15 січня 2024 року Справа №160/32493/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 18.12.2023 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшло клопотання, в якому відповідач просить провадження у справі №160/32493/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - зупинити до припинення перебування Військової частини НОМЕР_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що в Україні введено воєнний стан. Заявник клопотання входить до складу Збройних Сил України і виконує бойові завдання під час режиму воєнного стану. Пріоритетними завданнями заявника в режимі воєнного стану є інтереси оборони. Заявник є стороною в адміністративній справі. Нарахування і виплата суми грошового забезпечення підпадає під гарантії, передбачені статтею 46 Конституції України, оскільки вказана гарантія ґрунтується в тому числі на ч.3 ст. 9 Закону України “Про гарантії соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей”, які відповідно до ст. 64 Конституції України можуть бути тимчасово обмежені в умовах воєнного або надзвичайного стану. В даному випадку питання стосується захисту позивачем саме соціальних гарантій військовослужбовця. З моменту режиму воєнного стану бойові частини Збройних Сил України переведені в режим бойової готовності, бойова військова частина виконує бойові накази і розпорядження органів військового управління, спрямовані на захист безпеки, суверенітету і територіальної цілісності. Відповідні служби військової частини в цей період пріоритетними завданнями мають виконувати обов'язки і заходи, які безпосередньо стосуються посиленню оборони, підвищенню військової дисципліни, боєздатності, бойової підготовки і всебічного забезпечення діючих підрозділів і військовослужбовців. При цьому з лютого 2023р. внесені зміни до Кримінального Кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України, якими суттєво посилена кримінальна відповідальність всіх діючих військовослужбовців за невиконання чи неналежне виконання наказів, бойових розпоряджень. Отже військова частина зосереджена на виконання і забезпеченні інтересів оборони. Разом з тим судові провадження, в яких має приймати участь військова частина під час дії військового стану, вимушено відволікають командування і юридичну службу військової частини, від виконання пріоритетних завдань в умовах воєнного стану. З врахуванням специфіки роботи військової частини Збройних Сил України в режимі воєнного стану, можна дійти висновку, що юридична особа і її представники знаходяться у менш сприятливому становищі щодо реалізації процесуальних прав, оскільки на відміну від позивача мають забезпечувати виконання бойових завдань, вживати заходи щодо самозбереження під час повітряних тривог, здійснювати документообіг і створення документів в посиленому режимі безпеки, виконувати в оперативному режимі бойові завдання та розпорядження і вказівки вищого командування.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці, зазначене вище клопотання отримане 15.01.2024 року.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України - заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Дослідивши матеріали справи, суд, при вирішенні питання про зупинення провадження у даній справі, виходить з наступного.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України “Про правовий режим воєнного стану” № 389-VIII від 12.05.2015.
Стаття 236 КАС України визначає обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Із змісту наведеної норми слідує, що така стосується в першу чергу фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Адже очевидно, що така особа об'єктивно не може брати активної участі у справі як сторона.
Водночас, на юридичних осіб та суб'єктів владних повноважень (в тому числі на військові частини) положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.
Військова частина НОМЕР_1 є юридичною особою, яка не позбавлена можливості представляти свої інтереси через представництво.
Суд зважає на важливість виконання відповідачем заходів і повноважень передбачених Законом України “Про правовий режим воєнного стану”, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, завдань спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України, однак з позиції суду, це не є окремою підставою неможливості дотримання покладених на юридичних осіб процесуальних обов'язків.
Доказів на підтвердження неможливості виконання відповідачем процесуальних обов'язків суду не надано.
У своєму клопотанні заявник не навів будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи через введення воєнного стану.
Враховуючи ті обставини, що відповідач може брати участь в справі через його уповноваженого представника; що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, суд не знаходить підстав для зупинення провадження у справі, та дійшов висновку про відмову у задоволенні заявленого відповідачем клопотання.
Керуючись ст.236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі,- відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Повний текст ухвали складено та підписано 15.01.2024 року.
Суддя О.М. Неклеса