропуску через державний кордон України, у зв'язку з чим був затриманий прикордонним нарядом «Контрольний пост» у контрольованому прикордонному районі на напрямку 0107/06 прикордонного знаку, на відстані 25000 метрів від лінії державного кордону на території Сокирянської ОТГ Дністровського району Чернівецької області.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04.11.1991 року, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 204-1 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду, в судове засідання не з'явився та про причину своєї неявки в суд не повідомив, однак в матеріалах справи наявне його клопотання про розгляд справи без його участі.

За таких обставин, вважаю за можливе провести розгляд справи без участі правопорушника, так як відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).

Згідно ст.268 КУпАП явка правопорушника у вказаній категорії справ не є обов'язковою, тому вважаю за можливе розглянути справу без особистої участі ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднуються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона - відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи - є необхідним елементом суб'єктивної сторони.

Частина 2 ст.204-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Об'єктивна сторона даного правопорушення виражається в перетинанні або спробі перетинання державного кордону України групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів.

Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.

Тобто, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, в діях особи має місце за умови вчинення вказаною особою будь-яких активних дій у складі групи осіб, які б свідчили про спробу перетинання нею державного кордону України поза пунктом пропуску.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , являється громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України (ID-картка) № НОМЕР_1 , виданим 20.11.2019 року органом 0511.

Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 від 11.01.2024 року, які містяться в матеріалах справи, останній пояснив, що він спільно з ОСОБА_3 прямував з Вінницької області у с.Бузовицю на маршрутному транспортному засобі. Під час перевірки на блок посту документів та з'ясування обставин прямування в сторону державного кордону, він не зміг пояснити мету перебування в контрольованому прикордонному районі. Свою вину не визнав.

Дослідивши письмові документи, що містяться в матеріалах справи вважаю, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП доведена зібраними доказами, які є належними та допустимими, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №130814 від 11.01.2024 року, згідно якого 11.01.2024 року о 22 год. 15 хв. прикордонним нарядом «Контрольний пост» у контрольованому прикордонному районі на напрямку 0107/06 прикордонного знаку, був виявлений та затриманий громадянин України ОСОБА_1 , в складі групи осіб спільно з ОСОБА_2 , за спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску. Зі змістом протоколу ОСОБА_1 ознайомлений, доповнень та зауважень до протоколу не мав, що підтверджується особистим підписом останнього датованого 11.01.2024 року. Крім того, наміру про оскарження даного протоколу ним не надано;

- протоколом про адміністративне затримання від 11.01.2024 року, згідно якого о 22 год. 15 хв. 11.01.2024 року інспектором прикордонної служби 1 категорії 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ОСОБА_4 , був затриманий за порушення прикордонного режиму та спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України, у складі групи осіб громадянин України ОСОБА_1 на термін до трьох годин з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП;

- письмовими поясненнями старшого прикордонного наряду «Контрольний пост» старшого сержанта ОСОБА_4 від 11.01.2024 року, згідно яких він близько 22 год. 15 хв. 11.01.2024 року з метою недопущення витоку мобілізаційного ресурсу через державний кордон України, ним було зупинено та здійснено перевірку маршрутного транспортного засобу в якому перебували громадяни України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , під час перевірки та з'ясування обставин в'їзду в прикордонну смугу, дані громадяни не змогли підтвердити та пояснити чітку мету прямування в контрольований прикордонний район, тобто було з'ясовано, що останні прямували з метою подальшого незаконного перетину державного кордону з України поза пунктами пропуску через державний кордон України.

Отже, дослідивши докази які містяться в матеріалах справи, вважаю доведеною вину ОСОБА_1 у спробі незаконного перетину державного кордону України, тобто у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП.

Надані пояснення ОСОБА_1 від 11.01.2024 року, які містяться в матеріалах справи щодо невчинення ним даного адміністративного правопорушення, слід оцінювати як спосіб уникнення відповідальності за вчинене, адже надані ним пояснення нічим не підтвердженні в ході розгляду справи та спростовуються дослідженими доказами.

Обставин, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.

Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 , є вчинення правопорушення в умовах надзвичайних обставин, а саме воєнного стану.

Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 ступінь його вини та майновий стан, а також відсутність обставин, які пом'якшують відповідальність та наявність обставини, що обтяжує його відповідальність, вважаю, що є достатні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення в межах санкції статті Закону за даний вид правопорушення у виді штрафу, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-УІ від 08.07.2011 року у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі ч.2 ст.204-1 КУпАП та керуючись ст.ст. 33, 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП і за його вчинення накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 500 (п'ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) грн. (р/р UA978999980313000106000024303, отримувач Чернівецьке ГУК /Сокирянська ТГ/код отримувача: 37836095, банк отримувача: казначейство України, код класифікації доходів:21081100, МФО 899998).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт.Кельменці Кельменецького району Чернівецької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , (паспорт громадянина України (ID-картка) № НОМЕР_1 , виданий 20.11.2019 року органом 0511, РНОКПП НОМЕР_2 ), на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області.

Суддя С.В.Унгурян