Рішення від 15.01.2024 по справі 910/16892/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15.01.2024Справа № 910/16892/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03680; ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Гоголя, 1, м. Львів, 79007; ідентифікаційний код 40081195)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельно-логістична компанія» (вул. Полковника Шутова, 16, м. Київ, 03067; ідентифікаційний код 36010851)

про стягнення 840 177, 96 грн,

без виклику представників учасників справи,

РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ

1. Стислий виклад позиції Позивача

До Господарського суду міста Києва звернулось Акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі за текстом - АТ «Укрзалізниця») в особі регіональної філії «Львівська залізниця» (далі за текстом - філія «Львівська залізниця», Позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельно-логістична компанія» (далі за текстом - ТОВ «Українська торгівельно-логістична компанія»), в якому Позивач просить суд стягнути з Відповідача заборгованість в розмірі 840 177, 96 грн, яка складається із суми провізної плати та додаткових зборів, що виникли при затримці вагонів № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначає, що на виконання умов договору «Про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом» від 20.03.2020 (далі за текстом - Договір) Відповідачу надано послуги з перевезення однак з вини Замовника допущено затримку вагонів на станції Ізов, на підтвердження чого Позивачем надано акти загальної форми та передаточні відомості.

Так, Позивач зазначає, що Відповідачу за затримку вагонів нараховано провізну плату та додаткові збори згідно наданого Позивачем розрахунку.

Із поданої відповіді на відзив вбачається, що Позивач стверджує, що затримка вагонів на станції підтверджується актом загальної форми ГУ-23, а на Відповідача покладено обов'язок відповідно до пункту 8 Правил зберігання вантажів вносити плату за зберігання вантажу у разі затримки вантажу з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання, статтею 119 Статуту, пунктом 2, 13 Правил користування вагонами і контейнерами закріплено обов'язок вантажовідправників / вантажовласників вносити плату за користування вагонами, а твердження Відповідача про неповідомлення Позивачем про затримку вагонів є безпідставним.

2. Стислий виклад позиції Відповідача

Із поданого Відповідачем відзиву вбачається, що Позивачем не доведено належними та допустимими доказами того, що затримка вантажу сталася з вини Відповідача та з причин, які не залежали від Позивача, а тому відсутні передбачені пунктом 3.4 Договору, пункту 8 Правил зберігання вантажів для стягнення з Відповідача витрат за користування вагонами під час їх затримання, збору за зберігання вантажу витрат на маневрені роботи, додаткові збори та інших платежів.

Крім того, Відповідач стверджує, що Позивачем не виконано договірні зобов'язання щодо повідомлення одержувача вантажу про затримку вагонів у спосіб передбачений п. 8.2, 8.3 Договору, а відтак в силу положень статті 42 Статуту залізниць України Позивач не має права вимагати від Відповідача суму платежів згідно поданого позову.

Також Позивач звертає увагу суду на пропуск Відповідачем строку позовної давності для звернення до суду з даним позовом.

Окрім викладеного, Відповідач звертає увагу суду на те, що Позивачем надано акти № 275/2022, 276/2022, 299, 305 без перекладу на українську мову.

3. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.11.2023 позовну заяву філії «Львівська залізниця» залишено без руху, Позивачу встановлено п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду доказів направлення на адресу Відповідача позовної заяви від 25.10.2023.

13.11.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла заява Позивача про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

01.12.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву.

08.12.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь на відзив.

18.12.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Відповідача.

21.12.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Позивача.

03.01.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Відповідача.

12.01.2023 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Позивача.

Таким чином, приймаючи до уваги, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України), суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої сторони про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

25.02.2020 Акціонерним товариством «Українська залізниця» (перевізник) на веб-сайті http://uz-cargo.com оприлюднено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом як публічну пропозицію для укладення договору (Договір).

Сторонами у справі визнається, що з 20.03.2020 між Позивачем, як перевізником, та Відповідачем, як замовником, укладено Договір шляхом подання заяви про прийняття у цілому пропозиції (акцепт) укласти договір у порядку, встановленому статтею 634 Цивільного кодексу України.

Згідно повідомлення про укладення Договору Позивачем засвідчено прийняття від Позивача в цілому пропозиції (акцепту) укладання Договору та присвоєно Замовнику коди: відправника/одержувача 1684, платника 8132825 та відкрито особовий рахунок з ідентичним номером.

Згідно пункту 1.1. Договору його предметом є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах Перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах Замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги.

Згідно з пунктом 1.4 цього Договору передбачено, що надання послуг за цим Договором може підтверджуватись накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, зведеними відомостями та іншими документами.

Відповідно до пункту 1.5 Договору він є публічним договором, за яким Перевізник бере на себе обов'язок здійснювати надання послуг, пов'язаних з організацією та здійсненням перевезення вантажів залізничним транспортом загального користування кожному, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх замовників, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Підпунктом 2.1.4 пункту 2.1 Договору встановлено, що Замовник зобов'язується сплачувати послуги Перевізника та інші платежі, належні Перевізнику за Договором з сумі внесеної передоплати за кодом платника.

Водночас, підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 Договору визначено, що Замовник зобов'язаний відшкодовувати Перевізнику витрати, пов'язані із затримками вагонів контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від Перевізника, які виникли на станціях залізниць України, зокрема з наступних причин: неправильне оформлення відправниками перевізних документів; недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил чи невірне їх оформлення; перевірка вантажів (маси вантажу) митними та іншими державними органами контролю; недотримання технічних умов розміщення та кріплення вантажів; недостатність грошових коштів та закриття коду платника інші причини. Оплата вказаних послуг здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати за кодом платника.

Відповідно 3.4 Договору Замовник зобов'язаний сплачувати у визначеному Договором розмірі плату за користування власними вагонами Перевізника: під час виконання вантажних операцій на місцях загального користування; переданих Замовнику на місцях незагального користування; затриманих на станціях в очікуванні подавання під вантаження або інші операції, з причин, які залежать від Замовника; затриманих під час перевезення з інших причин, що не залежать від Перевізника (далі - плата за користування власними вагонами Перевізника).

Відповідно до п. 3.4.2 Договору, плата за користування власними вагонами перевізника визначається за кожен вагон відповідного типу за формулою: Пвик = (Спл / 24) х tгод х kм, де: Пвик - плата за користування власними вагонами перевізника для відповідного типу вагонів; Спл - ставка плати за використання власних вагонів перевізника для відповідного типу власних вагонів перевізника, грн/вагон за добу визначена у додатку 1-2 до договору; 24 - кількість годи у добі; tгод - кількість годин користування вагоном перевізника для відповідного типу вагонів; kм - коригуючий коефіцієнт, що застосовується до Пвик для вагонів, які приймаються до перевезення у складі маршрутної відправки. Коефіцієнт встановлюється перевізником та зазначається у додатку 1-2 договору.

Згідно пунктом 3.4.3 Договору, моментом початку відліку часу для нарахування плати за користування власними вагонами перевізника, визначеної в пункті 3.4 договору, є момент передачі замовнику власних вагонів перевізника або початку затримки відповідно до Правил користування вагонами. Облік часу користування, з метою визначення розміру плати за користування власними вагонами перевізника у випадках вказаних в пункті 3.4 договору, здійснюється відповідно до Правил користування вагонами. Застосування плати за користування власними вагонами перевізника в частині, що не визначена договором, здійснюється відповідно до Правил користування вагонами. Загальний час, за який нараховується та сплачується замовником плата за користування власними вагонами перевізника, включає час перебування вагонів у безпосередньому розпорядженні замовника та час затримки вагонів з його вини в очікуванні подавання під вантажні або інші операції на станціях призначення і на підходах до них.

Також плата за користування власними вагонами перевізника нараховується та сплачується замовником у випадку їх затримки під час перевезення з причин, що не залежать від перевізника. В таких випадках кількість годин затримки обліковується окремо по кожній станції затримки на підставі акту загальної форми (пункт 3.4.4 Договору).

За умовами п. 7.3 договору, строк позовної давності за вимогами перевізника до замовників, що випливають з правовідносин сторін за договором, становить один рік.

Договір діє з дня укладення, але не раніше дати введення в дію, що визначається перевізником в повідомленні про оприлюднення договору здійсненого на веб-сайті http//uz-cargo.com/ та діє до його припинення (пункт 12.1 договору).

У жовтні місяці 2022 на станції Рудня-Почаївська Львівське залізниці завантажені вантажем (мовою оригіналу) « 12051090 Семен рапса или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты, прочие» вагони перевізника № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 за груповою відправкою № 35821420 від 21.10.2022 на ПКП через прикордонний перехід Ізов-Грубешів.

На станції Ковель Львівської залізниці здійснено відчеп чотирьох вагонів № 59541672, 97208607, 97275143, 97290514 по причині - зменшення ваги поїзда, про що складено акт загальної форми № 8115 від 24.10.2023. Дані вагони було відправлено по досильному перевізному документу № 35860816 від 24.10.2022.

Згідно передаточної відомості № 2907 та № 2914 вказані вище вагони направлені на станцію Грубешов Польської залізниці - передавальну станцію приймаючого перевізника.

Згідно доводів Позивача вказані вагони неприйняті Польською залізницею, повернуті на станцію Ізов по причині «вантаж заражено, засмічено» згідно протоколі /актів не прийому:№ 276/2022 від 26.10.2022, № 275/2022 від 26.10.2022.

Факт початку затримки на станції Ізов вагонів № 97245260, 58997073,58960956 підтверджується актом загальної форми № 3667 від 28.10.2022 (форма -ГУ-23), а вагонів 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 - актом загальної форми № 3665 від 27.10.2022 (форма -ГУ-23).

Згідно акту загальної форми № 3762 від 04.11.2022 (форма -ГУ-23):

- вагони № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 випущено із затриманих на підставі листа вантажовідправника та згоди митних органів;

- час закінчення затримки 04.11.2022 о 11:11 год.;

- термін затримки становить 187 год 31 хв. Необхідно стягнути: збір за користування 65 800 грн, збір за зберігання 35 972, 90 грн, збір за маневрову роботу - 3 007, 40 грн, збір за повідомлення - 272, 40 грн, тариф Держкордон - Ізов 9 км, Ізов - Держкордон 9 км, та додаткові збори за кодами 105, 106, 107.

З огляду на викладене вище, по акту неприйому № 276/2020 від 26.10.2022 та № 275/2022 від 26.10.2022 Позивачем згідно Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ним послуги нараховано кошти за надані послуги, які згідно наданого суду розрахунку становлять:

- послуги пов'язані з прибуттям і здачею за кордон експортних вантажів через станції Львівської залізниці (105 код) в розмірі 12 608, 50 грн;

- послуги пов'язані з прийманням і відправленням імпортних вантажів через станції Львівської залізниці (106 код) в розмірі 11 928, 60 грн;

- покриття витрат, пов'язаних з митним доглядом експортних і імпортних вантажів, що перевозяться через сухопутні прикордонні переходи і станцію (107 код) в розмірі 358, 70 грн.

Окрім цього, згідно актів форми ГУ-23 на затримку вагонів № 3667 від 28.10.2022, № 3665 від 27.10.2022 та № 3762 від 04.11.2022 створена накопичувальна картка № 17010006 від 17.01.2023 при затримці вагонів на прикордонній станції Ізов на суму 126 063, 24 грн з ПДВ по наступним платежам:

- плата за користування вагонами в розмірі 116 062, 80 грн з ПДВ;

- збір за зберігання вантажів у вагонах, який виник через затримку вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника в розмірі 43 167, 48 грн з ПДВ;

- маневрова робота, пов'язана з затримкою вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника - 3 608, 88 грн з ПДВ;

- збір за надання відправникам інформації про затримку вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника - 326, 88 грн з ПДВ.

На підставі листів № 92 від 03.11.2022 та № 95 від 25.11.2022 вантажовідправника вагони повторно направлялися одержувачу. У даних листах Відповідач гарантував оплату додаткових зборів по станції Ізов.

Так, вагони № 97245260, 58997073, 58960956 по перевізному документу за № 35821420 від 21.10.2022 та вагони № 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 по перевізному документу № 35860816 від 24.10.2022 відповідно до передавальної відомості № 3105 від 18.11.2022 вдруге здані на ПКП ЛХС через перехід Ізов-Хрубешів і знову 20.11.2022 повернуті на станцію Ізов відповідно до передавальної відомості №5582 по причині «заборона на ввіз вантажу» згідно акта на неприйняті вантажні вагони № 299 від 20.11.2022, на що станцією Ізов складено акт загальної форми № 4022 та № 4024 на початок затримки вагонів з 25.11.2022 в 15:30.

Згідно акту загальної форми № 4037 від 26.11.2022 (форма -ГУ-23):

- вагони № 97290514, 97275143, 97208607, 59541672 розтримано згідно листа вантажовласника вих. № 95 від 25.11.2022;

- час початку затримки 25.11.22 в 15:30;

- час закінчення затримки 26.11.2022 о 12:30 год.;

- термін затримки становить 21 год.

- необхідно стягнути: збір за користування 4200 грн грн, тариф Держкордон - Ізов 9 км, Ізов - Держкордон 9 км, та додаткові збори за кодами 105, 106, 107.

Згідно акту загальної форми № 4041 від 26.11.2022 (форма -ГУ-23):

- вагони № 97245260, 58997073,58960956 розтримано згідно листа вантажовласника вих. № 95 від 25.11.2022;

- час початку затримки 25.11.22 в 15:30;

- час закінчення затримки 26.11.2022 о 12:30 год.;

- термін затримки становить 21 год.

- необхідно стягнути: збір за користування 3 150 грн, тариф Держкордон - Ізов 9 км, Ізов - Держкордон 9 км, та додаткові збори за кодами 105, 106, 107.

В подальшому, вищезазначені вагони відповідно до передавальної відомості на відправки № 3170 від 27.11.2022 в третій раз здані на ПКП ЛХС через перехід Ізов-Хрубешів і знову 28.11.2022 повернуті на станцію Ізов відповідно до передавальної відомості № 5654 від 28.11.2022 по причині «заборона на ввіз вантажу» згідно акта на неприйняті вантажні вагони № 305 від 28.11.2022, на що станцією Ізов складено акт загальної форми № 4079 на початок затримки вагонів № 97245260, 58997073, 58960956 по перевізному документу

№ 35821420 та складено акт загальної форми № 4087 на початок затримки вагонів

№ 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 по перевізному документу за № 35860816 з 29.11.2022 о 01:12 год.

Згідно акту загальної форми № 4257 від 16.12.2022 (форма -ГУ-23):

- вагони № 97245260, 58997073, 58960956 випущено після надання листа вантажовідправника:16.12.2022 в 16:50;

- термін затримки становить 423 год. 38 хв;

- необхідно стягнути: збір за користування 58 299, 90грн , зберігання - 36 343 грн, тариф Держкордон - Ізов 9 км, Ізов - Держкордон 9 км, та додаткові збори за кодами 105, 106, 107.

Згідно акту загальної форми № 4269 від 17.12.2022 (форма -ГУ-23):

- вагони № 97290514, 97290514, 97275143, 59541672 розтримано після надання листа вантажовідправника 16.12.2022 в 16:50;

- термін затримки 424 год;

- необхідно стягнути: за користування 77 733, 20 грн, за зберігання 50 670, 50 грн, тариф Держкордон - Ізов 9 км, Ізов - Держкордон 9 км, та додаткові збори за кодами 105, 106, 107.

При цьому Позивач звертає увагу суду про нарахування тарифу за перевезення вагонів від станції Ізов до станції Ізов (експ.) та в зворотному напрямку.

Згідно наданого Позивачем розрахунку суми провізної плати та додаткових зборів, що виникли при затримці вагонів № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 на прикордонній станції Ізов, які перевозилися по перевізних документах № 35821420 (35860816) загальна сума нарахованих платежів по актах неприйнятих вагонів № 276/2022, 275/2022, 299, 305 становить 840 177, 96 грн.

Суд звертає увагу, що контррозрахунку чи то заперечень до здійснених Позивачем нарахувань Відповідачем не надано, а заперечення останнього фактично зводяться до наступного:

- Позивачем надано акти № 276/2022, 275/2022, 299, 305 без перекладу;

- Позивачем не доведено, що повернення вагонів та їх затримка сталася з вини Відповідача;

- Відповідача не повідомлено про затримку вагонів;

- Позивачем надано позов із пропуском строку позовної давності.

З матеріалів справи також вбачається, що у липні місяці 2023 на адресу Відповідача направлено претензії № ДН-3-03/909, 911, 912 які залишені без уваги.

При цьому суд звертає увагу сторін, що надані сторонами додаткові пояснення не є заявами по суті спору, а відтак мають для суду виключно інформативне значення.

Те саме стосується і долучених до таких пояснень додаткових доказів.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД

Проаналізувавши зміст укладеного між сторонами Договору, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою від є договором перевезення.

Згідно з ч. 1 статті 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Згідно з частиною 5 статті 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998 (далі за текстом - Статут), визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом. Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під'їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту.

Відповідно до статті 3 дія цього Статуту поширюється на перевезення залізничним транспортом вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, у тому числі на перевезення вантажів, навантаження і розвантаження яких відбувається на залізничних під'їзних коліях незалежно від форм власності, які не належать до залізничного транспорту загального користування.

Статтею 6 Статуту визначено, що накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Як встановлено судом вище, Позивачем здійснено перевезення вантажу у вагонах № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 за груповою відправкою № 35821420 від 21.10.2022 на ПКП через прикордонний перехід Ізов - Грубешів.

В подальшому здійснено відчеплення вагонів № 97290514, 97208607, 97275143, 59541672, які було відправлено по досильному перевізному документу № 35860816 від 24.10.2022.

Відповідно до пунктів 10.1 та 10.2 розділу 10 Службової інструкції до Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення від 1.11.1951 (зі змінами та доповненнями) передача вантажу між перевізниками відбувається на передаточних станціях, які знаходяться на території держави приймаючого перевізника. За згодою між здаваючим та приймаючим перевізниками передача вантажу може відбуватися на передаточних станціях на території держави здаваючого перевізника. Передача вантажу оформлюється відомістю.

Відповідно до підпункту 10.24.2 пункту 10.24 розділу 10 СИ К СМГС приймаючий перевізник може відмовитися приймати вантаж якщо ввіз і перевезення вантажу заборонені у відповідності з національним законодавством.

Суд вказує, що згідно наданих до матеріалів справи протоколів /актів не приймання вантажних вагонів № 276/2022 від 26.10.2022, № 275/2022 від 26.10.2022, № 299 від 20.11.2022 та № 305 від 28.11.2022 польською залізницею вагони № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 прийняті не були у зв'язку із невідповідність вантажу санітарно - гігієнічним вимогам.

При цьому суд вказує що Позивачем до матеріалів справи наданого переклад витягів вказаних актів, що спростовує заперечення Відповідача в цій частині.

Так суд вказує, що згідно наданих до матеріалів справи передаточних відомостей та актів неприйняття вантажних вагонів, які досліджено судом вище Позивачем тричі здійснено перевезення спірних вагонів у кількості 7 штук до ПКП ЛХС через перехід Ізов Хрубешів, однак такі вагони тричі поверталися на станцію Ізов з огляду на заборону ввезення вантажу.

З огляду на те, що Позивачем фактично надані послуги за Договором з перевезення вагонів з вантажем Відповідача тричі, Перевізником здійснено нарахування наступних платежів:

- плати за перевезення вантажів;

- плати за користування вагонами;

- збір за зберігання вантажу у вагонах, який виник через затримку вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника;

- маневрова робота, пов'язана з затримкою вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника;

- збір за надання відправникам інформації про затримку вагонів на прикордонній станції з вини вантажовласника;

- тариф за перевезення вантажу від державного кордону до станції Ізов (9 км) та від станції Ізов до Держкордону (9 км);

- послуги пов'язані з прибуттям і здачею за кордон експортних вантажів через станції Львівської залізниці (105 код);

- послуги пов'язані з прийманням і відправленням імпортних вантажів через станції Львівської залізниці (106 код);

- покриття витрат, пов'язаних з митним доглядом експортних і імпортних вантажів, що перевозяться через сухопутні прикордонні переходи і станцію (107 код).

Відповідно до статті 57 Статуту тарифи на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) встановлюються у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.

Тарифи на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні встановлюються відповідно до міжнародних договорів та чинного законодавства.

Плата за перевезення вантажів справляється залежно від відстані, яка визначається згідно з планом формування поїздів.

Згідно збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 № 317 (далі за текстом - Збірник тарифів) (тарифне керівництво № 1) для розрахунку плати за перевезення вантажів, у тому числі рейкового рухомого складу, порожніх контейнерів, за супроводження та охорону вантажів і за проїзд провідників потрібно:

- за Тарифним керівництвом № 4 залізниць України визначити відстань перевезення (далі - тарифна відстань).

- визначити розрахункову масу вагонної відправки відповідно до таблиці 1 пункту 4 розділ ІІ Тарифного керівництва №1 для вагонів: № 97245260 - 35 850 кг, 58997073 - 35 800 кг, 5896095 - 32 450кг, 997290514 - 36 150кг, 97208607 - 36 100кг, 97275143 - 36 600 кг, 59541672 -36 600 кг;

- визначити, до якого виду відправки належить вантаж, що пред'являється до перевезення - вагонної, збірної вагонної, застосувати відповідні правила розрахунків плати за перевезення. Якщо па вантажу, що пред'являється до перевезення є вагонною відправкою, визначити якого типу вагону використано для перевезення;

- визначити тарифну схему і порядок їх застосування для визначення плати за перевезення.

Враховуючи викладене та наданий Позивачем розрахунок, суд вказує, що тарифна відстань становить 9 км.; розрахункова маса відповідно до таблиці 1 розділ ІІ Тарифного керівництва № 1 Збірника тарифів становить 40 тон; тип вагону який використано для перевезення: вагон перевізника; перевезення вантажів проводилось вагонними відправками в спеціальних (спеціалізовані вагонах - схема №2 згідно Збірника тарифів).

Пунктом 1.2 Порядку застосування тарифних схем для визначення плати за перевезення Збірника тарифів визначено, що плата за тарифними схемами визначається залежно від відстані перевезення. За тарифними схемами 1 - 8, 13 та 15 при перевезенні у вагоні парку залізниць базова ставка плати визначається, сума інфраструктурної (І) та вагонної (В) складових плати (тарифу) для вагонів парку залізниці (І+В) х k (- коефіцієнт підвищення тарифу згідно наказу міністерства інфраструктури України № 441 від 22.06.2022 - 4,729).

Так, загальна сума тарифу за перевезення вантажу у вагонах № 97245260, 58997073, 58960956 по перевізному документу № 35821420 від 21.10.2022 від станції Ізов до станції Ізов (екс.) та у зворотному напрямку по акту неприйома № 276/2022 від 26.10.2022 та у вагонах № 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 по перевізному документі № 35860816 від 24.10.2022 від станції Ізов до станції Ізов (екс) та у зворотньому напрямку, а також по акту неприйому № 299 від 20.11.2022 та № 305 від 28.11.2022 становить 178 563 грн (59 521 грн + 59 521 грн + 59 521 грн) як зазначено у розрахунку Позивача.

Пункт 7 розділу III Збірника тарифів визначає збори за перестановку вагонів і контейнерів та виконання інших додаткових операцій на прикордонних станціях.

Так підпунктом 7.5 пункту 7 вказаного розділу визначено, що за інші додаткові операції які виконують на прикордонних станціях, справляються такі збори:

1) при перевезенні експортних та імпортних вантажів із/в Україи(у) в /із інші(их) країн, крім країн Співдружності Незалежних держав (СНД), Латвійської Республіки, Литовської Республіки та Естонської Республіки, через станції Львівської залізниці:

за послуги,пов'язані з прибуттям і здачею за кордон експортних вантажів: за 1 вагон - 350,5грн за 1 великотоннажний контейнер - 116,8грн;

за послуги, пов'язані з прийманням і відправленням імпортних вантажів: за 1 вагон - 331,6 грн, за 1 великотоннажний контейнер - 110,5 грн;

2) на покриття витрат, пов'язаних з митним доглядом експортних та імпортних вантажів, що перевозяться через сухопутні прикордонні переходи і станцію Іллічівськ-Поромна: за вагонну, контрейлерну та контейнерну відправку великотоннажного контейнера - 34,9 грн, середньотоннажного контейнера - 7,0 грн. У разі оформлення на маршрут або групу вагонів одного перевізного документа збір нараховується один раз за всю відправку.

У разі оформлення на маршрут або групу вагонів одного перевізного документу збір нараховується один раз на всю відправку.

Коригуючий коефіцієнт до плат та зборів Збірника тарифів становить - 5,139. Коефіцієнт встановлений вказівкою № Ц-3-91/1011-22 від 28.06.2022 року відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 22.06.2022 за № 441.

Згідно п.5.1, 5.2 , 5.4 р. II Збірника тарифів порядок округлення застосовується при розрахунках кінцевого результату за кожним видом плати та зборів.

Тобто, базова ставка збору Збірника тарифів множиться на коригуючий коефіцієнт та на кількість показників (тонн,години, вагони/контейнера, вісі, комплекти документів, повідомлення, пломби, та ін.), за які нараховується збір, після чого округлюється кінцевий результат.

Так, послуги, пов'язані з прибуттям і здачею за кордон експортних вантажів через станції Львівської залізниці (по коду 105) становлять: 350.5x5.139 х7 (кількість вагонів у відправках) = 12 608, 50грн

Послуги, пов'язані з прийманням і відправленням імпортних вантажів через станції Львівської залізниці (по коду 106) становлять: 331,6x5,139 (діючий коефіцієнт 7 (кількість вагонів у відправках) = 11 928, 60грн.

Покриття витрат, пов'язаних з митним доглядом експортних і імпортних вантажів, що перевозяться через сухопутні прикордонні переходи (по коду 107) становлять: 34,9 x 5,139 (діючий коефіцієнт) х 2 (кількість відправок) = 358, 70грн.

Відтак, загальна суму за вказані додаткові операції, які виконуються на прикордонних станціях по актах неприйому № 276/2022 від 26.10.2022 та № 275/2022 від 26.10.2022, № 299 від 20.11.2022, № 305 від 28.11.2022 по відправках №35821420, 35860816 становить - 74 687, 40 грн (24 895,80 грн. х 3).

Окрім цього, згідно актів форми ГУ-23 на затримку вагонів № 3667 від 28.10.2022,

№ 3665 від 27.10.2022 та № 3762 від 04.11.2022 створена накопичувальна картка № 17010006 від 17.01.2023 при затримці вагонів на прикордонній станції Ізов на суму 105 052,70 грн., ПДВ- 21 010,54грн., разом - 126 063,24 грн. по наступним платежам:

- плата за користування вагонами в розмірі 65 800,00грн., ПДВ-13 160,00грн., разом - 78 960,00грн.;

- збір за зберігання вантажів у вагонах в розмірі 35 972,90 грн., ПДВ-7 194,58грн., разом - 43 167,48грн.;

- маневрова робота в розмірі 3 007,40 грн.,ПДВ - 601,48грн., разом - 3 608,88грн.;

- за надання інформації в розмірі 272,40грн., ПДВ - 54,48грн., разом - 326,88грн.

Плата за користування вагонами № 997245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143,59541672 нарахована згідно пункту 3.4 розділу 3 Договору та додатку 1-2 до цього договору.

Розрахунок проведений відповідно до вимог п. 3 Договору, а розмір плати за користування власними вагонами Перевізника встановлюється відповідно п. 3.4.2 Договору на підставі актів загальної форми ГУ-23, в яких зазначається причина затримки, дата та час початку затримки. У випадках затримки вагонів на вихідній прикордонній передавальній станції - початком затримки вважається час прибуття вантажу на станцію.

В даному випадку розрахунок плати за користування вагонами перевізника проведено згідно Додатку 1-2 до Договору, де застосована ставка плати за використання власних вагонів Перевізника (Спл) типу цементовоз 1200,00грн./добу у вантажному та порожньому рейсах по території України та за межами України на листопад місяць 2022 на суму 78 960,00 грн.

Але, по накопичувальній картці ФДУ-92 №17010006 не в повному обсязі було нараховано плату за користування вагонами перевізника №97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 оскільки нарахування проведено згідно Додатку 1-2 до Договору із застосуванням ставки плати з використання власних вагонів Перевізника у вантажному та порожньому рейсах по території У країн та за межами України на листопад 2022 для вагонів типу цементовоз, що становила 1 200 грн за добу, а потрібно було застосувати ставки плати за використання вагонів типу цементовоз для перевезення зернових вантажів в жовтні 2022, яка становила 1 507 грн. та в листопаді 2022, як становила 2 107 грн., так як затримка вагонів відбувалась 164 год. 05 хв. - у жовтні 2022 та 83 год. 11 хв - у листопаді 2022.

Відтак плата за користування вагонами при затримці по актах неприйнятих вагонів № 276/2022 від 26.10.2022 та № 275/2022 від 26.10.2022 становить 116 062, 80 грн.

Згідно актів форми ГУ-23 на затримку вагонів № 4022 від 25.11.2022, № 4041 від 26.11.2022 та № 4024 від 25.11.2022, № 4037 від 26.11.2022 по накопичувальній картці № 22120121 від 02.01.2023 при затримці вагонів на прикордонній станції Ізов нараховані наступні суми, які стягнуті з особового рахунку ТОВ «УТЛК» за винятком недобору, що допущений станцією Ізов при нарахуванні плати за користування вагонами:

- плата за користування вагонами по перевізному документі № 35821420 (згідно акта №4041) в розмірі 3 150,00грн., ПДВ-630,00грн., разом - 3 780,00 грн.;

- плата за користування вагонами по перевізному документі № 35860816 (згідно акта №4037) в розмірі 4 200,00грн., ПДВ - 840,00грн., разом 5 040,00грн.

Але, по накопичувальній картці ФДУ-92 №22120121 не в повному обсязі нараховано плату користування вагонами перевізника №№ 97245260, 58997073, 58960956 по перевізному документу № 35821420 та у вагонах 997290514, 97208607, 97275143, 59541672 по перевізному документу № 35860816.

Нарахування проведено згідно Додатку 1-2 до Договору із застосуванням ставки плати за використання власних вагонів Перевізника у вантажному та порожньому рейсах по території України та за межами України на листопад 2022 для вагонів типу цементовоз, що становила 1 200,00 грн. за добу, а потрібно було застосувати ставки плати за використання вагонів типу цементовоз для перевезення зернових вантажів в листопаді 2022, яка становила 2 107,00грн.

Відтак, вірною є сума за користування вагонами при затримці по акту неприйому № 299 від 20.11.2022 в сумі 12 905,20грн., 15 486, 24 ПДВ - 2 581,04грн., разом з ПДВ 15 486,24грн., а відтак допущено недобір в розмірі 5 555,20грн., ПДВ 1 104,00 грн., разом з ПДВ 6 666,24 грн., який підлягає оплаті Відповідачем.

Згідно актів форми ГУ-23 на затримку вагонів № 4087 від 29.11.2022 та № 4079 від 29.11.2022 створена накопичувальна картка №27010008 від 28.01.2023 при затримці вагонів на прикордонній станції Ізов на суму 223 046,60 грн., ПДВ-44609,32 грн., разом 267 655,92грн., де нараховані наступні платежі:

- плата за користування вагонами в розмірі 136 033,10 грн, ПДВ-27 206, 62 грн, разом 163 239, 72 грн;

- збір за зберігання вантажів у вагонах в розмірі 87 013, 50 грн, ПДВ - 17 402, 70 грн, разом 104 416, 20 грн.

В даному випадку розрахунок плати за користування вагонами перевізника проведено згідно Додатку 1-2 до Договору, де застосована ставка плати за використання власних вагонів Перевізника (Спл) типу цементовоз 1 100,00 грн./добу у вантажному та порожньому рейсах по території України та за межами України на листопад та грудень 2022 на суму 163 239,72 грн.

Але, по накопичувальній картці ФДУ-92 №27010008 не в повному обсязі нараховано плату за користування вагонами перевізника № 97245260, 58997073, 58960956 по перевізному документу № 35821420 та вагонів 997290514, 97208607, 97275143, 59541672 по перевізному документу № 35860816. Нарахування проведено згідно Додатку 1-2 до Договору із застосуванням ставки плати використання власних вагонів Перевізника у вантажному та порожньому рейсах по території України та за межами України на листопад - грудень 2022 для вагонів типу цементовоз, що становила 1100,00 грн. за добу, а потрібно було застосувати ставки плати за використання вагонів типу цементовоз для перевезення зернових вантажів в листопаді - грудні 2022, яка становила 2107,00 грн.

Відтак, вірною є сума за користування вагонами по акту неприйому № 305 від 28.11.2022 - 260 565, 90 грн, ПДВ 52 113, 18 грн, разом з ПДВ - 312 679, 08 грн.

Що стосується нарахування збору за зберігання вантажу у вагонах № 97245260, 58997073, 58960956, 97290514, 97208607, 97275143, 59541672 за перевізними документами №35821420, 35860816 суд зазначає наступне.

На одержувача покладено обов'язок прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами. Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом (стаття 46 Статуту залізниць України).

Пунктом 2 Розділу ІІІ Збірника тарифів визначено, що термін безоплатного зберігання обчислюється згідно з відповідними Правилами.

Після закінчення терміну безоплатного зберігання нараховується збір за кожну добу в розмірі: 4,0 грн за одну тонну - при зберіганні вантажів у вагонах, у тому числі у контейнерах - за масу брутто, округлену до повних тонн.

При виникненні на станції ускладнень, пов'язаних із несвоєчасним вивантаженням і вивезенням вантажів одержувачами (експедиторами), начальник залізниці має право збільшити ставку збору за зберігання вантажів до двократного розміру. Підвищена ставка вводиться після двох годин з моменту повідомлення одержувача про введення підвищеної ставки, але не раніше ніж через 24 години після закінчення терміну безоплатного зберігання.

Пунктом 8 Правил зберігання вантажів визначено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).

Термін безоплатного зберігання обчислюється: при затримці - з моменту затримки.

Пунктом 9 Правил зберігання вантажів визначено, що за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.

Відповідно до пункту 1 Правил складання актів, затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 N 334, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за N 567/6855 при перевезеннях у залежності від обставин, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, відправника, одержувача, пасажира, складаються комерційні акти та акти загальної форми.

Акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу, і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, у разі затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства (пункт 3 Правил складання актів).

Таким чином, відповідно до вищезазначених норм чинного законодавства належним і допустимим доказом на підтвердження факту настання відповідних подій - затримки вагонів на станції є акт загальної форми ГУ-23, що складений згідно з Додатком N 6 до Правил користування.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 904/5743/16.

Відтак, суд вказує, що складені Позивачем Акти загальної форми ГУ-23 підтверджують факт затримки вагонів у встановленому законом порядку із зазначенням початку та закінчення затримки вагонів, а відтак згідно положень частини 1 статті 26 Закону України «Про залізничний транспорт» можуть бути підставою для майнової відповідальності Відповідача.

При цьому суд зазначає, що матеріли справи не містять доказів наявності обставин, які звільняють сторін від плати за користування вагонами і контейнерами згідно статті 121 Статуту та пункту 16 Правил користування вагонами і контейнерами.

Перевіривши наданий Позивачем розрахунок плати за зберігання вантажу у вагонах судом не виявлено у ньому помилок, а відтак такий збір за перевізними документами № 35821420, 35860816 за два періода затримки (188 год та 424 год) становить 147 583, 38 грн (43 167, 18 грн+ 104 416, 20 грн).

Пунктом 1.8 розділу III Збірника тарифів передбачено, що за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею або забиранням вагонів на вимогу власника під?їзної колії, вантажовласника або порту, яка оформлена пам?яткою про подавання/забирання вагонів (форми ГУ- 45), із зазначенням у ній часу, протягом якого виконувалась маневрова робота, нараховується збір у розмірі 292,6 грн за кожні півгодини роботи локомотива, рахуючи неповні півгодини за повні. До такої роботи належать:

- переставляння вагонів з одного вантажного фронту на інший, переміщення вагонів на фронті;

- подача вагонів на ваги і для дозування;

- прибирання вагонів після зважування та дозування;

- у випадках, коли навантаження або вивантаження виконується в присутності локомотива залізниці (подача стисненого повітря від локомотива тощо);

- інша маневрова робота з вагонами на станціях, під?їзних коліях та інших місцях незагального користування.

Як вбачається із пункту 3 Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, затвердженої наказом Міністерства транспорту і зв?язку України № 507 від 31.08.2005, маневровою роботою є будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств.

Маневри - будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств. Одиницею залізничного рухомого складу є локомотив та вагон.

Отже, маневрові роботи підлягають оплаті замовником у разі їх фактичного виконання.

Маневрова робота пов?язана з затримкою вагонів (контейнерів) на прикордонних (припортових) станціях з вини вантажовласника на Львівській залізниці (експорт).

На підставі актів форми ГУ-23 № 3765, 4255 Відповідачу нарахований збір за маневрову роботу у розмірі 3 608, 88 грн з ПДВ. При обрахуванні збору за маневрову роботу застосований коригуючий коефіцієнт 5,139 згідно телеграфного розпорядження № Ц-3-91/1011-22 від 28.06.2022.

Крім того, Відповідачу нараховані додаткові збори, щодо операцій за надання одержувачу інформації про вантажі, що прибули на їх станцію призначення.

В таблиці 3 пункту 10 розділу ІІІ Збірника тарифів визначені послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, зокрема, операції за надання одержувачам інформації про вантажі, що прибули на їх адресу на станції призначення, зокрема видача довідок, пов?язаних з перевезенням вантажів та проведенням розрахунків за них у письмовому вигляду - 8,8 грн за відправку; телеграфом - 53,0 грн за відправку.

З наданого Позивачем розрахунку вбачається, що збір за повідомлення телеграфом нараховано в розмірі 328, 88 грн із застосуванням корегуючогно коефіцієнта 5, 139.

Водночас, суд вказує, що сама телефонограма в матеріалах справи відсутня, однак факт її отримання Відповідачем не заперечується.

Щодо заперечень Відповідача стосовно порядку повідомлення його про затримання вагонів суд зазначає, що питання повідомлення про заборону пропуску товару через митний кордон регулюється Інструкцією про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури в міжнародному залізничному сполученні, і працівників залізниць України, пунктом 4.12 якої визначено, що на підставі рішення митниці працівник прикордонної передавальної станції надсилає на станцію відправлення телеграму для інформування вантажовідправника про затримку товару (вантажу) і про її причини. Вантажовідправник вживає заходи щодо усунення причин затримки такого товару (вантажу) або його повернення на станцію відправлення, про що інформує цю станцію. Станція відправлення повідомляє прикордонну передавальну станцію про прийняте вантажовідправником рішення.

На виконання даних вимог прикордонною станцією Ізов на станцію відправлення направлено телеграми про затримку вагонів згідно записів № 178 від 28.10.2022, 199 від 31.10.2022, № 28 від 07.11.2022, № 186 від 29.11.2022, № 3 від 1.12.2022, № 12 від 04.12.2023 з наданого Позивачем витягу книги телеграм.

Так, станцією відправлення (Рудня - Почаївська) здійснено повідомлення вантажовідправника (Відповідача), про що здійснено відповідні записи під пунктом 145, 146, 152, 164, 165 (156),

Факт обізнаності Відповідача про затримання спірних вагонів вбачається із листів останнього № 92 від 03.11.2022, № 95 та 97 від 25.11.2022 та № 103 від 16.12.2022, згідно яких Відповідач надавав Позивачу розпорядження як діяти з вантажем у спірних вагонах далі.

Крім того, Позивач звертає увагу суду на те, що відповідно до письмової заявки (угоди) № 7 до договору № Л/ДН-3/20/577 м/п від 02.12.2020 Відповідач використовує під'їзну колію ТОВ «Агрофірма» для навантаження вагонів, які прибували в період з 27.01.2022 по 31.12.2022. Згідно даної письмової угоди Відповідач ознайомлений та зобов'язаний виконувати умов договору про експлуатацію залізничної під'їзної колії № Л/ДН-3/20/577 м/п від 02.12.2020, пунктом 5 якої передбачено порядок передачі повідомлень: по телефону з вказанням прізвища працівника, що прийняв повідомлення.

Суд вказує, що закріплення сторонами у Договору електронного документообігу не забороняє складання документів у паперовій формі та повідомлення про затримку вагонів телефонограмами з причин повернення вантажу та неприйняття вагонів у міжнародному сполученні.

Зазначене Відповідачем не спростовано.

З огляду на викладене вище, враховуючи надані Позивачем докази суд дійшов висновку, що Відповідача належним чином повідомлено про затримку вагонів по перевізному документу № 35821420 та № 35860816 у спірний період, у відповідь на що Відповідачем вчинялися дії щодо розпорядження такими вагонами, а наявність Актів загальної форми ГУ - 23 в межах спірних правовідносин є достатнім доказом неналежного виконання Відповідачем умов Договору, а відтак і наявності підстав для притягнення останнього до відповідальності.

При цьому, суд вказує, що саме представник Відповідача є відповідальний за правильність завантаження вантажу (в тому числі щодо її якості) згідно накладної № 35821420 (35860816) оскільки його перевезення здійснюється на особливих умовах та відповідно врегульовано Додатком 1-7 до Договору, пунктом 3.3. якого визначено, що Перевізник не несе відповідальність у випадку претензії щодо кількості та якості вантажу, що перевозиться, а натомість Замовник згідно пункту 2.8 вказаного додатку зобов'язується оплатити послуги перевізника за Договором з урахуваннях послуги з перевезення на особливих умовах у розмірі, визначеному відповідно до пункту 23 Збірника тарифів.

Додатково суд погоджується з доводами Позивача, що згідно статті 22 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі за текстом - СМГС) перевізник не зобов'язаний перевіряти правильність та достовірність супровідних документів, а тому відправник несе відповідальність перед перевізником за наслідки, які виникають в результаті відсутності або недостатності супровідних документів, при тому що відправником здійснюється оплата всіх додаткових платежів перевізника, які пов'язані із затримкою вантажу.

Крім того, згідно пункту 6.1. Розділу І Додатку 1 до СМГМ Перевізник не перевіряє стан вантажу.

Додаткова, задля спростування доводів Відповідача щодо недоведення наявності його вини у затримці вагонів, суд вказує, що Розділом ІІ Договору визначено обов'язки Замовника, серед яких на Відповідача покладено обов'язок самостійно здійснювати всі необхідні погодження, пов'язані з перевезенням, в тому числі оформленням перевізних документів і документів, необхідних для виконання митних процедур державного контролю, а відтак враховуючи суть відмови у пропуску спірних вагонів з боку польської залізниці, на переконання суду, саме дії Відповідача стали наслідком нарахування Позивачем додаткових платежів та зборів, на які останній має право з огляду на фактичне надання послуг з перевезення та належне виконання умов Договору.

Згідно зі статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Частиною 1 статті 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до частини 2 статті 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Відповідачем не надано достатніх доказів на спростування заявлених позовних вимог, а відтак Відповідачем порушено умови перевезення вантажів залізничним транспортом, умови Договору та положення статей 525, 526 ЦК України, статті 193 ГК України, а тому вимоги Позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Що стосується заявлених до застосування Відповідачем наслідків пропуску строків позовної давності, суд зазначає, що пунктом 7.3 Договору сторонами узгоджено збільшення визначеного частиною 5 статті 315 ГК України та статтею 137 Статуту строку до одного року, а відтак враховуючи дату виникнення спірних правовідносин (жовтень 2022) та дату настання події (перша затримки вагонів згідно акту № 3665 від 27.10.2022), що фактично стала підставою для звернення до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що даний позов подано в межах річного строку, а відтак даний аргумент Відповідача також спростовується.

При цьому судом враховано, що пунктом 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України закріплено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.

Частинами 1-2 статті 74 ГПК України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1-3 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені судом обставини за сукупність наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що Позивачем доведено правомірність нарахування провізної плати та додаткових зборів, що виникли при затримці вагонів, а тому позов підлягає задоволенню.

Судовий збір у відповідності до вимог статті 129 ГПК України покладається на Відповідача.

Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельно-логістична компанія» (вул. Полковника Шутова, 16, м. Київ, 03067; ідентифікаційний код 36010851) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03680; ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Гоголя, 1, м. Львів, 79007; ідентифікаційний код 40081195) заборгованість в розмірі 840 177 (вісімсот сорок тисяч сто сімдесят сім) грн 96 коп та судовий збір в розмірі 12 602 (дванадцять тисяч шістсот дві) грн 66 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано: 15.01.2024

Суддя Антон ПУКАС