Рішення від 15.01.2024 по справі 397/1547/23

Справа № 397/1547/23

н/п : 2-о/397/9/24

РІШЕННЯ

Іменем України

15.01.2024 смт. Олександрівка

Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Максимовича І.В.,

секретаря судового засідання - Рум'янцевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Олександрівка цивільну справу за заявою представника - адвоката Мартинюк Юлії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника в порядку окремого провадження звернувся до суду з заявою, в якій просить:

- встановити факт, що має юридичне значення, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Джанкой Автономна Республіка Крим, Україна (тимчасово окупована територія України) народилася дитина жіночої статі громадянин України ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- встановити факт, що має юридичне значення, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна (тимчасово окупована територія України) народилася дитина чоловічої статі громадянин України ОСОБА_4 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- встановити факт, що має юридичне значення, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Сімферополь Автономна Республіка Крим, Україна (тимчасово окупована територія України) народилася дитина жіночої статі громадянин України ОСОБА_5 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обгрунтування заяви представник посилалася на те, що 31.12.2016 громадяни України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року уклали шлюб, який зареєстрований Шипіловським відділом ЗАГС Управління ЗАГС Москви, актовий запис №396. Після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловіку - « ОСОБА_1 », дружині - « ОСОБА_1 ».

Від шлюбу у подружжя народилося троє дітей: ІНФОРМАЦІЯ_6 дитина жіночої статті ОСОБА_3 в м. Джанкой Автономна Республіка Крим, ІНФОРМАЦІЯ_4 дитина чоловічої статті ОСОБА_4 в м. Сімферополь Автономна Республіка Крим, та ІНФОРМАЦІЯ_5 дитина жіночої статті ОСОБА_5 в м. Сімферополь Автономна Республіка Крим.

Автономної Республіки Крим, як і уся АР Крим, є тимчасово окупованою територією (відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Документи про народження дітей відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявника, саме на тимчасово окупованій території України.

Тож, станом на сьогодні у заявника відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дітей згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка.

Встановлення факту народження необхідно батькам для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, а підставою для державної реєстрації актів цивільного стану в даному випадку є відповідне рішення суду.

Ухвалою судді від 10.01.2024 заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження (а.с.15-16).

Заявник та його представник, заінтересована особа - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, представник в заяві просила про розгляд справи за їх відсутності (а.с.3).

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з?явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, заявні вимоги просила залишити на розсуд суду (а.с.17).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст.5ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Частиною 1 ст.12ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

В силу приписів ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Доказами згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В силу приписів ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 (далі - Закон № 1207- VII) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.

Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 1 Закону № 1207- VII Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.

Як визначено ч. 1, 2 ст. 9 Закону № 1207- VII державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

В силу приписів ч. 3 ст. 9 Закону № 1207- VII будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Частинами 1, 3, 4 ст. 144 СК України передбачено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно з ч. 1-4 ст.13 Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Судом із долученої до заяви копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 04.05.1999 Джанкойським МРВ ГУ МВС України в Криму встановлено, що заінтересована особа ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Маслово Джанкойського району АР Крим (а.с.5).

Представник заявника в заявних вимогах просить вказати матір'ю дітей - ОСОБА_2 .

Однак, із копії свідоцтва про укладення шлюбу, складеного російською мовою та виданого 31.12.2016 Шипіловським відділом ЗАГС Управління ЗАГС Москви, актовий запис №396, встановлено що заявник та ОСОБА_2 31.12.2016 зареєстрували шлюб.Після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловіку - « ОСОБА_1 », дружині - « ОСОБА_1 » (а.с.7 зворот).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 змінила прізвище на « ОСОБА_1 ».

Згідно з ч. 1, 2 ст. 122 СК України дитина,яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 21.07.2017, складеного російською мовою та виданого Джанкойським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 року у місті Джанкой Автономна Республіка Крим, ОСОБА_3 , матір'ю є ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8).

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 21.09.2018, складеного російською мовою та виданого Джанкойським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_4 , матір'ю якого є ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9).

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 30.10.2020, складеного російською мовою та виданого Відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_5 , матір'ю якого є ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10).

З урахуванням вищезазначеного у суду виникають обґрунтовані сумніви у відповідності наданих суду копій документів фактичним обставинам, з огляду на те, що свідоцтво про укладення шлюбу датоване 2016 роком, тобто, отримане після отримання паспорта громадянина України заінтересованої особи ОСОБА_2 (паспорт громадянина України отриманий 04.05.1999).

Крім того, враховуючи, що відомості про дітей, їх матір, зазначені в заяві, не співпадають з відомостями, зазначеними в свідоцтвах про народження дітей, суд позбавлений можливості встановити такий факт.

Слід наголосити на тому, що, як визначено у ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

З урахуванням вищевикладеного, суд позбавлений можливості безспірно встановити факт народження дітей на тимчасово окупованій території України, із зазначенням даних про дату і місце народження дитини та про її батьків, як того вимагає ч. 3 ст. 317 ЦПК України.

Відтак, у задоволенні заяви слід відмовити.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 259, 264-265, 293-294, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні заяви представника - адвоката Мартинюк Юлії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - відмовити.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заявник : ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 )

Представник заявника: адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 )

Заінтересована особа: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_3 )

Заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса місця знаходження: 27300, Кіровоградська область, Кропивницький район, смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 27, код ЄДРПОУ - 26322327)

Суддя: І.В. Максимович