490/6161/23 16.01.2024
нп 1-кс/490/351/2024
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/6161/23
12 січня 2024 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ УСБУ в Миколаївській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаїв, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працевлаштованого майстром ТОВ "Укрспецобладнання", військовозобовязаного, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України, -
Слідчим відділом Управління СБ України в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.05.2023 за № 22023150000000263, за ч. 3 ст. 114-2, ч. 1 ст. 263, ч. 5 ст. 361 КК України, в якому 11.01.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України за наступних обставин.
Так, у лютому 2014 року представники влади Російської Федерації (далі - РФ), її Збройних Сил, спецслужб та інших осіб, шляхом вчинення дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону в порушення порядку, встановленого Конституцією України, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Гельсінського Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.ч. 3, 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували, розв'язали і почали ведення агресивної війни проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України - Автономну Республіку Крим і м. Севастополь, здійснили тимчасову окупацію вказаної території, яка триває і на даний час.
Крім цього, у березні-квітні 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади РФ, її Збройних Сил, спецслужб та інших осіб, на території Донецької і Луганської областей, шляхом об'єднання терористичних груп, що діяли на території окремих районів вказаних областей, у стійке об'єднання трьох і більше осіб з чітким розподілом функцій, встановленням правил поведінки, обов'язкових для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, утворено злочинні організації «Донецька Народна Республіка» та «Луганська Народна Республіка», що відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», є терористичними.
Указом Президента України № 32/2019 від 07.02.2019 «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях», частину територій Донецької та Луганської областей також визнано тимчасово окупованими територіями, що триває і по даний час.
За зверненням Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ та національних парламентів держав світу РФ визнано державою-агресором, що затверджено Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, та Заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків»,що затверджено Постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 № 337-VIII.
У світлі положень IV Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977, одним із наслідків збройної агресії РФ, розпочатої проти України в 2014 році, стала тимчасова окупація частини території України.
З метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України, що проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, громадянами РФ та світовою спільнотою, 21.02.2022 указом президента РФ Володимира Путіна «Донецкую народную республику» та «Луганську народну республіку» визнано державами.
З цією ж метою, 24.02.2022 о 5 годині Президентом РФ ОСОБА_7 оголошено рішення розпочати військову операцію в Україні, у зв'язку з чим на виконання вищевказаного наказу, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади РФ, її Збройних Сил, спецслужб та інших осіб, військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької та інших областей, в тому числі вийшовши за межі адміністративних кордонів Херсонської, Миколаївської, Запорізької областей, та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також окупували частин вказаної території України, чим змінили межі її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що частково продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Як встановлено, планування, фінансування та реалізація РФ агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, проведення розвідувальної та підривної діяльності на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, організовується, спрямовується, здійснюється силами, насамперед, ЗС РФ, Головного розвідувального управління Генерального штабу ЗС РФ, Федеральної служби безпеки РФ, найманців, незаконних збройних та воєнізованих формувань терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», а також осіб, залучених до співробітництва на конфіденційній (негласній) основі, у тому числі громадян України.
24.02.2022, у зв'язку з збройною агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, останній раз на 90 діб - до 18.08.2023.
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про інформацію», наказу Головнокомандувача Збройних Сил України № 73 від 03.03.2022 щодо заборони розповсюдження інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану, а саме:
- найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об'єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування;
- чисельність особового складу військових частин (підрозділів);
- кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання;
- описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об'єкти;
- інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються;
- інформація щодо системи охорони та оборони військових об'єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені); порядок залучення сил та засобів до виконання бойових (спеціальних) завдань;
- інформація про збір розвідувальних даних (способи, методи, сили та засоби, що залучаються);
- інформація про переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху);
- інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їх дій та способи застосування за призначенням;
- інформація про проведення унікальних операцій із зазначенням прийомів та способів, що використовувались;
- інформація про ефективність сил і засобів радіо-електронної боротьби противника;
- інформація про відкладені або скасовані операції;
- інформація про зниклий або збитий літак, літальний апарат, зникле судно та пошуково-рятувальні операції, які плануються або проводяться;
- інформація про планування та проведення заходів забезпечення безпеки застосування військ (дезінформація, імітація, демонстративні дії, маскування, протидія технічним розвідкам та захист інформації);
- відомості про проведені інформаційно-психологічні операції, ті, що проводяться, а також плануються;
- інформація, яка має на меті пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
В ході здійснення досудового розслідування встановлено, що місцевий мешканець м. Миколаїв, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не сприймаючи державну владу в Україні та сповідуючи ідеї проросійської спрямованості, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, перебуваючи у невстановленому в ході здійснення досудового розслідування місці, не пізніше 06.11.2023 (більш точний час в ході здійснення досудового розслідування не встановлено), використовуючи належний йому мобільний телефон марки «Redmi Note 12 Pro» моделі «2209116АG», IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 з сім-картою оператору мобільного зв'язку НОМЕР_3 , до якого останній зареєстрував за вказаним номером мобільного телефону в месенджері для швидкого обміну повідомленнями «Telegram» аккаунт, під ім'ям «ОСОБА_8 » з обліковим записом ID -НОМЕР_4 , розпочав листування з представником країни-агресора (РФ), який в зазначеному месенджері зареєстрований під нік - неймом « ОСОБА_9 ».
Так, використовуючи вищевказаний спосіб, ОСОБА_4 під час листування з представником країни - агресора (РФ), який зареєстрований у месенджері «Telegram» за номером телефону НОМЕР_5 під ім'ям « ОСОБА_9 » ( ОСОБА_9 ), отримував повідомлення, в яких представник країни-агресора (РФ) просив надавати відомості щодо місць дислокації на території м. Миколаїв Миколаївської області підрозділів Збройних Сил України (далі за текстом - ЗСУ) та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
На таку пропозицію, отриману від представника країни - агресора (РФ), ОСОБА_4 надав згоду та шляхом здійснення візуального спостереження почав збирати відомості щодо місць дислокації підрозділів ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на території м. Миколаїв Миколаївської області. При цьому, ОСОБА_4 достовірно розумів те, що вказаний представник країни - агресора (РФ) займається збиранням та накопиченням інформації щодо переміщення руху і розташування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, з метою подальшої передачі такої інформації державі (РФ), що здійснює збройну агресію проти України та представникам її спецслужб.
Разом з тим, діючи в порушення вимог вищезазначених нормативних актів, громадянин України, ОСОБА_4 , не сприймаючи державну владу в Україні діючи умисно на шкоду інтересам національної безпеки, територіальної цілісності та недоторканості України, використовуючи власний мобільний телефон марки «Redmi Note 12 Pro» моделі «2209116АG», IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 з сім-картою оператору мобільного зв'язку НОМЕР_3 , за допомогою мобільного додатку «Telegram», в якому він вже був зареєстрований за вказаним номером мобільного телефону під ім'ям «ОСОБА_8 » з обліковим записом ID -НОМЕР_4 , неодноразово, на систематичній основі, вчиняв низку злочинів направлених на поширення інформації про розташування Збройних Сил України за можливості їх ідентифікації на місцевості.
Разом з цим, у невстановлений період часу, однак не пізніше 06.11.2023, у ОСОБА_4 виник протиправний умисел, направлений на несанкціоноване поширення відомостей щодо розташування Збройних Сил України, чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інформації про наслідки обстрілів Миколаївської області, слідуючи якому, перебуваючи у невстановленому в ході досудового слідства місці в м. Миколаєві, використовуючи вищевказаний належний йому мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_3 , у програмі для миттєвого обміну повідомленнями через мережу Інтернет (месенджері) «Telegram», в якому він вже був зареєстрований з обліковим записом ID -НОМЕР_4 , який зареєстрований під ім'ям «ОСОБА_8 », за допомогою власного мобільного телефону марки «Redmi Note 12 Pro» моделі «2209116АG», IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 , в якому встановлена сім-картка мобільного оператора з номером НОМЕР_3 , усвідомлюючи протиправність власних дій, за власною ініціативою, з використанням зазначеного облікового запису у особистому листуванні з невстановленою на даний час особою -зареєстрованою у вказаному додатку за нормером мобільного телефону НОМЕР_5 під ім'ям « ОСОБА_9 » ( ОСОБА_9 ), вчинив дії направлені на поширення відомостей щодо розташування Збройних Сил України, чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інформації про наслідки обстрілів Миколаївської області.
Після чого, у період з 06.11.2023 по 07.12.2023, ОСОБА_4 , з метою реалізації свого злочинного умислу, діючи умисно, передбачаючи що його дії можуть завдати шкоду основам національної безпеки України та бажаючи настання таких суспільно небезпечних наслідків, перебуваючи у невстановленому в ході досудового слідства місці в м. Миколаєві, використовуючи вищевказаний належний йому мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_3 , у програмі для миттєвого обміну повідомленнями через мережу Інтернет (месенджері) «Telegram», в якому він вже був зареєстрований з обліковим записом ID -НОМЕР_4 під ім'ям «ОСОБА_8 », за допомогою власного мобільного телефону марки «Redmi Note 12 Pro» моделі «2209116АG», IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 , в якому встановлена сім-картка мобільного оператора з номером НОМЕР_3 , а саме в особистому листуванні з невстановленою на даний час особою - під ім'ям «ОСОБА_8 » виготовив та поширив фотоматеріали, які містять інформацію щодо розташування Збройних Сил України з можливістю їх ідентифікації на місцевості, зокрема на території ІНФОРМАЦІЯ_4, біля прохідних воріт, розташованих на ІНФОРМАЦІЯ_5 , на території ІНФОРМАЦІЯ_6 розташованого за координатами: НОМЕР_14 , на території закладу (місце дислокації сил оборони України) розташованого за координатами: НОМЕР_6 , на території закладу (місце дислокації сил оборони України) НОМЕР_7 , на території закладу (місце дислокації сил оборони України) НОМЕР_8 , а також на території посилених контрольно-пропускних пунктів (блокпостів) розміщених в м. Миколаєві, а саме :
- блокпосту, що розташований ІНФОРМАЦІЯ_7, за координатами: НОМЕР_9 ;
- блокпосту, що розташований на ІНФОРМАЦІЯ_8, розташованого за адресою:АДРЕСА_5, за координатами: НОМЕР_10 ;
- блокпосту, що розташований на ІНФОРМАЦІЯ_8, за координатами: НОМЕР_11 ;
- на території блокпосту, що розташований ІНФОРМАЦІЯ_9;
-на території блокпосту, що розташований ІНФОРМАЦІЯ_10, за координатами: НОМЕР_12 , НОМЕР_13 .
За цим, у період з 10 год. 47 хв. по 18 год. 30 хв. 08.11.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому в ході досудового слідства місці в м. Миколаєві, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, використовуючи вищевказаний належний йому мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_3 , у програмі для миттєвого обміну повідомленнями через мережу Інтернет (месенджері) «Telegram», в якому він вже був зареєстрований під ім'ям «ОСОБА_8 », з обліковим записом
ID -НОМЕР_4 , надіслав у відповідь на завдання щодо перевірки та надання точних відомостей щодо місць дислокації військової техніки та кількості розміщеного особового складу підрозділів Збройних Сил України в особистому листуванні з невстановленою на даний час особою - під ім'ям « ОСОБА_9 » текстові повідомлення, які містять інформацію щодо розташування Збройних Сил України з можливістю їх ідентифікації на місцевості, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_4, біля прохідних воріт, розташованих на ІНФОРМАЦІЯ_11 , наступного змісту: «Привет, движение через ІНФОРМАЦІЯ_14 идёт машины выезжают легковые часто ,военные машины рядом бывают стоят , но что творится в самом 61 неизвестно,он же не маленький. А так куча вояк живёт в деревнях позанимали брошенные дома ,живут не большими группами ,не так как раньше,типа все в школе. Проходная по ІНФОРМАЦІЯ_13 , другие перекрыты не подъехать, машины легковые,деревни ІНФОРМАЦІЯ_12 ,но они рассредоточены по всей деревне .Я не могу долго стоять и привлекать внимание в районе проходной завода , грузовых не видел. Гоняли на ремонт я так думаю ,потому как техника ехала подбитая, дымилась , перекошенная , где то на Новозаводской ремонтировали ,там полно ангаров и следы от гусениц туда вели.».
За цим, у період з 11 год. 12 хв. по 11 год. 13 хв. 13.11.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому в ході досудового слідства місці в м. Миколаєві, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, використовуючи вищевказаний належний йому мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_3 , у програмі для миттєвого обміну повідомленнями через мережу Інтернет (месенджері) «Telegram», в якому він вже був зареєстрований під ім'ям «ОСОБА_8 », з обліковим записом ID -НОМЕР_4 , надіслав у відповідь на завдання щодо перевірки та надання точних відомостей щодо місць дислокації військової техніки та кількості розміщеного особового складу підрозділів Збройних Сил України в особистому листуванні з невстановленою на даний час особою - під ім'ям « ОСОБА_9 » текстові повідомлення з прикріпленням знімків екрану, які містять інформацію щодо розташування Збройних Сил України з можливістю їх ідентифікації на місцевості, а саме: на території ІНФОРМАЦІЯ_6 розташованого за координатами: НОМЕР_14 , на території закладу (місце дислокації сил оборони України) розташованого за координатами: НОМЕР_6 , наступного змісту: « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
За цим, у період з 10 год. 13 хв. по 11 год. 13 хв. 13.11.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому в ході досудового слідства місці в м. Миколаєві, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, використовуючи вищевказаний належний йому мобільний телефон з абонентським номером НОМЕР_3 , у програмі для миттєвого обміну повідомленнями через мережу Інтернет (месенджері) «Telegram», в якому він вже був зареєстрований під ім'ям «ОСОБА_8 », з обліковим записом ID -НОМЕР_4 , надіслав у відповідь на завдання щодо перевірки та надання точних відомостей щодо місць дислокації військової техніки та кількості розміщеного особового складу підрозділів Збройних Сил України в особистому листуванні з невстановленою на даний час особою - під ім'ям « ОСОБА_9 » текстові повідомлення з прикріпленням знімків екрану, які містять інформацію щодо розташування Збройних Сил України з можливістю їх ідентифікації на місцевості, а саме: на території закладу (місце дислокації сил оборони України) НОМЕР_7 , на території закладу (місце дислокації сил оборони України) НОМЕР_8 , а також на території посилених контрольно-пропускних пунктів (блокпостів) розміщених в м. Миколаєві, а саме :
- блокпосту, що розташований ІНФОРМАЦІЯ_7, за координатами: НОМЕР_9 ;
- блокпосту, що розташований на ІНФОРМАЦІЯ_8, розташованого за адресою: АДРЕСА_5 , за координатами: НОМЕР_10;
- блокпосту, що розташований на ІНФОРМАЦІЯ_8, за координатами: НОМЕР_11 ;
- на території блокпосту, що розташований ІНФОРМАЦІЯ_9;
- на території блокпосту, що розташований на ІНФОРМАЦІЯ_15, за координатами: НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , наступного змісту: «Блок посты сейчас пустые,вояки просто проходили Вот по блок постам А вот где действующий блок пост Это возле варваровского моста часть На аляуды не пускают можно примерно показать Где-то в конце ,там была раньше спец школа, потом часть военная вроде как дорога шла и упиралась в неё».
Як встановлено, передана (поширена) ОСОБА_4 за вищевикладених обставин інформація щодо місць дислокації підрозділів ЗС України, яка не розміщувалася (не поширювалася) у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України чи Службою безпеки України, створює фактичну загрозу їх ураження чи знищення.
Дії підозрюваного ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 3 ст. 114-2 КК України, як поширення відомостей про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану, з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України.
10.01.2024 року ОСОБА_4 затримано в порядку п.6 ч.1 ст.615 КК України та 11.01.2024 року йому повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 114-2 КК України.
Посилаючись на те, що ОСОБА_4 на даний час підозрюється у вчиненні злочину передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, який відносяться до категорії особливо тяжких відповідно до ст. 12 КК України, та за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років позбавленням волі, підозрюваний, маючи проросійські політичні погляди, знаючи про те, що на даний час частина території України знаходиться під тимчасовою окупацією країни агресора рф та не знаходиться під контролем правоохоронних органів України, що унеможливить його розшук, створює ризик переховування останнього на цих територіях, крім того на даний час не встановлено повне коло осіб, з якими ОСОБА_4 міг діяти, а також вживаються відповідні слідчі (розшукові) заходи, спрямовані на їх притягнення до відповідальності, зокрема ОСОБА_4 вів переписку в особистому чаті додатку «Телеграм» з особами діяльність та погляди яких мають проросійську спрямованість, а також направлені на збір та накопичення інформації про місця базування військових підрозділів на території м. Миколаєва з метою подальшої передачі вказаної інформації державі (РФ), що здійснює збройну агресію проти України та представникам її спецслужб, що в свою чергу сприяє ефективності нанесення по таким місцям ракетно-бомбових ударів, які можуть призвести до загибелі як цивільного населення та і військовослужбовців, що знаходяться на території м. Миколаєва, разом з тим, зважаючи на характер злочинних дій у яких підозрюється ОСОБА_4 , його проросійські політичні погляди та зважаючи на той факт, що РФ продовжує на території України повномасштабну збройну агресію, тривають бойові дії в тому числі в частині Миколаївської області, останній перебуваючи на волі може продовжувати вчиняти дії, направлені на корегування ворожого вогню по м. Миколаєву, крім того злочинна діяльність ОСОБА_4 була припинена лише за втручання співробітників правоохоронних органів, що свідчить про існування ризиків, передбачених п.п. 1,4,5 ч.1 ст. 177 КПК України, а також на неможливість контролю за поведінкою підозрюваного у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, слідчий просить про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, без визначення розміру застави.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, з підстав у ньому викладених.
Підозрюваний у судовому засіданні свою винуватість у вчиненні вказаного кримінального правопорушення не визнав, вказав, що на кілька днів втратив належний йому мобільний телефон на вулиці, але потім знайшов, від його імені листування могла проводити інша особа, просив застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, пославшись на наявність у нього на утриманні неповнолітньої дитини.
Захисник - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, просив відносно підозрюваного застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, вказавши на необгрунтованість підозри та відсутність ризиків, про існування яких стверджується у клопотанні.
Вивчивши доводи клопотання, вислухавши доводи прокурора на його підтримку, думку підозрюваного та його захисника, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 114-2 КК України, підтверджується даними: протоколу про проведення негласної слідчої розшукової дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 28.12.2023 р.; протоколу обшуку від 10.01.2024, за місцем реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_2 ; протоколу огляду мобільного телефону марки «Redmi Note 12 Pro», моделі «2209116АG», IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 з сім-картою оператору мобільного зв'язку НОМЕР_3 ; протоколу огляду мобільного телефону марки «Redmi 8А, IMEI 1: НОМЕР_1 та IMEI 2: НОМЕР_2 ; листу військової частини 4/ОКП від 05.01.2024.
Досліджені у судовому засіданні дані у своїй сукупності є достатньо вагомими для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, згідно до Постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5-328кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні в справі Фокс, Кепмбел і Хартлі проти Великої Британії від 30.08.1990 року (п.32), «обґрунтована підозра» передбачає існування фактів та інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача в тому, що дана особа могла вчинити злочин.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Також матеріали кримінального провадження містять дані, які вказують на наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені п.п. 1,4,5 ч.1 ст. 177 КПК України, виходячи з наступного.
Так, підозрюваний ОСОБА_4 , який хоча і одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, працевлаштований, до кримінальної відповідальності притягується вперше, проте обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, який згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжкого злочину, санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років, що у зв'язку з введенням в країні воєнного стану підвищує ризик втечі на тимчасово непідконтрольну Україні територію, що дає обґрунтовані підстави вважати, що існує ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду.
Також з огляду на обставини ймовірно вчиненого ОСОБА_4 кримінального правопорушення, існує ризик перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, оскільки останній вів переписку в особистому чаті додатку «Телеграм» з особами, які мають проросійську спрямованість, а також здійснюють збір та накопичення інформації про місця базування військових підрозділів на території м. Миколаєва з можливістю подальшого нанесення по таким місцям ракетно-бомбових ударів, які можуть призвести до загибелі як цивільного населення та і військовослужбовців, і на даний час не встановлено повне коло осіб, з якими ОСОБА_4 міг діяти.
Разом з тим, враховуючи те, що підозрюваний ОСОБА_4 має проросійські політичні погляди, зважаючи на той факт, що рф продовжує на території України повномасштабну збройну агресію, тривають бойові дії в тому числі в частині Миколаївської області, за такогоперебуваючи на волі останній може продовжувати вчиняти дії, направлені на корегування ворожого вогню по м. Миколаєву, крім того злочинна діяльність ОСОБА_4 була припинена лише за втручання співробітників правоохоронних органів, за такого слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризику вчинення інших кримінальних правопорушень.
Факт наявності у підозрюваного неповнолітньої дитини та постійного місця проживання разом із дружиної, не зменшує встановлені ризики.
З урахуванням наведеного, вагомості досліджених у судовому засіданні даних про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України, тяжкість покарання, що може бути призначене підозрюваному в разі притягнення до кримінальної відповідальності, особу підозрюваного, який обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, характер та спосіб ймовірно вчиненого кримінального правопорушення проти держави Україна, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1,4,5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і саме така міра запобіжного заходу, як тримання під вартою, є обґрунтованою і, застосування іншого, більш м'якого запобіжного заходу на даній стадії досудового розслідування кримінального провадження не забезпечить виконання підозрюваною процесуальних обов'язків та не є можливим відповідно до імперативних вимог положень ч.6 ст. 176 КПК України, згідно з якими під час дії воєнного стану до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України, за наявності ризиків, зазначених у ст.177 КПК України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений п.5 ч.1 ст.176 КПК України - тримання під вартою.
Згідно з положеннями ч.4 ст.183 КПК України, виходячи з обставин ймовірно вчиненого злочину, розмір застави у кримінальному провадженні слідчим суддею не визначається.
Керуючись ст.ст.176 - 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України, ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів з триманням в ДУ "Миколаївський слідчий ізолятор", без права внесення застави.
Строк дії ухвали по 09 березня 2024 року включно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1