16 січня 2024 року № 320/1927/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДС ПРОМ ГРУП» про застосування заходів реагування,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом, в якому просить суд:
- застосувати до відповідача заходи реагування, а саме: тимчасово зупинити виробництво (виготовлення продукції) на Товаристві з обмеженою відповідальністю «ДС ПРОМ ГРУП» за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Олега Онікієнка, 137, до моменту розроблення та узгодження позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами перевірки відповідача встановлено порушення вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах, складено акт про зобов'язання усунути виявлені порушення, однак відповідач не усунув виявлені недоліки, а відтак є підстави для застосування заходів реагування.
Відповідач відзиву на позов не надав. До суду надані лише протоколи досліджень повітря населених місць.
На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що на підставі звернення мешканців м. Бровари (гр. ОСОБА_1 та інші) від 12.10.2020 щодо порушення вимог санітарного законодавства, погодження Держпродспоживслужби від 02.12.2020 №12.1-22/2/18413, згідно наказу від 09.12.2020 №5279-ОД та посвідчення (направлення) Головного управління від 09.12.2020 №4147, здійснено позапланову перевірку господарської діяльності ТОВ «ДС ПРОМ ГРУП», адреса здійснення господарської діяльності: вул. Олега Онікієнка, 137, м. Бровари, Київська область.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах від 24.12.2020 №10-19.1.19-11/636, яким встановлені наступні порушення:
1) Санітарно-захисна зона підприємства не витримана.
Відповідно до додатку №4 ДПС-173-96 підприємства з виробництва асфальтобетонну віднесено до І класу небезпеки та встановлено санітарно-захисну зону (далі - СЗЗ) 1000 м, в радіусі від джерел забруднення не витримана.
Найближча житлова забудова розташована з півночі сторони на відстані 500м від найближчих джерел викидів підприємства.
Зменшення санітарно-захисної зони в порядку, визначеному санітарним законодавством, відповідно до п. 5.9 ДПС-173-96, не проведено.
Наявні матеріали обґрунтування скорочення розмірів СЗЗ для виробничої бази в місті Бровари Київської області із встановленням асфальторозмішувальної установки типу «Just Blac 200 Quick» потужністю 200 т/год ТОВ «ДС ПРОМ ГРУП», що знаходиться за адресою: вул. Олега Онікієнка, 137, м. Бровари, Київська область, які розроблено у 2017 році (розробник ТОВ «НВП Екозахист» провів розрахунки розміщення та достатність розмірів цих зон за Методикою ОНД-86 з урахуванням реальної санітарної ситуації (фонового забруднення, особливостей рельєфу, метеоумов, рози вітрів та інше), але висновок Держпродспоживслужби на скорочення СЗЗ не отримано.
2) Територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована. Не надано матеріалів та доказів щодо підтвердження мінімальної площі озеленення санітарно-захисної зони. Мінімальна площа озеленення санітарно-захисної зони шириною від 300 до 1000 м повинна складати 50%. А також, з боку сельбищної території не передбачено смугу дерево-чагарникових насаджень шириною не менше 50м.
3) Не розроблено та не узгоджено проект організації санітарно-захисної зони підприємства виробнича база ТОВ «ДС ПРОМ ГРУП» (м. Бровари, вул. Олега Онікієнка, 137), відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», п. 5.14 ДСП 173-96.
Роботи по розробці проводяться ТОВ «Екоохорона» (договір №2019/02-17-СЗЗ від 08.02.2019), але не закінчені.
Розмір санітарно-захисної зони для підприємства ТОВ «ДС ПРОМ ГРУП» (адреса: вул. Олега Онікієнка, 137, м. Бровари, Київська область) не затверджено Головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі результатів проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідних матеріалів, відповідно до вимог п. 5.9 ДСП 173-96.
Головним управлінням 15.12.2020 організовано проведення фахівцями ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» лабораторних досліджень атмосферного повітря в зоні впливу господарської діяльності підприємства на межі житлової забудови.
Згідно протоколу випробування повітря населених місць від 17.12.2020 №5537-43 у відібраних пробах повітря на межі житлової забудови (точка №1 - Броварський район, с. Квітневе, вул. Квітнева, 35; точка №2 - Броварський район, с. Квітневе, вул. Центральна, 20; точка №3 - Броварський район, с. Квітневе, вул. Вагіна, 30; точка №4 - м. Бровари, вул. Степана Олійника, 2; точка №5 - Броварський район, с. Квітневе, вул. Центральна, 68; точка; 6 - Броварський район, за межами населеного пункту (землі с/г призначення) концентрації хімічних речовин (аміак, пил (зважені речовини), вуглецю оксид, азоту діоксид, ангідрид сірчистий, вуглеводні насичені С12-С19 у перерахунку на сумарний органічний вуглець, сірководень, бензин, толуол, бензол, формальдегід, фенол, заліза оксид, марганець і його сполуки) не перевищують ГДК, згідно гігієнічного регламенту «Гранично допустимі концентрації хімічних і біологічних речовин в атмосферне повітря населених місць», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України №52 від 14.01.2020.
Отже, за результатами перевірки виявлено недотримання відповідачем норм санітарного законодавства, а саме: не організовано санітарно-захисну зону та не здійснено план заходів, передбачених у санітарно-захисній зоні; відсутній висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, затверджений Головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі результатів проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідних матеріалів.
У зв'язку з тим, що відповідач вимоги закону не виконав та не усунув всі порушення, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі по тексту - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю;) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 348 на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення та із здійснення контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства (крім функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, одним із завдань Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у сфері санітарного законодавства.
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 року № 153 встановлено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства:
- реалізує державну політику у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення;
- здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд (контроль) за: дотриманням санітарного законодавства; біологічними продуктами, патологічним матеріалом;
- додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів в імпортованих лікарських травах, водних об'єктах, воді, що використовується для господарського постачання, купання, спортивних занять, організованого відпочинку та з лікувальною метою, лікувальних грязях, ґрунтах, на землях населених пунктів, оздоровчого та рекреаційного призначення; дотриманням показників вмісту шкідливих для здоров'я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, та проводить моніторинг ефективності вжитих заходів з попередження і зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення;
- забезпечує та здійснює проведення профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України від проникнення хвороб людей, здійснює державний санітарно-епідеміологічний контроль товарів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснює санітарні заходи щодо охорони території України шляхом проведення державного санітарно-епідеміологічного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, медико-санітарного контролю (огляду) з метою запобігання в'їзду на територію України транспортних засобів, ввезення вантажів, товарів та інших предметів, у тому числі лікарських засобів, біологічних, хімічних і радіоактивних речовин, а також матеріалів і відходів, що можуть створювати небезпеку для життя і здоров'я населення (крім заходів, пов'язаних із здійсненням медико-санітарного спостереження (епідеміологічного нагляду (спостереження)), та крім виконання функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників);
- здійснює передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства; здійснює в межах компетенції контроль за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров'я населення;
- організовує проведення відповідних досліджень (випробувань) для цілей державного контролю; подає в установленому порядку пропозиції щодо обмеження або заборони в'їзду на територію України її громадян, іноземців та осіб без громадянства, експорту, імпорту, транзиту вантажів і товарів з держав або регіонів у зв'язку з неблагополучною епідемічною ситуацією на їх території;
- забезпечує проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи; здійснює у межах компетенції контроль за усуненням причин і умов виникнення та поширення інфекційних, масових неінфекційних захворювань, отруєнь та радіаційних уражень людей; розробляє та здійснює санітарні заходи, що стосуються обмеженого (визначеного) кола осіб чи випадків, передбачених законодавством, зокрема щодо обмеження, заборони, тимчасового припинення діяльності, вживання відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмеження або заборони ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення через митну територію України (транзит) біологічних продуктів, патологічного матеріалу;
- бере участь у реалізації науково-технічної, технологічної та інноваційної політики, впровадженні у виробництво науково-технічних досягнень та передового досвіду з питань профілактики захворювань людини, а також факторів середовища життєдіяльності людини, реалізації державної політики в інших визначених сферах;
- бере участь у розробленні санітарних, протиепідемічних (профілактичних) заходів, вимог щодо окремих показників якості харчових продуктів, кормів, технічних регламентів та стандартів; бере участь у визначенні факторів, що можуть мати шкідливий вплив на здоров'я людини, у проведенні оцінки ризику та встановленні ступеня створюваного ними ризику;
- бере участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, у тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та радіаційних уражень, випадків порушення норм радіаційної безпеки, санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами, іншими джерелами іонізуючих випромінювань, та вживає заходів щодо їх усунення відповідно до законодавства;
- здійснює відповідно до законодавства моніторинг причин і кількості звернень фізичних та юридичних осіб щодо дотримання санітарного законодавства та випадків заподіяння шкоди здоров'ю людей внаслідок споживання продукції (користування нею) та впливу небезпечних факторів середовища життєдіяльності людини;
- бере участь та проводить заходи, спрямовані на підвищення рівня гігієнічних знань працівників, в тому числі, тих які підлягають обов'язковим медичним оглядам, а також тих, які зазнають у виробництві, сфері послуг, інших галузях ризику дії небезпечних факторів та інші.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області у своїй діяльності керується Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, Законом України Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та наказами Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 року № 173 Про затвердження державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, та від 09 жовтня 2000 року № 247 Про затвердження Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи (надалі - Наказ № 247).
Згідно з п. 3.2 Наказу №247 забороняється використання або функціонування об'єктів експертизи без наявності позитивного висновку санітарно-епідеміологічної експертизи.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідачем до суду надано лише протоколи дослідження повітря населених місць від 30.04.2021 №300421-Т1/1, від 30.04.2021 №300421-Т1/2, від 30.04.2021 №300421-Т2/1, від 30.04.2021 №300421-Т2/2, від 30.04.2021 №300421-Т3/1, від 30.04.2021 №300421-Т3/2.
Інших доказів на підтвердження усунення виявлених порушень, у тому числі і узгодженого позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, відповідач до суду не надав.
Таким чином, ураховуючи те, що відповідачем не усунено виявлених позивачем порушень, адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем під час розгляду справи не здійснювалось.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДС ПРОМ ГРУП» заходи реагування, а саме: тимчасово зупинити виробництво (виготовлення продукції) на Товаристві з обмеженою відповідальністю «ДС ПРОМ ГРУП» за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Олега Онікієнка, 137, до моменту розроблення та узгодження позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.