308/5576/23
15.01.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., за участі особи, щодо якої розглядається подання ОСОБА_1 , розглянувши подання провідного інспектора Ужгородського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області Кучеренко Я.В., відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом,-
Провідний інспектор Ужгородського РВ філії ДУ «Центр пробації» звернувся в суд з поданням про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке мотивує тим, що 14.07.2023 року до Ужгородського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області надійшов супровідний лист за №308/5576/23 від 05.07.2023 року та постанова Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.05.2023 року, яка набрала законної сили 05.06.2023 року, відносно громадянина ОСОБА_1 , згідно якої його було визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 50 годин громадських робіт.
Вказує, що того ж дня, працівниками підрозділу пробації вищевказаному громадянину на адресу проживання було направлено виклик, в якому зазначалась дата явки на 21.07.2023 року.
Оскільки, на зазначену дату громадянин ОСОБА_1 не з'явився, 24.07.2023 року працівниками підрозділу пробації на адресу місця проживання вказаного громадянина був повторно направлений виклик із зазначенням явки на 02.08.2023 року.
З метою з'ясування причин неявок за викликами до Ужгородського районного відділу, 02.08.2023 року була здійснена перевірка за місцем проживання вказаного громадянина, а саме АДРЕСА_1 , в ході якої було встановлено, що за даною адресою знаходиться багатоповерховий квартирний будинок, також вдалось поспілкуватись із мешканкою даного будинку (квартира АДРЕСА_1 ), яка повідомила, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 їй не відомий та у вказаному будинку не проживає.
З метою належного виконання постанови суду працівниками підрозділу пробації 03.08.2023 року до територіального адресно-довідкового підрозділу Державної міграційної служби України був скерований запит з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
Відповідно до відомостей відділу обліку моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України в Закарпатській області стало відомо, що громадянин ОСОБА_1 , дійсно проживає за адресою АДРЕСА_2 .
У зв'язку із виявленням коректної адреси місця проживання вказаного громадянина, 14.08.2023 року працівниками підрозділу пробації було направлено виклик із зазначенням дати явки на 23.08.2023 року.
Оскільки, на зазначену дату громадянин ОСОБА_1 не з'явився, 24.08.2023 року працівниками підрозділу пробації на адресу місця проживання вказаного громадянина був повторно направлений виклик із зазначенням явки на 01.09.2023 року.
04.09.2023 року працівниками підрозділу пробаціії в телефонному режимі вдалось поспілкуватись із батьком вказаного правопорушника, громадянином ОСОБА_2 , який повідомив, що його син довготривалий період не з'являється за адресою місця проживання та на даний час зв'язок з ним відсутній.
18.09.2023 року працівниками підрозділу пробаціії повторно в телефонному режимі вдалось поспілкуватись із батьком вказаного правопорушника, громадянином ОСОБА_2 , який повідомив, що його син надалі не з'являється за адресою місця проживання та на даний час зв'язок з ним відсутній, також зобов'язався передати номер телефону працівника пробації при зустрічі із своїм сином.
05.10.2023 року працівниками підрозділу пробаціії телефонному режимі вдалось поспілкуватись із правопорушником ОСОБА_1 , який повідомив, що з'явиться до підрозділу пробації найближчім часом.
Оскільки довготривалий термін вказаний правопорушник не з'являвся до Ужгородського районного відділу, 09.10.2023 року працівниками підрозділу пробації повторно була перевірена адреса місця проживання.
В ході перевірки було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , знаходився вдома, а також надав пояснення про те, що із постановою Ужгородського міськрайонного суду в Закарпатській області від 24.05.2023 року ознайомлений, однак відмовляється відпрацьовувати накладене на нього адміністративне стягнення у виді 50 (п'ятдесят) годин громадських робіт, оскільки офіційно працевлаштований оператором на ТОВ «Ядзакі Україна».
Вказує, що 21.11.2023 року надійшла постанова Ужгородського міськрайонного суду від 30.10.2023 року, якою було відмовлено у задоволенні подання.
Того ж дня, 21.11.2023 року громадянину ОСОБА_1 був надісланий виклик з вимогою з'явитися 30.11.2023 року до органу пробації.
28.11.2023 року ОСОБА_1 з'явився до органу пробації, де його повторно було ознайомлено з постановою суду від 24.05.2023 року.
В судове засідання фахівець Ужгородського РВ філії ДУ «Центр пробації» не з'явився, хоча про час та місце розгляду подання був повідомлений належним чином.
ОСОБА_1 в судовому засіданні просив замінити покарання у виді громадських робіт штрафом.
Дослідивши матеріали подання суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що постановою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24 травня 2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком на 50 (п'ятдесят) годин.
Постанова набрала законної сили 05.06.2023 року. Постанова суду не оскаржувалась у встановленому законом порядку ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 321-1 КУпАП, виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321-4 КУпАП, у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою заміни громадських робіт штрафом є ухилення порушника від відбування громадських робіт.
Відповідно до п. 3.16 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Наказ Міністерства юстиції України 19.03.2013 № 474/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 березня 2013 р. за № 457/22989 (далі Порядок) якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до п. 3.17 Порядку усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Відповідно до п. 3.22 Порядку щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно до п. 3.23 Порядку стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення не може бути застосований адміністративний арешт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для вирішення питання по суті відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 3.24 Порядку у разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом (додаток 19).
Відповідно до ч. 3 ст. 321-1 КУпАП, у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Вивчивши матеріали подання, судом не встановлено підстав, передбачених ст. 321-1 КУпАП, для заміни громадських робіт іншим стягненням у вигляді штрафу.
З адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_3 встановлено, що визначаючи вид адміністративного стягнення, накладеного на правопорушника постановою суду від 24 травня 2023 року суд при визначенні виду стягнення за вчинене адміністративне правопорушення врахував обставини правопорушення, данні про особу правопорушника, та зважаючи на характер вчиненого правопорушення, суд вважав за доцільне призначити стягнення з метою виховання особи та запобігання вчинення нових правопорушень у виді громадських робіт на строк 50 годин.
Стягнуто з ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 536,80 грн. в дохід держави. Згідно матеріалів справи ОСОБА_3 судовий збір не сплатив.
Суду не надано достатніх та переконливих доказів того, що органом пробації було вжито всіх можливих передбачених законом заходів, спрямованих на спонукання ОСОБА_3 , відповідно до норм закону, до виконання призначеного постановою суду адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд звертає увагу, що ст. 382 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення.
За викладених обставин, суд вважає недоцільним заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом ОСОБА_3 ..
З урахуванням викладеного, оскільки саме лише небажання порушника виконувати громадські роботи не є підставою для заміни адміністративного стягнення, а є підставою для ініціювання органом пробації питання про притягнення особи правопорушника до відповідальності, встановленої Законом, а також враховуючи те, що відсутні інші обставини, що перешкоджають виконанню постанови суду (втрата працездатності, призов на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи), суд дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні подання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 321-1, 321-4, 304 КУпАП, суддя, -
У задоволенні подання провідного інспектора Ужгородського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області Кучеренко Я.В., відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом - відмовити.
Копії постанови направити Ужгородському РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області і ОСОБА_1 .
Матеріалами особової справи №04/АГР/2023 повернути Ужгородському РВ філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: Данко В.Й.