15 січня 2024 рокуСправа №160/6794/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення,
Обставини справи: у квітні 2022 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 звернулися до суду з адміністративним позовом до Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області, в якому просили суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення двадцятої сесії восьмого скликання Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області від 25.02.2022 в частині відмови в наданні дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером - 1222085000:03:001:0001, площею 50,00 га, у розмірі середньої земельної частки (паю) - членам Фермерського господарства «Крижановський» (далі - ФГ «Крижановський») із земельного масиву, наданого для ведення фермерського господарства ПП ОСОБА_7 на підставі договору оренди земельної ділянки №59 від 16.07.2004 (з урахуванням додаткової угоди №882 від 24.02.2009, додаткової угоди від 18.02.2015, додаткової угоди №506 від 29.05.2020);
- зобов'язати Божедарівську селищну раду Кам'янського району Дніпропетровської області надати членам ФГ «Крижановський» - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 дозвіл на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1222085000:03:001:0001 площею 50,00 га, у розмірі середньої земельної частки (паю), із земельного масиву, наданого для ведення фермерського господарства приватному підприємцю ОСОБА_7 на підставі договору оренди земельної ділянки №59 від 16.07.2004 (з урахуванням додаткової угоди №882 від 24.02.2009, додаткової угоди від 18.02.2015, додаткової угоди №506 від 29.05.2020, №681 від 14.02.2022).
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про наявність у членів Фермерського господарства «Крижановський» права на безоплатне одержання у власність земельної частки (паю) із земель, що перебувають в користуванні господарства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.05.2022 у справі № 160/5306/22 позовні вимоги ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 роз'єднано в окремі провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 відкрито провадження у справі № 160/6794/22 за позовом ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.01.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 липня 2022 року в адміністративній справі №160/6794/22 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду від 26.04.2023 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.01.2023 у справі №160/6794/22 скасовано, справу №160/6794/22 направлено на новий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Адміністративна справа №160/6794/22 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 03.08.2022.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/6794/22 (номер провадження К/990/4462/23) розподілена судді Кучугурній Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.08.2023 прийнято до провадження адміністративну справу №160/6794/22 за позовом ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами.
Крім того, вказаною ухвалою витребувано у сторін заяви по суті справи з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі № 160/6794/22.
18.08.2023 до суду від представника позивача надійшли пояснення по суті позову, в яких, з-поміж іншого, зауважено про наявність у членів ФГ «Крижановський» права на безоплатне одержання у власність земельної частки (паю) із земель, що перебувають в користуванні господарства, а також про відсутність в оскаржуваному рішенні відповідача обґрунтування відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що суперечить вимогам ч.7 ст.118 ЗК України, якими визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких може бути відмовлено у наданні такого дозволу, і які у цьому випадку відсутні.
В ухвалі від 08.08.2023 суд зауважив, що через недостатність фінансування судової гілки влади відправка поштової кореспонденції в суді припинена, про що зазначено на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/pres-centr/general/1274949/, тому процесуальні документи у справі надсилаються учасникам судового процесу за допомогою зазначеної у позовній заяві електронної пошти або повідомляються з використанням вказаних учасниками судового процесу засобів телефонного зв'язку.
У зв'язку з цим, ухвала від 08.08.2023 була направлена на електронну адресу відповідача: info@bozhedarivska.otg.dp.gov.ua.
Крім цього, суд зазначає, що справа перебуває на розгляді в адміністративниїх судах з травня 2022 року, а рішеннями Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належним їй процесуальним правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Станом на час ухвалення рішення відповідач не скористався правом на подачу заяв по суті справи з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі № 160/6794/22, тому, з огляду на ч.6 ст.162 КАС України, суд розглядає справу за наявними в ній доказами.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
При цьому, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
11 серпня 2021 року до Божедарівської селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована за межами населеного пункту на території Божедарівської (Покровської) селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області для ведення фермерського господарства з метою подальшого отримання землі у власність звернулись члени фермерського господарства «Крижановський», зокрема:
ОСОБА_1 (брат засновника ФГ) - площею 8,74 умовних кадастрових га, додавши до клопотання копію паспорта та РНОКПП; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_7 ; викопіювання з кадастрової карти; копію трудової книжки НОМЕР_1 ; копію диплому; відповідь ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області; Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; копію довіреності на представництво інтересів.
Відповідно до графічних матеріалів бажана земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки площею 50,00 га кадастровий номер 1222085000:03:001:0001, що розташована за межами населеного пункту на території Божедарівської (Покровської) селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області наданої засновнику ФГ «Крижановський» - ОСОБА_7 на підставі договору оренди №59 від 16 липня 2004 року, який діє на цей час, а право користування якою внесено до Статуту Фермерського господарства «Крижановський».
Одночасно відповідачу було надано відповідне клопотання ОСОБА_7 та голови ФГ ОСОБА_2 до якого долучені: нотаріально засвідчена згода засновника ФГ і орендаря ОСОБА_7 на передачу земельної ділянки у власність членів фермерського господарства, копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_7 , копія довіреності на представництво інтересів, нотаріально засвідчена згода голови ФГ і користувача ОСОБА_2 на передачу земельної ділянки у власність членів фермерського господарства, копія паспорта та РНОКПП ОСОБА_7 , копія довіреності на представництво інтересів, копія виписки з Єдиного державного реєстру, копія статуту ФГ «Крижановський», копія рішення №3 від 23.07.2021, копія виписка з ЄДР від 27.07.2021, копія рішення №4 від 04.08.2021, копія виписки з ЄДР від 04.08.2021, копія договору оренди №59 від 16 липня 2004 року, копія додаткової угоди №882 від 24.02.2009, копія додаткової угоди без номеру від 18.02.2015, копія додаткової угоди №506 від 29.05.2020, копія проекту землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 1222085000:03:001:0001, копія довідки про середній розмір земельної частки (паю) , копія довідки про якісну характеристику грунтів, копія довідки про середню вартість земельної частки (паю), довідка про відсутність заборгованості по орендній платі за 2021 рік.
Рішенням дванадцятої сесії восьмого скликання Божедарівської селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області від 31.08.2021 було вирішено відмовити членам ФГ «Крижановський» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі середньої часки (паю), яка розташована на території Божедарівської селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області (середній розмір складає 8,74 умовних кадастрових гектарів) безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, із земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності Божедарівської селищної ради та знаходиться в оренді приватного підприємця ОСОБА_7 згідно з договором оренди №59 від 16 липня 2004 року (з урахуванням додаткової угоди №882 від 24.02.2009, додаткової угоди без номеру від 18.02.2015, додаткової угоди №506 від 29.05.2020) загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 1222085000:03:001:0001 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.04.2022 у справі №160/16971/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року у справі №160/16971/21 скасовано та прийнято нове рішення про часткове задоволення позову. Визнано протиправним та скасовано рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Божедарівської селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області від 31.08.2021 у частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі середньої часки (паю), яка розташована на території Божедарівської селищної ради Криничанського району Дніпропетровської області (середній розмір складає 8,74 умовних кадастрових гектарів) безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, із земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності Божедарівської селищної ради та яка знаходиться в оренді приватного підприємця ОСОБА_7 загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 1222085000:03:001:0001. Зобов'язано Божедарівську селищну раду Криничанського району Дніпропетровської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 , яке надійшло до селищної ради 11.08.2021, про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8,74 умовних кадастрових гектарів, з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції. В решті позову відмовлено.
За результатами повторного розгляду клопотання позивачів від 10.08.2021, яке було доповнено 10.02.2022 вимогами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 1222085000:03:001:0001 з урахуванням висновків апеляційного суду, рішенням двадцятої сесії восьмого скликання Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області від 25 лютого 2022 року було відмовлено в наданні дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1222085000:03:001:0001 площею 50,00 га у розмірі середньої земельної частки (паю) членам Фермерського господарства «Крижановський» із земельного масиву наданого для ведення фермерського господарства приватному підприємцю ОСОБА_7 на підставі договору оренди земельної ділянки №59 від 16 липня 2004 року (з урахуванням додаткової угоди №882 від 24.02.2009, додаткової угоди без номеру від 18.02.2015, додаткової угоди №506 від 29.05.2020.
Уважаючи зазначене рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
За змістом п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, про вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій».
За змістом статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини першої статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно з частиною першою статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із:
1) земельних ділянок, що належать громадянам України - членам фермерського господарства на праві власності, користування;
2) земельних ділянок, що належать фермерському господарству на праві власності, користування;
3) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Громадяни - члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Згідно зі ст. 32 Земельного кодексу України громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Дія частини першої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч.3 ст.116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п. «а» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах.
Стаття 118 Земельного кодексу України містить порядок процедури відведення земельних ділянок, регламентуючи на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою, обов'язок суб'єкта владних повноважень протягом місяця розглянути заяву про надання дозволу на виготовлення проектної документації.
Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Суд зазначає, що у зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась і станом на час ухвалення рішення у справі воєнний стан на території України не скасований і продовжує свою дію.
Суд зазначає, що пунктом 5 пункту 27 розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України, зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2698-IX від 19.10.2022 (набув чинності з 19.11.2022), визначено, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
Тобто, під час дії воєнного стану право на отримання безоплатно у власність земельних ділянок мають громадяни: які є власниками розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд); яким земельні ділянки були надані у користування до 1 січня 2002 року, яка є датою набрання законної сили Земельним кодексом України.
Статтею 122 Земельного кодексу України передбачені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Крім того, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише першим етапом в процедурі виділення та передачі у власність (користування) земельної ділянки та не означає того, що в подальшому розпорядником земельної ділянки буде прийнято лише позитивне рішення та затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Таке рішення як затвердження проекту землеустрою уповноважений орган має прийняти з урахуванням тих обставин, які існують на час його прийняття, а не враховуючи обставин, які існували на час надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
У спірному випадку оскаржуване рішення не містить будь-яких мотивів з яких відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Як видно з матеріалів справи, земельна ділянка, за рахунок якої позивач бажав отримати у власність земельну ділянку, є сформованою (кадастровий номер 1222085000:03:001:0001), та в такому випадку формування земельних ділянок (яку особа бажає набути у власність чи користування) здійснюється не на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а на підставі технічної документації із землеустрою, що стала підставою для формування земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер. Вказаний висновок випливає з положень ст.79-1 Земельного кодексу України, з яких видно, що підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
В оскаржуваному рішенні від 25.02.2022 № 07-20/VIII відповідач послався на статтю 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини шосту, сьому статті 79-1 ЗК України, які регулюють загальні положення форми прийняття рішень органами місцевого самоврядування та формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, проте рішення не містить посилань на норми спеціального законодавства, яке передбачає такі умови та підстави.
Таким чином, суд дійшов висновку, що за відсутності конкретно визначених мотивів для прийняття рішення, які б узгоджувалися з положеннями земельного законодавства, оскаржуване рішення відповідача не можливо визнати обґрунтованим, тому воно є таким, що підлягає скасуванню.
Так, принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішення було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Визначаючи спосіб захисту порушеного права суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушено права позивача є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача, яке надійшло до селищної ради 11.08.2021, про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8,74 умовних кадастрових гектарів, з урахуванням доповнення до вказаного клопотання від 10.02.2022 вимогами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 1222085000:03:001:0001, та за результатами її розгляду прийняти рішення у формі рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Такий спосіб захисту права буде враховувати дискреційні повноваження відповідача щодо вирішення вказаного питання, а також враховувати те, що клопотання позивача було розглянуто без з'ясування суті такого звернення.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч.3 ст.139 КАС України).
З огляду на зазначені норми процесуального закону, а також часткове задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 681,00 грн.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області (вул. Кооперативна, 33, смт. Божедарівка, Кам'янський район, Дніпропетровська область, 52323, код ЄДРПОУ 04338397) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення двадцятої сесії восьмого скликання Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області від 25.02.2022 № 07-20/VIII в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту технічної документації щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 1222085000:03:001:0001, загальною площею 50,00 га у розмірі середньої частки (паю), наданого для ведення фермерського господарства приватному підприємцю ОСОБА_7 на підставі договору оренди №59 від 16.07.2004 (з урахуванням додаткової угоди №882 від 24.02.2009, додаткової угоди без номеру від 18.02.2015, додаткової угоди №506 від 29.05.2020).
Зобов'язати Божедарівську селищну раду Кам'янського району Дніпропетровської області (вул. Кооперативна, 33, смт. Божедарівка, Кам'янський район, Дніпропетровська область, 52323, код ЄДРПОУ 04338397) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), яке надійшло до селищної ради 11.08.2021, про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8,74 умовних кадастрових гектарів, з урахуванням доповнення до вказаного клопотання від 10.02.2022 вимогами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 1222085000:03:001:0001, та за результатами її розгляду прийняти рішення у формі рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Божедарівської селищної ради Кам'янського району Дніпропетровської області (вул. Кооперативна, 33, смт. Божедарівка, Кам'янський район, Дніпропетровська область, 52323, код ЄДРПОУ 04338397) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 681 (шістсот вісімдесят одна) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Божедарівська селищна рада Кам'янського району Дніпропетровської області (вул. Кооперативна, 33, смт. Божедарівка, Кам'янський район, Дніпропетровська область, 52323, код ЄДРПОУ 04338397).
Суддя Н.В. Кучугурна