1Справа № 335/129/24 3/335/249/2024
11 січня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Романько О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, студента, паспорт № НОМЕР_1 виданий органом 2314 від 22.02.2021, зареєстрованого та проживаючого та за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,-
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, -
25.12.2023 о 16-30 годині, в м. Запоріжжя, Вознесенівський район, вул. Перемоги, буд. 38, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «ЗАЗ 11027», номерний знак НОМЕР_3 , не надав перевагу в русі пішоходу, який рухався по нерегульованому пішохідному переході, внаслідок чого допустив наїзд на пішохода ОСОБА_2 ..
Внаслідок ДТП завдано матеріальних збитків ОСОБА_2 , отримав легкі тілесні ушкодження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник адвокат Трифонов А.В. зазначив, що даним зіткненням пішоходу були завдані незначні тілесні ушкодження, а транспортному засобу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, незначні механічні пошкодження - тріснуло скло фари.
Також адвокат Трифонов А.В. додатково повідомив, що ОСОБА_1 було вжито усіх заходів, передбачених ПДР України: він викликав швидку медичну допомогу потерпілому, надав йому першу медичну допомогу, викликав поліцію, не залишив місця ДТП, приймав найактивнішу участь у лікуванні та відновленні постраждалої особи.
Потерпілий ОСОБА_2 та особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 примирилися, про що свідчить розписка потерпілого від 31.12.2023. Вартість лікування, фізичну та моральну шкоду, упущену вигоду ОСОБА_1 відшкодовано в повному обсязі.
Просили суд обмежитися усним зауваженням, посилаючись на те, що раніше ОСОБА_1 до будь-яких видів відповідальності не притягався, правил дорожнього руху ніколи не порушував. Він щиро розкаюється у вчиненому.
Вивчивши матеріали справи, суд, вважає ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП на підставі наступного.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фотоі кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Диспозиція ст. 124 КпАП України передбачає певні наслідки як обов'язковий елемент об'єктивної сторони цього правопорушення: пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, що знаходиться у причинному зв'язку з порушенням правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 18.1 ПДР України водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека..
Відповідно до п. 2.3 “б” ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КпАП України підтверджена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 645526 від 28.12.2023 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 порушив під час керування автомобілем вимоги п. 18.1, 2.3 «б” ПДР, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП, що призвело до настання дорожньо-транспортної пригоди 25.12.2023 року; листом ЗРУП в Запорізькій області ГУНП НП України № 12741/40-04 від 26.12.2023; протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 25.12.2023; схемою місця ДТП до протоколу. Вказана схема складена в присутності понятих, ОСОБА_1 та слідчого Петруніна В.О., які в ньому розписалися і зауважень до нього не заявляли; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.12.2023; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебував під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції НКП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР від 25.12.2023; розпискою ОСОБА_1 про місце зберігання транспортного засобу «ЗАЗ 11027» реєстраційний номер НОМЕР_4 ; заявою ОСОБА_2 від 25.12.2023.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 22 КпАП України при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Малозначність як ознака адміністративного правопорушення характеризується певним ступенем суспільної небезпечності, але таким, що не потребує застосування заходів адміністративного впливу.
Питання про можливість або ж недоцільність звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення в кожному конкретному випадку вирішується право застосовуючим органом (посадовою особою).
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , його майновий стан, стан здоров'я, щире каяття, примиренням з потерпілим, відсутність обставин, які обтяжують його відповідальність, та те, що адміністративне правопорушення не становить великої суспільної шкоди та не завдає значних збитків державним або суспільним інтересам чи безпосередньо громадянам, шкода завдана тільки майну самого порушника, суддя приходить до висновку про можливість звільнення останнього від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Враховуючи застосування судом положень ст. 22 КУпАП та звільнення ОСОБА_1 , від адміністративної відповідальності, судовий збір в порядку ст. 40-1 КУпАП стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 22, 33-35, ст.124, ст. 280, ч. 2 ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитися усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 124 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: О.О. Романько