печерський районний суд міста києва
Справа № 757/54976/23-к
15 грудня 2023 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
особи, яка подала скаргу: не з'явилась,
слідчий: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві провадження за скаргою представника Мінітерства юстиції України - головного спеціаліста відділу регресної роботи Управління судового забезпечення держави Департаменту з питань судової роботи Мінітерства юстиції України ОСОБА_3 , на бездіяльність уповноважених осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,-
Головний спеціаліст відділу регресної роботи Управління судового забезпечення держави Департаменту з питань судової роботи Мінітерства юстиції України ОСОБА_3 , звернулась до слідчого судді в інтересах Міністерства юстиції України зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
В обґрунтування скарги представник Міністрерства юстиції України - ОСОБА_3 зазначає, що 31.10.2023 Міністерство юстиції України звернулося до Державного бюро розслідувань із заявою вих. №142258/9.1.4/15-23 про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення кримінального правопорушення.
Проте листом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м Києві №9936зкп/к/11-03-20035/23 від 21.11.2023 Міністерство юстиції України повідомлено про відмову у внесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідування на підставі поданої заяви.
Не погоджуючись із викладеним представник Міністерства юстиції України - ОСОБА_3 просить зобов'язати уповноважених службових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м Києві внести відомості за заявою від 31.10.2023 вих. №142258/9.1.4/15-23 до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В судове засідання особа, яка подала скаргу - ОСОБА_3 , яка діє в інтересах Міністерства юстиції України, не з'явилась, про день, час, місце розгляду скарги повідомлена належним чином. На адресу суду надійшла заява представника міністерсьва юстиції України ОСОБА_4 про розгляд скарг за відсутність уповноваженого представника.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про день, час, місце розгляду скарги повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
З огляду на принципи змагальності сторін та диспозитивності, а також враховуючи, що ст.ст. 305, 306 КПК України визначений скорочений строк розгляду скарги, слідчий суддя визнав можливим прийняти рішення по суті доводів та вимог скарги за відсутності в судовому засіданні особи, яка подала скаргу, та слідчого на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали скарги слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що 31.10.2023 Міністерство юстиції України звернулося до Державного бюро розслідувань із заявою №142258/9.1.4/15-23 про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення кримінального правопорушення, в якій повідомляло про те, що Європейським судом з прав людини під час розгляду справи «Бабін проти України» було встановлено порушення Державою Україна статтей 3,6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. В зв'язку з встановленими порушеннями, Європейський суд з прав людини постановив рішення від 09.02.2023 у справі «Бабін проти України» відповідно до якого зобов'язано сплатити заявнику 9800 євро в якості відшкодування матеріальної та моральної шкоди і 250 євро в якості компенсації судових та інших витрат. На виконання вказаного рішення Європейський суд з прав людини з Державного бюджету на особовий рахунок заявника перераховано 402152 грн 76 коп. (еквівалент - 10050 євро). Так, виплачені за рішенням Європейського суду з прав людини кошти є збитками, завданими Державному бюджету України в результаті протиправних дій невстановлених осіб органів державної влади, в результаті яких порушено права громадян і такі дії мають ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 364, 365, 367 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298). Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України.
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 30 вересня 2021 року (справа № 556/450/18, провадження № 51-4229км20) зокрема, зазначив, що слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Отже закон передбачає необхідність попередньої оцінки (аналізу) слідчим, прокурором, слідчим суддею (у разі оскарження заявником бездіяльності уповноваженої особи щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань) змісту заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет викладення в ньому інформації саме про кримінальне правопорушення на основі критеріїв зазначених вище.
Викладене дає підстави вважати, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Листом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м Києві №9936зкп/к/11-03-20035/23 від 21.11.2023 Міністерство юстиції України повідомлено, що проаналізувавши зміст поданої заяви, не встановлено обставин, що можуть свідчити про вчинення конкретними особами кримінального правопорушення у зв'язку з чим, на даний час відсутні підстави для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбачений цим Кодексом.
Згідно ст. 11 КК України, кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення. Не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.
Системний аналіз положень ч. 1 ст. 214 КПК України, ст.ст. 2, 11 КК України дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Отже, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про кримінальне правопорушення є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Як вбачається із змісту заяви Міністерства юстиції України, у ній заявник повідомляє про можливе вчинення невідомими посадовими особами органів державної влади кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 364, 365, 367 КК України, у зв'язку з чим було завдано збитків Державному бюджету України у розмірі 402152 грн. 76 коп. які було перераховано з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 09.02.2023.
Дослідивши зміст вказаної заяви слідчий суддя погоджується із висновками, викладеними у листі №9936зкп/к/11-03-20035/23 від 21.11.2023 3 за підписом заступника Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Києві ОСОБА_6 щодо того, що вказана заява не містить викладу обставин про вчинення кримінального правопорушення. Так у скарзі не наведено жодних фактичних даних на підтвердження того, що подане заявником повідомлення про кримінальне правопорушення містить достатні відомості про реальність конкретної події кримінального правопорушення.
Початок досудового розслідування без законних на те підстав є порушенням принципів верховенства права, законності та інших принципів, передбачених ст. 7 КПК України, а також вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якими органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, скарга представника ОСОБА_3 , що діє в інтересах Міністерства юстиції України на бездіяльність уповноважених осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 303, 306, 307, 309, 372, 376, 395, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
В задоволенні скарги представника Мінітерства юстиції України - головного спеціаліста відділу регресної роботи Управління судового забезпечення держави Департаменту з питань судової роботи Мінітерства юстиції України ОСОБА_3 , на бездіяльність уповноважених осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1