Справа № 560/20969/23
іменем України
15 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 01.12.2023, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 14663,28 грн згідно довідки від 30.09.2020 №23, виданої головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 14663,28 грн згідно довідки від 30.09.2020 №23, виданої головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем протиправно не враховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 14663,28 грн згідно довідки від 30.09.2020 № 23, виданої головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області
Відповідно до ухвали від 07.12.2023, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
25.12.2023 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволені позову відмовити. Зазначає, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу призначена та виплачується згідно норм чинного законодавства, підстав для перерахунку пенсії у головного управління немає. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії обчислена згідно довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 28.01.2020 №65 за період з січня 2018 по грудень 2019, виданої Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області. Вказує, що довідка, головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення № 23 від 30.09.2020 не надходила на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відтак не є підставою для проведення відповідного перерахунку пенсії. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
Також, до суду поступило клопотання представника відповідача, в якому просить залишити адміністративний позов без розгляду.
Рішенням Європейського Суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" встановлено, що правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Суд враховує, що відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З врахуванням наведеного, а також ненадання відповідачем жодного доказу на обґрунтування цього клопотання, суд вважає, що у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду слід відмовити.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 01.01.2020 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби та деяких інших осіб".
Листом від 09.11.2023 відповідач повідомив позивача, що розрахунок пенсії станом на 01.11.2023 наступний: 13922,91 грн * 70% = 9746,04 грн + 523,25 грн + 40,00 грн + 1364,45 грн + 1500,00 грн = 13173,74 грн, де: 13922,91 грн - сума грошового забезпечення для обчислення пенсії, в т.ч.: 2700,00 грн - посадовий оклад, 2200,00 грн - оклад за спеціальним званням, 2450,00 грн - надбавка за стаж служби (50%), 6572,91 грн - середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби (1904,25 грн = 45702,00 грн / 24 місяці), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (38,10 грн = 914,52 грн / 24 місяці), премія (4630,55 грн = 111133,28 грн / 24 місяці), 70% - відсоток розміру пенсії за вислугу років, 9746,04 грн - основний розмір пенсії, 523,25 грн - підвищення учаснику бойових дій (АТО), 40,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття, 1364,45 грн - індексація базового основного розміру пенсії з 01.03.2022, 1500,00 грн - індексація базового основного розміру пенсії з 01.03.2023, 13173,74 грн - підсумок пенсії. Повідомлено, що середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії обчислена згідно довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 28.01.2020 №65 за період з січня 2018 по грудень 2019, виданої Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок).
Згідно пункту 7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: - відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Суд враховує, що для обчислення позивачу пенсії враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за стаж служби згідно грошового атестату №10 від 28.01.2020, виданого Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії обчислена згідно довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 28.01.2020 №65 за період з січня 2018 по грудень 2019, виданої Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.
В адміністративному позові позивач вказує про Довідку від 28.01.2020 №65, однак в позовних вимогах зазначає іншу довідку, а саме від 30.09.2020 №23. З врахуванням твердження відповідача, що довідка від 30.09.2020 №23 головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення № 23 від 30.09.2020 не надходила на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд вважає опискою зазначення позивачем номера та дати довідки - 30.09.2020 №23.
Таким чином, середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, і ці суми враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача, а саме: 1) надбавка за специфічні умови проходження служби (1904,25 грн = 45702,00 грн / 24 місяці); 2) надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (38,10 грн = 914,52 грн/ 24 місяці); 3) премія (4630,55 грн = 111133,28 грн / 24 місяці).
Щодо суми з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 14663,28 грн, суд зазначає, що вказана сума є середнім розміром грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, і включає в себе посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що також враховано відповідачем при обчисленні розміру пенсії, а саме 13922,91 грн - сума грошового забезпечення для обчислення пенсії, в т.ч.: 2700,00 грн - посадовий оклад, 2200,00 грн - оклад за спеціальним званням, 2450,00 грн - надбавка за стаж служби (50%).
Як наслідок, відсутні підстави зобов'язувати пенсійний орган повторно враховувати суму з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 14663,28 грн, та здійснювати з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, адже такі дії, як встановлено судом, вчинено відповідачем.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 01.12.2023 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 січня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович