Справа № 489/6355/23
Номер провадження 3/489/87/24
15 січня 2024 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Костюченко Г.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно протоколу, водій ОСОБА_1 03.10.2023 р. о 06.37 год. по вул. Казарського, 1/1 в м. Миколаєві, керував транспортним засобом Volkswagen Transporter номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, обстановка, яка не відповідає дійсності, водію запропоновано в установленому законом порядку пройти освідування на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою Alcotest 7510, результат огляду 0,26 проміле. Водія відсторонено від керування транспортним засобом, транспортний засіб залишено на місці зупинки.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та просив провадження по справі закрити, у зв'язку з відсутністю складу правопорушення, оскільки він не знаходився в стані алкогольного сп'яніння.
Так, відповідно ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та відповідно до вимог ст.279 КУпАП дослідити докази.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.266 КУпАП, направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно п.1,2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. № 1103, п.2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я № 1452/735 від 09.11.2015 р., огляд осіб, які керують транспортними засобами, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та направлення їх на огляд здійснюється за наявності у поліцейського підстав вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння згідно з ознаками такого стану, визначеними у п.3, 4 Розділу І Інструкції.
Виходячи з цього, направлення водіїв на огляд для встановлення стану сп'яніння не може здійснюватися безпідставно.
Відповідно до п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. № 1103, якими встановлений порядок огляду водіїв на стан сп'яніння, огляд водія на стан сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія на проведення такого огляду або в разі незгоди з його результатами огляд, проводиться в закладах охорони здоров'я.
В протоколі про адміністративне правопорушення, перераховано ознаки алкогольного сп'яніння, які виявлено у водія, серед яких обстановка, яка не відповідає дійсності, що відповідно до п.3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я № 1452/735 від 09.11.2015 р., не відноситься до ознаки алкогольного сп'яніння.
Крім того, на водіїв складається протокол за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП у випадку керування транспортним засобом в стані сп'яніння, тобто в порушення п. 2.9 а Правил дорожнього руху України або у випадку його відмови від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку, тобто в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, що зазначається в протоколі про адміністративне правопорушення, при складанні та зазначенні суті правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до показників тестування на алкоголь №313 від 03.10.2023 р. результати проведеного огляду ОСОБА_1 на місці на стан сп'яніння о 06.45 год. були позитивними.
Відповідно акту огляду на стан сп'яніння, ОСОБА_1 , не погодився з результатами огляду.
За такого суд, із матеріалів справи та викладеної в протоколі про адміністративне правопорушення, суті правопорушення позбавлений можливості встановити всі суттєві обставини справи, не можливо встановити, у зв'язку з порушенням якого саме пункту Правил дорожнього руху (п.2.5 чи п.2.9 а) складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.130 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Переглянутим в судовому засіданні, відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, не зафіксовано моменту керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки Volkswagen Transporter номерний знак НОМЕР_1 .
Інших доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом при обставинах, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не доведені, та провадження по справі підлягає закриттю за відсутності в його діях складу правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.283 КУпАП, -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти діб з дня її винесення.
Суддя: Г.С. Костюченко