Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 12.01.2024 по справі 127/1209/24

Справа № 127/1209/24

Провадження № 1-кс/127/480/24

УХВАЛА

Іменем України

12 січня 2024 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

слідчого: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 , його захисника: адвоката ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Ситківці, Вінницької області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, раніше не судимого, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, від посади начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія», -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 11.01.2024 звернулась до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія».

Клопотання мотивовано тим, що в провадженні слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на досудовому розслідуванні перебувають матеріали кримінального провадження № 12023020010000741, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.05.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

В межах даного кримінального провадження ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Відповідно до наказу КП «Вінницька транспортна компанія» № 164 від 21.12.2022 ОСОБА_5 призначено на посаду начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія», яку він обіймає по теперішній час.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 вчинене ним під час перебування на посаді директора КП «Вінницька транспортна компанія» та не могло бути ним вчинене без використання свого службового становища.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за яке, законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія» матиме можливість доступу до документів, що стосуються матеріалів кримінального провадження та, користуючись своїми повноваженнями, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування. Крім того, підозрюваний ОСОБА_5 під час перебування на посаді, незаконними засобами може впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, оскільки особисто з ними знайомий, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 у судовому засіданні клопотання підтримали, просили його задовольнити та відсторонити від займаної посади підозрюваного ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 в письмових запереченнях та в судовому засіданні заперечували, щодо задоволення клопотання, посилаючись на те, що відсутні докази, які б давали підстави вважати, що підозрюваний перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінальної провадження №12023020010000741, заслухавши думку прокурора, слідчого, пояснення підозрюваного та його захисника, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої та другої статті 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

З матеріалів справи слідує, що в провадженні слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на досудовому розслідуванні перебувають матеріали кримінального провадження № 12023020010000741, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.05.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи генеральним директором комунального підприємства «Вінницька транспортна компанія» (далі - Підприємство), неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, завдав Підприємству шкоду за наступних обставин.

Відповідно до Розпорядження міського голови Вінницької міської ради від 26.10.2017 №1554-о р. ОСОБА_5 приступив до виконання обов'язків генерального директора комунального підприємства «Вінницька транспортна компанія» шляхом укладення Контракту з керівником підприємства, що є в комунальній власності строком з 28 жовтня 2017 року по 29 жовтня 2018 року (далі - Контракт 2017-2018рр.).

Відповідно до п. 1.1. Контракту 2017-2018 рр. керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія» (надалі - Підприємство) забезпечувати його високоякісну діяльність, ефективне використання закріпленого за підприємством майна. Виконавчий комітет міської ради створює належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника.

Так, комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія» 07.04.2017 року в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів UA-2017-04-07-000299-c, назва номенклатурної позиції предмета закупівлі - Послуги з охорони об'єктів, очікувана вартість предмета закупівлі: 3 800 000 грн.

Водночас, комунальним підприємством також опублікована тендерна документація для процедури відкритих торгів на закупівлю послуг за кодом ДК 021:2015 - 79710000-4 Охоронні послуги (Послуги з охорони об'єктів), затверджена протоколом засідання тендерного комітету від 07 квітня 2017 року № 40 (далі - тендерна документація від 07.04.2017 року).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації від 07.04.2017 року, учасник визначає ціни на послугу, яку він пропонує надати за Договором, на умовах DDP - Інкотермс у редакції 2010 року, а саме: з урахуванням усіх своїх витрат, податків і зборів, що сплачуються або мають бути сплачені.

Відповідно до абзацу 7 пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації від 07.04.2017 року, тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх установлення замовником), та завантаження файлів з: тендерної пропозиції, згідно Додатку 3 до цієї тендерної документації; інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям - згідно п. 5 Розділу 3; інформацією щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону - згідно п. 5 Розділу 3 та Додатку 1 до цієї тендерної документації; інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію (у разі потреби (плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі), підготовлені відповідно до вимог п. 6 Розділу 3 та Додатку 2 цієї тендерної документації; калькуляцією (розрахунком вартості послуг); листом-згодою на обробку персональних даних - згідно Додатку 2.2 до цієї тендерної документації.

Відповідно до абзацу 9 пункту 1 розділу ІІІ - тендерної документації від 07.04.2017 року, у випадку, якщо визначені цією документацією документи не завантажені учасником до моменту розкриття тендерних пропозицій електронною системою закупівель згідно абз. 2 ч. 1 ст. 27 Закону, пропозиція такого учасника відхиляється згідно ст. 30 Закону.

Згідно пункту 6 розділу ІІІ тендерної документації від 07.04.2017 року, учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником в додатку 2 до тендерної документації, а також калькуляцію (розрахунком вартості послуг).

Так, ОСОБА_7 який являвся директором ТОВ "Охоронна фірма "Джем-Спорт" 21.04.2017 року подав первинну тендерну пропозицію від імені ТОВ "Охоронна фірма "Джем-Спорт"" на суму 3 800 000,00 гривень.

За результатами проведення відкритих торгів переможцем визнано ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт».

У подальшому, 25.05.2017 між Комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія» в особі Генерального директора ОСОБА_5 , що діє на підставі Статуту (далі - «Замовник») та ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» в особі директора ОСОБА_7 , що діє на підставі Статуту (далі - «Виконавець») укладено договір поставки від 25.05.2017 №25/05-17 Послуги з охорони праці об'єктів, у відповідності до проведеної процедури закупівлі - відкриті торги UA-2017-04-07-000299-c, за кодом ДК 021:2015-79710000-4 Охоронні послуги (далі - Договір поставки №25/05-17 від 25.05.2017).

Відповідно п.1.1. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, в порядку та на умовах, визначених Договором, Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується надати за плату послуги по охороні майна - (Послуги з охорони праці об'єктів (Охоронні послуги) за кодом ДК 021:2015-79710000-4) - Замовника, вказаного у Дислокації, що наведена у Додатку №1 до даного Договору та є невід'ємною частиною.

Згідно п.1.3. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017 охорона об'єкта здійснюється 10 цілодобовими постами охорони Виконавця, 1 денним Постом Охорони, 3 нічними Постами Охорони та 2 начальниками зміни.

Відповідно до п.1.4. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, ціна Договору становить 3 700 000,00 гривень з ПДВ. Щомісячна вартість охоронних послуг за один календарний місяць становить 308 333,33 гривень з ПДВ.

Згідно п. 1.7. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, порядок несення служби, права та обов'язки охоронників передбачені інструкцією по охороні Об'єкта, що наведена у Додатку №2 до даного Договору та є його невід'ємною частиною.

Відповідно до п. 2.2. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, протягом 5-ти днів з дати укладання даного Договору Виконавець спільно з Замовником повинні провести обстеження технічного стану Об'єкта, який приймається під охорону (із зазначенням всіх частин Об'єкта), засобів охоронної, пожежної сигналізації, системи оповіщення (за їх наявності), про що складається Акт обстеження технічного стану Об'єкта за підписами уповноважених представників Сторін із зазначенням строків усунення Замовником виявлених недоліків і строків повідомлення про це Виконавця.

Згідно п. 2.4. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, акт обстеження технічного стану Об'єкта підлягає перескладанню кожні 6 місяців.

Відповідно до п. 5.6. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, у разі ненадання послуг, заявлених Замовником, або надання послуг не в повному обсязі Виконавець сплачує неустойку у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми ненаданих послуг за кожний день затримки.

Відповідно до п. 7.2. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, оплата вартості послуг, що надаються згідно Договору, здійснюється на протязі 90 днів з моменту прийняття замовником послуг. У разі дострокового розірвання Договору оплата за надані до такого розірвання послуги Виконавця повинна здійснюватися протягом 2 банківських днів з моменту розірвання Договору.

Згідно п. 7.3. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, в останній день поточного місяця Сторони підписують Акт про надання охоронних послуг. У разі додаткового розірвання Договору Акт про надання охоронних послуг підписується Сторонами в останній день дії цього Договору.

У разі відмови однією зі Сторін підписати Акт про надання охоронних послуг, така Сторона зобов'язана протягом 5 днів з моменту отримання Акту про надання охоронних послуг надати вмотивовану, викладену у письмовому вигляді та завірену печаткою відмову від підписання Акту про надання охоронних послуг. У випадку ненадання такої відмови вважається, що охоронні послуги згідно даного Договору надані в повному об'ємі та належної якості, а Акт про надання охоронних послуг підписаний тою Стороною, яка не надала відмову.

Відповідно до п. 9.1. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, Договір діє протягом 360 днів з дня його укладання Сторонами, а в частині розрахунків - до їх повного виконання.

Згідно п. 11.1. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, замовник гарантує, що є постійним користувачем Об'єкта, що здається під охорону, і набув таке право на підставі Статуту затвердженого Вінницькою міською радою рішенням №1635 від 27.02.2014 року.

Відповідно до п. 11.8. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, Додаток №1 «Дислокація» та Додаток №2 «Інструкція по охороні Об'єкта» є невід'ємними складовими частинами Договору.

Згідно п. 11.9 Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017, Інструкція по охороні Об'єкта затверджується Замовником та Виконавцем не пізніше 5 діб з моменту взяття Об'єкта під охорону.

У подальшому між Комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія» в особі Генерального директора ОСОБА_5 , що діє на підставі Статуту та ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» в особі директора ОСОБА_7 , що діє на підставі Статуту укладено ряд додаткових угод про внесення змін до Договору про надання послуг з охорони об'єктів (Охоронні послуги) №25/05-17 від 25.05.2017:

- додаткова угода від 25.08.2017 б/н, у якій сторони домовились внести зміни в пункти 1.3 та 1.4 Договору та викласти їх в наступній редакції: 1.3. Охоронна об'єкта здійснюється 8 цілодобовими постами охорони Виконавця, 1-денним Постом Охорони, 3 нічними Постами Охорони та 2 начальниками зміни; п.1.4. Ціна Договору становить 3 145 000,06 гривень з ПДВ. Щомісячна вартість охоронним послуг за один календарний місяць становить 246 666,64 гривень з ПДВ.

- додаткова угода від 20.05.2018 №2 про продовження терміну дії Договору поставки. Послуги з охорони об'єктів (охоронні послуги) № 25/05-17 від 25.05.2017 (за код ДК 021:2015-79710000-4). Згідно даної додаткової угоди, керуючись п. 5 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», сторони домовились внести зміни в пункт 9.1. Договору та викласти його в наступній редакції: 9.1. Договір набирає чинності з 25.05.2017 року і продовжений на строк, достатній для проведення процедури закупівлі в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної Договором, але в будь-якому випадку на строк його дії не пізніше 20.07.2018 включно.

При цьому, ОСОБА_7 , будучи обізнаним щодо вимог тендерної документації, створюючи видимість використання коштів за договором на оплату праці працівників Товариства та сплату обов'язкових платежів, надав у складі тендерної пропозиції, серед іншого, Розрахунок вартості охорони об'єктів КП «Вінницька транспортна компанія» відповідно до п. 1 якого витрати на заробітну плату поста охорони, які сплачує підприємство становить 11 712 гривень.

Таким чином, відповідно до умов п.1.3. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017 року мінімальна кількість осіб, яка має бути залучена для здійснення охорони об'єктів становить 18 осіб на добу.

При цьому у Калькуляції (розрахунку вартості послуг) по охороні об'єктів КП «Вінницька транспортна компанія» зазначено, що всього задіяно 55 охоронників, в той час, як на обліку в органах державної податкової служби і органів Пенсійного фонду України впродовж 2017 року перебувало 13 застрахованих осіб, яким нараховувались виплати, впродовж 2018 року - від 12 до 13 таких осіб.

Окрім того, у складі тендерної пропозиції також надано довідку щодо чисельності атестованих охоронників, відповідно до якої їх кількість складає 77 осіб.

В свою чергу ОСОБА_5 , в період з 24 травня 2017 по 16 червня 2018 року, будучи службовою особою, наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, будучи відповідальним за дотримання фінансової, договірної та трудової дисципліни згідно колективного договору та чинного законодавства України, здійснюючи контроль за діяльністю Охорони, в порушення вимог ч. 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, на підставі п. 7.3. Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017 підписував акти здачі приймання робіт (надання послуг), а саме: №ТЗ-000005 за період з 24.05.2017 по 31.05.2017, № ТЗ-000006 за період з 01.06.2017 по 30.06.2017, № ТЗ-000008 за період з 01.07.2017 по 31.07.2017, №ТЗ-000010 за період з 01.08.2017 по 31.08.2017, № ТЗ-000012 за період з 01.09.2017 по 30.09.2017, № ТЗ-000014 за період з 01.10.2017 по 31.10.2017, №ТЗ-000016 за період з 01.11.2017 по 30.11.2017, № ТЗ-000019 за період з 01.12.2017 по 31.12.2017, № ТЗ-000001 за період з 01.01.2018 по 31.01.2018, №ТЗ-000003 за період з 01.02.2018 по 28.02.2018, № ТЗ-000005 за період з 01.03.2018 по 31.03.2018, № ТЗ-000007 за період з 01.04.2018 по 30.04.2018, №ТЗ-000009 за період з 01.05.2018 по 31.05.2018, № ТЗ-000011 за період з 01.06.2018 по 13.06.2018 - на загальну суму - 3 329 586,20 гривень, які в подальшому перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт», відкритий в АТ «Райффайзен банк Аваль».

Водночас, враховуючи положення договору поставки від 25.05.2017 №25/05-17 Послуги з охорони праці об'єктів, у відповідності до проведеної процедури закупівлі - відкриті торги UA-2017-04-07-000299-c, за кодом ДК 021:2015-79710000-4 Охоронні послуги, додаткову угоду від 25.08.2017 б/н та додаткову угоду від 20.05.2018 №2, сума заробітної плати, яка включена ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» до розрахунку вартості охорони об'єктів КП «Вінницька транспортна компанія» та, відповідно, до актів здачі приймання робіт (надання послуг), період з травня 2017 по червень 2018 складає 1 729 673,12 гривень.

При цьому, Договором поставки №25/05-17 від 25.05.2017 року було передбачено залучення працівниками ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» у кількості 55 осіб, для здійснення охорони об'єктів, вказаних в Дислокації, в який закладено оплату праці виходячи із Розрахунку, наданого ОСОБА_7 до тендерної документації.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про охоронну діяльність» персоналом охорони можуть бути дієздатні громадяни України, які досягли 18-річного віку, пройшли відповідне навчання або професійну підготовку та уклали трудовий договір із суб'єктом господарювання.

Відповідно до п. 2.1.3., п. 2.1.4., ч. 2 Розділу 2 Інструкції «Про умови і правила здійснення підприємницької діяльності з надання послуг по охороні колективної і приватної власності, а також охороні громадян, монтажу, ремонту і профілактичному обслуговуванню засобів охоронної сигналізації та контроль за їх дотриманням» (далі - Інструкція про умови і правила здійснення підприємницької діяльності з надання послуг по охороні) охоронне підприємство повинне комплектувати охоронні підприємства персоналом, що відповідає вимогам, вказаним в п.п. 3.1. і 3.2 Інструкції про порядок видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на надання послуг по охороні колективної і приватної власності, охороні громадян, монтажу, ремонту і профілактичному обслуговуванню засобів охоронної сигналізації, затвердженої наказом МВС від 28 лютого 1994 р. №112, в тому числі не допускати до роботи з надання охоронних послуг громадян, прийнятих на роботу до філіалу охоронного підприємства, відкритого за межами України, без виконання вимог до комплектування охоронного підприємства за місцем його державної реєстрації; контролювати своєчасне продовження посвідчень персоналу охоронних підприємств. Забезпечувати наявність у працівників охоронних підприємств, під час виконання ними службових обов'язків, посвідчень та спеціальних відзнак, що вказують на приналежність цих працівників до конкретного охоронного підприємства, дозволів встановленого зразку на право носіння та застосування відповідних засобів активної оборони. Про запровадження спеціальних відзнак, а також службового одягу персоналу, оснащенні в установленому порядку засобами активної оборони, охоронне підприємство в 5-денний строк сповіщає представника ОВС.

Відповідно до п. 6.1.5., п. 6.1.6., п. 6.1.7. ч. 2 Розділу 2 Інструкції «Про умови і правила здійснення підприємницької діяльності з надання послуг по охороні» під порушенням умов і правил здійснення охоронної діяльності є: безпосереднє виконання охоронних функцій персоналом охоронного підприємства при відсутності посвідчень та дозволів на право використання дозволених до застосування спеціальних засобів активної оборони; порушення встановленого чинним законодавством порядку прийняття на роботу в охоронне підприємство; залучення до робіт по виконанню охоронних функцій за разовими договорами осіб, що не мають посвідчень, юридичних осіб, що не мають ліцензій на здійснення охоронної діяльності.

В той же час ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт», за період з травня 2017 по червень 2018, нараховано та сплачено заробітної плати в загальній сумі 554 308,02 грн. працівникам в кількості від 12 до 13 осіб.

Тобто, ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт», не маючи в штаті необхідної кількості працівників не мало можливості виконати умови Договору поставки №25/05-17 від 25.05.2017 року в частині технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі, не забезпечила охорону об'єктів, вказаних в Дислокації, чим порушила умови вказаного договору.

Таким чином ОСОБА_5 , неналежно виконав свої службові обов'язки, передбачені п.п. 1.1. Контракту 2016-2017 рр. та Контракту 2017-2018 рр. щодо забезпечення високоякісної діяльності, ефективного використання закріпленого за підприємством майна, п. 6.6. Статуту щодо дотримання фінансової, договірної та трудової дисципліни згідно колективного договору та чинного законодавства України, розпоряджання коштами та майном Підприємства відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, не забезпечив належного виконання умов Договору поставки 25/05-17 від 25.05.2017 зі сторони Виконавця, в частині загальної кількості залучених працівників та кількості постів охорони, що передбачені технічними вимогами та якісними характеристиками предмета закупівлі, що призвело до оплати на користь ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» грошових коштів за фактично не надані та не виконані послуги в загальній сумі 1 175 365,1 грн.

Аналогічним чином ОСОБА_5 не забезпечив належного виконання умов Договору поставки № 14/06-18тк від 14.06.2018 зі сторони Виконавця, що призвело до оплати на користь ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» грошових коштів за фактично не надані та не виконані послуги в загальній сумі 3 167 095 грн., умов Договору поставки № 323 від 27.06.2019 зі сторони Виконавця, що призвело до оплати на користь ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» грошових коштів за фактично не надані та не виконані послуги в загальній сумі 1 957 360 грн., умов Договору поставки № 144 від 17.08.2020 зі сторони Виконавця, що призвело до оплати на користь ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» грошових коштів за фактично не надані та не виконані послуги в загальній сумі 3 178 503, 43 грн., умов Договору поставки № 185 від 18.08.2021 зі сторони Виконавця, що призвело до оплати на користь ТОВ «Охоронна фірма «Джем-Спорт» грошових коштів за фактично не надані та не виконані послуги в загальній сумі 4 397 226, 32 грн.

Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, комунальному підприємству «Вінницька транспортна компанія» завдано збитків на суму 13 875 549,84 грн., що в понад 11 185 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

10 січня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам окремих юридичних осіб.

Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія» матиме можливість доступу до документів, що стосуються матеріалів кримінального провадження та, користуючись своїми повноваженнями, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування. Крім того, підозрюваний ОСОБА_5 під час перебування на посаді, незаконними засобами може впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, оскільки особисто з ними знайомий, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Однак, такі посилання слідчого та прокурора судом до уваги не приймаються, з огляду на наступне.

Згідно з частиною п'ятою статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до частини першої статті 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. Із клопотанням про відсторонення особи від посади до органів державної влади, зазначених у частині третій статті 154 цього Кодексу, має право звернутися прокурор, а про відсторонення від посади Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Частиною другою вказаної норми закріплено, що у клопотанні зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) посада, яку обіймає особа;

5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;

6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;

7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Як зазначено вище та встановлено судом, інкриміноване кримінальне правопорушення підозрюваний ОСОБА_5 вчинив перебуваючи на посаді генерального директора комунального підприємства «Вінницька транспортна компанія», натомість з вересня 2022 року підозрюваний ОСОБА_5 не являється Генеральним директором КП "Вінницька транспортна компанія".

Як слідує з наказу КП "Вінницька транспортна компанія" №164 від 21.12.2022, ОСОБА_5 з 22.12.2022 прийнятий на посаду начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія».

Таким чином, посада начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія», яку підозрюваний займає останній рік, не сприяла ОСОБА_5 вчиненню ним кримінального правопорушення.

З посадової інструкції ОСОБА_5 , як начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія», слідує, що начальник служби рухомого складу: забезпечує контроль за дотриманням технології огляду і ремонту рухомого складу у відповідності до нормативно-правових вимог та приймає рішення по передчасних поверненнях, простоях на ремонті, запізненні при випуску і затримках на лінії, встановлює їх причини разом з депо; організовує перевірку працівниками служби технічного стану рухомого складу на лінії; бере участь у роботі кваліфікаційної комісії, технічних нарадах, інструктивних нарадах водіїв в депо; веде листування з питань, які є в компетенції служби рухомого складу тощо.

Проаналізувавши функції та повноваження ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія», слідчим суддею встановлено, що останній не наділений повноваженнями та можливостями використовуючи своє службове становище знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування.

При цьому, перебування ОСОБА_5 на посаді начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія» жодним чином не впливає на можливість чи неможливість незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.01.2024 по справі №127/1212/24 до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, яке полягає у покладенні на нього ряду обов'язків:

1. прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою про те вимогою;

2. не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3. повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;

4. утримуватися від спілкування з особами, які є свідками у даному кримінальному провадженні;

5. здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Таким чином, до підозрюваного застосовано найбільш м'який запобіжний захід, який ніяким чином не перешкоджає можливості його вільного пересування та не позбавляє можливості його працювати, а тому за наявності вищевказаних обставин (тривалість досудового розслідування, допит усіх свідків, потеплілих, проведення усіх необхідних експертиз, відсутність доказів того, що перебуваючи на посаді підозрюваний може негативно впливати на хід досудового розслідування) слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання та відсторонення підозрюваного від посади.

Відповідно до частини першої статті 154 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

За встановлених обставин під час розгляду клопотання, слідчий суддя приходить до переконання, що органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому відсутні правові підстави для задоволення клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154 - 157, 309, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника служби рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія» - відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя